Prezidentovi není co závidět

18. 09. 2019 21:59:25
V době, kdy jsem usedl k psaní tohoto článku – středa 18/9 večer – byly známé neoficiální, byť ne úplné (95%) výsledky druhých předčasných voleb do izraelského Knesetu 2019. Psát cokoli dříve nemělo smysl.

Proč? Protože mám rád reálná, nikoli předpokládaná čísla. Něco, na čem se dá stavět. Třebaže, když v noci přicházely první údaje z exit polls, dalo se s jistotou tvrdit, že tyto volby nic nevyřešily. Děsivé slovo pat bylo na místě. Vinou politiků. Nemuselo by být, kdyby si politici sami kolem sebe nestavěli bariéry, kvůli nimž nemohou z výsledku úterních voleb vytěžit maximum.

Mluvím samozřejmě o pravicových politicích Izraele.

Ačkoli rozumím tomu, proč si jdou izraelští demokratičtí straničtí lídři po krku - nikterak se tím neliší od demokratických politických lídrů jinde ve svobodném světě - jako přítele Izraele mě to trápí. Nejen lidsky, ale i „politicky“.

Neboť – a tady se dostáváme k mé představě dalšího politického vývoje – výsledek voleb, pakliže se rozdělení mandátů už zásadně nezmění, by znamenal jediné a relativně snadné řešení: širší pravicovou koalici – ovšem za předpokladu, že by neexistovaly výše zmíněné mezipartajní bariéry.

Nejprve ale ta čísla. Publikována byla 18/9 kolem 20:30 SELČ a zahrnují výsledky po sečtení 95 procent hlasů. (Zdroj: Web Jpost.com)

... zleva Modrobílí, Likud, arabský Společný seznam, Šas (náboženská strana), Izrael, náš domov (Liebermanova strana), Sjednocený judaismus Tóry (náboženská strana), Yamina (Nová pravice + Židovský domov + Tkuma), aliance labouristé & strana Gešer, Demokratická unie.

Formálním vítězem jsou tedy Modrobílí. Jejich lídra Gantze by měl prezident Rivlin pověřit sestavením vlády. Pokud by do stanoveného termínu nějakou (ale jakou?) většinovou koalici nezformoval, ke slovu by přišel Benjamin Netanjahu. Ten by měl úkol o poznání jednodušší: Likud (32 mandátů) + náboženské strany (obě 17) + Yamina (7) + Liebermanův Izrael, náš domov (8) by daly dohromady většinovou koalici o síle 64 křesel (ze 120). To sice není mnoho, ale jednalo by se o jasně profilovanou pravicovou vládu. Chtělo by to ovšem „maličkost“: aby náboženské strany souhlasily z původní dohodou o tom, že studenti ultraortodoxních učilišť budou absolvovat základní vojenskou službu (za podmínek v oné dohodě stanovených). Tato „maličkost“ ovšem žádnou maličkostí není, protože především kvůli této otázce se rozpadla předchozí vládní formace a jednání po dubnových volbách vedlo k těm nynějším.

Není to jistě jediná bariéra na pravé straně spektra, nicméně bariéra zásadní, která v konečném důsledku může vést k tomu, co je pro Izrael horší: pokus o vytvoření jakési vlády národní jednoty čili politický hybrid. Mandáty by na to obě velké strany měly (Modrobílí 33 + Likud 32 rovná se 65; pokud by jejich politici přizvali ještě další partaje, měli by „superpohodlnou“ většinu), ovšem počet křesel je jedna věc a problémy s tímto řešením spojené druhá. Je to například otázka, kdo do funkce premiéra (zde se v úvahách analytiků objevuje termín rotace), dále „babišovský“ cejch Netanjahua – a vedle toho i zde existují obří bariéry, možná ještě větší než v rámci pravicového tábora.

Ať tak či onak, tyto volby spíše než řešení nabídly ve svém výsledku další bolehlav – a možná i jedno obecné poučení. Kdyby si politici s ohledem na budoucí spolupráci odpustili silné a často dehonestující řeči na adresu svých konkurentů, mohli být po volbách v poněkud konformnější situaci. Bojovat za voličskou přízeň urážením budoucího potenciálního partnera se nemusí vždy vyplatit a ne pokaždé přinese kýžené ovoce.

Možná se ale mýlím – a také proto nejsem a nemohu být politikem. Neboť idealisticky věřím, že alespoň minimální míra fair play patří nejen do života, ale také do politiky.

Na dálku přeji prezidentu Rivlinovi státnickou moudrost, neboť už dnes lze říci, že mu není co závidět.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 18.9.2019 21:59 | karma článku: 13.01 | přečteno: 291x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

V kolika vdát dceru v dětském věku?

Jak kde. Svět internetu před časem obletěla zpráva o jedné šokující svatbě. Ženich měl dvaadvacet, nevěsta přesně o polovinu méně. Tedy jedenáct. Že je něco takového možné hodnotit jako zvrácenost?

22.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 25.70 | Přečteno: 934 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Za obraz do kriminálu. (Pozn.: Za namalování, ne za krádež!)

Zehra Doganová je v Turecku narozená (*1989) kurdská malířka, novinářka a redaktorka Erdoganovým režimem zakázané feministické zpravodajské agentury JINHA.

22.10.2019 v 10:55 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 453 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér (opět) neuspěl

Hlavní zprávou v Izraeli v pondělí večer 21/10 v různých obměnách titulků bylo: „Netanjahu vrátil mandát.“ Mandát k vytvoření povolební koalice, který mu dal prezident Reuven Rivlin 25/9.

21.10.2019 v 21:54 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 246 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jednomu článku Jiřího Weigla. O Turecku, Kurdech a vpádu do Sýrie

Jiří Weigl publikoval na webu Institutu Václava Klause článek „Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor“ (16/10). Čtenost mu zvýšilo zveřejnění ve víkendovém vydání Neviditelného psa (19-20/10).

21.10.2019 v 9:15 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 615 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel P. Kopecký

Spiknutí v Ankaře

Rusko zvítězilo ve vleklé zástupné válce. Na své si přišlo Turecko s Íránem a se zlou se potázali Kurdové - i nejednotný Západ.

23.10.2019 v 12:22 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 120 |

Vladimír Kroupa

Je rozdíl mezi Mnichovskou dohodou a současnou tureckou okupací syrského pohraničí…?

... ano, je. Tyto dvě události dělí 81 let a ta dnešní okupace má jiné protagonisty. Ten rozdíl je ale jen kosmetický, podstata turecké invaze a německé zabrání Sudet je však navlas stejná...

23.10.2019 v 11:42 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 200 | Diskuse

Vladimír Zeman

Třiceti procentům se stýská po komunistech. Vážně?

A jsou to lidi se základním vzděláním a důchodci. Pravil nějaký průzkum, jehož výsledky dostaly prostor na ČT. Ono je to samozřejmě úplně jinak. Po komunistech se nestýská nikomu, to že si někdo posteskne, že byl mladší, tedy

23.10.2019 v 10:36 | Karma článku: 31.27 | Přečteno: 748 | Diskuse

Karel Trčálek

Turek Erdogan, velký vzor Václava Klause ml.

Odsuzování Turecka kvůli vojenské operaci proti Kurdům, provozované v hojné míře i zde, je jen projevem totálního pokrytectví těch, kteří se považují za české vlastence a patrioty

23.10.2019 v 8:24 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 451 | Diskuse

Jan Bartoň

Skandální rozpočet nebo Babiš?

Česká opozice si postěžovala, že při projednávání zákona o státním rozpočtu na příští rok nebude ve sněmovně premiér Andrej Babiš. Je to „skandální"?

23.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 32.66 | Přečteno: 1087 | Diskuse
Počet článků 2770 Celková karma 19.80 Průměrná čtenost 980

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz