Kauza Čapí hnízdo: Trochu jiný pohled

15. 09. 2019 10:15:58
Dnes (15/9) má naše nejmladší vnučka deset měsíců. Dostala jméno Zuzanka – a ano, je nad všechny blogy světa. Asi by mě nenapadlo o tom takto psát nebýt stejnojmenného článku na blogu kolegyně Jitky Štanclové.

Zuzančin bratr (to je ten parťák od Rudého moře, kterého znáte z mých článků) je o jedenáct let starší; zvláštní shoda – i mně bylo tolik, když jsme spolu s mladším bratrem získali sestru Ruth. Dávno tomu, ještě před okupací 1968.

Zuzanka je naše princezna, poklad, zdroj „druhé mízy“ - nové aktivity v éře blížící se seniorské fáze života. Její smích je odměna za občas bolavá záda po delší službě u madla jejího kočárku.

... zdroj: archiv autora článku

Nový člen rodiny kvalitativně mění naše životy. Od hrozící pasivity a stereotypu k ještě nedávno sotva tušené činorodosti.

... zdroj: archiv autora článku

Ano, Zuzanka je nad všechny blogy světa – a přece se k nim každý z nás rád vrací. Už od pátku (třináctého) přemýšlím nad aktuálním vývojem v kauze Čapí hnízdo. Dlouho jsem odolával pokušení o tom cokoli psát, držel jsem se zpátky (výjimka potvrzuje pravidlo), neb jsem usoudil, že je třeba vyčkat verdiktu těch, jimž je toto v právním státě svěřeno. Rozuměl jsem pohnutkám těch, kdo vedli anitibabišovskou kampaň, na druhou stranu jsem nepovažoval za nutné se k ní lacině připojit.

Také proto, že něco podobného se odehrává v Izraeli – a rovněž v případě trestních kauz Benjamina Netanjahua jsem usoudil, že je třeba vyčkat verdiktu kompetentních. Do té doby Bibiho nezatracuji, naopak: on a Likud mají stále moji podporu. V pátečním (13/9) vydání webu listu Jerusalem Post vyšla anketa s otázkou, jak budete volit. Zúčastnil jsem se jí s tím, že jsem si zadání upravil: Jak bych volil, kdybych v Izraeli volit mohl. A klikl jsem na ikonu pro Likud:

... v době, kdy jsem v anketě hlasoval pro Likud (šipka), tato strana v anketě čtenářů vedla. Jak to dopadne ve skutečnosti se brzy dozvíme. Volby v Izraeli se konají v úterý 17. září.

Zpátky k vývoji kauzy Čapí hnízdo. Asi bude moudré nedělat účet bez hostinského a vyčkat na konečné vyjádření Pavla Zemana. To bude důležitější víc, než se na první pohled zdá. Teprve pak se začne „lámat chleba“.

Nicméně, protože od onoho pátku (13/9) nad nejnovějším vývojem v kauze „Babiš & spol.“ intenzivně přemítám a probírám ji ze všech stran, musím zatím konstatovat alespoň toto: má-li si státní zastupitelství jako instituce zachovat elementární míru důvěryhodnosti, mělo by být občanům srozumitelně vysvětleno, na základě čeho a kdy došlo k onomu zásadnímu obratu, jehož výsledkem je zastavení trestního stíhání premiéra a ostatních obviněných.

Je v zájmu všech, kdo spadají do širšího pojmu „česká postkomunistická justice“, aby byla kauza kolem Čapího hnízda zbavena jakéhokoliv stínu pochybností – o to víc, že jde o kauzu extrémně citlivou s ohledem na to, že se týká premiéra této země.

Začal jsem naší Zuzankou – a ono o ni jde víc, než se zdá. Záleží mi na tom, aby – až my starší tu už nebudeme – žila ve státě demokratickém, právním, prosperujícím, ve státě neomezujícím lidskou svobodu (byť nikoli stylem praktikovaným komunistickými mocipány, ale přemírou nesmyslné byrokracie a z ní vyplývající šikany). O tom, jestli to tak bude či nikoli ledacos napoví i konečná podoba kauzy Čapí hnízdo.

Nikterak mě netěšilo, když v Izraeli skončili za mřížemi politici zastávající předtím nejvyšší posty: prezident Kacav a premiér Olmert. Současně to ale posílilo moji důvěru v Izrael jako právní stát.

Rád bych měl stejný pocit důvěry i ve vztahu k vlastní zemi coby právnímu státu. S lítostí konstatuji, že se mi to daří rok od roku méně a méně. Věru, nežije se dobře s „cromwellovským“ vědomím, že když se dostanete do soukolí českých orgánů činných v trestním řízení, nemůžete si být jisti vůbec ničím.

Že přeháním? Tak si nalijme čistého vína. Kolik nevinných lidí skončilo za posledních třicet let ve vazbě?! Za všechny jmenujme pozdější eurokomisařku Věru Jourovou. Anebo: proč museli Rath a Nagyová Nečasová chodit potupně s pouty na rukou a Andrej Babiš nikoli? Proč museli oba do vazby a Babiš ne? On nemohl ovlivňovat svědky?

A to je jen viditelný vrchol ledovce. Co se asi děje „pod hladinou“?

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 15.9.2019 10:15 | karma článku: 20.10 | přečteno: 924x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

V kolika vdát dceru v dětském věku?

Jak kde. Svět internetu před časem obletěla zpráva o jedné šokující svatbě. Ženich měl dvaadvacet, nevěsta přesně o polovinu méně. Tedy jedenáct. Že je něco takového možné hodnotit jako zvrácenost?

22.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 25.84 | Přečteno: 948 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Za obraz do kriminálu. (Pozn.: Za namalování, ne za krádež!)

Zehra Doganová je v Turecku narozená (*1989) kurdská malířka, novinářka a redaktorka Erdoganovým režimem zakázané feministické zpravodajské agentury JINHA.

22.10.2019 v 10:55 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 453 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér (opět) neuspěl

Hlavní zprávou v Izraeli v pondělí večer 21/10 v různých obměnách titulků bylo: „Netanjahu vrátil mandát.“ Mandát k vytvoření povolební koalice, který mu dal prezident Reuven Rivlin 25/9.

21.10.2019 v 21:54 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 246 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jednomu článku Jiřího Weigla. O Turecku, Kurdech a vpádu do Sýrie

Jiří Weigl publikoval na webu Institutu Václava Klause článek „Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor“ (16/10). Čtenost mu zvýšilo zveřejnění ve víkendovém vydání Neviditelného psa (19-20/10).

21.10.2019 v 9:15 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 615 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Mikeš

Ovládají tento svět pomatenci?!

Arnošt Lustig jako motto jedné ze svých knih uvedl: "Lidé nebudou lepší, dokud budou mít lidské vlastnosti." Ty člověk přijímá zejména v rodinném prostředí a dotváří je škola.

23.10.2019 v 11:51 | Karma článku: 18.83 | Přečteno: 327 | Diskuse

Tomáš Marek

Jděte už s tou Sofiinou volbou do někam…

V téhle zemi pořád někdo stojí před Sofiinou volbou. Naposledy poslankyně za ANO Hana Válková, bývalá ministryně spravedlnosti. Její Sofiinou volbou je, jakou otevírací dobu mají mít supermarkety.

23.10.2019 v 8:21 | Karma článku: 36.95 | Přečteno: 3081 | Diskuse

Michal Konečný

Opěšalá nostalgie v centru Prahy.

Od té chvíle, kdy od Muzea na Můstek projel poslední vůz elektrické dráhy (stalo se to 13. prosince 1980), se vedou diskuse a spory mezi zastánci znovuobnovení podélné trasy a jejího provozu a odpůrci podobného kroku. Kdo vyhraje?

23.10.2019 v 6:41 | Karma článku: 12.78 | Přečteno: 241 | Diskuse

Pavel Chalupský

Není dar jako dar.

Kdo z nás není potěšen tím, když je obdarován. Ať od svých blízkých, či kamarádů. Někdy jsme darem překapeni mile, či nemile, ale přijmeme jej. Ale co dary...

23.10.2019 v 5:27 | Karma článku: 6.53 | Přečteno: 132 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Schizofrenie žití před rokem 1989

Pro ty, kteří se narodili až po sametové revoluci, anebo ty, kteří zřejmě mají krátkou paměť. Kdo čte jen krátké SMS, tak příběh jedné obyčejné rodiny je trošku delší.

22.10.2019 v 20:39 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 634 | Diskuse
Počet článků 2770 Celková karma 19.80 Průměrná čtenost 980

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz