Izraelská vína nemohou být označena jako izraelská?

9. 09. 2019 18:25:05
Příběh z Kanady. Tamní federální soud v červenci rozhodl, že víno (nápoj) pocházející z Judeje a Samaří, nemůže nést označení Product of Israel. Arabové a aktivisté protiizraelského Hnutí BDS jásali. Izraelci byli roztrpčeni.

Kanadská vláda ale oznámila, že proti tomuto verdiktu podá odvolání.

Bez ohledu na to, jak odvolací soud rozhodne, stojíme před zásadní otázkou. Jak lahve naplněné produkty z révy vypěstované izraelskými občany v Judeji a Samaří, tedy v Zemi izraelské (čili v Izraeli), označovat?

Na tuto otázku soudkyně Anne L. Mactavishová, která stojí za červencovým verdiktem, odpověď nedala; rozhodnout prý musí Kanadská potravinářská inspekce (CFIA).

Geneze příběhu: LCBO, obchody specializované v Ontariu na prodej alkoholu nabízejí, také prostřednictvím svého e-shopu, vína z židovských osad v Judeji a Samaří (pro tyto dvě historické oblasti se dnes používá módní označení Západní břeh Jordánu), která mají na vinětě uvedeno „Product of Israel“, případně například: „Judean Hills, Israel“ (obr. 1). Toto se nelíbilo jistému enofilovi (znalci a milovníku vína) jménem David Kattengurg z kanadské provincie Manitoba. Dr. Kattenburg je Kanaďan – tedy, abych byl přesný, je to Žid žijící v kanadské diaspoře.

... obr. 1/Zdroj: Web LCBO.

A co je na zmíněném označení nesprávné? Dr. Kattenburg soudí, že vína z Judeje a Samaří by neměla obsahovat informaci, že jsou izraelského původu (Product of Israel). Podle jeho názoru, jak o něm informuje web kanadského Federálního soudu, by měla obsahovat informaci jinou. Tady je výčet možných označení původu:

  • Made in Ma’ale Levona settlement, Occupied Palestinian Territories. (Vyrobeno v Maale Levoně na okupovaných palestinských územích – to v případě produktů vinařství Shiloh);

  • Made in Psâgot settlement, Occupied Palestinian Territories. (Vyrobeno v osadě Psagot na okupovaných palestinských územích – týká se produktů vinařství Psagot);

  • Product of the West Bank. (Produkt ze Západního břehu);

  • Product of the Occupied Palestinian Territories. (Produkt z okupovaných palestinských území);

  • Product of Palestine. (Produkt z Palestiny);

  • Product of the Psâgot Settlement/Shiloh Settlement. (Produkt z osady Psagot/Shiloh).

Celá tato kauza je poměrně komplikovaná a není mým záměrem zabývat se všemi jejími detaily. Jen telegraficky: Dr. Kattenburg podal stížnost k CFIA, ta se k ní nejprve vyjádřila kladně (podle některých zpráv musela vína opustit regály LCBO), později ale změnila názor. S poukazem na platnou Kanadsko-izraelskou dohodu o volném obchodu, která v článku 1.4.1 uvádí:

... onr. 2/Zdroj: Web kanadské federální vlády.

Jak je patrné z červeně podtrženého, pro účely této dohody se pojmem „území“ v případě Izraele rozumí „teritoria, na nichž jsou uplatňovány jeho celní zákony“. A ty platí nejen v oblasti „vnitřního“ Izraele (v hranicích do červnové války 1967), ale také v oblasti Judeje a Samaří.

Tím by celá kauza mohla skončit, leč nestalo se tak. Dostala se k ottawskému Federálnímu soudu, kde soudkyně Mactavishová v červenci 2019 rozhodla, že

  • označovat vína vyrobená v izraelských osadách na Západním břehu Jordánu jako „Product of Israel“ je nepřípustné, neboť takové označení je nepravdivé, zavádějící a klamné a je v rozporu s požadavky kanadských zákonů „Consumer Packaging and Labelling Act“ (o spotřebitelských obalech a jejich označování) a „Food and Drugs Act“ (o potravinách a léčivech).

Jak již řečeno v úvodu, kanadská federální vláda v pátek 6/9 oznámila, že se proti tomuto rozhodnutí odvolá. Na nový verdikt si budeme muset ještě počkat, nicméně už nyní se můžeme zamyslet nad názvoslovím týkajícím se předmětného území.

Je pozoruhodné, s jakými návrhy přišel Dr. Kattenburg. Obsahují všechno možné, jenom ne uznání faktu, že „Svatá země“, „Zaslíbená země“, „Palestina“ (ve smyslu historického označení zavedeného Římany), „Kanaán“ jsou různé termíny pro Eretz Jisrael – Zemi izraelskou, tedy Izrael. Ten se v důsledku dějinného vývoje dělí na tři (historické) oblasti: Judeu, Samaří a Galileu. Všechny jsou starší než později, po porážce Bar Kochova židovského povstání (2. století n. l.), zavedený protižidovský název Palestina.

Stejně tak je pozoruhodné, že tento název je dnes z politických důvodů preferován – právě tak jako ne zcela přesné označení Západní břeh Jordánu (nemalá část Západního břehu Jordánu se nachází na západním břehu Mrtvého moře) místo Judea a Samaří (Samařsko), a to především proto, aby byly potlačeny historické vazby Židů (lidu Izraele) k tomuto území. (Proto mě překvapuje, že termín West Bank běžně používají mnozí izraelští politici a tamní média.)

Izraelské osady v Judeji a Samaří se nacházejí v oblasti C, která je podle Dohod z Oslo mezi vládou Státu Izrael a reprezentanty palestinských Arabů pod plnou izraelskou civilní i bezpečnostní kontrolou. Hovořit tedy o „okupovaném palestinském území“ je nesmysl, osady jsou součástí Země izraelské, zkráceně Izraele. Neboť: když může být část historické Palestiny (ta, která se módně označuje jako Západní břeh plus Pásmo Gazy) označována názvem celého historického území (Palestina, dokonce „Stát Palestina“), proč na druhou stranu vadí, když se o židovských osadách v Judeji a Samaří, v nichž žijí Židé – Izraelci, hovoří jako o lidských sídlech nacházejících se v Izraeli (rozuměj: v Zemi izraelské)? Co je dovoleno Arabům, má být zapovězeno Židům?

Proč? Protože žijeme ve zvráceném světě.

Jsem dlouhodobě toho názoru, že arabsko-izraelský konflikt v Zemi izraelské (pro lepší pochopení čtenářů – stoupenců politické korektnosti: palestinsko-izraelský konflikt) má i svoji terminologickou dimenzi. Je v principu špatné, že případný budoucí stát Arabů na území historické Palestiny (pokud se na tom kdy domluví obě strany konfliktu) se má jmenovat „Palestina“, přičemž málokdo spatřuje problém v tom, že na části teritoria historické Palestiny se nachází Stát Izrael. To platí nejen o jednom Židovi kdesi v kanadské diaspoře, ale také o Evropské unii, která už v roce 2015 (konkrétně Evropská komise) doporučila členským zemím, aby izraelské výrobky pocházející z Judeje a Samaří byly označeny tak, aby bylo zřejmé, že nepocházejí z Izraele. Dvojí metr jako z učebnice.

Dovedeno ad absurdum. Podle stejné logiky by v ČR neměly být prodávány výrobky s označením Made in ROC (vyrobeno v Čínské republice, tedy na Tchaj-wanu), neboť nejvyšší elity českého státu (prezident, premiér, předsedové parlamentních komor, ministerstvo zahraničí – tedy oficiálně ČR) uznávají politiku jedné Číny (ČLR, jejíž součástí je podle ní i Tchaj-wan) a žádná Čínská republika (Republic of China – ROC) tudíž neexistuje.

Reálně ovšem ROC existuje. Stejně tak se židovské osady v Judeji a Samaří nacházejí v Zemi izraelské, tedy v Izraeli. Neboť: mohou-li být pro někoho (třeba Žida Dr. Kattenburga zmíněné osady součástí Palestiny, mohout být pro někoho jiného (třeba Nežida Stejskala) součástí Izraele. Co je blíž pravdě?

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 9.9.2019 18:25 | karma článku: 25.27 | přečteno: 528x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

V kolika vdát dceru v dětském věku?

Jak kde. Svět internetu před časem obletěla zpráva o jedné šokující svatbě. Ženich měl dvaadvacet, nevěsta přesně o polovinu méně. Tedy jedenáct. Že je něco takového možné hodnotit jako zvrácenost?

22.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 25.84 | Přečteno: 948 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Za obraz do kriminálu. (Pozn.: Za namalování, ne za krádež!)

Zehra Doganová je v Turecku narozená (*1989) kurdská malířka, novinářka a redaktorka Erdoganovým režimem zakázané feministické zpravodajské agentury JINHA.

22.10.2019 v 10:55 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 453 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér (opět) neuspěl

Hlavní zprávou v Izraeli v pondělí večer 21/10 v různých obměnách titulků bylo: „Netanjahu vrátil mandát.“ Mandát k vytvoření povolební koalice, který mu dal prezident Reuven Rivlin 25/9.

21.10.2019 v 21:54 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 246 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jednomu článku Jiřího Weigla. O Turecku, Kurdech a vpádu do Sýrie

Jiří Weigl publikoval na webu Institutu Václava Klause článek „Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor“ (16/10). Čtenost mu zvýšilo zveřejnění ve víkendovém vydání Neviditelného psa (19-20/10).

21.10.2019 v 9:15 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 615 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel P. Kopecký

Spiknutí v Ankaře

Rusko zvítězilo ve vleklé zástupné válce. Na své si přišlo Turecko s Íránem a se zlou se potázali Kurdové - i nejednotný Západ.

23.10.2019 v 12:22 | Karma článku: 8.46 | Přečteno: 142 |

Vladimír Kroupa

Je rozdíl mezi Mnichovskou dohodou a současnou tureckou okupací syrského pohraničí…?

... ano, je. Tyto dvě události dělí 81 let a ta dnešní okupace má jiné protagonisty. Ten rozdíl je ale jen kosmetický, podstata turecké invaze a německé zabrání Sudet je však navlas stejná...

23.10.2019 v 11:42 | Karma článku: 14.84 | Přečteno: 217 | Diskuse

Vladimír Zeman

Třiceti procentům se stýská po komunistech. Vážně?

A jsou to lidi se základním vzděláním a důchodci. Pravil nějaký průzkum, jehož výsledky dostaly prostor na ČT. Ono je to samozřejmě úplně jinak. Po komunistech se nestýská nikomu, to že si někdo posteskne, že byl mladší, tedy

23.10.2019 v 10:36 | Karma článku: 32.45 | Přečteno: 777 | Diskuse

Karel Trčálek

Turek Erdogan, velký vzor Václava Klause ml.

Odsuzování Turecka kvůli vojenské operaci proti Kurdům, provozované v hojné míře i zde, je jen projevem totálního pokrytectví těch, kteří se považují za české vlastence a patrioty

23.10.2019 v 8:24 | Karma článku: 15.00 | Přečteno: 456 | Diskuse

Jan Bartoň

Skandální rozpočet nebo Babiš?

Česká opozice si postěžovala, že při projednávání zákona o státním rozpočtu na příští rok nebude ve sněmovně premiér Andrej Babiš. Je to „skandální"?

23.10.2019 v 8:00 | Karma článku: 33.05 | Přečteno: 1135 | Diskuse
Počet článků 2770 Celková karma 19.80 Průměrná čtenost 980

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz