Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Potvrzeno: Íránský judista na MS v Tokiu dostal příkaz, aby prohrál záměrně

1. 09. 2019 19:44:24
Skandál, který vyvolal na světovém šampionátu judistů íránský režim, má své pokračování. Především ale: potvrdilo se to, co jsem psal už dříve na svém blogu: že Íránec Mollaei zápas rafinovaně vypustil.

Vlastně nešlo o jeden, ale o dva zápasy. A prohrál proto, aby se tak či onak nemusel setkat s reprezentantem Izraele Sagim Mukim. Pokud nejste zcela v obraze, telegrafické připomenutí:

Na právě skončeném MS v judu, z něhož se jako jeden ze světových šampionů vrací Čech Krpálek (velká gratulace!), došlo v kategorii do 81 kg k následující situaci. Jak ukazuje obr. 1 – pavouk, jehož podkladem je web Mezinárodní judistické federace (IJF). Do semifinále se přes jednotlivé pooly probojovali čtyři judisté:

Semifinále I

  • Saeid Mollaei/Írán

  • Matthias Casse/Belgie

Semifinále II

  • Sagi Muki/Izrael

  • Mohamed Abdelaal/Egypt

... obr. 1/

Co z výše uvedeného vyplývá? Mimo jiné to, že kdyby Izraelec porazil Egypťana (což se také stalo) a Íránec Belgičana, bojovali by o zlato borci z Izraele a Íránu. Izraelci s tím nemají problém, pro íránské reprezentanty je to problém nepřekonatelný. Ne snad v osobní rovině (ovšem ani ta nemá ve sportu co dělat), ale proto, že jim vedení jejich výpravy v souladu s oficiální nenávistnou protiizraelskou politikou zakazuje jít do sportovních soubojů se sportovci ze „sionistické entity“ (jak Izrael v Teheránu nazývají).

Ovšem nešlo jen o semifinále. I kdyby Íránec regulérně s Belgičanem v semifinálovém souboji (na obrázku 1 šipka 1) prohrál, stále by ještě „nebylo vyřešeno“: čekal by ho souboj o bronz. A kdyby v něm byl úspěšný, tak jako tak by v případě úspěchu Izraelce v semifinále musel absolvovat společné představení na stupních vítězů, přičemž v rámci medailové ceremonie by ho navíc čekalo vzdání pocty také izraelské vlajce (a v tomto konkrétním případě – viz šipku 3 - by musel vzdát úctu rovněž izraelské hymně).

Něco takového bylo ovšem pro íránskou výpravu a íránský režim absolutně nepředstavitelné a nepřijatelné, a tak Teherán začal horečně „konat“. Jestliže ti, kdo si mysleli, že moje tvrzení, že Íránec zápas „rafinovaně vypustil“ byla čirá spekulace, velice brzy se dozvěděli pravdu.

Saeid Mollaei totiž poskytl íránské exilové televizní síti Iran International (sídlí v Londýně) rozhovor, v němž potvrdil, že oba zápasy (viz šipku 1 a 2 na obr. výše) prohrál na příkaz íránských úřadů a sportovních funkcionářů. Důvod je zřejmý: aby se nemusel, ať na tatami, nebo „na bedně“, setkat s reprezentanetem Izraele. V televizi doslova uvedl, že příslušní činovníci (Salehi a Davarzani) zavolali z Íránu na telefon trenéra judistů Zareieana a řekli mu, že musí prohrát, aby v dalším zápase nesoutěžil s Izraelcem a musí to udělat takovým způsobem, aby prohru nemohla zpochybnit IJF. Je stoprocentně vyloučeno, aby s Izraelcem soutěžil. (Odkaz na video je ZDE)

Něco takového je ovšem skandál kolosálních rozměrů, ten nejhorší příklad zasahování politiky do sportu, hrubé porušení principů fair play a sportovního ducha. V normálně fungujícím světě by byl Írán vyloučen ze všech mezinárodních judistických akcí včetně olympijských her.

Na druhou stranu by byla z čistě sportovního hlediska škoda, aby špičkový judista – č. 1 na světovém žebříčku v kategorii do 81 kg – nemohl jet na příští olympiádu do Tokia a svobodně soutěžit bez ohledu na to, jestli v pavouku bude nebo nebude Izraelec.

I tento oříšek se snad podaří překonat. Mezinárodní judistická federace pomohla Mollaeiovi k cestě do Berlína. On sám říká, že nejde o azyl a že nehodlá být imigrantem, ale dělá to pouze proto, aby mohl soutěžit na OH. Doslova“ Miluji Írán, ale vyhrát olympijskou medaili je pro mě důležitější.“ Jak se to tedy vyřeší? Podle dostupných informací by měl v Tokiu 2020 soutěžit pod olympijskou vlajkou. Islamistická totalita v Teheránu hovoří samozřejmě o spiknutí.

Abych ilustroval rozdíl v přístupu obou zemí a jejich sportovců, připojím na závěr vyjádření novopečeného izraelského mistra světa v judu do 81 kg Sagiho Mukiho. Ten na adresu Mollaeie v rozhovoru pro list Jerusalem post řekl:

  • Chci být ambasadorem míru mezi Izraelem a Íránem. Mám dva sny. Jeden je vyhrát zlatou medaili na olympijských hrách. Ale sním také o tom utkat se na tatami s Mollaeiem - a nezáleží na tom, kdo vyhraje. Chci mu potřást rukou a obejmout ho. Tímto způsobem nejen vzdáme poctu jeden druhému, ale můžeme společně ukázat, že sport je nade vším ostatním.

Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 1.9.2019 19:44 | karma článku: 26.65 | přečteno: 1184x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 3.94 | Přečteno: 116 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O „prohlášení tří“ v jednom médiu

Ačkoli v Izraeli mají v neděli 24/5 docela jiné velké téma, první den soudního přelíčení s premiérem Netanjahuem, portálu Times of Israel neunikl článek „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií“?

24.5.2020 v 12:50 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 602 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K textu tří politiků ve věci vyhlášení suverenity Izraele nad částí Judeje a Samaří

Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.

23.5.2020 v 23:00 | Karma článku: 45.05 | Přečteno: 5428 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Výhrůžky z Teheránu. Černé na bílém

Moderní historie Starého kontinentu nás učí, že když se agresorovi nečelí, ale ustupuje, dříve nebo později začne (tento agresor) realizovat své plány. Jako důkaz stačí jedno jméno: Hitler.

23.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 630 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 3.94 | Přečteno: 116 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Bundesligový covidový bizár

O minulém víkendu se v Německu opět koplo do balónu. Po několikaměsíční státní "karanténě" se první a druhá Bundesliga znovu probudila ze zavirovaného spánku. Fanoušek byl natěšený a kamery připraveny. Dojmy jsou však rozpačité.

18.5.2020 v 19:36 | Karma článku: 15.35 | Přečteno: 516 | Diskuse

Josef Nožička

Smutné vzpomínky na bojkot olympiády v Los Angeles

Když je sport zneužit k politickým šarvátkám, je to vždy špatně. A pokud kvůli nim někteří sportovci například přijdou o možnost startu na olympijských hrách, je to špatně obzvlášť.

14.5.2020 v 14:10 | Karma článku: 22.62 | Přečteno: 561 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Dohrát, či nedohrát? A Tvrdíkova předehra

Fotbal v době korony dostal řádně na zadek. Ve Franci ligu odpískali, jinde v Evropě ještě váhají. Naproti tomu Německo to znovu rozjede příští týden a v naší malé české kotlince se to chystáme rozseknout v úterý.Tedy doufejme.

11.5.2020 v 9:25 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 189 | Diskuse

Petr Tomášek

Proč byste měli vidět film o Martinu Haškovi st.?

Natočili jsme dokumentární film o fotbalovém trenérovi Martinu Haškovi s názvem HAŠAN (ten trenér). Proč byste tento film měli vidět? Napadá mě hned několik důvodů.

22.4.2020 v 11:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 3009 Celková karma 17.58 Průměrná čtenost 966

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Blog primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...