Opět ubohost na MS v judu (Aktualizováno)

28. 08. 2019 10:20:36
Jak jistě víte, koná se v tomto týdnu (končí v neděli 1/9) v tokijské hale Nippon Budokan světový šampionát judistů – mužů i žen. Takový podnik představuje největší šanci, že pavouk svede k duelu muslimy s Izraelci.

A že se tedy znovu ukáže, co má v případě muslimských států (arabských i nearabských) prioritu. Zda sport nebo politika. Opět proti sobě bude stát fair play vs fanatická protiizraelská nenávist.

Ta se nejvíc projevuje u sportovců (ale není to primárně jejich vina) Íránu. Ti jsou svým vedením naočkováni tak, že se raději vzdají postupu, dokonce i medaile, jen aby nevstoupili na tatami proti soupeři ze Státu Izrael.

Íránské judo zastupuje v Tokiu pouze jeden borec – opravdu borec: Saeid Mollaei, mistr světa 2018 v kategorii do 81 kg. Izraelská televize KAN 11 sice 23/8 na svém webu uvedla, že Íránci do Japonska nepoletí, aby nemuseli soupeřit s Izraelci, ale v případě Mollaeie se to nepotvrdilo.

V této kategorii (do 81 kg) sice soutěží izraelský reprezentant Sagi Muki (mistr Evropy 2018, zlato na Evropských hrách 2015), nicméně každý nastoupil v úvodní vyřazovací fázi do jiného poolu (Íránec byl zařazen do poolu A, Izraelec do poolu C). Oba se ovšem probojovali shodně do semifinále své části, ale jestli je další průběh svede na žíněnku (a budeme svědky dalšího skandálu) se teprve ukáže.

(Aktualizace I: Než jsem článek dopsal, zvítězili Mollaei i Muki ve svých poolech a postoupili do semifinále. Zatím ne proti sobě. SF dvojice:

  • Mollaei /Írán/ vs Casse /Belgie/

  • Muki /Izrael/ vs Abdelaal /Egypt/

Aktualizace II: Později porazil Muki Abdelaala - Egypťan po vyhlášení vítěze odmítl nabízenou ruku izraelského judisty a zachoval se jako zbabělec, otočil se, odešel na okraj tatami, uklonil se a zmizel. Stejnou sportovní nezdvořilost udělal jeho krajan El Šehaby na OH 2016 v Riu Izraelci Sassonovi. Jak ubohé!

Aktualizace III: Sagi Muki se nakonec stal mistrem světa. Egypťan Abdelaal i Íránec Mollaei své zápasy o bronz prohráli a jsou bez medaile. Zejména v případě Íránce se nelze zbavit dojmu, že zápas v závěru rafinovaně vypustil - v případě výhry by totiž musel on a jeho výprava řešit pro ně neřešitelné: že bude muset Mollalei stát při vyhlášení vítězů vedle Izraelce, vzdát symbolicky čest izraelské vlajce a poslouchat izraelskou hymnu.)

Mezitím se ale něco podobného (pro muslimy kontroverzního) stalo v mužské kategorii do 73 kg. Do třetího kola poolu A se dostali Izraelec Tohar Butbul a Alžířan (tedy reprezentant další země, která nenávidí Izrael) Fethi Nourine. Otázka byla jasná: Nastoupí Arab proti soupeři z nenáviděného státu?

Odpověď? Ukazuje ji následující VIDEO YOUTUBE (trvá 23 sec):

Doufal jsem ve změnu, ale dopadlo to jako vždycky. Arab se na tatami neobjevil. Izraelský server Ynet napsal, že Alžířan nenastoupil „z technických důvodů“ a lakonicky doplnil: Opět se smísila politika se sportem.

Nelze se nezeptat. Nastoupil by Alžířan do třetího kola, kdyby v tom předchozím nezvítězil Izraelec, ale jeho soupeř Smagulov z Kazachstánu? Cosi mi říká, že by žádné „technické důvody“ nenastaly.

V každém případě by to celé měla Mezinárodní federace juda řádně prověřit a vyvodit důsledky. Protože je to stále jedno a to samé. Borci z muslimských zemí (ne ze všech, jak uvidíme níže) mají nastoupit proti Izraelcům – a nastává divadlo: výmluvy, pseudodůvody, zjevné porušení ducha fair play.

Že jde výlučně o nenávist vůči Státu Izrael a jeho symbolům dokazuje pikantní příběh z ženské kategorie do 63 kg. V prvním kole poolu A se setkaly Amina Belkadiová z Alžírska (tedy ze stejné země jako Fethi Nourine) a Alice Schlesingerová reprezentující Velkou Británii. Byl to krátký boj, za dvacet sekund „bylo vyřešeno“ - zvítězila Schlesingerová. VIDEO YOUTUBE zde:

Na tomto duelu je ovšem zajímavé něco jiného: Schlesingerová se narodila v Izraeli a židovský stát v judu dlouho reprezentovala (mj. získala bronz na MS 2009). Pak se ale dostala do ostrého názorového konfliktu s Izraelskou asociací juda, který vyústil v její odchod do Británie (odkud pochází její matka); Británii reprezentuje od roku 2014.

Otázkou je, jestli by Alžířanka nastoupila, kdyby Schlesingerová nebojovala za Británii, ale za zemi, v níž se narodila, tedy za Izrael, což znamená, že by na kimonu měla na zádech napsáno ISR a na přední straně vlajku s Davidovou hvězdou. Tyto symboly zřejmě působí na muslimy víc než česnek na upíry.

Dlužno ovšem dodat, že ne všechny muslimské země nutí své reprezentanty chovat se proti zásadám fair play a sportovnímu duchu obecně. Příkladem budiž Afghánistán. V 2. kole poolu B kategorie do 66 kg narazil jeho reprezentant Abdul Fahim Fazli na Izraelce Barucha Šmailova. Přesto k souboji nastoupil. Byl poražen, prohru chvíli „rozdýchával“, ale nakonec Šmailovi podal ruku a poplácal ho po rameni. Prostě: zachoval se tak, jak se sportovec zachovat má: politiku nechal (přesněji afghánská výprava nechala) vně haly Nippon Budokan. Mělo být to být naprosto samozřejmé, ale v tomto zvráceném světě není – proto zaslouží Fazli a jeho doprovod uznání. Kéž by byli příkladem ostatním.

Stejně tak Maithea Mohamedová z Emirátů. V 2. kole poolu A kategorie žen do 57 kg nastoupila proti Izraelce Timně Nelsonové Levyové, které podlehla, nicméně po zápase si obě podaly ruce - a vše bylo OK. Další malý příběh do velké mozaiky, z něhož mám radost.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 28.8.2019 10:20 | karma článku: 31.38 | přečteno: 1442x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

V kolika vdát dceru v dětském věku?

Jak kde. Svět internetu před časem obletěla zpráva o jedné šokující svatbě. Ženich měl dvaadvacet, nevěsta přesně o polovinu méně. Tedy jedenáct. Že je něco takového možné hodnotit jako zvrácenost?

22.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 25.84 | Přečteno: 948 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Za obraz do kriminálu. (Pozn.: Za namalování, ne za krádež!)

Zehra Doganová je v Turecku narozená (*1989) kurdská malířka, novinářka a redaktorka Erdoganovým režimem zakázané feministické zpravodajské agentury JINHA.

22.10.2019 v 10:55 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 453 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér (opět) neuspěl

Hlavní zprávou v Izraeli v pondělí večer 21/10 v různých obměnách titulků bylo: „Netanjahu vrátil mandát.“ Mandát k vytvoření povolební koalice, který mu dal prezident Reuven Rivlin 25/9.

21.10.2019 v 21:54 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 246 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jednomu článku Jiřího Weigla. O Turecku, Kurdech a vpádu do Sýrie

Jiří Weigl publikoval na webu Institutu Václava Klause článek „Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor“ (16/10). Čtenost mu zvýšilo zveřejnění ve víkendovém vydání Neviditelného psa (19-20/10).

21.10.2019 v 9:15 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 615 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Dobří Holoubci se vracejí. Buďme snílky, kéž by!

Remíza v Teplicích se rozhodně nezapíše zlatým písmem do připravované knihy sparťanské obrody. A bavme se zcela vážně o tom, jak dlouhá je na Letné doba hájení. Protože začíná být pomalu jasné, že se něco musí stát. Nejlépe hned.

22.10.2019 v 1:48 | Karma článku: 15.74 | Přečteno: 328 | Diskuse

Daniel Barták

Když zápasník dozraje a je ostrý jako břitva. Skalník do toho říznul!

Hlava je sviňa, zvlášť, pokud se vám do ní dostanou pochybnosti o vás samých. Když jsem viděl nastupovat Jirku Procházku a Fábio Maldonada na hlavní zápas japonské organizace Rizin, byly to dva rozdílné světy.

16.10.2019 v 7:07 | Karma článku: 3.88 | Přečteno: 107 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Česko - Anglie 2:1

Včera 11. října 2019 v Edenu v kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy 2020 česká reprezentace porazila Angličany 2:1.

12.10.2019 v 9:40 | Karma článku: 22.40 | Přečteno: 513 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Jsem pozitivní, musím být pozitivní, chci být pozitivní!

Výhra letenských nad Karvinou nám vlila do žil mírný optimismus. Vzadu na nulu, vepředu celkem čtyřikrát zvedali naši borci ruce nad hlavu ve vítězném rauši a snad už se konečně probudila spící fotbalová Růženka, Kozák. Haleluja!

10.10.2019 v 19:28 | Karma článku: 10.48 | Přečteno: 261 | Diskuse

Zdenek Volf

ZAJÍMAVÉ PRVENSTVÍ SLAVIE PRAHA V LIZE MISTRŮ

O letošní účasti Sešívaných v Lize mistrů toho bylo napsáno dost, ale nikde ani zmínka o jednom malém prvenství.

4.10.2019 v 23:00 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 269 | Diskuse
Počet článků 2770 Celková karma 19.80 Průměrná čtenost 980

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz