Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Opět ubohost na MS v judu (Aktualizováno)

28. 08. 2019 10:20:36
Jak jistě víte, koná se v tomto týdnu (končí v neděli 1/9) v tokijské hale Nippon Budokan světový šampionát judistů – mužů i žen. Takový podnik představuje největší šanci, že pavouk svede k duelu muslimy s Izraelci.

A že se tedy znovu ukáže, co má v případě muslimských států (arabských i nearabských) prioritu. Zda sport nebo politika. Opět proti sobě bude stát fair play vs fanatická protiizraelská nenávist.

Ta se nejvíc projevuje u sportovců (ale není to primárně jejich vina) Íránu. Ti jsou svým vedením naočkováni tak, že se raději vzdají postupu, dokonce i medaile, jen aby nevstoupili na tatami proti soupeři ze Státu Izrael.

Íránské judo zastupuje v Tokiu pouze jeden borec – opravdu borec: Saeid Mollaei, mistr světa 2018 v kategorii do 81 kg. Izraelská televize KAN 11 sice 23/8 na svém webu uvedla, že Íránci do Japonska nepoletí, aby nemuseli soupeřit s Izraelci, ale v případě Mollaeie se to nepotvrdilo.

V této kategorii (do 81 kg) sice soutěží izraelský reprezentant Sagi Muki (mistr Evropy 2018, zlato na Evropských hrách 2015), nicméně každý nastoupil v úvodní vyřazovací fázi do jiného poolu (Íránec byl zařazen do poolu A, Izraelec do poolu C). Oba se ovšem probojovali shodně do semifinále své části, ale jestli je další průběh svede na žíněnku (a budeme svědky dalšího skandálu) se teprve ukáže.

(Aktualizace I: Než jsem článek dopsal, zvítězili Mollaei i Muki ve svých poolech a postoupili do semifinále. Zatím ne proti sobě. SF dvojice:

  • Mollaei /Írán/ vs Casse /Belgie/

  • Muki /Izrael/ vs Abdelaal /Egypt/

Aktualizace II: Později porazil Muki Abdelaala - Egypťan po vyhlášení vítěze odmítl nabízenou ruku izraelského judisty a zachoval se jako zbabělec, otočil se, odešel na okraj tatami, uklonil se a zmizel. Stejnou sportovní nezdvořilost udělal jeho krajan El Šehaby na OH 2016 v Riu Izraelci Sassonovi. Jak ubohé!

Aktualizace III: Sagi Muki se nakonec stal mistrem světa. Egypťan Abdelaal i Íránec Mollaei své zápasy o bronz prohráli a jsou bez medaile. Zejména v případě Íránce se nelze zbavit dojmu, že zápas v závěru rafinovaně vypustil - v případě výhry by totiž musel on a jeho výprava řešit pro ně neřešitelné: že bude muset Mollalei stát při vyhlášení vítězů vedle Izraelce, vzdát symbolicky čest izraelské vlajce a poslouchat izraelskou hymnu.)

Mezitím se ale něco podobného (pro muslimy kontroverzního) stalo v mužské kategorii do 73 kg. Do třetího kola poolu A se dostali Izraelec Tohar Butbul a Alžířan (tedy reprezentant další země, která nenávidí Izrael) Fethi Nourine. Otázka byla jasná: Nastoupí Arab proti soupeři z nenáviděného státu?

Odpověď? Ukazuje ji následující VIDEO YOUTUBE (trvá 23 sec):

Doufal jsem ve změnu, ale dopadlo to jako vždycky. Arab se na tatami neobjevil. Izraelský server Ynet napsal, že Alžířan nenastoupil „z technických důvodů“ a lakonicky doplnil: Opět se smísila politika se sportem.

Nelze se nezeptat. Nastoupil by Alžířan do třetího kola, kdyby v tom předchozím nezvítězil Izraelec, ale jeho soupeř Smagulov z Kazachstánu? Cosi mi říká, že by žádné „technické důvody“ nenastaly.

V každém případě by to celé měla Mezinárodní federace juda řádně prověřit a vyvodit důsledky. Protože je to stále jedno a to samé. Borci z muslimských zemí (ne ze všech, jak uvidíme níže) mají nastoupit proti Izraelcům – a nastává divadlo: výmluvy, pseudodůvody, zjevné porušení ducha fair play.

Že jde výlučně o nenávist vůči Státu Izrael a jeho symbolům dokazuje pikantní příběh z ženské kategorie do 63 kg. V prvním kole poolu A se setkaly Amina Belkadiová z Alžírska (tedy ze stejné země jako Fethi Nourine) a Alice Schlesingerová reprezentující Velkou Británii. Byl to krátký boj, za dvacet sekund „bylo vyřešeno“ - zvítězila Schlesingerová. VIDEO YOUTUBE zde:

Na tomto duelu je ovšem zajímavé něco jiného: Schlesingerová se narodila v Izraeli a židovský stát v judu dlouho reprezentovala (mj. získala bronz na MS 2009). Pak se ale dostala do ostrého názorového konfliktu s Izraelskou asociací juda, který vyústil v její odchod do Británie (odkud pochází její matka); Británii reprezentuje od roku 2014.

Otázkou je, jestli by Alžířanka nastoupila, kdyby Schlesingerová nebojovala za Británii, ale za zemi, v níž se narodila, tedy za Izrael, což znamená, že by na kimonu měla na zádech napsáno ISR a na přední straně vlajku s Davidovou hvězdou. Tyto symboly zřejmě působí na muslimy víc než česnek na upíry.

Dlužno ovšem dodat, že ne všechny muslimské země nutí své reprezentanty chovat se proti zásadám fair play a sportovnímu duchu obecně. Příkladem budiž Afghánistán. V 2. kole poolu B kategorie do 66 kg narazil jeho reprezentant Abdul Fahim Fazli na Izraelce Barucha Šmailova. Přesto k souboji nastoupil. Byl poražen, prohru chvíli „rozdýchával“, ale nakonec Šmailovi podal ruku a poplácal ho po rameni. Prostě: zachoval se tak, jak se sportovec zachovat má: politiku nechal (přesněji afghánská výprava nechala) vně haly Nippon Budokan. Mělo být to být naprosto samozřejmé, ale v tomto zvráceném světě není – proto zaslouží Fazli a jeho doprovod uznání. Kéž by byli příkladem ostatním.

Stejně tak Maithea Mohamedová z Emirátů. V 2. kole poolu A kategorie žen do 57 kg nastoupila proti Izraelce Timně Nelsonové Levyové, které podlehla, nicméně po zápase si obě podaly ruce - a vše bylo OK. Další malý příběh do velké mozaiky, z něhož mám radost.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 28.8.2019 10:20 | karma článku: 31.38 | přečteno: 1463x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Izrael: Pokus č. 2

Bez překvapení a dle očekávání. V úterý 4. května vrátil Benjamin Netanjahu prezidentu Rivlinovi pověření sestavit koaliční vládu. O den později ve večerních hodinách byl druhý pokus svěřen Yairu Lapidovi.

5.5.2021 v 22:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K aféře Kroupa vs Hamáček

Patřím k těm, kdo Hamáčkově cestě necestě do Moskvy příliš nerozumí. Nemyslím si, že by to byla moje chyba. Ovšem stejně tak mám otazníky nad interpretací této neuskutečněné mise, kterou prezentoval Seznam Zprávy.

5.5.2021 v 18:45 | Karma článku: 23.50 | Přečteno: 545 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Netanjahu neuspěl. Co dál?

V úterý 4. května krátce před půlnocí vrátil Benjamin Netanjahu do Bejt Hanasi (Domu prezidenta – sídlo hlavy státu) mandát, který dostal 6. dubna. Sestavit povolební koalici se mu za čtyři týdny nepodařilo.

5.5.2021 v 9:05 | Karma článku: 5.62 | Přečteno: 117 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Pane Paroubku, když Věru Jourovou zatkli, hovořil jste jinak

Kauza, možná pseudokauza „Hamáčekgate“ má několik rovin. Zastavme se nyní u reakce na tuto „bombu“, kterou publikoval na blogu iDNES expremiér Jiří Paroubek („Neuvěřitelná kontinuita lží v podání J. Kroupy“/4. 5. 2021).

4.5.2021 v 21:33 | Karma článku: 27.79 | Přečteno: 972 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jan Kronus

Vyhledávat: Kvalitní český trenér, od vzniku samostatnosti? …Nalezena 1 shoda…

Když se Češi rozloučili se Slováky, nastal nový začátek. Od této doby, se na naší fotbalové scéně, našel pouze jeden „český“ trenér, světových kvalit. Ostatní by se dali rozdělit do pěti kategorií.

6.5.2021 v 0:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Co všechno stojí za sportovním úspěchem (1. část)

Afroameričané jsou nejrychlejší, Afričané z východu kontinentu vyhrávají maratony, Číňané dominují pingpongu. Rozhodně jsou sporty, kde to na předních příčkách není příliš “barevně různorodé”. Které se vám vybaví?

5.5.2021 v 10:31 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 259 | Diskuse

Sára Mašínová

Gymnastika pro nezasvěcené i profesionály!

Motto: Gymnastika vychází z jógy, je to cvičení k flexibilitě a síle těla. Gymnastika je jóga, gymnastika je tanec, gymnastika trénink k fyzické kondici, abychom byli schopni cvičení provést.

5.5.2021 v 9:22 | Karma článku: 4.84 | Přečteno: 117 | Diskuse

Josef Nožička

Tak už je příčina českého debaklu odhalena: Rusáci nás prý brali vážně!

Čeští hokejoví fanoušci si mohou po dnešku přece jen oddychnout: debakl našich juniorů s Rusy byl způsoben pouze tím, že nás soupeř vzal vážně, a již ve čtvrtfinále proti Kanadě dle slov trenéra Petra opět překvapíme svět.

2.5.2021 v 22:50 | Karma článku: 25.34 | Přečteno: 597 | Diskuse

Karel Trčálek

Zámoří žaslo nad kvalitou českých hokejistů. Žádná škoda, že pak prohráli s Putinovci 1:11

Nejen o tom, jak občas dopadne přehnaná chvála ze strany trenérů či sportovních novinářů, kteří místo Martiny Sáblíkové chválí naše hokejové čučkaře

2.5.2021 v 18:52 | Karma článku: 21.16 | Přečteno: 462 | Diskuse
Počet článků 3519 Celková karma 19.09 Průměrná čtenost 966

Odkaz na portál Eretz (nová doména)

https://eretz.eu

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Toto je "my blog 2". Primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).

 

K zamyšlení: Neřešme autora, ale obsah jeho textů.


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem také na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Najdete na iDNES.cz