Opět ubohost na MS v judu (Aktualizováno)

28. 08. 2019 10:20:36
Jak jistě víte, koná se v tomto týdnu (končí v neděli 1/9) v tokijské hale Nippon Budokan světový šampionát judistů – mužů i žen. Takový podnik představuje největší šanci, že pavouk svede k duelu muslimy s Izraelci.

A že se tedy znovu ukáže, co má v případě muslimských států (arabských i nearabských) prioritu. Zda sport nebo politika. Opět proti sobě bude stát fair play vs fanatická protiizraelská nenávist.

Ta se nejvíc projevuje u sportovců (ale není to primárně jejich vina) Íránu. Ti jsou svým vedením naočkováni tak, že se raději vzdají postupu, dokonce i medaile, jen aby nevstoupili na tatami proti soupeři ze Státu Izrael.

Íránské judo zastupuje v Tokiu pouze jeden borec – opravdu borec: Saeid Mollaei, mistr světa 2018 v kategorii do 81 kg. Izraelská televize KAN 11 sice 23/8 na svém webu uvedla, že Íránci do Japonska nepoletí, aby nemuseli soupeřit s Izraelci, ale v případě Mollaeie se to nepotvrdilo.

V této kategorii (do 81 kg) sice soutěží izraelský reprezentant Sagi Muki (mistr Evropy 2018, zlato na Evropských hrách 2015), nicméně každý nastoupil v úvodní vyřazovací fázi do jiného poolu (Íránec byl zařazen do poolu A, Izraelec do poolu C). Oba se ovšem probojovali shodně do semifinále své části, ale jestli je další průběh svede na žíněnku (a budeme svědky dalšího skandálu) se teprve ukáže.

(Aktualizace I: Než jsem článek dopsal, zvítězili Mollaei i Muki ve svých poolech a postoupili do semifinále. Zatím ne proti sobě. SF dvojice:

  • Mollaei /Írán/ vs Casse /Belgie/

  • Muki /Izrael/ vs Abdelaal /Egypt/

Aktualizace II: Později porazil Muki Abdelaala - Egypťan po vyhlášení vítěze odmítl nabízenou ruku izraelského judisty a zachoval se jako zbabělec, otočil se, odešel na okraj tatami, uklonil se a zmizel. Stejnou sportovní nezdvořilost udělal jeho krajan El Šehaby na OH 2016 v Riu Izraelci Sassonovi. Jak ubohé!

Aktualizace III: Sagi Muki se nakonec stal mistrem světa. Egypťan Abdelaal i Íránec Mollaei své zápasy o bronz prohráli a jsou bez medaile. Zejména v případě Íránce se nelze zbavit dojmu, že zápas v závěru rafinovaně vypustil - v případě výhry by totiž musel on a jeho výprava řešit pro ně neřešitelné: že bude muset Mollalei stát při vyhlášení vítězů vedle Izraelce, vzdát symbolicky čest izraelské vlajce a poslouchat izraelskou hymnu.)

Mezitím se ale něco podobného (pro muslimy kontroverzního) stalo v mužské kategorii do 73 kg. Do třetího kola poolu A se dostali Izraelec Tohar Butbul a Alžířan (tedy reprezentant další země, která nenávidí Izrael) Fethi Nourine. Otázka byla jasná: Nastoupí Arab proti soupeři z nenáviděného státu?

Odpověď? Ukazuje ji následující VIDEO YOUTUBE (trvá 23 sec):

Doufal jsem ve změnu, ale dopadlo to jako vždycky. Arab se na tatami neobjevil. Izraelský server Ynet napsal, že Alžířan nenastoupil „z technických důvodů“ a lakonicky doplnil: Opět se smísila politika se sportem.

Nelze se nezeptat. Nastoupil by Alžířan do třetího kola, kdyby v tom předchozím nezvítězil Izraelec, ale jeho soupeř Smagulov z Kazachstánu? Cosi mi říká, že by žádné „technické důvody“ nenastaly.

V každém případě by to celé měla Mezinárodní federace juda řádně prověřit a vyvodit důsledky. Protože je to stále jedno a to samé. Borci z muslimských zemí (ne ze všech, jak uvidíme níže) mají nastoupit proti Izraelcům – a nastává divadlo: výmluvy, pseudodůvody, zjevné porušení ducha fair play.

Že jde výlučně o nenávist vůči Státu Izrael a jeho symbolům dokazuje pikantní příběh z ženské kategorie do 63 kg. V prvním kole poolu A se setkaly Amina Belkadiová z Alžírska (tedy ze stejné země jako Fethi Nourine) a Alice Schlesingerová reprezentující Velkou Británii. Byl to krátký boj, za dvacet sekund „bylo vyřešeno“ - zvítězila Schlesingerová. VIDEO YOUTUBE zde:

Na tomto duelu je ovšem zajímavé něco jiného: Schlesingerová se narodila v Izraeli a židovský stát v judu dlouho reprezentovala (mj. získala bronz na MS 2009). Pak se ale dostala do ostrého názorového konfliktu s Izraelskou asociací juda, který vyústil v její odchod do Británie (odkud pochází její matka); Británii reprezentuje od roku 2014.

Otázkou je, jestli by Alžířanka nastoupila, kdyby Schlesingerová nebojovala za Británii, ale za zemi, v níž se narodila, tedy za Izrael, což znamená, že by na kimonu měla na zádech napsáno ISR a na přední straně vlajku s Davidovou hvězdou. Tyto symboly zřejmě působí na muslimy víc než česnek na upíry.

Dlužno ovšem dodat, že ne všechny muslimské země nutí své reprezentanty chovat se proti zásadám fair play a sportovnímu duchu obecně. Příkladem budiž Afghánistán. V 2. kole poolu B kategorie do 66 kg narazil jeho reprezentant Abdul Fahim Fazli na Izraelce Barucha Šmailova. Přesto k souboji nastoupil. Byl poražen, prohru chvíli „rozdýchával“, ale nakonec Šmailovi podal ruku a poplácal ho po rameni. Prostě: zachoval se tak, jak se sportovec zachovat má: politiku nechal (přesněji afghánská výprava nechala) vně haly Nippon Budokan. Mělo být to být naprosto samozřejmé, ale v tomto zvráceném světě není – proto zaslouží Fazli a jeho doprovod uznání. Kéž by byli příkladem ostatním.

Stejně tak Maithea Mohamedová z Emirátů. V 2. kole poolu A kategorie žen do 57 kg nastoupila proti Izraelce Timně Nelsonové Levyové, které podlehla, nicméně po zápase si obě podaly ruce - a vše bylo OK. Další malý příběh do velké mozaiky, z něhož mám radost.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 28.8.2019 10:20 | karma článku: 31.38 | přečteno: 1423x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Írán potrestán za hanebnost na MS v judu

Středa 18/9 se stala ve sportu přelomovým dnem: Mezinárodní judistická federace potrestala Írán za chování jeho činovníků na nedávném světovém šampionátu v Tokiu.

18.9.2019 v 14:38 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 507 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Proč mám s premiérem problém

Tedy – s českým premiérem. Teď už nejde o Čapí hnízdo, ale o nestálost názorů Andreje Babiše, který je v některých případech mění doslova ze dne na den.

18.9.2019 v 8:20 | Karma článku: 25.63 | Přečteno: 514 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bude mít prezident dilema?

V pátek 13. září byly v Izraeli zveřejněny poslední volební preference před úterním (17/9) hlasováním. Izraelci budou vybírat 120 zákonodárců do Knesetu – a ledacos nasvědčuje tomu, že bychom mohli být svědky dalšího patu.

15.9.2019 v 20:30 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 290 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kauza Čapí hnízdo: Trochu jiný pohled

Dnes (15/9) má naše nejmladší vnučka deset měsíců. Dostala jméno Zuzanka – a ano, je nad všechny blogy světa. Asi by mě nenapadlo o tom takto psát nebýt stejnojmenného článku na blogu kolegyně Jitky Štanclové.

15.9.2019 v 10:15 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 910 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Írán potrestán za hanebnost na MS v judu

Středa 18/9 se stala ve sportu přelomovým dnem: Mezinárodní judistická federace potrestala Írán za chování jeho činovníků na nedávném světovém šampionátu v Tokiu.

18.9.2019 v 14:38 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 507 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Poliklinika Letná, vystupovat! Ale ševce jsme stejně smázli.

A kdo ještě nemarodil, ať se přihlásí - tak nějak by se dalo popsat věčné sparťanské prokletí, její neustále plná marodka. Za každý uzdravený kus dodáme hned v dalším kole náhradu. A tak se nám to furt točí v začarovaným kruhu.

17.9.2019 v 17:23 | Karma článku: 7.20 | Přečteno: 168 | Diskuse

Josef Nožička

Bjőrndalen bude trénovat čínské biatlonisty. Schytá to v Norsku tak, jako v Česku Jágr?

Za tři roky bude čínská metropole Peking hostit zimní olympijské hry. A nejlidnatější země světa dle všeho dělá vše pro to, aby uspěla jak na poli organizačním, tak i na poli sportovním.

16.9.2019 v 19:15 | Karma článku: 30.26 | Přečteno: 569 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O co ho měla připravit nenávist muslimů

V neděli 15. září končí v Londýně mistrovství světa v paralympijském plavání. Akce je zajímavá ze dvou důvodů: jde o kvalifikaci na paralympiádu 2020 a především – šampionát se v britské metropoli vůbec konat neměl.

14.9.2019 v 16:30 | Karma článku: 30.77 | Přečteno: 798 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Už zas skáčem jako Češi, ale bacha na otevřenou zlomeninu!

Zápasy naší repre na Balkáně asi nebyl takový majstrštyk, jak bychom očekávali, ale nějaký body jsme udělali. Tedy nutný, ty který se budou počítat. Fanoušek však, na rozdíl od reprezentantů, musí mít trochu rozporuplný pocity.

11.9.2019 v 1:28 | Karma článku: 8.36 | Přečteno: 131 | Diskuse
Počet článků 2729 Celková karma 21.58 Průměrná čtenost 985

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz