Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

K článku v LN o dětech - špatných plavcích

27. 08. 2019 18:25:49
České děti častěji tonou. Neumí plavat. Hlásá palcový titulek na přední straně Lidových novin (LN) z 27. července. Je to pravda? Do jisté míry ano. Na druhou stranu: situace není tak tragická, jak nadpis uvádí.

Samy LN přinášejí nejnovější statistiku. Ta je překvapivě z roku 2017: ze 181 utonulých bylo deset dětí ve věku 1 až 14 let.

V diskusi pod stejným článkem na serveru Lidovky.cz někteří čtenáři poznamenávají: Je to věc rodičů, nelze v této věci spoléhat pouze na školu.

Mají pravdu.

Děti by se měly seznamovat s vodou dávno před vstupem do školy: už v kojeneckém věku. Není to sice jediný, ale bezpochyby zaručený způsob, jak v budoucích letech zažít úžasné momenty. Hlavně v moři.

V únoru 2007 přibyl do naší rodiny vnuk Tom. Maminka s ním od několika měsíců chodila do plaveckého kurzu pro nejmenší. Později, kromě školního plavání, navštěvoval s tatínkem také mimoškolní kurzy plavání včetně specializace pro mladé záchranáře (což vlastně trvá dosud).

Výsledky jsou fantastické. Když letí do Egypta se mnou a s mojí ženou, máme naprostou jistotu, že mu v moři i hotelovém bazénu můžeme věřit. Opět potvrzeno: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Tom se stal mým parťákem při šnorchlování a fotografování pod hladinou v Rudém moři. Především proto, že k vodě byl veden několik měsíců po narození.

Okamžiky s ním patří k nejkrásnějším.

Více k tématu v následující fotokolekci. (Zdroj snímků: Autor a rodinných archiv.)

... mám rok a čtvrt a ve vodě se cítím jako doma. A to je teprve začátek.

... co jsem se naučil ve svém rodném městě, mohu snadno uplatnit na prvním zahraničním pobytu. Hotelový bazén na řeckém ostrově Kos. (Srpen 2008).

... o dva roky později mě rodiče vzali poprvé do Egypta. Dětský hotelový bazén v jižní části destinace Marsa Alam. Je parádní umět plavat.

... což o to plavat na hladině, báječné je to i pod vodou! Musím mít ještě rukávky, ale jinak to nemá chybu. (Březen 2010)

... stále v Marse Alam v březnu 2010, ale ve větším bazénu. Všimněte si - bez rukávků.

... bazén je bazén, ale tohleto je pravé moře. Rudé. Plné korálů a rybiček. Však i na ně časem dojde. Na masku a šnorchl jsem si zvykl jedna dvě, stejně jako na slanou vodu. No problem!

... zatímco my( já s rodiči) jsme jezdili do Marsy Alam a do Řecka, babička s dědou zatím beze mě na Sinaj. To se ale změnilo v září 2012. Poprvé mě (a ještě starší sestřenici) vzali do Safagy. A jednou na výlet do Makadi na ponornou loď. Tam jsem poprvé spatřil v dálce karetu. Úžasem jsem ani nedýchal. Uvidím ji někdy tváří v tvář?

...Safaga, ale v květnu 2013. Cestou na snídani jsem obdivoval na obrázku perutýna. Také o něm platí to, co o karetě. Potkám se s ním někdy?

... já vím, nemá se to, ale kdo by odolal. Takový skok do bazénu, to je žůžo! Je stále květen 2013, jsme v Safaze, hotely jsou dosti vylidněné, v bazénu jsem byl sám. To se mi u nás doma jen tak nepoštěstí.

... říjen 2014. Za sebou mám první školní rok a také obnovenou premiéru v Marse Alam. V Safaze bylo báječně, teď už ale budeme jezdit sem. Začínáme v zátoce Oriental Bay. Jsem tu šťasten, i když je to tak trochu škola v přírodě. Kufr plný učiva, den začíná po snídani domácími úkoly. A že jich je!

... říjen 2014, zátoka Oriental Bay. K zahození není ani šnorchlování na mělčině. Baví mě stejně jako pozorování života pod hladinou u korálů.

... rok 2015. Tentokrát jsme si v Marse Alam vybrali hotel v lokalitě El Nabaa El Soghayar. Bylo tam tak skvěle, že jsme se po pobytu v květnu vrátili ještě v červenci. Kromě super korálu, kde se mi splnil životní sen (na obrázku níže) jsme se tu báječně vyřádili ve vlnách. To když bylo hodně větrno a na stožáru visela rudá vlajka (zákaz vstupu do korálové části moře - tady na obrázku je písečná část, kam jsme mohli).

... korál v lokalitě El Nabaa El Soghayar byl jeden z nejlepších. Viděl jsem tu na vlastní oči nejen perutýny, jak jsem si přál, ale především - karety. Nezapomenutelné! Vyskytovaly se několik set metrů od břehu a děda mě sebou vzal pouze proto, že mám za sebou nekonečný počet hodin tvrdého plaveckého výcviku.

... červen 2016. Po šesti letech návrat tam, kde jsem byl s rodiči, když mi byly tři. Opět daleko na jih destinace Marsa Alam. Teď jsem tu s babičkou a dědou. Tenkrát bych se ovšem takovou mušlí nepochlubil. Inu, pokrok nezastavíš. A ještě pár snímků z let 2018 a 2019:

... pod vodou, v korálovém království na jihu Egypta.

... dotek medúzy. V lokalitě Marsa Mubarak jižně od egyptského přístavu Port Ghalib.

... co tomu říkáš, dědo? Poklad z laguny u hotelového komplexu Lagoon View jižně od města Marsa Alam.

... v laguně u komplexu hotelů Lagoon View na jihu Egypta. Stále je co pozorovat.

... my dva a Rudé moře, já a děda L. Stále mi vštěpuje zásadní pravidlo. Když spolu jdeme do moře, musíme o sobě pořád vědět. A pamatovat si, že pod hladinou je viditelnost horší než nad ní. Být v každém okamžiku v kontaktu a neztratit jeden druhého z očí.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 27.8.2019 18:25 | karma článku: 15.15 | přečteno: 564x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K odchodu Husního Mubaraka

Vzpomínám si na tu chvíli, jako by to bylo bylo dnes. Sobota 2. června 2012 dopoledne. Čekali jsme v hotelovém pokoji v egyptské Safaze na odjezd na letiště a v televizi sledovali vynesení rozsudku nad Mubarakem.

25.2.2020 v 19:49 | Karma článku: 18.51 | Přečteno: 472 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na počátku byla … drzá provokace

Nejnovější eskalace napětí mezi Izraelskou obrannou armádou (IDF) a Araby nejen v Autonomii začala drzou provokací. Dva teroristé z Pásma Gazy se přiblížili k hraničnímu plotu ve snaze umístit tam bombu.

24.2.2020 v 9:59 | Karma článku: 33.27 | Přečteno: 821 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O izraelské stáji v Emirátech

UAE Tour je jeden ze špičkových silničních závodů pořádaných Mezinárodní cyklistickou unií (UCI). Jde o jediný podnik této úrovně konaný na Střední východě, ve Spojených arabských emirátech.

23.2.2020 v 8:15 | Karma článku: 14.25 | Přečteno: 339 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Thermal

Karlovarský hotel Thermal a historika umění Zdeňka Lukeše jistě není třeba obšírně představovat. Co mají společného? Respektovaný odborník se vyjádřil k začínající rekonstrukci této kontroverzní stavby.

22.2.2020 v 14:10 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 588 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Filip Vracovský

Jak pomáhám zachránit svět před uhlíkovou stopou.....

Vegetariánům v zájmu jejich vlastního bezpečí vstup nedoporučuji, blog obsahuje spoustu fotografií zvířat v pečeném, grilovaném, nebo dušeném stavu...

25.2.2020 v 9:38 | Karma článku: 32.63 | Přečteno: 1015 | Diskuse

Jaromír Šiša

Podél Labe do Prahy. Taky kudy jinudy.

Putování podél řeky je nenáročná cyklistická činnost, pokud se nejedná zrovna o Berounku, známou svými odskoky nahoru. Účastník výpravy není stresován itinerářem a lépe vnímá přírodu a sochy. Chybí snad jen vrcholová panoramata.

25.2.2020 v 8:11 | Karma článku: 34.82 | Přečteno: 778 | Diskuse

Veronika Ďuríčková

Reportáž ze Srí Lanky

Na Srí Lance je všude spousta lidí, dopravní zácpy, spousta chrámů, z řek je cítit kanalizace, ale je to kouzelná země a všude je tam krásná příroda. Svoje kouzla mají i města, ale tam jsme letos nebyli. Kde jsme tedy byli?

24.2.2020 v 19:03 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 412 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Kromě toho, že jsem migrantka, jsem asi i šotouš

Kdybyste náhodou netušili, co je to šotouš a jak se jím lze jen tak zčistajasna stát, odpovědi se vám dostane v následujících řádcích.

24.2.2020 v 14:57 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 1552 | Diskuse

Veronika Foglová

Mé oblíbené chaloupky z Orlických hor

Jako mám v Orlických horách svá oblíbená místa, která mám více radši než jiná, ačkoliv bez výjimky celé Orlické hory jsou pro mě něčím více než výjimečným, mám v nich i své oblíbené chaloupky.

23.2.2020 v 20:28 | Karma článku: 18.30 | Přečteno: 288 | Diskuse
Počet článků 2900 Celková karma 19.64 Průměrná čtenost 964

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

/* 1956.  Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají   své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Příběh Jirky: Manželka je po rodičovské jak utržená z řetězu

Se ženou jsme byli svoji téměř deset let, když jsme se konečně stali rodiči. Žena dlouho nechtěla, já bych byl otcem...

Bolek Polívka se opět oženil. Vzal si matku svých tří dětí

Bolek Polívka (70) s oblibou říkával, že každé z jeho dětí si zaslouží mít vlastní matku. Neplatilo to jen u jeho...