K článku v LN o dětech - špatných plavcích

27. 08. 2019 18:25:49
České děti častěji tonou. Neumí plavat. Hlásá palcový titulek na přední straně Lidových novin (LN) z 27. července. Je to pravda? Do jisté míry ano. Na druhou stranu: situace není tak tragická, jak nadpis uvádí.

Samy LN přinášejí nejnovější statistiku. Ta je překvapivě z roku 2017: ze 181 utonulých bylo deset dětí ve věku 1 až 14 let.

V diskusi pod stejným článkem na serveru Lidovky.cz někteří čtenáři poznamenávají: Je to věc rodičů, nelze v této věci spoléhat pouze na školu.

Mají pravdu.

Děti by se měly seznamovat s vodou dávno před vstupem do školy: už v kojeneckém věku. Není to sice jediný, ale bezpochyby zaručený způsob, jak v budoucích letech zažít úžasné momenty. Hlavně v moři.

V únoru 2007 přibyl do naší rodiny vnuk Tom. Maminka s ním od několika měsíců chodila do plaveckého kurzu pro nejmenší. Později, kromě školního plavání, navštěvoval s tatínkem také mimoškolní kurzy plavání včetně specializace pro mladé záchranáře (což vlastně trvá dosud).

Výsledky jsou fantastické. Když letí do Egypta se mnou a s mojí ženou, máme naprostou jistotu, že mu v moři i hotelovém bazénu můžeme věřit. Opět potvrzeno: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Tom se stal mým parťákem při šnorchlování a fotografování pod hladinou v Rudém moři. Především proto, že k vodě byl veden několik měsíců po narození.

Okamžiky s ním patří k nejkrásnějším.

Více k tématu v následující fotokolekci. (Zdroj snímků: Autor a rodinných archiv.)

... mám rok a čtvrt a ve vodě se cítím jako doma. A to je teprve začátek.

... co jsem se naučil ve svém rodném městě, mohu snadno uplatnit na prvním zahraničním pobytu. Hotelový bazén na řeckém ostrově Kos. (Srpen 2008).

... o dva roky později mě rodiče vzali poprvé do Egypta. Dětský hotelový bazén v jižní části destinace Marsa Alam. Je parádní umět plavat.

... což o to plavat na hladině, báječné je to i pod vodou! Musím mít ještě rukávky, ale jinak to nemá chybu. (Březen 2010)

... stále v Marse Alam v březnu 2010, ale ve větším bazénu. Všimněte si - bez rukávků.

... bazén je bazén, ale tohleto je pravé moře. Rudé. Plné korálů a rybiček. Však i na ně časem dojde. Na masku a šnorchl jsem si zvykl jedna dvě, stejně jako na slanou vodu. No problem!

... zatímco my( já s rodiči) jsme jezdili do Marsy Alam a do Řecka, babička s dědou zatím beze mě na Sinaj. To se ale změnilo v září 2012. Poprvé mě (a ještě starší sestřenici) vzali do Safagy. A jednou na výlet do Makadi na ponornou loď. Tam jsem poprvé spatřil v dálce karetu. Úžasem jsem ani nedýchal. Uvidím ji někdy tváří v tvář?

...Safaga, ale v květnu 2013. Cestou na snídani jsem obdivoval na obrázku perutýna. Také o něm platí to, co o karetě. Potkám se s ním někdy?

... já vím, nemá se to, ale kdo by odolal. Takový skok do bazénu, to je žůžo! Je stále květen 2013, jsme v Safaze, hotely jsou dosti vylidněné, v bazénu jsem byl sám. To se mi u nás doma jen tak nepoštěstí.

... říjen 2014. Za sebou mám první školní rok a také obnovenou premiéru v Marse Alam. V Safaze bylo báječně, teď už ale budeme jezdit sem. Začínáme v zátoce Oriental Bay. Jsem tu šťasten, i když je to tak trochu škola v přírodě. Kufr plný učiva, den začíná po snídani domácími úkoly. A že jich je!

... říjen 2014, zátoka Oriental Bay. K zahození není ani šnorchlování na mělčině. Baví mě stejně jako pozorování života pod hladinou u korálů.

... rok 2015. Tentokrát jsme si v Marse Alam vybrali hotel v lokalitě El Nabaa El Soghayar. Bylo tam tak skvěle, že jsme se po pobytu v květnu vrátili ještě v červenci. Kromě super korálu, kde se mi splnil životní sen (na obrázku níže) jsme se tu báječně vyřádili ve vlnách. To když bylo hodně větrno a na stožáru visela rudá vlajka (zákaz vstupu do korálové části moře - tady na obrázku je písečná část, kam jsme mohli).

... korál v lokalitě El Nabaa El Soghayar byl jeden z nejlepších. Viděl jsem tu na vlastní oči nejen perutýny, jak jsem si přál, ale především - karety. Nezapomenutelné! Vyskytovaly se několik set metrů od břehu a děda mě sebou vzal pouze proto, že mám za sebou nekonečný počet hodin tvrdého plaveckého výcviku.

... červen 2016. Po šesti letech návrat tam, kde jsem byl s rodiči, když mi byly tři. Opět daleko na jih destinace Marsa Alam. Teď jsem tu s babičkou a dědou. Tenkrát bych se ovšem takovou mušlí nepochlubil. Inu, pokrok nezastavíš. A ještě pár snímků z let 2018 a 2019:

... pod vodou, v korálovém království na jihu Egypta.

... dotek medúzy. V lokalitě Marsa Mubarak jižně od egyptského přístavu Port Ghalib.

... co tomu říkáš, dědo? Poklad z laguny u hotelového komplexu Lagoon View jižně od města Marsa Alam.

... v laguně u komplexu hotelů Lagoon View na jihu Egypta. Stále je co pozorovat.

... my dva a Rudé moře, já a děda L. Stále mi vštěpuje zásadní pravidlo. Když spolu jdeme do moře, musíme o sobě pořád vědět. A pamatovat si, že pod hladinou je viditelnost horší než nad ní. Být v každém okamžiku v kontaktu a neztratit jeden druhého z očí.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 27.8.2019 18:25 | karma článku: 15.15 | přečteno: 562x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

V kolika vdát dceru v dětském věku?

Jak kde. Svět internetu před časem obletěla zpráva o jedné šokující svatbě. Ženich měl dvaadvacet, nevěsta přesně o polovinu méně. Tedy jedenáct. Že je něco takového možné hodnotit jako zvrácenost?

22.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 25.84 | Přečteno: 942 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Za obraz do kriminálu. (Pozn.: Za namalování, ne za krádež!)

Zehra Doganová je v Turecku narozená (*1989) kurdská malířka, novinářka a redaktorka Erdoganovým režimem zakázané feministické zpravodajské agentury JINHA.

22.10.2019 v 10:55 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 453 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér (opět) neuspěl

Hlavní zprávou v Izraeli v pondělí večer 21/10 v různých obměnách titulků bylo: „Netanjahu vrátil mandát.“ Mandát k vytvoření povolební koalice, který mu dal prezident Reuven Rivlin 25/9.

21.10.2019 v 21:54 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 246 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jednomu článku Jiřího Weigla. O Turecku, Kurdech a vpádu do Sýrie

Jiří Weigl publikoval na webu Institutu Václava Klause článek „Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor“ (16/10). Čtenost mu zvýšilo zveřejnění ve víkendovém vydání Neviditelného psa (19-20/10).

21.10.2019 v 9:15 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 615 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Pavel Vrba

Po delší autorské odmlce, ozývám se s podzimem

Podzim... přiznám se, že ho mám velmi rád. Miluji tu úžasnou přírodní paletu barev, která je tak nesmírně dokonalá. A v tom všem padajícím listí, lze spatřit i symboliku našeho žití.

22.10.2019 v 18:55 | Karma článku: 17.00 | Přečteno: 287 | Diskuse

Jan Pražák

Já k tobě nechci, najdi si nějakou jinou

V článcích z umísťovacích výstav většinou píšu o kočkách a o útulkářkách. Dnes bych se chtěl trochu víc zaměřit na ty lidičky, kteří si tam pro nějakého toho čtyřnožce chodí, aby si ho odnesli domů a dali mu kus svého života.

21.10.2019 v 19:34 | Karma článku: 25.91 | Přečteno: 671 | Diskuse

Zuzana Zajícová

I blondýna může být uprchlíkem

A stane se to dřív, než bys řekl švec. Ještě někdy v srpnu by mě ve snu nenapadlo, že zrovna já budu patřit mezi uprchlíky, a stačil jeden exces, jedna symbolická poslední kapka,

21.10.2019 v 10:30 | Karma článku: 31.66 | Přečteno: 1114 | Diskuse

Veronika Foglová

Zvířátka z Orlických hor (6)

Prozatím naposledy Vás zvu na zvířátka z Orlických hor a děkuji za Vaši dosavadní přízeň. Dnes se podíváme do Sobkovic, k Orlické chatě nad Zemskou bránou, do Jamného nad Orlicí a Rokytnice v Orlických horách.

20.10.2019 v 22:36 | Karma článku: 8.72 | Přečteno: 133 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Podzimní zrcadlení v Máchově jezeře

Jelikož byl v sobotu 19. října 2019 příjemný podzimní den, vyjeli jsme asi hodinku cesty od nás k Máchovu jezeru. Mohu předeslat, že to byl vydařený výlet.

20.10.2019 v 18:01 | Karma článku: 16.25 | Přečteno: 338 | Diskuse
Počet článků 2770 Celková karma 19.80 Průměrná čtenost 980

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz