K vojenským operacím Izraele v Sýrii, Libanonu,Iráku (potažmo v Pásmu Gazy)

26. 08. 2019 19:35:29
Někteří lidé se pohoršují nad tím, že Izrael podniká letecké útoky v Sýrii a Libanonu - a jak jsme se před pár dny dozvěděli, také v Iráku. Izraelci jsou částí veřejnosti označováni za agresory.

S tím, že v oněch zemích nemají co pohledávat.

Otázka úvodem: Proč Spojenci za druhé světové války (WWII) bombardovali cíle nejen v Německu, ale i mimo jeho území včetně tehdejšího protektorátu? Protože si to situace na evropském bojišti žádala. Banální poznámka: nebýt WWII, Spojenci by sotva bombardovali plzeňskou Škodovku.

Stejně tak tomu je na Blízkém východě. Kdyby Izrael nevedl válku s terorismem zacíleným proti němu, neměl by důvod útočit v Sýrii, Libanonu či Iráku (a v Pásmu Gazy samozřejmě). Ani v jedné ze zmíněných tří zemí (Pásmo Gazy nechme protentokrát stranou) není jeho primárním cílem živá síla a technika či zařízení ozbrojených sil centrální vlády; cílem jsou teroristé a jejich vojenští sponzoři a spolubojovníci: v tomto případě ty či ony formace ozbrojených sil íránského režimu, zejména jeho speciálních jednotek Quds.

Izrael nemůže čekat, až budou místa v Galileji zasažena sebevražednými drony Íránu, ale musí jednat. Říká se tomu preemptivní akce.

V Sýrii operují íránské síly, jejichž cílem je provokovat Izrael; kdyby izraelská armáda (IDF) nebyla dostatečně silná a nebudila patřičný respekt, zaútočil by Írán ze Sýrie na Izrael už dávno. Stejně tak v Libanonu. Izrael nemá problém s centrální vládou a její armádou (ve smyslu přímé a bezprostředně hrozící vojenské konfrontace na ose Jeruzalém - Bejrút), ale s teroristickou organizací Hizballáh po zuby ozbrojenou Teheránem a stejně tak s dalšími teroristickými (palestinskoarabskými) formacemi, které představují hrozbu pro obyvatele severního Izraele.

Tato hrozba byla důvodem, proč v pondělí (26/8) nad ránem zaútočila letadla IDF na základnu teroristické organizace Lidová fronta pro osvobození Palestiny – Všeobecné velení v libanonském údolí Bikáa.

Na námitku, že jde o útok na území cizího státu odpovídá izraelský premiér Netanjahu:

  • Nebudeme tolerovat útoky na Izrael z žádné země v této oblasti. Jakákoli země, která umožní, aby bylo její území použito k útokům proti Izraeli, ponese následky. Zdůrazňuji: takový stát ponese následky.

Jasná slova. Je odpovědností každého státu, každé vlády, aby na svém teritoriu netrpěly cizí či partajní ozbrojené formace (nota bene teroristické!) nad nimiž nemá kontrolu a jejichž cílem je útočit na sousední zemi. Pokud této povinnosti nedostojí, vina za případné následky padá na jeho hlavu.

V Sýrii se dvojice libanonských teroristů, členů hnutí Hizballáh, s nímž úzce spolupracuje Írán (což znamená, že jej vyzbrojuje), chystala vyslat do Izraele takzvané sebevražedné drony, tj. bezpilotní letouny napěchované výbušninami, které na území židovského státu měly napadnout cíle ve stylu kamikaze. Izraelci tuto dvojici dlouhodobě sledovali, zjistili, že oba byli opakovaně na výcviku v Íránu a když měl nastat den D – neděle 25/8 -, zaútočily letouny IDF na příslušnou íránskou základnu u Damašku a oba teroristy zlikvidovaly.

IDF zveřejnila i jejich jména a fotografie. Tady jsou: Na fotografii vlevo je Hassan Y. Zabíb, za ním vpravo Yásir A. Daher. FOTOODKAZ ZDE

Kromě toho zveřejnily IDF (Izraelské obranné síly) videoklip, na němž se členové íránských jednotek Quds v jihozápadní Sýrii připravují k aktivaci dronu, který měl napadnout Izrael. Vražedná akce byla izraelskými silami znemožněna. KLIP ZDE:

Mezitím přinesly severy zprávu, že v Bejrútu spadly dva izraelské průzkumné drony, z nichž jeden explodoval. Tato událost vyvolala ostrou reakci libanonského premiéra Haririho a později i prezidenta Aúna. První hovoří o „nové agresi“, druhý o „vyhlášení války“ ze strany Izraele. Nechme stranou "detail", že válečný stav mezi Libanonem a Izraelem formálně stále trvá (od arabské agrese proti židovskému státu z května 1948 – nebyla podepsána mírová smlouva) a položme oběma špičkovým libanonským politikům (bohužel jen řečnickou) otázku, co jsou potom protiizraelské útoky vedené z jejich teritoria včetně nedávno objevených podzemních tunelů? To nejsou akty agrese?

Závěrem bych rád se vší vážností požádal všechny, kdo jsou v rámci tohoto tématu (izraelské útoky v Pásmu Gazy, Sýrii, Libanonu a Iráku) na straně Arabů, aby se zamysleli nad následujícím:

  • kdyby nebylo raketových, minometných a jiných útoků vedený z Pásma Gazy proti Státu Izrael, nebylo by odvetných akcí izraelské armády;

  • kdyby neexistovaly protiizraelské útoky (či jejich reálná hrozba) vedené z libanonského území, izraelské síly by neměly důvod se v Libanonu vojensky angažovat;

  • totéž platí o Sýrii a obdobně také o Iráku: poslední izraelský zásah v Iráku cílil na íránské síly a jejich sklady zbraní, které měly být dodány nepřátelům Izraele v Sýrii – jednotkám Quds, případně šíitským teroristickým ozbrojencům.

Jinak řečeno: kdyby nepřátelé Izraele neprovokovali, neohrožovali jeho bezpečnost, nepodporovali (zbraněmi i jinak ) protiizraelské teroristické organizace, kdyby neplánovali a v řadě případů nerealizovali agresivní akce, o žádných izraelských útocích proti Pásmu, Sýrii, Libanonu či Iráku bychom nikdy neslyšeli. Anebo jste zaznamenali ostrý vojenský střet mezi armádami Izraele a Egypta, příp. mezi armádami Izraele a Jordánska – poté, co byly mezi židovským státem a uvedenými zeměmi podepsány mírové smlouvy?

Prapříčinou WWII v Evropě byla agresivita a rozpínavost hitlerovského Německa; prapříčinou arabsko-izraelského konfliktu je fanatická nenávist Arabů vůči Izraeli, jejich neochota uznat existenci Státu Izrael.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 26.8.2019 19:35 | karma článku: 25.54 | přečteno: 458x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

V kolika vdát dceru v dětském věku?

Jak kde. Svět internetu před časem obletěla zpráva o jedné šokující svatbě. Ženich měl dvaadvacet, nevěsta přesně o polovinu méně. Tedy jedenáct. Že je něco takového možné hodnotit jako zvrácenost?

22.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 25.84 | Přečteno: 942 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Za obraz do kriminálu. (Pozn.: Za namalování, ne za krádež!)

Zehra Doganová je v Turecku narozená (*1989) kurdská malířka, novinářka a redaktorka Erdoganovým režimem zakázané feministické zpravodajské agentury JINHA.

22.10.2019 v 10:55 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 453 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér (opět) neuspěl

Hlavní zprávou v Izraeli v pondělí večer 21/10 v různých obměnách titulků bylo: „Netanjahu vrátil mandát.“ Mandát k vytvoření povolební koalice, který mu dal prezident Reuven Rivlin 25/9.

21.10.2019 v 21:54 | Karma článku: 8.73 | Přečteno: 246 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K jednomu článku Jiřího Weigla. O Turecku, Kurdech a vpádu do Sýrie

Jiří Weigl publikoval na webu Institutu Václava Klause článek „Na dění kolem Sýrie a Turecka si dejme pořádný pozor“ (16/10). Čtenost mu zvýšilo zveřejnění ve víkendovém vydání Neviditelného psa (19-20/10).

21.10.2019 v 9:15 | Karma článku: 23.14 | Přečteno: 615 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Mikeš

Ovládají tento svět pomatenci?!

Arnošt Lustig jako motto jedné ze svých knih uvedl: "Lidé nebudou lepší, dokud budou mít lidské vlastnosti." Ty člověk přijímá zejména v rodinném prostředí a dotváří je škola.

23.10.2019 v 11:51 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 300 | Diskuse

Tomáš Marek

Jděte už s tou Sofiinou volbou do někam…

V téhle zemi pořád někdo stojí před Sofiinou volbou. Naposledy poslankyně za ANO Hana Válková, bývalá ministryně spravedlnosti. Její Sofiinou volbou je, jakou otevírací dobu mají mít supermarkety.

23.10.2019 v 8:21 | Karma článku: 36.76 | Přečteno: 2996 | Diskuse

Michal Konečný

Opěšalá nostalgie v centru Prahy.

Od té chvíle, kdy od Muzea na Můstek projel poslední vůz elektrické dráhy (stalo se to 13. prosince 1980), se vedou diskuse a spory mezi zastánci znovuobnovení podélné trasy a jejího provozu a odpůrci podobného kroku. Kdo vyhraje?

23.10.2019 v 6:41 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 233 | Diskuse

Pavel Chalupský

Není dar jako dar.

Kdo z nás není potěšen tím, když je obdarován. Ať od svých blízkých, či kamarádů. Někdy jsme darem překapeni mile, či nemile, ale přijmeme jej. Ale co dary...

23.10.2019 v 5:27 | Karma článku: 6.53 | Přečteno: 132 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Schizofrenie žití před rokem 1989

Pro ty, kteří se narodili až po sametové revoluci, anebo ty, kteří zřejmě mají krátkou paměť. Kdo čte jen krátké SMS, tak příběh jedné obyčejné rodiny je trošku delší.

22.10.2019 v 20:39 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 627 | Diskuse
Počet článků 2770 Celková karma 19.80 Průměrná čtenost 980

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz