Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. května 2020 Viola

Bez osobních útoků by to nešlo, páni prezidenti?

22. 08. 2019 18:53:59
Dovolte mi, abych bez jakékoli souvislosti s Milošem Zemanem citoval Jana Weicha: „Kde blb, tam nebezpečno.“ Jak by se toto konstatování líbilo příznivcům současného prezidenta?

Žhavé dny bez internetu, bez zpráv z české kotliny. Bez Zemana, Babiše, Hamáčka – a všech ostatních. Bez celého toho domácího politického cirkusu. To byla úleva a pohoda! Jedinou informací z domoviny, kterou jsem na jihu Egypta v televizi zachytil, byla noticka o tom, kdo vyhrál v Brně motoristickou Velkou cenu.

Proč mi česká politika v těch požehnaných dnech skvělé relaxace nechyběla? Proč jsem se i po nástupu do letadla při návratu štítivě vyhnul českým novinám? Protože česká politická kultura je na tak nízké úrovni, že platí jasná úměra: čím později (po návratu ze zahraničí) se s ní začneme zaobírat, tím lépe pro naše duševní zdraví.

Nebylo mi mezi rudomořskými rybami v korálovém ráji lépe? Jistěže bylo! Ale všechno má svůj konec.

Shodou okolností jsem v přímém televizním přenosu zachytil zahájení výstavy Země živitelka. Ve fázi, kdy hovořil nejprve exprezident Václav Klaus a po něm prezident Miloš Zeman.

Exprezident Klaus držel řeč 3 minuty 10 sekund. Za část jeho slov bylo možné mu zatleskat. Ale - opravdu bylo nutné převést na začátku prestižního agrosalonu téma do osobní roviny? A svým způsobem negentlemansky urážet dámu, ministryni sociálních věcí? To říkám jako pravicový volič: Jana Maláčová není v politice mým šálkem čaje. Nicméně: proč musel právě při této příležitosti VK veřejně sdělit, že ministryně „nemá zdatný hlas a nemá takovou ráznost“ jako ministr zemědělství Toman: „Zemědělci jsou v bezvadné situaci, že mají pana ministra tohoto formátu a tohoto rozměru.“ Netušil jsem, že je tak podstatné, kolika kilogramy živé váhy disponuje ten který člen kabinetu. A že to je klíčový faktor pro to, kolik pro svůj resort „vyboxuje“ peněz.

Prezident Zeman nezůstal pozadu. Mluvil o něco déle (4 min 37 sec) a také on pronesl několik moudrých vět. Než se pustil do Martina Bursíka kvůli jeho někdejšímu pozitivnímu vyjádření o kůrovci. I kdyby měl Miloš Zeman ve věci kůrovce stokrát pravdu, jaký smysl má připomínat v takovéto slavnostní chvíli více než deset let staré výroky jednoho exministra? (Bursík ukončil své vládní angažmá v květnu 2009.) Své expozé ukončil prezident slovy: „Dovolte mi tedy závěrem, abych bez jakékoli souvislosti s Martinem Bursíkem citoval Jana Wericha: ́Kde blb, tam nebezpečno. ́“

Nemá smysl se ptát, jestli to bylo opravdu „bez jakékoli souvislosti“ s Martinem Bursíkem, když je zřejmé, jak to bylo myšleno. To se jen prezident alibisticky schoval za tento fíkový list.

Po Zemanově vystoupení jsem byl nucen jít za privátními povinnostmi – a cestou jsem měl o čem přemýšlet. Kam se poděla moudrost státníků, velkorysost, nadhled? Noblesa, taktnost. Nedokážu se smířit s tím, že by se ten či onen úřadující nebo bývalý politik nemohl veřejně vyjádřit, aniž by si v osobní rovině nevzal na mušku jiného politika; je nezbytné navážet se do nich, lidsky se jich dotknout, rafinovaně je dehonestovat, ponížit. Proč?

(PS: To, že Martin Bursík pronese na adresu Pražanů větu typu "vaše současné auto se spalovacím motorem by mělo být současně vaším posledním s tímto motorem" ještě neznamená, že tomu tak bude. Tak všemocný opravdu není - a jako ekologický aktivista nic jiného říkat ani nemůže. Čili nechápu, proč prezident na Zemi živitelce právě toto "řešil".)

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 22.8.2019 18:53 | karma článku: 26.12 | přečteno: 792x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jak hrají jinde

Fotbalová Bundesliga byla obnovena šesti zápasy 16. května, česká nejvyšší soutěž o týden později dohrávkou 23. kola v Teplicích, kam přijel Liberec (2:0). Ve všech případech bez diváků. Nová doba, nová pravidla.

24.5.2020 v 21:21 | Karma článku: 3.94 | Přečteno: 116 | Diskuse

Lubomír Stejskal

O „prohlášení tří“ v jednom médiu

Ačkoli v Izraeli mají v neděli 24/5 docela jiné velké téma, první den soudního přelíčení s premiérem Netanjahuem, portálu Times of Israel neunikl článek „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií“?

24.5.2020 v 12:50 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 602 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K textu tří politiků ve věci vyhlášení suverenity Izraele nad částí Judeje a Samaří

Prezidenta Zemana často kritizuji, tentokrát mu ale dávám za pravdu. Ani já nesouhlasím s obsahem společného prohlášení pánů Petříčka, Zaorálka a Schwarzenberga ve věci vyhlášení suverenity v Judeji a Samaří.

23.5.2020 v 23:00 | Karma článku: 45.05 | Přečteno: 5428 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Výhrůžky z Teheránu. Černé na bílém

Moderní historie Starého kontinentu nás učí, že když se agresorovi nečelí, ale ustupuje, dříve nebo později začne (tento agresor) realizovat své plány. Jako důkaz stačí jedno jméno: Hitler.

23.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 630 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Šindelář

Když levá ruka Babišovy vlády zatím neví, co dělá ruka pravá (2. díl)

Lidem komplikují život zákony z doby předvirové a Česko připomíná Potěmkinovu vesnici, kde je všechno a nic a celkově velké zmatky. Opozice se raduje a přitom ani netuší, co všechno může později spadnout rovnou na její hlavu...

25.5.2020 v 9:52 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 576 | Diskuse

Irena Bátrlová

Ferdinand

Stěhování skončilo, den placeného volna také. Žádné defilé se nekonalo a já se musím vrátit zpět do úřednického kumštu prošpikovaného managementem a byznysem v moderním PC outfitu.

25.5.2020 v 8:30 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 270 | Diskuse

Richard Peterka

Při „koroně“ byli zalezlí. Teď už zase straší

Dva měsíce po takzvaných klimatických aktivistech neštěkl pes. Na dva měsíce ustaly jejich obtěžující partyzánské akce s nesmyslnými požadavky. Nevystřídala je však žádná „covidová“ sbírka, žádná dobrovolnická aktivita. Až nyní.

25.5.2020 v 7:40 | Karma článku: 40.55 | Přečteno: 1672 | Diskuse

Miloš Korotvička

V autobusu z Jihlavy do Prahy s Covidem v patách

Neuvěřitelné. Obstarožní bloger bez budoucnosti a s virem v patách je naložen do vozidla dálkové dopravy miliardáře Jančury a nevystupuje otráven. Jak se to stalo? Jednoduše. Čtěte, prosím.

25.5.2020 v 0:26 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 679 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Loučení s rouškou

Tak jsem se dnes rozloučila s rouškou. Tedy doufám, že můj poslední běh se zakrytými ústy a nosem byl opravdu do podzimu poslední.

24.5.2020 v 19:38 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 448 | Diskuse
Počet článků 3009 Celková karma 17.58 Průměrná čtenost 966

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

Můj tip:

https://blogosfera.cz

 

/* 1956.   Blog primárně o Izraeli, sekundárně o všem ostatním. Často nabízím menšinové náměty, neb i ty mají mít  své místo ve veřejném prostoru.

 

eContact:  mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...