K článku Ladislava Jakla „Ferdu Mravence za člena vlády?“

19. 08. 2019 18:00:48
Politický komentář s titulkem uvedeným v nadpise publikoval Ladislav Jakl (LJ) na blogu iDNES v pondělí 19/8. Jde o jeho starší text, který byl na webu Institutu VK zveřejněn 30/7.

Jak je u materiálů Institutu pravidlem, jedná se o příspěvky kvalitní, hodné pozornosti, inspirující a vedoucí k zamyšlení. LJ přináší zajímavou interpretaci toho, co je uvedeno v Ústavě ČR: že prezident jmenuje člena vlády na premiérův návrh. Dovozuje, že se mýlí ti, kdo tvrdí, že prezident Zeman je povinen jmenovat kohokoli, koho mu předseda vlády navrhne. Z jeho slov vyplývá, že on sám si rozhodně nemyslí, že by Miloš Zeman tím, že odmítá jmenovat Michala Šmardu, porušoval Ústavu ČR.

V Institutu působí inteligentní lidé a jejich texty tomu odpovídají. LJ vcelku brilantně vysvětlil to, co já sám pro sebe nazývám (v jisté zkratce) „gerlochovskou“ interpretací tématu.

Klíčová je tato pasáž v článku LJ:

  • Kdekoli, kde je uvedeno, že jeden činitel navrhuje a druhý jmenuje, předpokládá se nutný souhlas obou činitelů (nebo dvou institucí). Podobná formulace se nevyskytuje jen v ústavách, ale i ve statutech mnoha organizací a institucí. Jejím smyslem je pojistka proti tomu, aby se na danou pozici dostal někdo jen z vůle jediné osoby, ale že na to musejí být dva, obvykle dva činitelé s odlišným mandátem. Pokud by bylo úmyslem, že jen jeden činitel rozhoduje sám a druhý nehraje roli, pak by takové ustanovení vypadalo jinak, pak by prostě stačilo, že jistý činitel jmenuje kohokoli dle svého uvážení. To v ústavě nemáme.

Nemyslím si, že jde o o špatnou argumentaci. Dokonce si troufnu odhadnout, že nemalé části čtenářů, možná většině, mluví LJ z duše.

Věc má ale jednu podstatnou vadu na kráse. Je to, obrazně řečeno, politická „one-way street“, jednosměrná ulice. (Prezident nikoho sám o sobě jmenovat nemůže, tedy alespoň zatím.) Pokud tedy přijmeme výklad o pojistce, pak ta slouží pouze jednosměrně: za situace, kdy premiér navrhne do vlády „Ferdu Mravence“ (FM) – prezident tím, že jej nejmenuje, zabrání nejhoršímu (stručně řečeno).

Nechme stranou, co by se v souladu s ústavním pořádkem mělo dít, kdyby premiér na „FM“ sveřepě trval. Místo toho se podívejme na celý problém z druhé strany. Ona pojistka se totiž může velice snadno proměnit v nebezpečný nástroj: prezident v jejím rámci může vetovat každého, koho si zamane. U prezidentů „masarykovského formátu“ by něco takového hrozit nemělo. Ale v případě Miloše Zemana? Může dát LJ za současnou hlavu státu ruku do ohně, že v jeho počínání (nejen v případě Michala Šmardy, za kterého zde v žádném případě neoroduji, ale celkově v úřadu) není až příliš motivováno osobními sympatiemi a antipatiemi?

To je problém, který vnímám s úzkostí zase já, prostý občan této země.

Jak z tohoto spletence ven? Nejlepší je respektovat Ústavu a chovat se podle toho, co je v ní napsáno. Tak jako se my, lidé z množiny dolních 10 milionů, musíme chovat v souladu se zákony, vyhláškami, předpisy, nařízeními a jinými normami (a že jich je!) – a když si tak nepočínáme, následují sankce. Osobně jsem přesvědčen, že kdyby si Miloš Zeman v kauze ministrů kultury počínal tak, jak je v konstituci uvedeno, žádný problém kolem jejich výměny by neexistoval. Teď už je ale pozdě.

Onu pojistku, jak o ní LJ píše, by měl prezident použít toliko v případě krajní nouze: kdyby na Hrad přijel premiér Babiš, z krabičky od sirek vytáhl "FM" a pravil: „Toto je můj návrh nového ministra kultury za Antonína Staňka, jehož demisi přivážím.“

Nic takového, ať už si myslím o Michalu Šmardovi cokoli, se nyní nestalo – a nestalo se to ani nikdy v minulosti. Pojistku tedy mohl prezident klidně nechat bez použití v ústavní pojistkové skříni.

Jenomže – ono nejde ani tak o pojistku v případu Šmarda, ale o jakousi politickou hru, o jejíž obludnosti aby se člověk bál i přemýšlet, natož o ní psát.

Ostatně: je-li nejmenování Šmardy naplňováním smyslu zmíněné ústavní pojistky, co byla za hradní hru sveřepá neochota neodvolat ministra Staňka, jehož demisi premiér prezidentovi 31/5 předložil? (Odpověď, že obavy z destabilizace rezortu nepřijímám. Ten, kdo řídí ministerstvo nyní, než se někdo ujme ministerského postu, mohl úřad řídit i po 31. květnu, kdyby prezident přijal Staňkovu demisi – a v rámci pojistky odmítl jmenovat Šmardu. Tak prosté to je.)

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 19.8.2019 18:00 | karma článku: 22.52 | přečteno: 840x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Írán potrestán za hanebnost na MS v judu

Středa 18/9 se stala ve sportu přelomovým dnem: Mezinárodní judistická federace potrestala Írán za chování jeho činovníků na nedávném světovém šampionátu v Tokiu.

18.9.2019 v 14:38 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 507 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Proč mám s premiérem problém

Tedy – s českým premiérem. Teď už nejde o Čapí hnízdo, ale o nestálost názorů Andreje Babiše, který je v některých případech mění doslova ze dne na den.

18.9.2019 v 8:20 | Karma článku: 25.63 | Přečteno: 514 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bude mít prezident dilema?

V pátek 13. září byly v Izraeli zveřejněny poslední volební preference před úterním (17/9) hlasováním. Izraelci budou vybírat 120 zákonodárců do Knesetu – a ledacos nasvědčuje tomu, že bychom mohli být svědky dalšího patu.

15.9.2019 v 20:30 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 290 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kauza Čapí hnízdo: Trochu jiný pohled

Dnes (15/9) má naše nejmladší vnučka deset měsíců. Dostala jméno Zuzanka – a ano, je nad všechny blogy světa. Asi by mě nenapadlo o tom takto psát nebýt stejnojmenného článku na blogu kolegyně Jitky Štanclové.

15.9.2019 v 10:15 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 910 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Radar v Brdech nestojí, přesto nás žádné ruské, korejské ani íránské rakety neohrozily

Bylo zastavení výstavby amerického radaru v Brdech před 10 lety chybou, nebo naopak šlo ze strany bývalého amerického prezidenta Obamy o racionální rozhodnutí?

18.9.2019 v 18:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Libor Čermák

Já, a to je moje zvláštnost, si svůj názor vždycky určuju sám!

Kritika se v posledních dnech přímo vyřádila na novém poliiticko - indoktrinačním pořadu ČT "To se ví", který se má zabývat údajně falešnými a konspiračními teoriemi. Ale je v poslední době skutečně fake news vše, co se tak tváří?

18.9.2019 v 13:24 | Karma článku: 30.23 | Přečteno: 610 |

Marie Jandová

Pro mě zůstává Andrej Babiš dotačním podvodníkem a zbabělecem

Já totiž v těchto případech uznávám a respektuji pouze rozhodnutí soudu a k tomu to Andrej Babiš nenechal dojít. Rozhodnutí nechal na státním úředníkovi, tudíž na svém podřízeném.

18.9.2019 v 10:37 | Karma článku: 32.32 | Přečteno: 1234 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Proč mám s premiérem problém

Tedy – s českým premiérem. Teď už nejde o Čapí hnízdo, ale o nestálost názorů Andreje Babiše, který je v některých případech mění doslova ze dne na den.

18.9.2019 v 8:20 | Karma článku: 25.63 | Přečteno: 514 | Diskuse

Jan Bartoň

Írán lže

Iránský útok na ropná pole v Saudské Arábii jen demonstroval vojenské schopnosti ajatolláhů, kteří v Íránu vládnou pevnou rukou. Podivné je snad jen to, že veřejnoprávní česká televize dává jejich lžím velký prostor.

18.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 632 | Diskuse
Počet článků 2729 Celková karma 21.58 Průměrná čtenost 985

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz