Exotická tvář přírody na dosah

9. 08. 2019 8:35:47
„Budeme na Facebooku?,“ ptali se chlapci sloužící v plážovém baru, když jsem je požádal, aby se nechali vyfotit na památku. „Facebook nemám,“ řekl jsem jim, „ale budete na mém blogu. Stejně jako ryby v moři.“

Zjevně je to uspokojilo.

Ten slib musím samozřejmě splnit. A tak vedle fauny v Rudém moři nabízím záběr těchto dvou barmanů, kteří se v Egyptě starali o to, abychom nepadli v úmorných červencových a srpnových vedrech žízní. Služba to není lehká, od rána do pozdního večera den co den a pak po několika týdnech na pár dní domů. A po návratu znovu.

Stěžovat si ovšem nemohou. Pořád je lepší být zavalen prací v turistickém centru a vedle pravidelné mzdy si přijít na nějaký ten bakšišový dolar, než živořit jako nezaměstnaný v Luxoru, kde mají mnozí své domovy; mnozí z těch, kdo jsou zaměstnáni v jižní části destinace Marsa Alam, kde jsme si my užívali slunce, žhavého vzduchu a podmořského ráje. A v našem hotelu také skvělé italské kuchyně, skromně nazvané „Italian Corner“. Kdo miluje těstoviny, byl tu správně.

Následující kolekce pořízená mnou a mým věrným parťákem Tomem (12) budiž důkazem, že i v lokalitě, kde koráli nepatří k nejbohatším (spíše naopak), lze pozorovat zajímavé rudomořské tvory. Snad poslouží jako inspirace k následování.

...1/Šipka ukazuje na "cosi". Je to mořský jazyk na písečném dnu. Všimnou si ho jen ti pozornější.

... 2/Stejný mořský jazyk v detailu.

... 3/Rudé moře, to jsou především barvy. Ostenec modrovlnkatý. Loví na travnatém dnu.

... 4/Chňapal modropruhý.

... 5/Králíčkovec hvězdnatý. Není tak bezpečný, jak se může jevit. K obraně mu slouží jedovaté paprsky na hřbetních a řitních ploutvích.

... 6/Ostenec zelenkavý (nazelenalý). Pavla Charousková na českém webu Reaseadiving upozorňuje, že jde o jednu z nejagresivnějších rudomořských ryb. Platí to ovšem o období, kdy si důrazně chrání hnízdo s jikrami a je s to zaútočit i na potápěče (a kousnout). Kromě tohoto kritického období se ovšem chová klidně a plavců si nevšímá; pokud se k ní přiblížíte, mizí. Délka: až 75 cm.

... 7/Snímek pro radost: klaun dvoupruhý.

... 8/Sytě zbarvený bodlok žlutoocasý.

... 9/Bodlok Desjardinův.

... 10/Havýž žlutohnědý - samička. Jedna z mála "nekulatých" ryb.

... 11/Ostenec arabský se vztyčeným ostnem. Pavla Charousková k tomu na výše zmíněném webu uvádí: "První hřbetní ploutev mají přeměněnou na osten, který zdvihnou jako varování, pokud se jim něco nelíbí. Položený osten není téměř vidět. Odtud se vzalo jejich anglické pojmenování – triggerfish, osten připomíná spoušť pistole. V noci ryba používá osten tak, že se pomocí něho zapře v útesu, aby ji predátor nemohl vytáhnout. Do skuliny se ryba vmáčkne hlavou napřed, takže směrem ven kouká její opancéřovaný ocas." Něco podobného jsem vypozoroval i ve dne, jak ilustrují následující tři snímky nazvané Hra na schovávanou.

... 12a/Hra na schovávanou (I-III): Osten sice vztyčený nemá, ale nebezpečí v mé osobě vnímá. Proto ...

... 12b/ ... zamířil do úkrytu.

... 12c/Schován v korálové skulině, uvažuje jako dítě. Nevidím, tedy nejsem vidět. Když ostenec usoudil, že nebezpečí pominulo, obezřetně vycouval - aby zjistil, že trpělivý pozorovatel ze suchozemského středu Evropy je stále na místě. Rychle se vrátil do otvoru ... a toto se několikrát opakovalo. Zážitek, který mě nesmírně obohatil.

... 13/Ostenec zelenkavý ještě jednou - v celé své kráse. Korálový majestát. Čím dravější ryba, tím větší přitažlivost. Toto jsou obrázky, kvůli nimž mnozí tak milujeme Rudé moře.

... 14/Chňapal černoskvrnný.

... 15/Bodlok Sohal, jedna z nejúchvatnějších rudomořských ryb, ale také nejvíce nepříjemných. Loví na okraji útesu a své teritorium úzkostlivě chrání. Nejen ve vztahu k jiným rybám, ale i ke zvídavým šnorchlařům. Když se přiblížíte, vyrazí proti vám ve snaze vás zahnat - velikostní nepoměr velkou roli nehraje. O to víc je třeba mít na paměti, že je u ocasu vyzbrojen ostrým oranžovým trnem, kterým dokáže nepříjemně pořezat (i několik cm). Proto je lépe, když vyjeví svoji nelibost, odplavat o kousek dál, pronásledovat nás rozhodně nebude. Na obrázku nad ním kněžík Klunzingerův.

... 16/Toto je naopak jedna z nejpřátelštějších korálových ryb - útesník indopacifický. Když se blížíte ke korálu, pluje naproti a pak je stále ve vaší blízkosti. Je jasné proč: očekává krmení.

... 17/Netopýrník se svými čističi, pyskouny rozpůlenými.

... 18/Blízké setkání s jedním z druhů trnuch. Bodlinkami na povrchu, ale nikoli tvarem ocasu připomíná trnuchu mauricijskou. Ať tak či onak, každém případě úžasný pocit.

... 19/Výjev naprosto fantastický. Co živočich, to nebezpečí. Obří trnucha s menším rejnokem a nad nimi ostenec zelenkavý. Ten má odhadem 40 cm. Z toho můžeme usoudit na průměr tvora v popředí.

... 20/Čtverzubec běloskvrnný. Ryba s jedovatým masem, v Japonsku známá jako delikatesa fugu (když víte, jak ji připravit, aby to nebylo vaše poslední sousto).

... 21/Pruhatec skvrnoploutvý. Zdržuje se pod korálovými převisy. O to hůř se fotí.

... 22/Tento minitvoreček je mládě kněžíka pestrého.

... 23/Čtverzubec maskovaný. Ryba zdánlivě pomalá, ale stíhá uplavat, když chce.

... 24/Koncem pobytu se v moři objevovalo víc a víc medúz. Toto je jedna z nich, v celé své fialové kráse.

... 25/Muréna šedá. Takové setkání vždy potěší, zejména tam, kde ho nečekáte - u torza korálu o průměru sotva 1 m. Jako není na divadle malých rolí, není ani malých korálů.

... 26/Po chvíli se ukázalo, že tam jsou vlastně murény dvě. Dvojnásobná radost.

... 27/Ostenec žlutolemý.

... 28/Klidných a zvolna plavajících netopýrníků bylo u korálů v laguně opravdu dost. Jsou pomalí, volně se vznášejí u korálů a když se přiblížíte, sestoupí o kousek blíže ke dnu, ale nemizí. Můžete mít pocit jedinečného souznění s přírodou.

... 29/Parmice Forsskalova. Tyto i další druhy parmic mají na bradě dva vousky, které jim slouží jako receptory při hledání potravy na písečném dnu. Přesně jako tady.

... 30/Dokonale maskovaný písečník. Stáčí pozorně se podívat.

... 31/Bodlok unicornis - s rohem mezi očima (viz šipku) překrytým sapínem zeleným.

... 32/Hlaváč (nahoře) a garnát žijící symbióze. Hlaváč hlídá, poloslepý garnát vyklízí kamínky a zbytky korálů z nory. Takto si vytvářejí společný domov. Aktivita, kterou jsem s prstem na spoušti fotoaparátu (letos jsem poprvé testoval Nikon Coolpix W300) dokázal sledovat dlouhé minuty.

... 33/Ryby hodující na medúze. Že ještě žije? To se v přírodě neřeší. Vzpomeňme, co se děje dnes a denně třeba v africké savaně při lovu mezi suchozemskými zvířaty.

... 34/Setkání s karetou mířící k hladině. Důvod: čas od času se potřebuje nadechnout. A to je příležitost pro šnorchlaře - fotografy.

... 35/Pod křídlem karety. Pozice, do níž se jen tak někde nedostanete.

... 36/To nejlepší na konec. Celé to trvalo jen několik vteřin. Náhle se objevila v naší blízkosti. V takové chvíli poskočí člověku srdce radostí.Tom byl naštěstí vedle mě, ale díval se jinam. Píchl jsem ho jemně do pravého ramene a ukázal směrem k ní. Záleželo mi na tom, aby ji viděl, byl to vrchol našich společných pozorování. Pak zbyl čas pouze na několik snímků - pohybovala se příliš rychle, jako pták. Ano, síba skvrnitá! Nezapomenutelný zážitek. Pár desítek metrů od pobřežní mělčiny.

A NYNÍ: LIDÉ A VĚCI

... 37/Nejprve ploutve, pak masku se šnorchlerm - a Tom je připraven jít do akce.

... 38/Tom v akci aneb Hledání pokladů.

... 39/Dva barmani z plážového baru, o nichž píšu v úvodu článku.

... 40/Autor článku s hotelovým šéfkuchařem Emadem.

... 41/Teplota Rudého moře se na přelomu července a srpna pohybovala v rozmezí od 28 do 32 stupňů. Zde 29°C.

... 42/Selfie s parťákem. Lepšího si nedovedu představit.

... 43/Návrat, už v Boeingu 737-800 (a ne jako loni v MAXU 8, u něhož jsem si do deníku napsal: Více místa na nohy). Tady, severně od Káhiry, začíná nilská Delta. Takto se jeví z okénka boeingu.

... 45/A takto při pohledu na mapu (zdroj: Google Maps). Šipka ukazuje směr, z něhož byl pořízen obrázek 44.

... 46/Opouštíme Afriku, opouštíme Egypt. Ve výšce 10 km nad alexandrijským přístavem.

... 47/Dráha letu z Marsy Alam do Prahy na webu Flightradar24. Jenom pro představu, jak dlouho let trvá. Směr Praha-Marsa Alam: Vzlet 01,20 hod SELČ z dráhy 06/24, přistání 05,20 SELČ (přistáním je myšlen dotek kol stroje s dráhou) na dráze 15/33. Směr Marsa Alam - Praha: Vzlet 06,33 SELČ (33/15), přistání 11,06 SELČ (24/06).

... autor blogu děkuji za pozornost.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 9.8.2019 8:35 | karma článku: 19.48 | přečteno: 353x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K vraždě u pramene

Byl to ďábelský, hnusný, odporný, zákeřný a zbabělý čin. Arabští teroristé útočící na Židy v jejich odvěké zemi opět ukázali svoji pravou tvář. Podle svých soukmenovců v Pásmu Gazy to byli hrdinové.

23.8.2019 v 21:21 | Karma článku: 28.76 | Přečteno: 468 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bez osobních útoků by to nešlo, páni prezidenti?

Dovolte mi, abych bez jakékoli souvislosti s Milošem Zemanem citoval Jana Weicha: „Kde blb, tam nebezpečno.“ Jak by se toto konstatování líbilo příznivcům současného prezidenta?

22.8.2019 v 18:53 | Karma článku: 25.46 | Přečteno: 733 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Je rozhodnuto: Sněmovna se rozšíří. O dvojnásobek

Nikoli poslanců, ale podlahové plochy. Na více než 100 tisíc metrů čtverečních. Minulý týden tento záměr schválila příslušná komise na radnici hlavního města.

20.8.2019 v 12:00 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 286 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Je to tak nepochopitelné?

V únoru 2018 byl na křižovatce u vjezdu do města Ariel v samařské oblasti Země izraelské ubodán Arabem devětadvacetiletý Itamar Ben Gal. Zanechal po sobě ženu a čtyři děti.

20.8.2019 v 10:17 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 417 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jordanka Jirásková

Dopis Lékařům bez hranic

Po několika blokacích a smazání mých příspěvků na Twitteru a Facebooku, mi nezbylo, než se Lékařů bez hranic zeptat otevřeným dopisem.

24.8.2019 v 12:09 | Karma článku: 44.56 | Přečteno: 2987 | Diskuse

Martin Faltýn

Z Prahy přes Istanbul do Malajsie a zase zpátky - 11a

Malajsie, ostrov Borneo, hlavní město Sabahu: Kota Kinabalu - Za 10 dní se nastřádá spousta drobných zážitků, které se při psaní jinam nevejdou. Co třeba nápoje: nealko a alkohol? O tom to dnes bude.

24.8.2019 v 8:08 | Karma článku: 8.00 | Přečteno: 130 | Diskuse

Hana Timková

K Budějicům cesta - 5. část

V této části putování vás provedu ze Sedlice do Písku Bude opět pořádné horko, opět skoro nepotkám živáčka. U Otavy mě přeskočí laňka a není to zvíře. A jak to dopadne s další etapou do Týna nad Vltavou?

24.8.2019 v 7:00 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 105 | Diskuse

Hana Timková

K Budějicům cesta - 4.část

Ve 4. části se po masáži a snídani vydáme z Blatné do Sedlice. Bude horko a u rybníků budou pěkně štípat ovádi. Přesto se se mnou projdete krásným koutem jižních Čech - sami, bez davu turistů.

23.8.2019 v 7:00 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 114 | Diskuse

Pavel Liprt

Radbuza a hoši od bobří řeky

Hoši už asi ne, spíše pánové. Ale bobrů je tam více než dost, alespoň to lze usuzovat podle ohlodaných a také někdy do vody spadlých stromů.

22.8.2019 v 11:04 | Karma článku: 20.99 | Přečteno: 467 | Diskuse
Počet článků 2710 Celková karma 20.56 Průměrná čtenost 986

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz