Záchrana klenotu

8. 06. 2019 8:00:32
Jako milovník korálového moře jsem s velkým zájmem zaznamenal zprávu z tohoto (1. červnového) týdne, která hovoří o spolupráci zemí kolem Rudého moře, jejímž smyslem je záchrana tamních korálů.

Záležitost má svůj politický „náboj“: jde o jeden z mála případů, kdy pro dobrou věc spolupracují muslimské země s Izraelem. Primárně o tom ale tento příspěvek není, byť tomuto aspektu věci se vyhnout nemůžeme.

Když jsem před léty navštívil korálové útesy poprvé, bylo to na Sinaji v Akabském zálivu, nastalo to, čemu se říká láska na první pohled. Od té doby – až na výjimky – k žádnému jinému než Rudému moři nelétám. Důvod je jediný: koráli a život na nich. Mezi mnou a tímto ekosystémem se vytvořil intimní vztah. Nikde jinde jsem nezažil tak úžasný relax jako na rudomořských korálech. I kdybych žil ještě sto let, nikdy bych se jejich magickou krásou nenabažil. Tím jsem si jist.

Není tajemstvím, že korálové útesy víc a víc trpí. Nejsem ekologický aktivista, nebudu snášet „akční“ argumenty – ty nechám povolanějším. Jen připomenu neblahou skutečnost: koráli odumírají (v jisté nadsázce řečeno, stávají se z nich korály), ztrácejí své nádherné zbarvení a souběžně s tím mizí v jejich okolí podmořský život. Důvodů je víc, jedním z nich je lov žraloků. Web Besea.cz v článku „Zachraňme korálové útesy“ vysvětluje:

  • Žralok žere ryby, konkrétně papouščí ryby, papouščí ryby zase žerou řasy. Řasy ničí korály. Úbytek žraloků a papouščích ryb způsobuje přemnožení řas a záhubu korálů. Prostě a jednoduše každý jedinec má v celém koloběhu určité místo, pokud z něho vypadne, naruší tak celý koloběh a celý ekosystém.

S tzv. papouščími rybami neboli ploskozubci se na rudomořských korálech běžně setkáváme (viz Obrazovou část níže).

Výše uvedený citát jsem uvedl jen pro zajímavost, jakým způsobem všechno souvisí se vším.

A teď to nejpodstatnější. Ačkoli korálové útesy v Rudém moři nepatří k ohroženým, spíše naopak, státy, které v něm smáčejí své břehy (viz mapa níže), se dohodly na odborné spolupráci. Vzniklo „The Red Sea Transnational Research Center“, jehož členy jsou Egypt, Jordánsko, Saúdská Arábie, Súdán, Eritrea Jemen, Džibuti - a Izrael. Protože ale zmíněné muslimské země s výjimkou Egypta a Jordánska neudržují s Izraelem diplomatické styky, jakousi styčnou vědeckou institucí bude známý švýcarský Federální technologický institut se sídlem v Lausanne. Základním posláním střediska je nadnárodní spolupráce v oblasti studia, monitoringu a ochrany korálového ekosystému v Rudém moři.

Jedním z duchovních otců tohoto projektu je mořský biolog prof. Maoz Fine z izraelské Bar Ilanovy univerzity sídlící v Ramat Ganu u Tel Avivu. Spolupracujícími vědeckými organizacemi jsou Jordanian Maritime Station působící v Akabském zálivu a Institute for Marine Sciencies v izraelském Eilatu.

O projektu referuje celá řada zahraničních serverů, mezi nimi také portál NoCamels.com zaměřený na izraelské inovace. Tomu prof. Fine sdělil alarmující informaci:

  • Za posledních 30 let jsme na celém světě ztratili 50 procent korálových útesů a očekává se, že do roku 2050 zbude pouze 10 procent útesů.

Děsivá prognóza. Nejvyšší čas začít spolupracovat.

Velké plus: Dobrou zprávou je, že koráli v Rudém moři jsou odolnější než jinde ve světě; zvyšující se kyselost a teplota mořské vody nezpůsobuje jejich bělení (blednutí), tedy odumírání (alespoň ne v takové míře). K tomuto závěru došel výzkumný tým prof. Fineho. Ten na webu NoCamels.com vysvětlil:

  • Většinu korálových útesů na celém světě postihne bělení se změnou teploty od 1 do 2 stupňů; korálové útesy v Rudém moři ale dokáží vydržet teplotní změnu kolem šesti stupňů.

Pokud se podaří přesně definovat, proč tomu tak je, mohlo by to pomoci kriticky ohroženým korálům jinde ve světě, což se mimo jiné týká Velkého bariérového útesu.

A pokud jde o samotné „The Red Sea Transnational Research Center“, tedy o regionální rudomořskou spolupráci, prof. Fine říká:

  • Musíme koordinovat naše akce ve prospěch budoucích generací. Rudé moře je zdrojem příjmů pro mnoho obyvatel. Zajišťuje potraviny, podporuje cestovní ruch, je užitečné pro medicínu - je součástí obživy. Máme obavy, že bez koordinace budou útesy zničeny jako v jiných částech světa.

Věřme, že moudrost zvítězí nad bezohledností a v tomto případě také nad politikařením.

Osobně mohu potvrdit, že s každým ponorem pod hladinu uprostřed korálového ráje se člověk učí větší a větší pokoře a úctě k tomu, co tam v průběhu času vzniklo, jak je to nádherné a jak to funguje. Bylo by neodpustitelným hříchem, kdyby vinou lidské pošetilosti tento mořský klenot zanikl. Aby kdokoli k tomuto poznání dospěl, nemusí být aktivistickým členem zeleného hnutí; postačí obyčejný zdravý rozum.

OBRAZOVÁ ČÁST

... 1/Účastnické země Rudomořského nadnárodního výzkumného centra. Podklad: Google Maps.

... 2/Jeden z druhů tzv. papouščích ryb, odborně ploskozubců. Toto je samička ploskozubce černohlavého či též zelenozubého, já ji ve své kolekci pracovně nazývám žlutoocasou. (Foto: Autor článku)

... 3/Ploskozubec podruhé, tentokrát barevnější tupohlavý. Jsoucí "na pastvě". Lokalita Marsa Alam - jih. (Foto: Autor článku)

... 4/A teď už se můžeme kochat korálovou kolekcí z různých částí Rudého moře. Zde lokalita Taba Heights v Akabském zálivu. (Foto: Autor článku)

... 5/Živý korál v lokalitě Taba Heights. (Foto Autor článku)

... 6/Kde je živý korál, tam je život. Lokalita Abu Soma u Safagy. (Foto: Autor článku)

... 7/V lokalitě Abu Soma u Safagy. (Foto: Autor článku)

... 8/V lokalitě Abu Soma u Safagy. Uprostřed klikatá zéva. (Foto Autor článku)

... 10/Jediní, kdo může koráli ničit, jsou jejich obyvatelé. Jako třeba kareta v rámci získávání obživy. Pomec královský čeká, co dobrého po ulomení korálu bude moci sám pozřít. Lokalita Marsa Alam - střed, Oriental Bay. (Foto: Autor článku)

... 11/Cedule na břehu. Co vše je na korálech podle egyptských zákonů zakázáno. Nikdo se nemůže vymlouvat, že nevěděl. Základní zásada: na nic nesahat, jen se dívat, fotit, natáčet a obdivovat. Koráli jsou dosti křehké a pozor: mimořádně ostré. Každý, kdo se třeba i nechtěně o ně "otřel", může vyprávět. (Foto: Autor článku)

... 12/V lokalitě Marsa Alam - střed. Barevný korál rovná se živý korál. Něco úžasného. (Foto: Autor blogu)

... 13/V lokalitě Marsa Alam - sever. Komorník běloocasý v korálovém "pralese". (Foto: Autor článku)

... 14/V korálovém moři nemůže být člověk nešťasten. Autor článku je toho důkazem. (Foto: Soňa Stejskalová)

... 15/V lokalitě Marsa Alam - sever. V pozadí osamělý bodlok Desjardinův. (Foto: Autor článku)

... 16/K živým korálům patří také žahavé sasanky a k nim zase klaun klínopruhý. Vypadá jako pohádkový Nemo (ale tím prý je jiný druh - klaun očkatý). Lokalita Marsa Alam - jih. (Foto: Autor článku)

... 17/Korálová všehochuť. Lokalita Marsa Alam - jih. (Foto: Autor článku)

... 18/Živé koráli, živé sasanky, živí klauni. Úžasný svět pod hladinou. Ničit něco tak kouzelného může jen barbar. Upřímná výzva: dělejme vše pro to, abychom jimi nebyli. (Foto: Autor blogu)

ORIENTAČNÍ MAPY

... 19/Poloha lokality Taba Heights v Akabském zálivu. E - Egypt, I - Izrael, J - Jordánsko, SA - Saúdská Arábie. (Podklad: Google Maps)

... 20/Poloha lokality Abu Soma u Safagy. (Podklad: Google Maps)

... 21/Na této mapě ilustruji své dělení jednotlivých oblastí v destinaci Marsa Alam. L - mezinárodní letiště, od něj směrem ke Quseiru je MA - sever, směr k jihu až k městu (obci) Marsa Alam je MA - střed a od obce směrem dolů až k posledním hotelům, které mají v katalogu české CK, je MA - jih. (Podklad: Google Maps)

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 8.6.2019 8:00 | karma článku: 9.81 | přečteno: 189x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku v LN „Zloděj demokracie“

V příloze Lidových novin „Orientace“ vyšel 20/7 zajímavý článek arabistky Jitky Jeníkové o „pomubarakovském“ egyptském prezidentovi Muhammadu Mursím. Dovoluji si k němu přičinit tři poznámky.

21.7.2019 v 9:15 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 337 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Téma dne: Pozastavení letů do Káhiry (Aktualizováno)

Zrušení spoje těsně před nástupem do letadla je bezpochyby noční můrou každého z nás. Když už se těšíme, že po všech těch vstupních a bezpečnostních procedurach a čekání na odlet konečně spočineme na sedadle, přijde „jobovka“.

21.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 591 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Teroristka jako symbol humanistického boje

Děkuji Abbásovi, děkuji Fatahu, děkuji Palestinskoarabské samosprávě. V těchto dnech mě znovu utvrdili v přesvědčení, že mám pravdu. Že mír s nimi je nemožný. Nový důkaz se jmenuje Dalal Mughrabiová.

20.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 45.13 | Přečteno: 6284 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zázrak jménem Joni

Zatímco katoličtí křesťané preferují životopisy svatých, nekatoličtí věřící, především z evangelikálních denominací, čtou jiné příběhy. Třeba ten o Joni. Nebo story Charlese Colsona, poradce prezidenta Nixona.

19.7.2019 v 15:35 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 286 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Jan Tichý(Bnj)

Drozdi!

Seděl jsem na verandě a pozoroval drozdy na louce. Čas se zastavil. Projíždějící vlak čas obnovil. Za chvíli bude sedm večer.

21.7.2019 v 11:53 | Karma článku: 7.78 | Přečteno: 97 | Diskuse

Libor Čermák

Stoupenci Gréty by místo stávek měli chodit sázet stromy do lesa!

Co říci dětské aktivistce Grétě a jejím stoupencům, co každý pátek chodí za školu demonstrovat proti globálnímu oteplování? Že jdou na to dost špatně! Pokud chtějí přírodě pomoci, tak mají místo stávek chodit pracovat do lesa.

19.7.2019 v 15:00 | Karma článku: 35.02 | Přečteno: 626 |

Vladislava Chourová

Své srdce nechala v ZOO.

Miluji zvířátka a někdy mi připadá, že jsou mnohem lepší než my lidé. Už jako malá se těšila na výlet do ZOO a nemohla se vynadívat na zvířata, která znala do té doby jen z knížek či televize. Vidět takového slona, žirafu či lva,

17.7.2019 v 14:06 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 200 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Je klimatická krize. Česko musí do války!

Nezbývá proto, než aby Česko vyhlásilo válku Číně, Indii, Vietnamu, Indonésii, USA, Rusku a Německu. A podle mezinárodních přehledů, dám dohromady všech 10 států, které do vzduchu posílají největší množství CO2 ze všech.

13.7.2019 v 11:03 | Karma článku: 29.14 | Přečteno: 752 | Diskuse

Iva Rambousková

Dejme Greenpeace k soudu!

Tak naše pobočka Greenpeace chystá žalobu na českou vládu. To tady ještě nebylo! Ne, že by mě nenapadlo, za co by se dala naše vláda zažalovat. Ale žalovat ji, že dělá málo proti globálnímu oteplování, mi připadá jako hloupost.

10.7.2019 v 16:11 | Karma článku: 28.36 | Přečteno: 721 | Diskuse
Počet článků 2681 Celková karma 17.83 Průměrná čtenost 990

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz