Otázka dne

4. 06. 2019 8:00:55
„Dnes ráno jsem byl ministrem školství, dnes večer jsem Naftali.“ Konstatoval Naftali Bennett v neděli (2/6) poté, co politická scéna v Izraeli doznala dalších turbulencí.

Mohou mít strany, jež se nedostaly do parlamentu, ministry ve vládě? Tak zněla „otázka dne“.

Ve svém předchozím článku (Premiér už není zachmuřen .../31. 5. 2019) týkajícím se aktuálního vývoje v židovské republice jsem upozornil na klíčový fakt: Úřadující vláda zahrnuje dva ministry (Bennett, Šakedová), kteří jsou z politické strany bez parlamentního zastoupení (Nová pravice).

Ano, Nová pravice neuspěla, skončila těsně pod hranicí potřebnou pro vstup do Knesetu. Měla však v Netanjahuově kabinetu dva ministry: Naftali Bennett byl šéfem resortů školství a záležitostí diaspory, Ayelet Šakedová byla ministryní spravedlnosti.

Politické dilema, jehož řešení viselo ve vzduchu. Hned po volbách jsem si kladl otázku: Ponechá je Bibi ve vládě? Navíc oba byli členy užšího výkonného orgánu – bezpečnostního kabinetu.

Nejistota trvala do neděle (2/6). Toho dne titulky všech zpravodajských serverů v Izraeli hlásaly v různých obměnách totéž: Bennett a Šakedová dostali padáka. V úterý (4/6) na svých ministerstvech končí. Kdo budou jejich nástupci se mělo rozhodnout právě v úterý, ale zprvu se zdálo, že tak rychlé to nebude. Netanjahu chtěl vyřešit celou věc příští týden. Jenomže nastal problém: do té doby by sám vedl obě ministerstva, což je ovšem v případě resortu spravedlnosti vyloučeno, neboť je proti němu vedeno trestní řízení - je obviněn ve třech kauzách. Odborníci proto upozorňují, že nemůže vést ministerstvo spravedlnosti "ani den". A protože Šakedová končí oficiálně v úterý 4/6, měl by být její nástupce (nástupkyně? - hovoří se o Cipi Hotovelyové) jmenován ještě téhož dne. Nechme se překvapit.

Bennett a Šakedová neprožívají právě nejlepší období. Neúspěch ve volbách, když předvolební průzkumy referovaly o opaku – to bylo první zklamání. Odchod z vlády, byť očekávatelný, mohou vnímat jako druhé, resp. pokračování prvního. Navíc měla Šakedová ambici kandidovat v zářijových volbách na listině Likudu, nikoli na bezvýznamném místě. Vlastně to nebyla jen její ambice, zájem měly i některé vlivné špičky strany; podle nich by byla pro Likud přínosem.

Mohla být, ale nebude. Podle anglickojazyčného serveru Times of Israel se do věci vložila paní premiérová Netanjahuová, která měla říci: Ayelet Shaked won’t be in Likud. Period. (Ayelet Šakedová v Likudu nebude. Tečka.) Není tajemstvím, že Sára Netanjahuová se z jistých důvodů „nemusí“ ani s Šakedovou, ani s Bennettem; a že má na Bibiho svůj díl vlivu, není také nic nového.

Zatímco Naftali Bennett se snaží vytvořit alianci s dalším subjektem (subjekty) na pravé straně politického spektra (zatím nepředbíhejme), politická budoucnost Ayelet Šakedové není v této chvíli úplně jasná. Více ukáží příští týdny, do voleb je ještě relativně dost času (17. září).

Mezitím se objevil další zajímavý moment. Možná si vzpomeneme na slova Avigdora Liebermana, že jeho strana chce Izrael jako židovský stát, ale ne stát halachický, tedy teokratický, podřízený židovskému náboženskému právu. Pokud se někomu zdálo, že šéf partaje Izrael náš domov „slyší trávu růst“, pak některá vyjádření vysokých politiků z Unie pravicových stran dávají tušit, že Liebermanovy obavy nebyla tak úplně neopodstatněné. Jmenujme jednoho politika: Bezalela Smotriče, který v pondělí (3/6) v rozhlase Rešet Bet představil svoji vizi:

  • Židovské (náboženské – LS) právo se musí nakonec stát zákonem země. (...) Úkolem ministra spravedlnosti v Izraeli bude obnovení židovského práva jako zákona země. (...) Židovský lid je jedinečný národ, který musí žít podle zákonů Tóry. (...) Pojem „zákony Tóry“ je velmi široký. Například měnové záležitosti jsou bez nich o poznání komplikovanější. (...) Větší respekt v těchto záležitostech by měly mít rabínské soudy. (...) Chci vidět židovský stát vedený židovským zákonem, a k tomu dojde, budou-li to židovští lidé chtít a jsem si jist, že budou, když uvidí, jak spravedlivý, správný a humanistický židovský zákon je. (...) Izrael je židovský stát a vrátí se k vládnutí, jaké bylo ve dnech králů Davida a Šalomouna podle zákonů Tóry, ovšem v souladu se způsobem, jakým žije společnost v roce 2019.

Dlužno dodat to podstatné: Bezalel Smotrič má vážný zájem o křeslo ministra spravedlnosti (po odvolané Ayelet Šakedové) a Unie pravicových stran vedle toho také o post ministra školství (po Naftalim Bennettovi).

Že Smotričova slova vyděsila sekulární Izraelce, zejména z levicového tábora, není divu. Své k tomu ale řekl i pravicový Lieberman – s přesvědčením, že měl zase jednou pravdu. Své spolustraníky vyzval:

  • Poslechněte si, co řekl Smotrič, kandidát na post ministra spravedlnosti. To nejsou komentáře blouznící Mládeže z kopců (tamní výraz pro ultranacionalistické aktivisty působící v Judeji a Samaří - LS), ale prohlášení o záměru.

Dodal, že jeho strana tomu bude bránit. Židovské právo je důležitou součástí izraelského justičního systému, ale izraelské právo nemůže být tvořeno (výlučně) zákony Tóry.

Zdroje z Likudu citované serverem Arutz Ševa řekly: Po tomto vyjádření může Smotrič na křeslo ministra spravedlnosti zapomenout. A na Smotričovu vizi, chcete-li záměr, zareagoval i samotný premiér Netanjahu. Na svém hebrejském Twitteru napsal v pondělí (3/6) jednoznačně znějící větu:

Stát Izrael nebude halachickým státem.

O to víc nás zajímá, kdo usedne do křesla ministra spravedlnosti. Podle posledních vyjádření politiků Likudu by to měl být politik této strany, stejně jako budoucí ministr školství.

Vyčkejme, brzy se to dozvíme.

Odvolaní ministři Šakedová a Bennett. FOTO ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 4.6.2019 8:00 | karma článku: 7.39 | přečteno: 141x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku v LN „Zloděj demokracie“

V příloze Lidových novin „Orientace“ vyšel 20/7 zajímavý článek arabistky Jitky Jeníkové o „pomubarakovském“ egyptském prezidentovi Muhammadu Mursím. Dovoluji si k němu přičinit tři poznámky.

21.7.2019 v 9:15 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 337 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Téma dne: Pozastavení letů do Káhiry (Aktualizováno)

Zrušení spoje těsně před nástupem do letadla je bezpochyby noční můrou každého z nás. Když už se těšíme, že po všech těch vstupních a bezpečnostních procedurach a čekání na odlet konečně spočineme na sedadle, přijde „jobovka“.

21.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 591 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Teroristka jako symbol humanistického boje

Děkuji Abbásovi, děkuji Fatahu, děkuji Palestinskoarabské samosprávě. V těchto dnech mě znovu utvrdili v přesvědčení, že mám pravdu. Že mír s nimi je nemožný. Nový důkaz se jmenuje Dalal Mughrabiová.

20.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 45.13 | Přečteno: 6284 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zázrak jménem Joni

Zatímco katoličtí křesťané preferují životopisy svatých, nekatoličtí věřící, především z evangelikálních denominací, čtou jiné příběhy. Třeba ten o Joni. Nebo story Charlese Colsona, poradce prezidenta Nixona.

19.7.2019 v 15:35 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 286 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vladimíra Bošková

Akční plán Prahy proti hluku

Nejen Praha trpí hlukem, ale v hlavním městě se projevuje navíc vysoká koncentrace různých dalších škodlivin.

21.7.2019 v 12:19 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 95 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku v LN „Zloděj demokracie“

V příloze Lidových novin „Orientace“ vyšel 20/7 zajímavý článek arabistky Jitky Jeníkové o „pomubarakovském“ egyptském prezidentovi Muhammadu Mursím. Dovoluji si k němu přičinit tři poznámky.

21.7.2019 v 9:15 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 337 | Diskuse

Bohumír Šimek

Zeman usiluje o totální moc

Pokud vnímáme současné neřesti našeho prezidenta Miloše Zemana, je nejvyšší čas zvažovat potenciální kandidáty, abychom si zvolili prezidenta, kterého naše zem potřebuje, a mobilizovat všechny naše síly k jeho zvolení.

20.7.2019 v 21:20 | Karma článku: 23.60 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jaroslav Jirát

Ubohá opozice

Česká opozice, otrávená hospodářskými úspěchy vlády, se snaží strašit tvrzením, že vláda nás zadlužuje a že žijeme na úkor dalších generací. Takoví Kalousek, Pekarová či Fiala to opakují do omrzení.

20.7.2019 v 16:43 | Karma článku: 43.96 | Přečteno: 4110 | Diskuse

Petr Burian

Deset deka salámu je pořád stejná hromada

V dnešním navazujícím blogu na můj předešlý, o stravování za socíku, zkusím popsat dnešní realitu co se výroby potravin týče, kvality a vůbec všeho okolo. Podle hesla: jakmile se zešeří, ohřej dětem éčka k večeři.

20.7.2019 v 11:58 | Karma článku: 30.37 | Přečteno: 2003 | Diskuse
Počet článků 2681 Celková karma 17.83 Průměrná čtenost 990

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz