Jedna chvilka pro demokracii aneb Izrael čekají druhé letošní volby

29. 05. 2019 23:28:56
Středa 29. května. Končí odpoledne, začíná večer. Večer klíčového dne. Do půlnoci musí designovaný premiér oznámit prezidenovi, zda se mu podařilo sestavit koalici s parlamentní většinou.

V opačném případě čekají zemi předčasné volby. Druhé v tomto roce.

Asi jste poznali, že řeč je o Izraeli.

Před poloprázdným plenárním sálem parlamentu – Knesetu se střídají řečníci a řečnice. Zákonodárci vystupují v rámci projednávání zákona o svém vlastním rozpuštění. Pro případ, že Netanjahu prezidentu Rivlinovi před půlnocí oznámí, že byl neúspěšný. Pokud bude zákon přijatý, mělo by k tomu dojít během středečního zasedání, cesta k volbám se otevře. Zprávy hovoří o tom, že by se mohly uskutečnit 17. září.

Likud a jeho premiér ovšem nelení a snaží se na poslední chvíli koalici sestavit. Dlužno dodat, že Netanjahu na to měl 28 a 14 dní – a koaliční smlouvu nemá podepsanou s žádným z potenciálních koaličních partnerů. Šance přitom byla excelentní. Potenciální koalice měla většinu 65 mandátů (ze 120). Kamenem úrazu byl (a je) spor o brannou povinnost studentů ultraortodoxních náboženských učilišť mezi náboženskou stranou Sjednocený judaismus Tóry na jedné a Izrael náš domov Avigdora Liebermana na druhé straně. Existuje návrh zákona, který prošel loni prvním čtením v Knesetu: stanoví závazné kvóty, kolik studentů ultraortodoxních učilišť musí nastoupit na vojnu, případně do náhradní služby. Ultraortodoxní strany jsou více či méně proti, Lieberman naopak trvá na garanci, že zákon bude přijat v původní podobě bez úprav, neboť už tato verze je sama o sobě kompromisem (neříká, že na vojnu musí všichni zdraví studenti). Pokud tuto záruku nezíská, do koalice nevstoupí.

V tom případě by měl Likud + náboženské strany + Unie pravicových stran + partaj Kulanu přesně 60 křesel ve sněmovně, tj. vznikla by menšinová vláda. Něco takového formovat nemá smysl, takový kabinet by měl jepičí život. Navíc není ani jisté, že by získala důvěru Knesetu – potřebuje nejméně 60+ 1 hlas.

Odpoledne vystoupil ve videoklipu prezident Rivlin. Řekl, že udělá vše, co je v jeho silách, aby předčasným volbám zabránil. Současně ale národu sdělil, jaké jsou jeho možnosti:

  • pokud Netanjahu neuspěje, může pověřit někoho dalšího pokusem o sestavení koaliční vlády;

  • může oznámit předsedovi Knesetu, že neexistuje možnost sestavit koaliční kabinet a předčasné volby tudíž nemají alternativu – zde existuje ještě teoretická možnost, že by se členové Knesetu usnesli většinou minimálně 61 hlasů, že by jakýkoli jiný člen měl být pověřen sestavením vlády; v tomto případě by se o to mohl znovu pokusit i Netanjahu;

  • pokud by ovšem Kneset v druhém i třetím čtení schválil zákon o svém rozpuštění, není jiné cesty než předčasné volby;

Mezitím se horečně jedná a z těchto jednání přicházejí nejrůznější zprávy. Likud nabídl labouristům účast v koalici. Tím by získal náhradu za Liebermana – místo pěti hlasů šest. Labouristé ovšem odmítli.

Do půlnoci zbývá 180 minut, v Knesetu se stále střídají řečníci. Podaří se hrozbu předčasných voleb odvrátit? Hlasovat o rozpuštění sněmovny se má ve 23:30 místního času.

Strana Likud vydala oficiální oznámení, že podepsala dohodu o koalici podpořenou 60 poslanci. Mělo jít o koalici tvořenou vedle Likudu oběma náboženskými stranami, Unií pravicových stran a partají Kulanu. Ta to ovšem popřela: „Žádnou dohodu o koalici jsme nepodepsali.“ Likud reagoval, že dohoda Kahlonem (šéf Kulanu) je hotová, ale bude podepsána až poté, co se připojí Lieberman.

Netanjahu přitom sázel na „finální návrh“, který připravil „za 5 minut dvanáct“. Ten spočíval v tom, že po vzniku nové vlády bude Liebermanův návrh zákona o odvodech ultraortodoxních předložen Knesetu k novému schválení a pak bude po vzájemné dohodě připraven pro druhé a třetí čtení. Nebude-li do konce července dohody dosaženo, v souladu s předchozím rozhodnutím Nejvyššího soudu přestane platit výjimka pro ultraortodoxní a na vojnu budou muset jít jako všichni ostatní. Tento zřejmě poslední pokus ovšem nevyšel, byl odmítnut jak stranou Sjednocený judaismus Tóry (druhá ultraortodoxní strana Šas tak kategorický postoj proti odvodům nezaujímá a „finální návrh“ schválila), tak Liebermanovou formací Izrael náš domov.

Před jedenáctou večer míří do Knesetu premiér Netanjahu. Narychlo svolává poslance své strany. Servery píší, že o z obav o to, aby někteří nehlasovali proti návrhu na rozpuštění parlamentu. Zajistit je nutné každý hlas. (V případě, že by se Kneset rozpustit nepodařilo, může prezident pověřit sestavením vlády někoho jiného.)

23:27 hod. izraelského času: frakce Degel Hatora působící v rámci Sjednoceného judaismu Tóry údajně souhlasí s „finálním návrhem“. V rámci zmíněné partaje má v Knessetu 4 křesla. Na situaci to ale nic nemění.

23:36 hod.: sál sněmovny se zvolna zaplňuje, přichází premiér Netanjahu. Čeká nás překvapení? Nikoli.

Před půlnocí začíná hlasování po jménech. Druhé a po něm hned třetí čtení. Zákon o rozpuštění Knesetu prošel poměrem hlasů 74 ku 45. Po půlnoci je jasno: Izraelci půjdou v září k druhým předčasným volbám v roce 2019.

Předvolební kampaň může začít.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 29.5.2019 23:28 | karma článku: 7.90 | přečteno: 160x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K článku v LN „Zloděj demokracie“

V příloze Lidových novin „Orientace“ vyšel 20/7 zajímavý článek arabistky Jitky Jeníkové o „pomubarakovském“ egyptském prezidentovi Muhammadu Mursím. Dovoluji si k němu přičinit tři poznámky.

21.7.2019 v 9:15 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 337 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Téma dne: Pozastavení letů do Káhiry (Aktualizováno)

Zrušení spoje těsně před nástupem do letadla je bezpochyby noční můrou každého z nás. Když už se těšíme, že po všech těch vstupních a bezpečnostních procedurach a čekání na odlet konečně spočineme na sedadle, přijde „jobovka“.

21.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 591 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Teroristka jako symbol humanistického boje

Děkuji Abbásovi, děkuji Fatahu, děkuji Palestinskoarabské samosprávě. V těchto dnech mě znovu utvrdili v přesvědčení, že mám pravdu. Že mír s nimi je nemožný. Nový důkaz se jmenuje Dalal Mughrabiová.

20.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 45.13 | Přečteno: 6284 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zázrak jménem Joni

Zatímco katoličtí křesťané preferují životopisy svatých, nekatoličtí věřící, především z evangelikálních denominací, čtou jiné příběhy. Třeba ten o Joni. Nebo story Charlese Colsona, poradce prezidenta Nixona.

19.7.2019 v 15:35 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 286 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vladimíra Bošková

Akční plán Prahy proti hluku

Nejen Praha trpí hlukem, ale v hlavním městě se projevuje navíc vysoká koncentrace různých dalších škodlivin.

21.7.2019 v 12:19 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 95 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku v LN „Zloděj demokracie“

V příloze Lidových novin „Orientace“ vyšel 20/7 zajímavý článek arabistky Jitky Jeníkové o „pomubarakovském“ egyptském prezidentovi Muhammadu Mursím. Dovoluji si k němu přičinit tři poznámky.

21.7.2019 v 9:15 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 337 | Diskuse

Bohumír Šimek

Zeman usiluje o totální moc

Pokud vnímáme současné neřesti našeho prezidenta Miloše Zemana, je nejvyšší čas zvažovat potenciální kandidáty, abychom si zvolili prezidenta, kterého naše zem potřebuje, a mobilizovat všechny naše síly k jeho zvolení.

20.7.2019 v 21:20 | Karma článku: 23.60 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jaroslav Jirát

Ubohá opozice

Česká opozice, otrávená hospodářskými úspěchy vlády, se snaží strašit tvrzením, že vláda nás zadlužuje a že žijeme na úkor dalších generací. Takoví Kalousek, Pekarová či Fiala to opakují do omrzení.

20.7.2019 v 16:43 | Karma článku: 43.95 | Přečteno: 4110 | Diskuse

Petr Burian

Deset deka salámu je pořád stejná hromada

V dnešním navazujícím blogu na můj předešlý, o stravování za socíku, zkusím popsat dnešní realitu co se výroby potravin týče, kvality a vůbec všeho okolo. Podle hesla: jakmile se zešeří, ohřej dětem éčka k večeři.

20.7.2019 v 11:58 | Karma článku: 30.37 | Přečteno: 2003 | Diskuse
Počet článků 2681 Celková karma 17.83 Průměrná čtenost 990

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz