V sobotu večer se rozhodne (Aktualizováno)

25. 05. 2019 14:15:16
Pětadvacátého května ve večerních hodinách vyvrcholí letošní sezona Premier League. Nikoli v Anglii, ale v Izraeli. Ledacos už je jasné, vítězem ročníku je Maccabi Tel Aviv. Přesto nebude nouze o adrenalin.

Podívejme se na tabulku skupiny o titul (a o účast v evropských soutěžích UEFA) před posledními třemi zápasy:

  1. Maccabi Tel Aviv ... 86 bodů ... mistr ligy ... jistá účast v kvalifikační fázy evropské Ligy mistrů

  2. Hapoel Beerševa ... 55 bodů... skóre 48:42

  3. Maccabi Haifa ... 5 ... 44:40

  4. Maccabi Netanya ... 53

  5. Bnej Jehuda Tel Aviv... 51 ... tomuto klubu v zásadě o nic nejde, protože jako vítěz Poháru státu má účast v kvalifikaci Evropské ligy zajištěnou

  6. Hapoel Hadera ... 39 ... tento tým už je „ze hry“ o Evropskou ligu, nicméně i tak klobouk dolů, protože ještě loni hrál druhou národní ligu a po postupu do nejvyšší soutěže si v ní vedl velice dobře

Jak patrno, jde o to, kdo ze tří týmů aktuálně na druhém až čtvrtém místě se podělí o dvě postupová místa do kvalifikace Evropské ligy. Podívejme se na na dvojice posledního kola:

  • Hapoel Beerševa – Maccabi Tel Aviv

  • Hapoel Netanya – Maccabi Haifa

  • Bnej Jehuda Tel Aviv – Hapoel Hadera

Variant, jak by to celé mohlo dopadnout, je několik; kdo zná fotbalovou matematiku, jistě si s nimi v duchu hravě poradí. V principu jde o to, že Beerševa, Haifa i Netanya se musí snažit vyhrát, aby měly jistotu cíle – postupu do Evropské ligy. Z tohoto hlediska bude závěr nejvyšší izraelské soutěže mimořádně napínavý.

Konečné výsledky a závěrečnou tabulku přinesu v aktualizaci tohoto článku níže.

---

AKTUALIZACE

Výsledky

H. Beerševa - Maccabi TA ... 0:4

Netanya - M. Haifa ... 1:2

Bnej Jehuda - Hadera ... 1:2

Konečné pořadí

1. Maccabi Tel Aviv ... 89 bodů - postup do 2. předkola Ligy mistrů UEFA

2. M. Haifa ... 58 bodů - postup do 1. předkola Evropské ligy UEFA

3. H. Beerševa ... 55 bodů - postup do 1. předkola EL UEFA

4. Netanya ... 53

5. Bnej Jehuda ... 51 - jako vítěz Poháru státu postupuje do 3. předkola EL UEFA

6. Hadera ... 42

---

Mezitím si všimněme dalších sportovních disciplín.

BASKETBAL

V pondělí 20/5 skončila základní část nejvyšší basketbalové ligy v Izraeli. Na posledním (dvanáctém) místě skončil klub Bnej Herzlia, který sestupuje do 2. národní ligy. Prvních osm týmů vytvořilo čtyři dvojice pro čtvrtfinále play off, v němž se hraje na tři vítězné zápasy. Tyto dvojice tvoří Maccabi Tel Aviv (vítěz základní části) – Hapoel Tel Aviv, Eilat vs Ness Ciona, Holon vs Rišon le Cion a Hapoel Jeruzalém vs Hapoel Beerševa. Nejlepší čtyři postoupí do Final Four.

TENISOVÉ ZKLAMÁNÍ

Izraelské hlavní město hostí od 20/5 premiérový ročník tenisového challengeru Jerusalem Volvo Open. Pro domácí hráče je to prestižní záležitost, vyhrát ve své zemi a nadto v metropoli je snem každého tenisty. Tentokrát to ovšem nevyšlo a první ročník jeruzalémského challengeru izraelského šampiona mít nebude.

Ve dvouhře se nejdále dostal Edan Lešem, který byl vyřazen až ve čtvrtfinále. Všichni ostatní, celkem šest, vypadli v úvodním kole. Do tohoto počtu není zakalkulována izraelská singlová jednička Dudi Sela. Ten byl nasazen jako číslo tři, postoupil přímo do druhého kola – a v něm byl poražen.

Ve čtyřhře se hodně čekalo od žebříčkově nejlepšího izraelského tenisty, specialisty na čtyřhru Jonathana Erlicha. Vytvořil dvojici se Shamasdinem z Kanady, nasazeni byli jako deblová trojka – a rovněž oni byli vyřazeni v úvodním kole. Stejně jako čistě izraelská dvojice Yšai Oliel/Or Ram-Harel.

Nejlépe si vedl domácí Edan Lešem, který s Francouzem Sakharovem padl až ve čtyřhře.

V souběžně hraném jeruzalémském ženské turnaji ITF to nebylo o nic lepší. Ve dvouhře se ty nejlepší domácí tenistky dostaly pouze do 2. kola (osmifinále), v deblu do čtvrtfinále. Ani toto klání tedy nebude mít izraelskou šampionku.

JUDO: DVOJÍ BRONZ

Judo je jedním ze sportů, z něhož Izraelci vozí medaile. Nejinak to bude i v rámci Hohhot Grand Prix, která se koná v termínu 24-26/5 ve městě Chöch chot v ČLR. (Za ČR se účastní Krpálek, Klammert a Musil).

Izrael ji obeslal pěti judistkami a dvě z nich si do sbírky přidaly bronz: Šira Rišonyová (48 kg) a Gefen Primová (52 kg). Další dvě borkyně, Cohenová a Nelsonová Levyová, skončily na pátém místě. To je na pětičlenou výpravu soutěžících velice dobrý výkon.

Možná si řeknete, proč na českém blogu píšu podrobně o izraelském sportu. Třeba proto, abych připomněl, že Izrael – to není jen konflikt s palestinskými Araby. Izrael je standardní civilizovaný stát, jehož je sport nedílnou součástí. Snažím se přispět k pohledu na Izrael takový, jaký je.

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 25.5.2019 14:15 | karma článku: 8.41 | přečteno: 377x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ta, která to dokázala

Tak dnes. Zlomový okamžik v dějinách Slovenska a vlastně i Československa, ČR nevyjímaje. Kdo bude první? Tak jsme se mohli ptát před léty i desetiletími. Která dáma v jedné nebo druhé zemi se stane její prezidentkou?

15.6.2019 v 16:05 | Karma článku: 17.67 | Přečteno: 477 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bez Liebermana nejspíš ne

Mnozí na pravici mají v Izraeli pifku na Liebermana, že kvůli němu nemohl Bibi sestavit povolební kabinet – a bylo nutné vyhlásit nové volby. Někteří by ho nejraději poslali ke všem čertům.Jenomže, bez něj to nepůjde.

14.6.2019 v 11:11 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 144 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Moudrá to žena

S velikou nelibostí, smutkem a obavami sleduji nevraživost na pravé polovině politického spektra. Někdy se zdá, že bojuje každý s každým, všichni proti všem.

13.6.2019 v 20:25 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 442 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poděkování do Řecka

Děkuji Katerině. Za článek na blogu iDNES o východu slunce. Ne ledajakém – o východu slunce pozorovaném z mořského břehu. Je to vždy magický zážitek. Nový začátek dne. Báječně ho autorka popsala.

13.6.2019 v 14:43 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 352 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jana Veselá

Běhejme a pomáhejme útulkům

Běhejme a pomáhejme útulkům je jedinečná charitativní akce, jejíž výtěžek putuje zvířatům v útulcích po celé České republice.

17.6.2019 v 8:47 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 150 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Sestřižený a dotažený Trávník

Mám pocit, že se na Letný hnuly ledy a současný přestupový škatulata mají zase smysl. Že zatím stojí Rosa si nemusíme opakovat. Ale nemá rozhodně na růžích ustláno, sešiti do toho šijou a nedaj nám posilu zadarmo. Takže Trávník!

16.6.2019 v 23:22 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 167 | Diskuse

Petr Horký

Zápisník zuřivého Sparťana: Komisi rozpustit, Krakena vypustit.

Novinku letošní sezóny - baráž - pojali páni rozhodčí pěkně po svým. Ve svý režii, možná s předem připraveným scénářem, pěkně hlasitě třískli dveřma těsně před nosem Zbrojovce a Jihlavě. Televize, netelevize, hlavně na jistotu.

12.6.2019 v 17:49 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 284 | Diskuse

Luboš Ibrmajer

"Malý" i "velcí" získali medaile

Ve dnech 8. a 9. června 2019 se tři plavci Sportovního klubu Radbuza Plzeň účastnili závodů Letní pohár jedenáctiletého žactva v Chomutově.

12.6.2019 v 0:05 | Karma článku: 4.14 | Přečteno: 130 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Sportovní zdatnost

Včera jsem byla s třeťáky na Lysé hoře. Byla jsem strašně překvapená, jak rozdílnou fyzičku a vztah k pohybu mají. A hlavně, v čem sportují.

11.6.2019 v 16:33 | Karma článku: 21.06 | Přečteno: 515 | Diskuse
Počet článků 2657 Celková karma 17.48 Průměrná čtenost 989

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz