Eurovolby 2019: Šokující postřeh z Německa

24. 05. 2019 9:15:30
Kdyby ten volební slogan nebyl v němčině, ale třeba v perštině, takové pozdvižení by nevyvolal. Jenomže on v němčině je – a je i na sloupech v německých městech. V originále: „Israel ist unser Unglück“.

Česky: Izrael je naším neštěstím.

Abychom byli úplně korektní, není to předvolební heslo nikoho jiného než neonacistů. Strany Die Rechte, jejíž kandidátkou do Evropského parlamentu je devadesátiletá Ursula Haverbecková. Českému internetovému publiku nikoli neznámá. Ano, je to ona „nacistická babička“, toho času v kriminále, kde si odpykává dvouletý trest za popírání holocaustu. (Její příznivci doufají, že když bude zvolena, z vězení se dostane dřív než jí trest vyprší.)

Naději na úspěch má tato partaj Hitlerových pohrobků pramalou. O to větší pobouření ovšem svými plakáty vyvolává. Asi nemá smysl se ptát, proč by měl být Izrael pro Němce či Spolkovou republiku neštěstím. Logiku to nemá žádnou – a ani mít nemůže. Je v tom ale něco děsivějšího. Jako by se ožily hnědé stíny. Portál Jpost.com připomíná, že jde o upravené heslo německého historika a publicisty z 19. století Heinricha G. von Treitschkeho „Die Juden sind unser Unglück“ (Židé jsou naším neštěstím), které pak „zpopularizoval“ nacistický týdeník Der Stürmer.

Je to udivující. Vypadá to tak, že napsat „Židé jsou naším neštěstím“ by v Německu představovalo problém; nahradíme-li ale slovo „Židé“ termínem „Izrael“, můžeme heslo bez obav vyvěšovat.

Šokován je mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon. Na svém Twitteru napsal: „Je to hanebné, neuvěřitelné, odporné. Jak může být něco takového povoleno?“

Abychom byli féroví a vše uvedli na pravou míru. Německá ambasadorka v Izraeli Susanne Wasum-Reinerová reagovala slovy: Vláda a jiná oficiální místa odsoudily předvolební kampaň strany Die Rechte co nejdůrazněji a vyzvaly radnice, aby podnikly příslušné kroky. Deklarovala naprostý souhlas s tím, že antisemitismus nelze tolerovat.

Mluvčí Nahšon ovšem kontroval argumentem, že termínem „Izrael“ označovali nacisté všechny Židy mužského pokolení. Pokud dnes neonacisté říkají, že „Izrael je naše neštěstí“, odvolávají se přesně na toto. Je politováníhodné, že německý právní systém se rozhodl být pokrytecky naivní v době, kdy je zapotřebí odvahy.

Zkusme se zamyslet nad tím, co tato stupidní, ale zároveň velice nebezpečná věta znamená. Začněme u té původní, převzaté nacisty od von Treitschkeho. Pakliže Der Stürmer uváděl (viz ZDE – úplně dole), že Židé jsou pro Německo, Němce a tehdejší režim neštěstím, je nutné připomenout i ono tragické „B“. Je-li někdo takto definován, pak je třeba se ho zbavit – a přesně to nacisté dělali. Než byli poraženi, zvěrsky povraždili šest milionů těch, kdo pro ně byli oním neštěstí.

Současný slogan „Israel ist unser Unglück“ obsahuje stejné „poselství“. Je-li Izrael neštěstím, pak jediné účinné řešení je zbavit se ho. Neštěstím je jeho samotná existence (tak jako pro nacisty byla neštěstím samotná existence Židů), proto je nutné Stát Izrael vymazat z mapy světa. Jedině tak přestane být neštěstím. Zbývá dodat jediné: v tomto způsobu uvažování si mohou němečtí neonacisté podat ruku s těmi nejhoršími nepřáteli lidské civilizace: s íránským režimem a jím podporovanými teroristickými skupinami (Hamas, Islámský džihád, Hizballáh) – ti všichni bojují za jediný cíl, kterým je politická mapa Blízkého východu bez židovského státu. Tím se kruh uzavírá: mezi neonacisty a teroristy můžeme položit, pokud jde o ideologii a programové cíle (nikoli metody!), rovnítko.

Němečtí neonacisté si kromě toho snad ani neuvědomují svoji nebetyčnou omezenost. Na jedné straně aktivně vystupují proti imigrantům – za „čistotu“ Německa a jeho společnosti, jistě i z oprávněných obav před islámským terorismem; na druhé straně se staví plně na stranu těchto teroristů a považují za neštěstí pro Německo existenci státu, který s tímto terorismem aktivně a účinně bojuje. (Stejnou idiocií ve svém úsudku se vyznačují také někteří čeští náckové, kteří se zhlížejí v Hitlerovi a zapomínají na to, jaké byly záměry nacistů s českým národem: většinu germanizovat, menšinu částečně vysídlit, částečně vyhladit.)

Z této šokující zkušenosti vyplývá, že je třeba mít se na pozoru – a mít bystrý politický úsudek. Strana Die Rechte je odstrašujícím příkladem formace, která se pod vlasteneckými proklamacemi („Vorwärts für Deutschland“) hlásí k čistokrevnému antisemitismu. Není jediná – a nejen ve Spolkové republice.

Tím není v žádném případě řečeno, že by oficiální německá místa měla cokoli společného s antisemitismem. Ne, tisíckrát ne! Jde pouze o údiv, že zmíněná odporná a nesmyslná protiizraelská kampaň, ve svém důsledku ovšem kampaň antisemitská, má v Německu, jak se zdá, volné pole působnosti.

Povinností všech historií poučených lidí, kteří dokáží vnímat všechny souvislosti, je na tyto projevy upozornit. Je ovšem věcí německých úřadů, jak si s těmito a podobnými urážlivými a nebezpečnými předvolebními aktivitami poradí.

FOTOODKAZ

Takto vypadá ten hnus v praxi. KLIKNĚTE ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 24.5.2019 9:15 | karma článku: 29.67 | přečteno: 1931x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ta, která to dokázala

Tak dnes. Zlomový okamžik v dějinách Slovenska a vlastně i Československa, ČR nevyjímaje. Kdo bude první? Tak jsme se mohli ptát před léty i desetiletími. Která dáma v jedné nebo druhé zemi se stane její prezidentkou?

15.6.2019 v 16:05 | Karma článku: 17.67 | Přečteno: 477 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bez Liebermana nejspíš ne

Mnozí na pravici mají v Izraeli pifku na Liebermana, že kvůli němu nemohl Bibi sestavit povolební kabinet – a bylo nutné vyhlásit nové volby. Někteří by ho nejraději poslali ke všem čertům.Jenomže, bez něj to nepůjde.

14.6.2019 v 11:11 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 144 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Moudrá to žena

S velikou nelibostí, smutkem a obavami sleduji nevraživost na pravé polovině politického spektra. Někdy se zdá, že bojuje každý s každým, všichni proti všem.

13.6.2019 v 20:25 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 442 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poděkování do Řecka

Děkuji Katerině. Za článek na blogu iDNES o východu slunce. Ne ledajakém – o východu slunce pozorovaném z mořského břehu. Je to vždy magický zážitek. Nový začátek dne. Báječně ho autorka popsala.

13.6.2019 v 14:43 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 352 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vladimír Kroupa

Hlasovat o nedůvěře vládě ano, ale všechno má svůj čas…

ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN hodlají společně ladit noty na hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše. Šanci na úspěch mají malou a možná si tak dobrovolně podřezávají pod sebou větev, která ještě ani nevyrostla...

18.6.2019 v 10:47 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 197 | Diskuse

Pavel Pokorný

Gottwaldovi vnuci

Začetl jsem se do článku Hany Lipovské Privatizace jako zločin v sobotní MF Dnes 15. 6. 2019. A doslova jsem „zařval“, když jsem v něm objevil pojem Gotwaldovská vnoučata. Kdo to má být?

18.6.2019 v 10:01 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 497 | Diskuse

Jan Dvořák

Primátora Hřiba navštívil duch

„Pane primátore, přišel jsem vám ..“ ozval se z ničeho nic v pracovně pražského primátora poněkud roboticky znějící hlas, který vycházel z útrob jakési velké bubliny vznášející se v prostoru.

18.6.2019 v 8:49 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 371 | Diskuse

Karel Januška

Pravda a lež před soudem

Naše obecné soudy nerespektují zásadu každého soudnictví v demokratickém státě. Soudy musí být nestranné, nezávislé a spravedlivé. Musí respektovat znění Ústavy a Listiny základních občanských práv a svobod.

18.6.2019 v 8:38 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 143 | Diskuse

Libor Čermák

Do mediálních rad by to chtělo vybírat takové lidi, aby tam přišla změna

V poslední době se hodně mluví o obsazování nejrůznějších rad veřejnoprávního zpravodajství. Nechci propagovat žádné jméno. Jen si přeji, aby v médiích přišla tolik potřebná změna, která už nebude zaměřena jen na jednu pravdu.

18.6.2019 v 8:32 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 166 |
Počet článků 2657 Celková karma 17.48 Průměrná čtenost 989

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz