Důvěřuj, ale prověřuj (Doplněno)

21. 05. 2019 9:50:19
A to i v takových „maličkostech“, jakým je zpráva informující o tom, kdo vyhrál nedělní (19/5) maraton v Rize.

Ranní rituál: při snídani otevírám izraelské zpravodajské servery, abych byl „in“. Dnes (21/5) jsem začal portálem listu Jerusalem Post (Jpost.com), který radostně hlásil:

Ano, charedi žena (ultraortodoxní judaistka) vyhrála maraton v lotyšském hlavním městě. Skvělá zpráva! Doplněna je o informaci, že je první charedi sportovkyní, která triumfovala na mezinárodních závodech – zde bych upřesnil: na závodech v zahraničí. Neboť Beatie Deutschová, tak se jmenuje izraelská vytrvalkyně, zvítězila letos v lednu na maratonu doma, v galilejské Tiberiadě, což je také běh mezinárodního formátu.

Ovšem to, co na zprávě nesedělo, byl čas. Z údaje na Jpost.com se dalo dovodit, že doběhla v čase 17 minut 34 sekund po jedné hodině. Kdo sleduje sport ví, že něco takového není možné. Oficiálně ještě nikdo nikdy neběžel maraton pod dvě hodiny, tím „nikdo“ je myšleno ani žádný muž, natož žena.

Vzpomeňme na nedávný Pražský mezinárodní maraton, který v ženské části vyhrála jiná izraelská vytrvalkyně - Salpeterová ve velice dobrém čase 2:19:46.

Tady něco nehraje, řekl jsem si a vyhledal výsledkovou listinu rižského maratonu přímo na jeho webu. Na něm je uvedena v ženské části jako vítězka Birke Debele Beyeneová z Etiopie (čas 2:26:18 – byla tedy horší než Salpeterová v Praze).

Záhada? Nikoli. Web Jpost.com ve svém článku odkazuje na ultraortodoxní server Kikar Hašabat. Nezbylo než jej otevřít – a ejhle, tady je správný údaj:

Tedy: Beatie Deutschová zvítězil v Rize na půlmaratónské trati, což potvrzuje i twitterový účet závodu:

Kdyby vyhrála maraton, bylo by to jistě senzační, ale i tento úspěch je pro devětadvacetiletou matku pěti dětí fantastický. Jen je třeba si říkat pravdu.

FOTOODKAZ

Šťastná Beatie Deutschová v cíli maratonu v Tiberiadě 2019. Čas 2:42:18. KLIKNĚTE ZDE

Aktualizace: Nakonec jsme se dočkali opravy v úterý 21/5 odpoledne. Tady je:

S MINISTRYNÍ K PYRAMIDÁM

Chtěli byste to zažít? Odletíte do Egypta, naplánujete si cestu k pyramidám do Gízy a doprovodí vás tamní ministryně turistiky Rania Al Mašatová. Zní to lákavě, nikoli ovšem to, co tomu předcházelo.

V neděli (19/5) byl nedaleko pyramid zasažen explozí IED (mezinárodné známá zkratka pro improvizované výbušné zařízen) autobus s jihoafrickými turisty. Detonace rozbila okna vozu a zranila asi 14 návštěvníků, naštěstí ne těžce.

Pro Egypt, který usilovně bojuje s islámskými teroristy, je každý takový inciden krajně nepříjemný, neboť na prosperitě turistiky mu velice záleží. Důvodem je pokles zájmu o tuto zemi, který nastal z bezpečnostních důvodů po První revoluci 2011 (ač k tomu nebyl žádný vážný důvod) – a bez vlivu nezůstala ani Druhá revoluce 2013 (lze říci totéž). Stále platí, že k množství návštěvníků z posledního roku Mubarakovy vlády (2010 – 14 milionů) se země ne a ne dostat; nejvíce jich přijelo v roce 2012, kdy se zdálo, že se situace stabilizuje (což byl ovšem optický klam, ona se pozvolna islamizovala, proto Druhá revoluce) – v onom roce jich bylo 11 a půl milionu.

Ať tak či onak, ministryně Al Mašatová se rozhodla udělat vstřícný krok a Jihoafričany, kteří vyvázli z útoku nezraněni, k pyramidám v neděli osobně doprovodila. Připojil se k ní i ambasador JAR a guvernér Gízského guvernorátu. Ještě předtím navštívila Al Mašatová zraněné turisty v nemocnici.

Píše o tom server Ahramonline, který v jiném článku uvádí potěšující zprávu. V rámci kampaně proti teroristům provedly bezpečnostní síly dvě razie – ve Městě 6. října v guvernorátu Gíza a ve městě El Šorouq severovýchodně od Káhiry. V úkrytech zabavily zbraně a materiály pro výrobu IED, přičemž při přestřelkách na obou místěch bylo zlikvidováno dvanáct teroristů. Patřili ke skupině Hasm, což je podle úřadů filiálka Muslimského bratrstva.

Ať tak či onak, jelikož platí dobrý terorista rovná se mrtvý terorista, je nutné tento počin egyptské bezpečnosti kvitovat s povděkem. Zejména před začátkem hlavní sezony. Jen houšť a větší kapky.

FOTOODKAZ

Ministryně Rania Al Mašatová. KLIKNĚTE ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 21.5.2019 9:50 | karma článku: 15.84 | přečteno: 501x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ta, která to dokázala

Tak dnes. Zlomový okamžik v dějinách Slovenska a vlastně i Československa, ČR nevyjímaje. Kdo bude první? Tak jsme se mohli ptát před léty i desetiletími. Která dáma v jedné nebo druhé zemi se stane její prezidentkou?

15.6.2019 v 16:05 | Karma článku: 17.67 | Přečteno: 477 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bez Liebermana nejspíš ne

Mnozí na pravici mají v Izraeli pifku na Liebermana, že kvůli němu nemohl Bibi sestavit povolební kabinet – a bylo nutné vyhlásit nové volby. Někteří by ho nejraději poslali ke všem čertům.Jenomže, bez něj to nepůjde.

14.6.2019 v 11:11 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 144 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Moudrá to žena

S velikou nelibostí, smutkem a obavami sleduji nevraživost na pravé polovině politického spektra. Někdy se zdá, že bojuje každý s každým, všichni proti všem.

13.6.2019 v 20:25 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 442 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poděkování do Řecka

Děkuji Katerině. Za článek na blogu iDNES o východu slunce. Ne ledajakém – o východu slunce pozorovaném z mořského břehu. Je to vždy magický zážitek. Nový začátek dne. Báječně ho autorka popsala.

13.6.2019 v 14:43 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 352 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček serioznímu náhledu na historické události

Na událostech kolem Mariánského sloupu se dá pozorovat zcela malicherné rozdmýchávání vášní, stejně jako pokusy o falšování historie. Myslím, že bylo zbytečné v roce 1918 sloup bourat a je zbytečné ho v roce 2019 stavět znovu.

18.6.2019 v 11:23 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 172 | Diskuse

Libor Popovský

Španělsko: Raketový vzestup kriminality migrantů

Článek Soerena Kerna "Spain: Surge in Migrant Crime", který vyšel 20. května 2019, přeložený mnou a paní Helenou Kolínskou.

18.6.2019 v 9:15 | Karma článku: 32.25 | Přečteno: 881 | Diskuse

Petr Altman

Recept na dvojí kvalitu (obalů) potravin

Paní komisařka Jourová strávila podle svých vlastních slov posledních 5 let tím, co jsme my doma vyřešili bez nutnosti létat každý týden do Bruselu...

18.6.2019 v 8:39 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 451 | Diskuse

Michal Konečný

Ta dnešní mladá generace je hrozná.

Kritizovat mladou generaci je sport, kterým lidstvo žije už statisíce let. Když opictvo slezlo se stromů a posléze vzalo do ruky klacek, generační rozdíly moc nevznikaly. Syn i vnuk uměli totéž, co otec a děda.

18.6.2019 v 8:06 | Karma článku: 9.30 | Přečteno: 234 | Diskuse

Jan Ziegler

Mariánský sloup znovu ozdobí Staroměstské náměstí

A to nenávistníkům navzdory. Nechápu, proč některým lidem vadí Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. Daleko horší je pamětní deska náboženskému fanatikovi Janu Želivskému na Staroměstské radnici.

17.6.2019 v 16:59 | Karma článku: 36.47 | Přečteno: 2168 | Diskuse
Počet článků 2657 Celková karma 17.48 Průměrná čtenost 989

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz