Eurovize: Na okraj druhého semifinále

17. 05. 2019 9:45:46
Stačí ve slově EUROVISION nahradit písmeno V velkým houslovým klíčem a na něm oběsit palestinského (rozuměj: arabského) chlapce. Získáte obrázek toho, jak vnímají telavivskou soutěž „u sousedů“.

Tedy ti, s nimiž mají Izraelci uzavřít mír. Tato nenávistná karikatura se objevila v novinách Al Hayat Al Jadida, oficiálním deníku Palestinskoarabské autonomie. (FOTOODKAZ ZDE) Podobných nechutností najdeme v médiích na území samosprávy víc.

Je to součást masivní propagandistické kampaně, která má, přesněji měla, jeden jediný cíl: dosáhnout toho, aby se letošní eurovizní show nekonala v Izraeli. Ono nestačilo, že hostitelem není hlavní město Jeruzalém. Přesunutí do Tel Avivu nepomohlo.

Máme tu tedy další důkaz, že nejde jen o „kontroverzní“ Jeruzalém. A že vadí i Tel Aviv a vadila by i Haifa a Eilat, což byla další kandidátská města. Zkrátka, nepřátelé Izraele nemohou strávit to, že se soutěž koná právě v této zemi.

Přitom jde o normální postup. Loni vyhrála izraelská zpěvačka a tím vybojovala právo pro svůj stát, aby se stal letošním hostitelem. Tak to prostě funguje (až na výjimky) přes šedesát let – a nikdy s tím žádný problém nebyl.

Nebyl s tím ani problém v letech 1979 a 1999, kdy se Eurovize konala v Izraeli – a považme: v Jeruzalémě! A zbořil se snad svět? Proč tedy tolik protiizraelského povyku letos? (A to si jen obtížně dovedeme představit tu hysterii, kdyby se akce konala v Jeruzalémě.)

Odpověď je zřejmá. Protože poměry ve světě se od té doby změnily. Očividně k horšímu. Dnes už musíme proti atakům nenávistných aktivistů obhajovat něco tak samozřejmého, jako právo nějaké země na pořadatelství hudební akce v případě, že si toto pořadatelství dle pravidel oné akce vybojovala. Vlastně oprava: nikoli „nějaké země“; toto se týká výlučně Izraele.

VRCHOLNÉ EMOCE VS HANEBNOST

Jak hanebné výzvy k bojkotu telavivské Eurovize jsou, bylo nejlépe vidět na vystoupení skupiny Shalva Band na závěr soutěžní části čtvrtečního semifinále. Shalva Band je formace tvořená postiženými: tvoří ji nevidomí, hudebníci s autismem a Downovým syndromem. Než přišla na pódium, upozornil moderátor českého přenosu Libor Bouček, že budeme svědky jednoho z nejemotivnějších vystoupení večera.

Měl pravdu.

Ti úžasní lidé nabídli publiku v telavivském Expu a divákům u televizorů a velkoplošných obrazovek v Izraeli, Evropě, Austrálii a Kanadě nezapomenutelný zážitek, za který si vysloužili obrovský aplaus. Ano, můžeme si dělat z Eurovize legraci, tak jak to my Češi bezkonkurenčně dokážeme, dehonestovat ji a pomlouvat do sytosti, můžeme pohrdat prací všech, kdo se na ní podílejí, ale Shalva Band je hranice, kterou bychom neměli a nesmíme překročit.

Vystoupení této kapely, která interpretovala skladbu „A Million Dreams“ (z repertoáru americké zpěvačky Pink), bylo tím nejúžasnějším, nejdojemnější a nejpůsobivějším z celého semifinále. Osobně jsem tak silný zážitek už dlouho neprožil. (Naposledy, když při inaugurační bohoslužbě po zvolení Donalda Trumpa zpívala v Národní katedrále ve Washingtonu DC slepá zpěvačka Marlane VanHoose jeden z nejslavnějších křesťanských hymnů, „How Great Thou Art“.)

Když dozněl potlesk, řekl jsem si v duchu: Tak toto jste chtěli bojkotovat, pánové Watersi a Gabrieli, skupino Wolf Alice a mnozí další? Ano: když Eurovizi v Izraeli, tak také Shalva Band. Stydět byste se měli!

VIDEO/ YouTube

Pro ty, kteří z jakéhokoli důvodu nesledovali čtvrteční eurovizní semifinále, nabízím vystoupení Shalva Bandu a píseň „A Million Dreams“ (čas i s úvodním slovem 5:29 min). Děkuji.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 17.5.2019 9:45 | karma článku: 18.23 | přečteno: 428x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ta, která to dokázala

Tak dnes. Zlomový okamžik v dějinách Slovenska a vlastně i Československa, ČR nevyjímaje. Kdo bude první? Tak jsme se mohli ptát před léty i desetiletími. Která dáma v jedné nebo druhé zemi se stane její prezidentkou?

15.6.2019 v 16:05 | Karma článku: 17.67 | Přečteno: 477 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bez Liebermana nejspíš ne

Mnozí na pravici mají v Izraeli pifku na Liebermana, že kvůli němu nemohl Bibi sestavit povolební kabinet – a bylo nutné vyhlásit nové volby. Někteří by ho nejraději poslali ke všem čertům.Jenomže, bez něj to nepůjde.

14.6.2019 v 11:11 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 144 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Moudrá to žena

S velikou nelibostí, smutkem a obavami sleduji nevraživost na pravé polovině politického spektra. Někdy se zdá, že bojuje každý s každým, všichni proti všem.

13.6.2019 v 20:25 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 442 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poděkování do Řecka

Děkuji Katerině. Za článek na blogu iDNES o východu slunce. Ne ledajakém – o východu slunce pozorovaném z mořského břehu. Je to vždy magický zážitek. Nový začátek dne. Báječně ho autorka popsala.

13.6.2019 v 14:43 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 352 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Eva Šamánková

Cestující - nechtěný poutník Německých říšských drah

Židovský obchodník jako bludný cestující pendlující vlakem z města do města. S nadějí, vztekem, zmarem i zoufalstvím na cestě za pochopením nepochopitelného. Do jakého cíle nakonec na říšských drahách doputuje?

17.6.2019 v 8:18 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 531 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Lev Nikolajevič Tolstoj o pravdě, násilí a vládě

Lev Nikolajevič Tolstoj (1828 - 1910), ruský spisovatel a filozof, se narodil na malém rodinném statku u průmyslového města Tula asi 150 km jižně od Moskvy. Čtvrtý z pěti dětí studoval právo a jazyky na Kazaňské univerzitě.

16.6.2019 v 9:37 | Karma článku: 17.31 | Přečteno: 309 | Diskuse

Karel Sýkora

Sundáte si ze zad cedulku? ... :-)

Kulturistika je individuální sport, jehož cílem je dosáhnout požadovaného vzhledu těla. Při tom se hodnotí např. mohutnost a vyrýsovanost svalstva – množství podkožního tuku, objem svalové hmoty, hloubka a tvrdost svalů, atd.

14.6.2019 v 19:29 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 252 |

Eva Hauserová

Jak komunisté ničili lidské životy

Před pár měsíci vyšla kniha nazvaná Láska v exilu 1949-1950, která autenticky zachycuje osudy dvou mladých protagonistů a jejich blízkých, nucených emigrovat po nástupu komunistů k moci.

13.6.2019 v 10:22 | Karma článku: 22.32 | Přečteno: 778 | Diskuse

Zdeněk Sotolář

Nový předmět aneb Bude teď české vzdělávání fungovat na objednávku?

Na základky prý míří nový předmět, hlásá MF DNES. Technika. „Design tohoto předmětu prošel oponentními řízeními, pracuje se na něm dva roky,“ říká ministr průmyslu Havlíček.

12.6.2019 v 21:48 | Karma článku: 14.89 | Přečteno: 291 | Diskuse
Počet článků 2657 Celková karma 17.48 Průměrná čtenost 989

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz