Rozvojová země – příklad pro ČR

16. 05. 2019 8:00:24
Zdá se, že prezident jezdí od inaugurace k inauguraci – přesněji od jednoho slavnostního otevření k druhému. Tedy pardon, ne český, ale egyptský. Není divu: tam, kde se úspěšně realizují megaprojekty, nemůže hlava státu chybět.

Zatímco my se dosti zoufale potýkáme s výstavbou dálniční sítě, v Egyptě pod vedení prezidenta Sisiho rostou obří stavby téměř jako houby po dešti. Stačí připomenout zásadní rekonstrukci Suezského průplavu – prohloubení, rozšíření a na části kanálu, kde to bylo nutné, vybudování paralelní větve pro obousměrný provoz.

Vzpomínám na rok 2014. Projektanti byli toho názoru, že tzv. nový průplav bude možné vybudovat za tři roky. Prezident Sisi byl jiného názoru: „Ne, pánové. Zvládnout to musíme do roka a do dne.“ Šibeniční termín – ale byl dodržen. 6. srpna 2015 byl zmodernizovaný průplav otevřen.

Ti, kdo jezdí do Egypta na dovolenou - je k tomu dost dobrých důvodů – a sledují tamní dění, jistě zaznamenali další ambiciózní plány šéfa státu. Nové hlavní město, průmyslové zóny, revitalizaci Sinaje. Tedy kromě úkolu č. 1 v bezpečnostní oblasti, kterým je eliminace terorismu. Což je zjevně obtížnější než vybudovat na poušti novou metropoli.

V tomto měsíci (V/2019) přinesla zahraniční média (český mainstream tomu mnoho pozornosti nevěnoval) zprávy o otevření čtyř nových tunelů pod Suezským kanálem, které mají sloužit výraznému zlepšení dopravního spojení mezi poloostrovem Sinaj a africkou částí Egypta. Chceme-li revitalizovat, musíme začít komunikacemi (platí i pro ČR). Zmíněné čtyři tunely (tři silniční a jeden železniční) byly otevřeny jižně od Port Saidu a severně od Ismáílíje, jak zobrazuje mapka níže (obr. 1).

Ve středu 15/5 pak byla za účasti prezidenta Sisiho otevřena další klíčová komunikace: most přes řeku Nil v Káhiře, který výrazně uleví dopravě mezi východní a západní částí jak metropole, tak celé země. Stavba procházející nilským ostrovem Warraq byla zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejširší zavěšený most na světě ; má 2x šest pruhů a podle udělené certifikace šířku 67,3 metru (220 stop 5 palců). Je součástí 600 km dlouhé megadálnice spojující rudomořské město Zaafarana s Káhirou a tu pak se středomořskou Marsou Matruh; napojena je tedy na pouštní autostrádu Káhira – Alexandrie (orientační mapa níže - obr. 2). Samotný most Rod El Farag Axis Bridge, o jehož velikosti si můžeme udělat představu na videu Neo Cairo (viz níže), je součástí přes 16 kilometrů dlouhého dopravního řešení zahrnujícího celkem pět mostů propojujících několik oblastí Velké Káhiry. Jde o část mamutí iniciativy National Roads Project, kterou odstartoval prezident Sisi v srpnu 2014. Na jejím konci má být více než 4 tisíce kilometrů nových dopravních tepen, a to v době kratší, než za jakou se realizují stavby typu D1 v ČR.

Ano, Egypt patří mezi rozvojové země – ovšem pokud jde o tento druh výstavby, mohl by nám být příkladem. Můžeme se ptát: když to jde tam, proč ne u nás?

... obr. 1/Mapka zobrazující, kde pod Suezským kanálem byly vybudovány nové tunely spojující africký Egypt s poloostrovem Sinaj. Zdroj: Blog Radwan Azza Sedkyové.

... obr. 2/ Na mapě Egypta jsou vyznačena města Zaafarana na pobřeží Suezského zálivu a Marsa Matruh na břehu Středozemního moře, které propojuje přes Káhiru (Cairo) nová megadálnice. Podklad: Google Maps.

FOTOODKAZ/ Impozantní pohled na nový most Rod El Farag Axis Bridge, jak jej zveřejnila bulharská agentura BTA. KLIKNĚTE ZDE

VIDEO/ You Tube - Neo Cairo. Seznámení s výstavbou mostu Rod El Farag Axis Bridge (3:49 min).

PERLIČKA/

... obr. 4/Na satelitním mapě Káhiry je patrný ještě rozestavěný most Rod El Farag Axis Bridge. Až bude společnost Google časem pořizovat mapy nové, tento pohled již nespatříme. Zdroj: Google Maps.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 16.5.2019 8:00 | karma článku: 16.67 | přečteno: 425x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

V sobotu večer se rozhodne

Pětadvacátého května ve večerních hodinách vyvrcholí letošní sezona Premier League. Nikoli v Anglii, ale v Izraeli. Ledacos už je jasné, vítězem ročníku je Maccabi Tel Aviv. Přesto nebude nouze o adrenalin.

25.5.2019 v 14:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 94 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér v nesnázích aneb Mají chodit ultraortodoxní na vojnu?

Vytváření nové izraelské vládní koalice se dostalo do krize. Premiér Netanjahu má čas do 28. května, aby prezidentu Rivlinovi oznámil, že se mu podařilo, anebo také nepodařilo, dostát jeho pověření sestavit povolební kabinet.

25.5.2019 v 8:00 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 256 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Eurovolby 2019: Šokující postřeh z Německa

Kdyby ten volební slogan nebyl v němčině, ale třeba v perštině, takové pozdvižení by nevyvolal. Jenomže on v němčině je – a je i na sloupech v německých městech. V originále: „Israel ist unser Unglück“.

24.5.2019 v 9:15 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 1803 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Čtyři hodiny strachu

Bar Azoulay se vracel z pětiměsíčního baťůžkářského výletu po Indii. V Dillí nastoupil do letadla mířícího do Istanbulu. Pak měl v plánu pokračovat do Bukurešti.

23.5.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.52 | Přečteno: 651 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Zadlužená generace

Tohle se těžko okecá: Dluhy domácností u bank a družstevních záložen koncem roku 2018 činily 1,65 bilionu korun. Meziročně tak vyskočily skoro o 8 %.

24.5.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.55 | Přečteno: 11192 | Diskuse

Veronika Charvátová

Sexuální predátoři "V síti"

Děti stráví na internetu v průměru až 2 hodiny denně. Co tam dělají? Jaké nástrahy na ně číhají? Šokující informace, které se podařilo získat během 10 dnů, ti vyrazí dech.

21.5.2019 v 13:13 | Karma článku: 16.64 | Přečteno: 873 | Diskuse

Richard Neugebauer

Právo mít se lépe než v Německu

Jak se zbavit dluhů? Jak zařídit kvalitní potraviny? Jak se mít jako rodič na rodičovské dovolené stejně dobře jako dělník u pásu v Mladé Boleslavi? Čtěte.

21.5.2019 v 8:47 | Karma článku: 37.09 | Přečteno: 2912 | Diskuse

Jan Adamec

Británie na kolenou?

Z článků „nezávislých“ médií si může člověk pomyslet, že Británie je před bankrotem a Angličané už chtějí v EU zůstat, protože zjistili, že „naletěli“. Jaká je ale realita?

20.5.2019 v 18:08 | Karma článku: 30.99 | Přečteno: 1115 | Diskuse

Libor Kovář

Jak zajistit dlouhodobý pravidelný výnos 5 – 7 % ročně nebo i více?

Pokud hledáte bezpečný přístav pro vaše volné prostředky a zároveň chcete, aby vám výnosy z vaší investice byly vypláceny pravidelně, máte v podstatě jen 3 možnosti. ...

20.5.2019 v 11:13 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 554 | Diskuse
Počet článků 2635 Celková karma 19.57 Průměrná čtenost 992

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz