Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Ona tam ta Jourová vážně je!

18. 04. 2019 8:00:56
Ne že bych nevěřil tuzemským médiím, ale mám takový „hloupý“ zvyk. Když si přečtu nějakou převzatou informaci, snažím se jít ke kořenům, lze-li. Platí to i o zprávě o stovce nejvlivnějších osobností světa.

Ano, jde o ten seznam, který zveřejnil Time Magazine a v němž figuruje eurokomisařka Věra Jourová.

Je to pocta? Anebo její výběr nestojí za víc než za mávnutí rukou. Dokáží si Češi vážit mezinárodního uznání pro Češku? Částečnou odpověď (jinou k dispozici nemám) nám poskytnou reakce v diskusích na tuzemských zpravodajských portálech. Lidově řečeno: žádný odvaz.

Zajímalo mě, kdo se do seznamu dostal v těch zemích, jejichž politický, ale třeba i sportovní a vůbec společenský vývoj sleduji. Na mysli mám samozřejmě Izrael a Egypt.

Izraelci tam mají premiéra (Netanjahua), Egypťané fotbalistu (Salaha). Oba jsou tak či onak výjimeční. Kdo sleduje izraelskou politiku, chápe, proč je Bibi mezi „stovkou těch, jimž naslouchá svět“, abych parafrázoval výrok spisovatele Liona Feuchtwangera, který zakomponoval do trilogie „Josephus Flavius“ (Je sedmasedmdesát těch, jimž naslouchá svět a já jsem jedním z nich.).

A kdo sleduje Salahovu kariéru, chápe, proč je mezi nimi i on.

Jsou Izraelci hrdí na to, že Bibi je na seznamu vyvolených? Jsou Egypťané stejně tak hrdí na svého Mo (Salaha)? Soudě podle titulků na internetu bezpochyby. A ve skutečnosti? Upřímně říkám: Nevím, snad. Víc než Češi v případě Věry Jourové? Nevím. Jen intuitivně tuším, že ano.

V článku Time Magazinu, který seznam přinesl, je u každé osobnosti průvodní text. Z logiky věci oslavný. Jourovou chválí její kolegyně v Komisi Vestagerová, Netanjahua novinář Time Magazinu David French a Salaha John Oliver, moderátor pořadu Last Week Tonight, který vysílá televize HBO.

U Bibiho nechybí zmínka o „vážných obviněních z korupce“ (serious allegations of corruption), v příspěvku o Jourové se nic negativního nedočteme; totéž platí o Salahovi.

John Oliver příspěvek o něm začíná větou (volně přeloženo): Mo Salah je ještě lepší člověk než fotbalista. A to je jedním z nejlepších hráčů na světě.

Čili: excelentní chlapík, idol, ikona. Tou jistě je, ale k lidské dokonalosti mu cosi chybí.

Připomeňme dvě zprávy z minulosti. Jako člen týmu FC Liverpool se měl nechat slyšet, že klub opustí, pokud se jeho spoluhráčem stane Moanes Dabour z Izraele. Nic nebylo platné, že Dabour je Arab a muslim. Jeho cejchem je izraelské občanství (narodil se v Nazaretu).

Pak tu máme ještě jeden cákanec na jeho sněhobílém profilu. Jako hráč FC Basileje, když soupeřem byl klub Maccabi Tel Aviv, odmítl si Salah během zahajovací ceremonie prvního zápasu třetího předkola Ligy mistrů potřást rukou s hráči Maccabi. Vymyslel geniální trik – „neodkladnou“ výměnu kopaček.

Odvety, která se hrála v Izraeli, se sice zúčastnil (ačkoli se spekulovalo, že z politických důvodu odmítne), nicméně ani toto jeho angažmá se neobešlo bez protiizraelských gest.

Místo triku s kopačkami, když neměl jak se vyhnout úvodnímu potřesení rukou, alespoň sevřel pravici v pěst – a tak se pozdravil s protihráči. Což o to, to by nebylo to nejhorší. Před zápasem řekl (když už byl nucen do Izraele jet):

  • V mých myšlenkách budu hrát v Palestině, ne v Izraeli; chystám se tam skórovat a zvítězit. Sionistická vlajka nebude vlát v Lize mistrů.

Dodejme, že zápas, o němž mluvil, se hrál 6. srpna 2013 na Bloomfield Stadium v Tel Avivu. Hovoří-li přesto Salah o Palestině, pak se musíme zeptat, kde je tedy Izrael (když i Tel Aviv je Palestina)?

A o co tady vlastně jde? O sport, nebo o politiku?

I to je součástí profilu jistě geniálního fotbalisty Mohameda Salaha.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 18.4.2019 8:00 | karma článku: 20.48 | přečteno: 639x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Může být svátek Pesach zván židovskými velikonocemi?

Poučil mě v diskusi pan Edvard Nichtburger: Pesach nejsou velikonoce. Reagoval tím na moji zmínku v článku „Slovo člověka, kterému můžeme věřit“ (7/4/2020): Židovské velikonoce – Pesach – začínají sederovou večeří.

8.4.2020 v 21:30 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 173 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Tereza Spencerová aneb Polemika in memoriam

Ladislav Větvička napsal 8. dubna 2020 vzhpomínkový článek „Svět při ranní kávičce už nebude jako dřiv ...“. Vrátil se v něm k náhlému odchodu novinářky Terezy Spencerové.

8.4.2020 v 15:46 | Karma článku: 29.39 | Přečteno: 1397 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Slovo člověka, kterému můžeme věřit

Vzpomínáte na Anatolije? Anataloje Ščaranského? Otázka spíše pro ty z nás, kdo jsou údajně víc ohroženi koronavirem. Pro seniory. O kom je řeč? Za sovětské diktatury byl vězněm svědomí, též vězněm Sionu.

7.4.2020 v 19:25 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 573 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k lánské fotografii

O čem svědčí její zveřejnění? O naprostém nedostatku správného úsudku Jiřího Ovčáčka. Mluvčí prezidenta působí dojmem, že je odtržen od reality. Že nechápe, co snímek může u části veřejnosti způsobit.

5.4.2020 v 22:53 | Karma článku: 31.96 | Přečteno: 1432 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Kdy se bude Dejvická opět jmenovat Leninova?

K odstranění Koněvovy sochy lze zaujmout různá stanoviska, reakce ruských oficiálních představitelů je ale neuvěřitelná. Ministr obrany Šojgu by chtěl trestně stíhat ty, kteří se rozhodli Koněva uklidit z Dejvického náměstí.

9.4.2020 v 9:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Karel Wágner

O tom velkém testování

Všichni naši odborníci se shodují v tom, že je třeba zjistit, jak moc je u nás populace novým koronavirem zasažena.

9.4.2020 v 9:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Libor Popovský

Koronavirus: Čína zaplavuje Evropu nekvalitním zdravotnickým materiálem

Článek Soerena Kerna "Coronavirus: China Floods Europe With Defective Medical Equipment", který vyšel 3. dubna 2020, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

9.4.2020 v 9:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Vítězi koronakrize budou právníci

Za pandemii koronaviru zaplatí každý z nás. Jak moc, to závisí na jeho zdravotním stavu, způsobu obživy nebo sociální situaci. Ale ne všichni z ní vyjdou jako poražení. Mezi vítěze budou patřit právníci. Alespoň tedy někteří.

9.4.2020 v 9:01 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 107 | Diskuse

Miroslav Gruner

Dyk to jen cituju, símvás. A když to naznačil už i minulý prezident, no tak proč by ne, co

Zaujala mne slova z nejnovějšího komentáře V.Klause, kterými dává najevo, ze pri četbě statistik o umrtich je potreba rozlišovat mezi úmrtími na koronavirus a úmrtími v době koronaviru. Chapu to jako výzvu k větší rozvaze.

9.4.2020 v 7:21 | Karma článku: 5.23 | Přečteno: 282 | Diskuse
Počet článků 2945 Celková karma 18.45 Průměrná čtenost 960

Odkaz na portál Eretz:

http://www.eretz.cz

 

Klikněte na následující větu v angličtině a vyberte si předpověď počasí pro bezpočet destinacích na této planetě.

 Click for weather forecast

 

/* 1956.  Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají   své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. eContact: mrstejskal@gmail.com


Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem.  (Pilatus Pontius).


Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Od ledna 2020 jsem nově i na Instagramu:

http://www.instagram.com/mrstejskal1

 

 

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Díky koronaviru v pornu vydělávám velké peníze, říká bývalá Disney hvězda

Po neúspěchu v Hollywoodu přesedlala Maitland Wardová (42) na kariéru v pornoprůmyslu, kde se jí velmi daří. Herečka se...