Slovo ke Golanským výšinám (Doplněno)

26. 03. 2019 8:00:55
Po přemístění amerického velvyslanectví z Tel Avivu do izraelského hlavního města Jeruzaléma se prezident Trump zapsal do historie dalším činem odvahy. Nic pro ty, kdo vzývají politickou korektnost.

Abychom porozuměli oprávněnosti tohoto kroku, musíme se vrátit do 60. let minulého století – do období před šestidenní válkou 1967.

Ačkoli hlavním důvodem k válce bylo zablokování Tiranské úžiny na vstupu do Akabského zálivu Egyptem v květnu 1967, svůj díl viny na rozpoutání konfliktu má také Sýrie. Ze syrských Golanských výšin byly opakovaně ostřelovány izraelské civilní (zemědělské) cíle a stranou v rámci boje proti Izraeli nezůstávali ani teroristé Fatahu. Ti sice operovali spíše z jordánského teritoria, ale aktivní byli i na původní syrsko-izraelské hranici. Howard M. Sachar k tomu v knize „Dějiny Státu Izrael“v kapitole XXI píše:

  • Po roce 1965 se Fatah také přikláněl k orbitu syrského militantního bassistického režimu. Z oblasti demilitarizovaných zón (na hranicích obou zemí – LS, mapa níže) začal příležitostně vyrážet do Izraele a od syrské armády dostával zbraně a omezený vojenský výcvik. V brázdě Džadídova puče (strůjce jednoho z převratů v Sýrii v 60. letech a ve své době faktický vládce země – LS) v roce 1966 začal pak damašský režim podporovat podstatně větší škálu operací Fatahu. Nájezdy Fatahu proti Izraeli, zvláště v demilitarizované oblasti Almagor (severně od Genezaretského/Galilejského jezera – LS), se staly ctižádostivější. Dokonce když syrské vojsko zakopané na Golanech ostřelovalo z děl a minometů izraelská farmářská sídliště na dně Chulského údolí, záškodníci Fatahu znovu a znovu přepadali ze zálohy hlídky izraelské armády a způsobovali jim četné ztráty.

Syrské provokace a akty lokální přeshraniční agrese vedly k dnes již legendárnímu leteckému souboji mezi oběma zeměmi, během něhož Izraelci sestřelili šest syrských migů (a bez jakéhokoli vojenského odporu se volně prolétli nad Damaškem) – stalo se 7. dubna 1967, dva měsíce před vypuknutím války. Tu, kromě Egypta, vyvolal svými drzými útočnými akcemi a podporou teroristických aktivit proti Izraeli tehdejší syrský režim. Ve válce prohrál, Izrael získal území, z něhož byla agrese proti němu a jeho pokojným obyvatelům vedena a je tedy v souladu nejen s logikou a zdravým rozumem, ale i s principem obsaženým v rezoluci RB OSN 242/1967 (každý stát v oblasti má právo, aby jeho obyvatelé žili uvnitř bezpečných hranic), že Golanské výšiny jsou pod izraelskou suverenitou. Jak historie jasně prokázala, původní hranice – linie příměří z roku 1949 ani s demilitarizovanými zónami pro Izrael bezpečná nebyla - tato hranice nebyla s to garantovat mír. Poražený agresor musí nést následky. Včetně teritoriálních. Stačí podívat se na mapu Německa z doby před anšlusem Rakouska a po druhé světové válce.

Z toho plyne jediný možný závěr: mají-li žít Izraelci pod Golanskými výšinami v míru a bez hrozby syrské agrese, musí jejich část, tak jak je tomu nyní, být teritoriální součástí Státu Izrael. Americký prezident Trump tuto skutečnost pochopil a ukázal, že ve věci porozumění problematice arabsko-izraelského míru nepostrádá politický realismus a je o krok před svými západními spojenci.

V politických činech Donalda Trumpa je toho víc, s čím s ním souhlasím. Uznání izraelské suverenity na části Golan patří mezi ně.

... pro lepší orientaci: 1 izraelské Golany, 2 Izrael v hranicích 1949-1967, 3 Libanon, 4 Sýrie, A Almagor, 6 Jordánsko, 7 oblast Chulského údolí; zelené šipky ukazují na původní syrsko-izraelskou hranici 1949-1967 i s demilitarizovanými zónami. (Podklad: Google Maps)

DOPLNĚNÍ: Po přečtení diskuse pod obdobným článkem kolegy Martina Brauna nemohu nepřipomenout, že tak jako Izrael musí držet z bezpečnostních důvodů Golany, totéž platí i o údolí Jordánu, ať už bude budoucí dohoda o mírovém narovnání s palestinskými Araby jakákoli (bude-li vůbec). Taková je prostě tamní bezpečnostní realita. Nerespektovat ji rovná se dát nulovou šanci míru, čehož jsme již desetiletí svědky (a ještě dlouho budeme).

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 26.3.2019 8:00 | karma článku: 27.29 | přečteno: 561x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ona tam ta Jourová vážně je!

Ne že bych nevěřil tuzemským médiím, ale mám takový „hloupý“ zvyk. Když si přečtu nějakou převzatou informaci, snažím se jít ke kořenům, lze-li. Platí to i o zprávě o stovce nejvlivnějších osobností světa.

18.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 387 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Prezident neměl na výběr (+ video)

Ve středu (17/4) se staly také tyto dvě události. Hapoel Holon byl vyřazen z FIBA Europe Cupu a Netanjahu obdržel od prezidenta Rivlina pověření k sestavení koaliční vlády.

17.4.2019 v 23:39 | Karma článku: 6.12 | Přečteno: 128 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Po triumfu očekávala ovace. Místo nich – zatykač

A tak se raději do vlasti nevrátila. Mladá žena, čtyřiadvacetiletá Sadaf Khademová, o niž mnozí slyší dnes poprvé. Především ti, kdo se příliš nezajímají o ženský box.

17.4.2019 v 17:12 | Karma článku: 16.83 | Přečteno: 539 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak se prodlužuje prezidentské období: demokraticky (II – aktualizovaný text)

V úterý 16. dubna se současný egyptský prezident Sisi výrazně přiblížil k možnosti vládnout do roku 2030, ačkoli jeho současný (a dle platné ústavy druhý a tedy poslední) mandát mu vyprší v roce 2022.

16.4.2019 v 21:21 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 163 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Vyoral

Zamiloval se Petr Fiala do Miloše Zemana? Opakovaný vtip není vtipem a slušňák je buranem

Chce ČR dostat mezi TOP 10 zemí světa. Slušnost podle něj není slabost. Poslední dobou nabral ramena. Dokázal, že u sněmovních výborů jde o trafiky - nikoliv odbornost. A ještě se zamiloval do Zemana a ukradl mu vtip. Petr Fiala.

18.4.2019 v 11:15 | Karma článku: 25.39 | Přečteno: 442 | Diskuse

Patrik Manev

Extrémní sucho jako problém dnešní doby. A co s tím? Pojďme to společně změnit!

Českou republiku posledních pár let trápí extrémní sucho. Co s tím můžeme dělat? Od vlády se zřejmě žádné pomoci nedočkáme. Zodpovědnost tedy musí převzat každý z nás, a změnit své dosavadní chování k životnímu prostředí.

18.4.2019 v 11:00 | Karma článku: 6.04 | Přečteno: 118 | Diskuse

Martin Mařák

Požár katedrály, cui bono?

Co se týče mne, tak mám betonové alibi, neboť jsem se v inkriminovanou dobu nacházel i se dcerou na dálnici v Německu někde mezi Norimberkem a Stuttgartem. Tak přísahám a mohu to hodnověrně dokázat.

18.4.2019 v 9:57 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 343 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Klaus - Dovolená je barbarský přežitek

Zdejší "skuteční konzervativní pravičáci" tomuto výroku svého guru jistě zatleskají.Jak moudré,jak opravdově konzervativní.Dovolená je výmysl levičáku a neomarxistu a je třeba proti ní zahájit útok.

18.4.2019 v 9:36 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 388 | Diskuse

Jan Bartoň

Klause vykopli ze školského výboru

ODS dosáhla svého cíle a s podporou vládních stran dosáhla odvolání Václava Klause juniora ze školského výboru poslanecké sněmovny. Hra na odbornost skončila.

18.4.2019 v 8:15 | Karma článku: 35.60 | Přečteno: 883 | Diskuse
Počet článků 2598 Celková karma 19.14 Průměrná čtenost 997

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz