Na okraj venezuelské krize (Aktualizováno)

4. 02. 2019 14:40:22
Maduro, nebo Guaidó? To je, oč tu běží. Koho podpořit? Obecnější úvaha: je správné postavit se zvolenému prezidentovi? Půjdu ještě dál: je správné podpořit pučisty? Není to sice případ Venezuely, ale někdy ano.

Můžeme se zeptat i jinak: Allende, nebo Pinochet? Když nebude nic mezi tím, jenom jeden nebo druhý. Kdo má vaše sympatie?

Podobné dilema mnozí řešili v roce 2013 v rámci Druhé revoluce v Egyptě. Legitimně zvolený islamista Mursí, nebo „pučista“ Sisi? Svět, život ani politika nejsou černobílé. Pro někoho byl Sisi pučista, třeba pro Erdogana v Turecku, pro jiného zachránce země před vládou islamistů kolem Muslimského bratrstva a její politické divize, strany Svoboda a spravedlnost.

Pro člověka vyznávajícího demokratické principy jsou podobné situace do jisté míry noční můrou. Ovšem pouze do okamžiku, než si uvědomí souvislosti. Kdyby se záchranáři stritně řídili zásadou nedotknutelnosti soukromí, kolik lidí v nouzi by přišlo o život? Jistě: za normálních okolností platí posvátné demokratické principy, jenomže: byly v Chile 1973 normální okolnosti? Nebyly. Allende vedl zemi do rudé záhuby. Proto jsem podpořil Pinocheta (aniž bych souhlasil se vším, co se pak za jeho vlády dělo).

Byl v roce 2013 v Egyptě normální okolnosti? Nebyly, když miliony lidí protestovaly proti režimu islamisty Mursího. Proto jsem podpořil Sisiho (aniž bych nutně souhlasil se vším, co se nyní v Egyptě děje).

Jsou nyní ve Venezuele normální okolnosti? V žádném případě. Tamní situaci takto vysvětluje venezuelská žurnalistka Kim Yavnézová, toho času na studiích v Dánsku, na stránkách českého portálu iRozhlas.cz (4. 2. 2019):

IROZHLAS: Venezuela je teď v situaci, kdy má prakticky dva prezidenty. Na jedné straně je Nicolás Maduro s podporou armády. Na druhé Juan Guaidó, za kterým stojí Národní shromáždění a který pro mnoho lidí představuje naději na změnu. O tom, kdo je legitimní lídr země, se vedou mnohé debaty, často ale vedou zpět k jarním prezidentským volbám. Proč?

K. Y.: To, co se momentálně děje ve Venezuele, není nic jiného než ústavní odezva na protiústavní jednání. V současnosti máme ve Venezuele lidem zvolené Národní shromáždění a Madurem ustavené Ústavodárné shromáždění, které vzniklo v roce 2017 ve snaze potlačit opozicí vedený parlament.

Podle naší ústavy takové shromáždění vzniknout může, dvě věci ale musí proběhnout ještě předtím: první z nich je referendum, ve kterém se občané musí vyslovit pro, nebo proti takovému kroku. Druhá věc je ta, že pokud občané vznik nového Ústavodárného shromáždění odhlasují a takové shromáždění vznikne, prezident musí odstoupit. Ani jedno z toho se ale nestalo.

IROZHLAS: Takže by se Maduro tak jako tak musel vzdát své funkce?

K. Y.: Ano. Protože chce, aby se přepsala ústava. Podle té současné se navíc prezidentské volby měly konat v prosinci a mělo je vyhlásit lidem zvolené Národní shromáždění. Nakonec se ale konaly v květnu a ohlášeny byly Ústavodárným shromážděním až v dubnu. Většina opozičních stran se nemohla účastnit, někteří lídři byli zadrženi. Loňské prezidentské volby jsou tak považovány za podvod kvůli celému procesu, který k nim vedl a který je protiústavní. To je také důvod, proč 20. května 2018 mnoho lidí nevolilo.

To, že Maduro lže, když říká, že odvolilo 10 milionů lidí, koneckonců potvrdila i externí společnost, která poskytovala technické zázemí voleb. Když se pak Maduro prohlásil za prezidenta a 10. ledna začal nové funkční období, stal se z něj uzurpátor moci. Maduro navíc složil přísahu před nejvyšším soudem, ne před parlamentem, jak vyžaduje ústava.

IROZHLAS: Co ale Guaidó? Proč je pro mnohé těžké uznat ho za legitimního prezidenta země?

K. Y.: Někdy se nepravdivě píše, že je „samozvaným“ prezidentem. Tím, že Maduro začal uzurpovat moc, umožnil spuštění ústavního procesu, během kterého se má moci chopit současný předseda Národního shromáždění – což je v současné době Guaidó. 23. ledna se tak stal prozatímním prezidentem a do 30 dní by měly být vyhlášeny nové volby, což je ovšem podmíněno tím, že Maduro nebude dál uzurpovat prezidentství. Takže k volbám asi jen tak nedojde.

Podle venezuelské ústavy jde tedy o přechodný proces, který má za cíl obnovu demokracie v zemi, a Guaidó teď musí stát v čele tohoto procesu, vyhlásit volby – pokud to půjde – anebo se nějak vyrovnat s tím, že Maduro nezmizí.

Po seznámení se s tamní situací, nejen na základě výše citované části rozhovoru, jsem se rozhodl podpořit Guaidóa. Proti Madurovi. Tak jako kdysi Sisiho proti Mursímu a Pinocheta proti Allendemu.

-------

Technická poznámka: Tento článek měl uzávěrku 4. 2. 2019 ve 12:10 SEČ, ovšem vzhledem k pravidlům o vkládání příspěvků na blog iDNES mohl být zveřejněn až po půl třetí odpoledne téhož dne. Shodou okolností v té době oznámili čeští vládní představitelé, že kabinet ČR uznává J. Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely. Tímto prohlašuji, že rozhodnutí Babišovy vlády nemělo na můj příklon k JG žádný vliv, neb jsem tak učinil již dříve a nezávisle na vládním rozhodnutí.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 4.2.2019 14:40 | karma článku: 22.24 | přečteno: 665x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za víkendem 16-17/2/2019 aneb Ano a ne

Co přinesla neděle sedmnáctého? V české politice dvě „nezměny“. Duo Babiš-Faltýnek zůstává v čele hnutí ANO. Jak říká jeden můj kolega: Proč nejsem překvapen.

17.2.2019 v 18:58 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 214 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I v hidžábu je krásná. Bez něj ale mnohem krásnější

Vzpomínáte na loňskou hidžábovou revoltu v Íránu? Během protivládních nepokojů našlo několik mladých žen odvahu: sundaly na veřejnosti muslimský šátek a neohroženě s ním mávaly ve vzduchu.

17.2.2019 v 8:40 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 882 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj konference ve Varšavě: Dobré znamení

Miloš Zeman by od Netanjahua rád slyšel, že ČR je nejlepším přítelem Izraele na celém světě. Když se ale ve Varšavě koná prestižní konference o Blízkém východě, na níž je Netanjahu přítomen, vyšle Praha pouze náměstka MZV.

16.2.2019 v 14:00 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 726 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jazykové poučení z jedné diplomatické rozepře

Kontroverze, kterou vyvolal ve Varšavě izraelský premiér Netanjahu kvůli obvinění Poláků z kolaborace s nacisty, si poměrně obšírně všimla i česká média. Byla to ovšem trochu bouře ve sklenici vody. A poučení?

15.2.2019 v 20:56 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 1804 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr John

Pískoviště dějin aneb já mám víc lopatiček než ty

Čekal jsi to ty nebo ty nebo snad já? Že se blahosklonně shrbený člověku, také pohlížíš zrcadlem na svět, který rozhoduje o tobě bez tebe? No nic, tak díky za každé nové ráno ....

17.2.2019 v 20:48 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 259 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Zlo má jméno „evropské dotace“

Zastánci našeho členství v EU často hovoří o tom, že jednou z jeho výhod je, že jsme průběžně prokrmování evropskými dotacemi. Dle mého soudu nám členství nepochybně nějaké výhody přináší. Ovšem dotace mezi ně nepatří. Naopak...

17.2.2019 v 19:01 | Karma článku: 32.22 | Přečteno: 739 | Diskuse

Karel Trčálek

Autobusák Harabin se chce stát slovenským prezidentem místo Kisky

Dva autobusáci už prezidentský slib skládali. Zeman a Maduro. Proč by se nemohl stát prezidentem i harabusák Harabin?

17.2.2019 v 17:32 | Karma článku: 6.47 | Přečteno: 239 | Diskuse

Jan Dvořák

Předčasné oznámení Babišova vítězství nebylo fake news

Zpravodajské kanály i portály od ranního kuropěni informovaly o sněmu ANO a spekulovaly o kádrových změnách při obsazení míst místopředsedů.

17.2.2019 v 15:01 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 522 | Diskuse

David Vlk

Předsedo, nežvaň!

Předsedo, kdes hergot doteďka byl ?? Nebyls náhodú posledních pár let ministr financí, místopředseda vlády a momentálně předseda vlády?

17.2.2019 v 12:18 | Karma článku: 43.46 | Přečteno: 3508 | Diskuse
Počet článků 2519 Celková karma 22.10 Průměrná čtenost 1000

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz