Šaškárna před Carnegie Hall aneb Jak zpolitizovat filharmonii

4. 02. 2019 9:35:46
Zatímco v Emirátech byl v neděli 3. února 2019 přijat se vší úctou římskokatolický papež, na druhé straně světa uspořádali nepřátelé Izraele další nechutný cirkus. Ukázalo se, že fanatikům vadí všechno – i vážná hudba.

Tedy vážná hudba v případě, že je interpretována Izraelským filharmonickým orchestrem (IPO, též Izraelská filharmonie.) Toto světově proslulé těleso bylo založeno v roce 1936 – a samozřejmě, tehdy jakoPalestinský symfonický orchestr. Současný název byl přijat až po vzniku židovské republiky. (Už z toho je zřejmé, jak ošidné a zavádějící je, když označení „palestinský“ použijeme v úzkém významovém smyslu ve vztahu k části bývalého britského mandátu Palestina.)

Podíváme-li se do únorového programu proslulé newyorské Carnegie Hall, najdeme u data February 3. 2019 informaci, že ve 14 hodin bude v hlavním sále (Stern Auditorium) vystupovat IPO. Ostatně, podívejte se sami:

(Obrázky na pozvánce jsou zakryty bíle, aby se autor článku nedopustil porušení autorských práv.)

Hosté z Izraele interpretovali jak hudební velikány doby minulé – Beethoven, Čajkovskij – tak skladatele minulého století– Ödöna Partose, Frite Kreislera. Nechyběl ani současný John T. Williams a jeho hudba k filmu Schindlerův seznam.

Šlo tedy o záležitost navýsost kulturní, které ovšem předcházela akce pořádaná těmi, kdo účinkování IPO v New Yorku zorganizovali. Je to nezisková organizace „American Friends of IPO“, což nejsou jenom „platoničtí“ milovníci vážné muziky interpretované filharmoniky ze Svaté země, ale také lidé, kteří se snaží IPO finančně podporovat. Proto uspořádali něco na způsob „sponzorské pozdní snídaně“, tedy fundraising brunch.

K tomu jedna poznámka. Pokud nechceme, aby nějaká kulturní instituce, například velké hudební těleso, nebylo přisáto pouze na státní rozpočet, tedy odkázáno na zdroje ze státního rozpočtu, anebo pokud jsou tyto zdroje nedostatečné, je nutné poohlédnout se po jiném typu financování. Možností je několik, jedním z nich je i tzv. fundraising (shromažďování zdrojů, finančních prostředků). Také tím se Američtí přátelé IPO zabývají.

Toto vše, jak účinkování IPO v Carnegie Hall, tak předchozí fundraisingová pozdní snídaně, může být přijato takříkajíc normálně jako desítky dalších věcí, které se toho kterého dne konají, anebo toho lze zneužít k protiizraelské kampani. A přesně to udělala iniciativa Adalah – NY, která vede v New Yorku protiizraelskou kampaň zaměřenou na bojkot všeho, co s Izraelem souvisí. Tedy i koncertní vystoupení v Carnegie Hall. Tomu sice aktivisté zabránit nemohli, a tak udělali před koncertním budovou trapnou show, na které lživě obvinili Izrael z apartheidu a pak pomocí plakátů vyzývali k bojkotu vystoupení Izraelců – viz fotoodkaz 1 - „Žádné umění ve prospěch apartheidu“ nebo fotoodkaz 2 - „Bojkot Izraelského filharmonického orchestru“ (oba odkazy směřují na twitterový účet Adalahu - NY). S poukazem na fundraising brunch, kde prý vstupenka začínala na 1000 dolarech (lístek na koncert IPO stál ovšem od 50 do 154 dolarů), uspořádali parodický „svobodný brunch“ ve prospěch „Svobodné Palestiny“. Na svém webu „Adalah-NY: Campaign for the boycott of Israel“ pak uvádí, že IPO není apolitická kulturní instituce, ale kulturní ambasador; IPO hrdě prohlašuje, že zastupuje Izrael všude ve světě (což dělá v principu každá národní filharmonie každé země) a tudíž je podle logiky těchto aktivistů spoluviníkem udržování vlády apartheidu nad palestinským lidem. A samozřejmě ti, kdo se zúčastnili onoho fundraisingového brunshe jakbysmet.

Jak patrno, lidem stiženým chorobnou protiizraelskou nenávistí přijde vhod vše, co je jakkoli spojeno s Izraelem, aby dali tuto nenávist najevo. Dokonce i vystoupení filharmonického orchestru. Politicky zneužít se dá vše, i Beethoven s Čajkovským. Jak ubohá, zoufale ubohá, je tato protiizraelská posedlost založená na lži a zvráceném vidění světa.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 4.2.2019 9:35 | karma článku: 34.33 | přečteno: 1093x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za víkendem 16-17/2/2019 aneb Ano a ne

Co přinesla neděle sedmnáctého? V české politice dvě „nezměny“. Duo Babiš-Faltýnek zůstává v čele hnutí ANO. Jak říká jeden můj kolega: Proč nejsem překvapen.

17.2.2019 v 18:58 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 214 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I v hidžábu je krásná. Bez něj ale mnohem krásnější

Vzpomínáte na loňskou hidžábovou revoltu v Íránu? Během protivládních nepokojů našlo několik mladých žen odvahu: sundaly na veřejnosti muslimský šátek a neohroženě s ním mávaly ve vzduchu.

17.2.2019 v 8:40 | Karma článku: 29.03 | Přečteno: 882 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj konference ve Varšavě: Dobré znamení

Miloš Zeman by od Netanjahua rád slyšel, že ČR je nejlepším přítelem Izraele na celém světě. Když se ale ve Varšavě koná prestižní konference o Blízkém východě, na níž je Netanjahu přítomen, vyšle Praha pouze náměstka MZV.

16.2.2019 v 14:00 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 726 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jazykové poučení z jedné diplomatické rozepře

Kontroverze, kterou vyvolal ve Varšavě izraelský premiér Netanjahu kvůli obvinění Poláků z kolaborace s nacisty, si poměrně obšírně všimla i česká média. Byla to ovšem trochu bouře ve sklenici vody. A poučení?

15.2.2019 v 20:56 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 1804 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

John Farnham – You're the Voice

John Farnham je australský zpěvák, který byl od r. 1983 do r. 1986 členem skupiny Little River Band. Album Whispering Jack z roku 1987 přineslo hit You ́re The Voice.

18.2.2019 v 5:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 |

Vlasta Fišrová

Bába z ledu je tuze sympatická hrdinka

Konečně se v českém filmu objevuje jako hlavní hrdinka žena kolem 60 let, taková ta mnohdy neviditelná, kterou si její okolí zvyklo zneužívat, ale to se milánci přepočítali, přichází totiž změna. Přímo transformační. Pro všechny.

18.2.2019 v 5:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Karel Sýkora

Daniel Duda – Nebyť spokojní s Izmaelom

Církev Adventistů sedmého dne je protestantská denominace, která vznikla v rámci eschatologického hnutí protestantských církví známého jako Druhé velké probuzení ve Spojených státech v 19. století.

17.2.2019 v 14:15 | Karma článku: 4.10 | Přečteno: 90 |

Ondřej Havelka

Vyvolený poutník Abram a spása vázaná na cestu

Praotec Abram někdy na počátku 2. tis. př. n. l. nejprve i s početnou rodinou opustil město Ur (asi 200 km jihovýchodně od Babylonu), přibližně v oblasti dnešní Nasiriyah v Iráku a putoval celých 1300 kilometrů pěšky...

17.2.2019 v 8:44 | Karma článku: 10.00 | Přečteno: 168 | Diskuse

Karel Sýkora

Doba předpostní – Septuagesima (Devítnik)

Touto nedělí (Septuagesima, Devítník) 17. února, podle starší tradice, vstupujeme do období tří týdnů před začátkem postní doby.

17.2.2019 v 7:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 |
Počet článků 2519 Celková karma 22.10 Průměrná čtenost 1000

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz