Připomínka malého jubilea - a pak: O ideálu muslimských mužů

2. 02. 2019 11:45:35
Ve středu 11. července 2012 jsem napsal svůj první článek na blogu iDNES. Jmenoval se „Nový začátek“ a vysvětlil jsem v něm, proč jsem se připojil k týmu blogerů na tomto serveru.

Připomínám to proto, že text, který právě čtete, je mým jubilejním, dvou tisícím pěti stým, což si snad zaslouží malé zastavení. V něm bych chtěl připomenout důvod přechodu na iDNES, neb předtím jem byl „skalním“ autorem na BigBlogeru Lidovek.cz. Vyjímám to nejpodstatnější z článku „Nový začátek“:

  • V pondělí 9. července 2012 patří k těm nemnoha dnům, jež nazýváme životními milníky. Byl jsem poctěn pozváním k rozhovoru s velvyslancem Státu Izrael v ČR panem Jaakovem Levym. Hovořili jsme především na téma „Česká blogosféra“ – jistěže na prvním místě ve vztahu k zemi, kterou pan Levy zastupuje. (...) Opakovaně jsem byl kolegy i diskutujícími vyzýván, abych začal psát pod hlavičkou iDNES. Sveřepě jsem odmítal, neboť ke změně dresu bych musel mít, dle svého nejhlubšího přesvědčení, mimořádně pádný důvod. Tento mimořádně pádný důvod se zrodil onoho druhého červencového pondělí pod střechou izraelské ambasády. Pan velvyslanec, aniž by to byl jeho záměr a aniž by tušil, jakou váhu a dopad budou mít jeho slova, mi dal ten správný impuls ke změně. Cestou domů jsem měl o čem přemýšlet. Uvědomil jsem si, jak důležitou roli při hodnocení blogerských aktivit hraje zpětná vazba. Moje publicistické angažmá na internetu – to je pouze jedna strana mince. Tou druhou, neméně významnou, je čtenost. A s ní související odezva v diskusním fóru. Není tajemstvím, že blog na iDNES nabízí v tomto ohledu větší možnosti. Přirovnal bych to k účinkování jedné a téže kapely na dvou místech. Je jistě rozdíl, vystoupí-li skupina Jethro Tull v relativně komorním prostředí amfiterátru pod hradem v Lokti nad Ohří na západě Čech, anebo naplní-li londýnský Stamford Bridge, stánek fotbalové Chelsea. Pět let jsem jako bloger pracoval v komornějším prostředí BigBlogeru na Lidovkách. Počínaje dnešním dnem chci zkusit trochu jiné prostředí v rámci tuzemské blogosféry – prostředí, které nabízí portál iDNES.

Můj původní blog na BB se jmenoval „Pohledy a postřehy“, nový na iDNES logicky „Nové Pohledy a postřehy“. Název je to výstižný, ale poněkud dlouhý. Později jsem jej změnil na „my blog 2“, který používám v hlavičce dosud.

Patřím k vyznavačům sloganu, že „všechno souvisí se vším“ – a pokud to neplatí úplně doslova, tak určitě je pravda, že „mnohé souvisí s mnohým“. Sám jsem toho důkazem. Kdybychom si položili otázku, jak může souviset mise izraelského ambasadora v Praze s tím, na jakém portálu bude mít jeden z deseti milionů Čechů svůj blog, pak právě tak, jak je uvedeno výše.

Víc k mému malému jubileu uvádět netřeba, přípitek oblíbeným cabernetem sauvignon nechám na později (přece jenom teď, kdy píšu, neodbilo jetě poledne) – a mimoto je nejvyšší čas vrátit se ke standardní blogerské práci.

... obr. 1/Autor blogu s izraelským velvyslancem Jaakovem Levy (vpravo). Zdroj: Archiv autora článku.

Co mne v těchto dnech zaměstnává, a už jsem o tom psal, je osud pákistánské věřící křesťanky katolické denominace Asie Bibiové, která Božím zázrakem unikla oprátce za údajné rouhačství. Nebudu mít klidu, dokud si ve zprávách nepřečtu, že je v bezpečí. Předpokládá se, že by měla získat nový domov v Kanadě, kde už jsou její dvě děti.

Jenomže: je už za oceánem, nebo stále v Pákistánu, kde jí hrozí nebezpečí od fanatiků usilujícíh o její život? Pohleďme na snímek na TOMTO FOTOODKAZU 1 – foto je součástí článku „Opinion: Pakistan owes Asia Bibi an apology“, který přinesl portál Deutsche Welle (DW) 29. ledna 2019. Požadavek na transparentech je zřejmý:

  • Požadujeme trest smrti pro rouhačku Asii.

Tito lidé z Pákistánu nezmizeli a jsou zdrojem velkého nebezpečí. Proto musí Asia Bibiová pryč.

Nadějná zpráva se objevila na DW 1. února: Server citoval Twitter novin Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle kterého je Asia již v Kanadě (obr. 2):

... obr. 2/Twitter novin Frankfurter Allgemaine Zeitung přináší informaci, že Asia Bibiová je již v bezpečí v Kanadě.

Tato informace vycházela ze sdělení advokáta Asie Bibiové Saifa ul Malooka. Záhy se ale ukázalo, že tomu tak není. Z více stran přišly zprávy, že Asia je stále v Pákistánu, například jsme se to mohli dočíst na Twitteru italské sekce charitativní organizace Církev v nouzi (ACS-italia – obr. 3).

obr. 3/Twitter ACS-Italia ovšem hlásil 1. února 2019, že Asia Bibiová je stále v Pákistánu.

Jsme tedy stále v napětí a očekávání. Pozitivní je, že západní svět – církevní organizace i světská moc - o případu Asie ví, zajímá se o její osud a dělá vše pro to, aby se dostala do bezpečí. Příběh této ženy bude i nadále prioritně sledovat také autor tohoto blogu.

IDEÁL MUSLIMSKÝCH MUŽŮ

FOTOODKAZ 2 (Zdroj Global News/29. 1. 2019) KLIKNĚTE ZDE

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 2.2.2019 11:45 | karma článku: 25.45 | přečteno: 933x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za víkendem 16-17/2/2019 aneb Ano a ne

Co přinesla neděle sedmnáctého? V české politice dvě „nezměny“. Duo Babiš-Faltýnek zůstává v čele hnutí ANO. Jak říká jeden můj kolega: Proč nejsem překvapen.

17.2.2019 v 18:58 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 214 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I v hidžábu je krásná. Bez něj ale mnohem krásnější

Vzpomínáte na loňskou hidžábovou revoltu v Íránu? Během protivládních nepokojů našlo několik mladých žen odvahu: sundaly na veřejnosti muslimský šátek a neohroženě s ním mávaly ve vzduchu.

17.2.2019 v 8:40 | Karma článku: 29.03 | Přečteno: 882 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj konference ve Varšavě: Dobré znamení

Miloš Zeman by od Netanjahua rád slyšel, že ČR je nejlepším přítelem Izraele na celém světě. Když se ale ve Varšavě koná prestižní konference o Blízkém východě, na níž je Netanjahu přítomen, vyšle Praha pouze náměstka MZV.

16.2.2019 v 14:00 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 726 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jazykové poučení z jedné diplomatické rozepře

Kontroverze, kterou vyvolal ve Varšavě izraelský premiér Netanjahu kvůli obvinění Poláků z kolaborace s nacisty, si poměrně obšírně všimla i česká média. Byla to ovšem trochu bouře ve sklenici vody. A poučení?

15.2.2019 v 20:56 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 1804 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Chalupský

Jsem občan.

Jsem oficiálně občanem České republiky. Mám to napsané v rodném listu. Mám český občanský průkaz i cestovní pas. Kde se narodíš, toho státu jsi občanem. Jenže antičtí filozofové tvrdili...,

18.2.2019 v 5:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Pavel Jeřábek

Politická korektnost a její první oběti v ČR

Chytajíce za ocas západní módu, i my se začínáme pozvolna nořit do hájemství světa regulovaného tímto totalitním nástrojem obšlehnutým z románu. První oběti: Romové

17.2.2019 v 21:15 | Karma článku: 29.06 | Přečteno: 962 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za víkendem 16-17/2/2019 aneb Ano a ne

Co přinesla neděle sedmnáctého? V české politice dvě „nezměny“. Duo Babiš-Faltýnek zůstává v čele hnutí ANO. Jak říká jeden můj kolega: Proč nejsem překvapen.

17.2.2019 v 18:58 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 214 | Diskuse

Oto Jurnečka

Jak to ta Jourová jen myslela?

Komisařka Jourová poskytla rozhovor serveru iDnes a posteskla si, že si únie dělá starosti, aby nebyly na sociálních sítích ovlivňovány volby.

17.2.2019 v 15:38 | Karma článku: 39.66 | Přečteno: 1603 | Diskuse

Marie Voříšková

Zdravá rodina

Podle ČTK Evropě hrozí největší nebezpečí za 70 let,klasici varují před populismem.Podle §3 o.z., ale naše “Soukromé právo chrání důstojnost a svobodu člověka i jeho přirozené právo brát se o vlastní štěstí a štěstí jeho rodiny...

17.2.2019 v 10:12 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 363 | Diskuse
Počet článků 2519 Celková karma 22.10 Průměrná čtenost 1000

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz