Premiér: Z Dálného východu do Oxfordu (+ příloha)

20. 01. 2019 10:15:16
Oxford Union (OU) je elitní diskusní klub při stejnojmenné prestižní anglické univerzitě. V minulosti zde vystoupily rozmanité osobnosti blahé i neblahé paměti.

K těm prvním patří, namátkou, Churchill, Reagan, Thatcherová, k těm druhým třeba Arafat nebo Kaddáfí. Nediskutovali zde pouze politici, ale také sportovci (Maradona) nebo hudebníci (Elton John). A rovněž osobnosti těšící se vysoké společenské vážnosti (matka Tereza).

Podíváme-li do programu OU na uplynulý týden, najdeme tam u data 18. ledna 2019 dva hosty. Malajsijského premiéra Mohamada, kterého o tři hodiny později vystřídal irský spisovatel Eion Colfer (obr. 1).

... obr. 1/Zdroj: Web Oxford Union.

Host z Malajsie přicestoval do Spojeného království v době, kdy se jeho země dopustila odporné hanebnosti. Zakázala postiženým reprezentantům Izraele soutěžit na letošním mistrovství světa paraplavců, které se má konat v malajsijském Kuchingu na přelomu července a srpna.

Jak jim to mohla zakázat? Tím, že izraelské výpravě odmítla udělit vstupní víza. Jde o skandální rozhodnutí, neboť je motivováno politicky a má jasný diskriminační charakter. Vedle toho nelze nezmínit ani sportovní aspekt věci: MS v Kuchingu plní roli kvalifikace na tokijskou paralympiádu, která se bude konat od 25. srpna do 6. září 2020. Jinými slovy, o účasti izraelských paraplavců v Japonsku by neměla rozhodnout jejich výkonnost, ale politika malajsijského režimu. Absurdní, nepřijatelné, zvrácené.

Je zřejmé, že této kontroverzi se malajsijský premiér ve svobodné diskusi na akademické půdě v kolébce moderní demokracie nemohl vyhnout. Zde je několik jeho vyjádření, jak o nich informoval portál Times of Israel („Malaysia has ‘right’ to ban Israelis, says PM, rejecting anti-Semitism charge“/19. 1. 2019).

Premiér uvedl:

  • Malajsie nemá žádné diplomatické styky s Izraelem a my si nemyslíme, že by mohli (Izraelci) přijít do naší země, když s nimi nemáme žádné vztahy.

Nejde přirozeně o žádné vztahy. Izraelci tam přece nechtějí cestovat pro nic za nic, v rámci nějakých „vztahů“, nýbrž kvůli tomu, že se v Malajsii koná mezinárodní podnik, kterého mají právo se na základě splnění sportovních kritérií zúčastnit. Nebyl to Izrael, kdo určil Malajsii jako pořadatele v MS v paraplavání 2019. Skutečnost, že Malajsie Izrael neuznává a nemá s ním diplomatické styky nemůže být pro tento případ překážkou; vše řešit lze výjimkou. Stačí k tomu jedno jediné: dobrá vůle. Přesně to malajsijské straně chybí.

Dále Mahathir Mohamad:

  • Myslíme si, že Izraelci dělají spoustu špatných věcí, ale unikají trestu, protože nikdo si netroufne cokoli proti nim říci.

Pan premiér žije zřejmě na jiné planetě: proti Izraeli se dnes a denně vede široká propagandistická kampaň, každá jeho aktivita, zejména v oblasti vojenské preventivní sebeobrany a protiteroristických operací; zde je Izrael a jeho armáda doslova pod drobnohledem všech, kdo podporují protistranu, a to ze všech stran: od Západu na Východ a od Severu k Jihu, mezinárodní organizace v čele se Spojenými národy nevyjímaje. Samozřejmě že této kampaně se aktivně účastní i Malajsie – a my se nyní z úst jejího premiéra dozvídáme, že nikdo si netroufne proti Izraelcům cokoli říci (nobody dares to say anything against them). Zvláštní.

Pak byl host moderátorem debaty dotázán, zda je fér trestat jednotlivé občany nebo sportovce, když Malajsie může politicky oponovat přímo izraelské vládě (myšleno na mezistátní úrovni). Mahathir Mohamad odpověděl:

  • Právě tak není fér nazývat mě antisemitou, oni by měli nazývat antisemity úplně jiné lidi. Nejsem antisemita, všichni Arabové jsou Semité.

Typický příklad dialogu hluchých. Premiér odpovídá na něco úplně jiného, než je tázán. A reaguje samozřejmě demagogicky, neboť argument, že všichni Arabové jsou Semité je v kontextu toho, co znamená termín antisemitismus, zcela irelevantní. Nezodpovězena zůstává otázka, co zmínkou o Arabech chtěl autor výroku říci, když on sám arabské národnosti samozřejmě není. (Poznámka na okraj: Malajsijský premiér „proslul“ v minulosti řadou antisemitských výroků.)

Závěrem ještě jedna premiérova myšlenka:

  • Pokud oni (izraelští sportovci – LS) chtějí přijet do naší země, tak máme hranice, které střežíme, aby vstoupili pouze ti, komu to rádi umožníme. Jestliže ale ty, kdo udělali spoustu špatných věcí, považujeme za nevhodné pro návštěvu Malajsie, pak je to naše právo.

Obecně je to jistě pravda. Otázkou zůstává, co tak hrozného spáchali postižení izraelští plavci, že jim malajsijský režim zakázal vstup do země na mistrovství světa. Tedy kromě toho, že reprezentují svoji vlast – Stát Izrael.

Vskutku, seznámit se s myšlením některých muslimských politiků není od věci. Čím více jsme v obraze, tím lépe.

PŘÍLOHA

Dva hlasy z Německa

Hanebné počínání Malajsie nezaznamenali pouze v Izraeli, ale také v Německu. Web Jpost.com informoval v sobotu (19/1) pozdě večer o reakcích dvou německých politických osobností.

Volker Beck, někdejší dlouholetý poslanec Bundestagu a významný představitel zeleného uskupení Bündnis 90/Die Grünen, se obrátil na představitele Berlína v čele se starostou Michaelem Müllerem, aby zrušili účast Malajsie na nadcházejícím světový veletrh cestovního ruchu ITB Berlin, který se má konat od 6. do 10. března. Důvod tohoto radikálního požadavku je skutečnost, že veletrh má každý rok klíčový partnerský stát nebo zemi, která se během akce návštěvníkům prezentuje.

Kdo ze čtenářů navštívil veletrh loni, ví, že partnerem byla spolková země Meklenbursko – Přední Pomořansko. Letos je to Malajsie, což pro Volkera Becka představuje problém – na svém Twitteru napsal, že existence Izraele je německý státní zájem a že v tom případě musí kompetentní lidé na berlínské radnici říci, že Malajsie (která existenci židovského státu odmítá uznat, nehodlá pustit izraelské paraplavce na MS pořádané ve své zemi a nadto její premiér pronáší neakceptovatelné antisemitské výroky - LS) nemůže být parnerem zmíněného turistického veletrhu. Beckův twitterový post je zde:

Bývalá poslankyně Spolkového sněmu za SPD Michaela Engelmaierová na stránkách strany mimo jiné uvedla (obr. 2), že odmítnutí vstupu Izraelcům představuje masivní porušení fair play. Jedinou správnou reakcí je zrušení malajsijského pořadatelství, mezinárodní sportovní federace a MOV musí reagovat, země, které nejsou ochotny zajistit účast všem sportovcům (kteří mají právo na dané akci soutěžit – LS) nemohou hostit žádný mezinárodní podnik

Věřme, že se k těmto hlasům připojí další a že tlak mezinárodního sportovního společenství buď přiměje Malajsii změnit názor, anebo jí bude pořadatelství MS v Kuchingu odejmuto. Pokud se nestane jedno ani druhé, bude to další důkaz o zvrácenosti tohoto světa, slabosti a zbabělosti civilizovaného společenství, popření všech proklamovaných principů a pošlapání ducha fair play.

Přistoupíme-li na to, že o výsledcích v jednotlivých disciplínách bude rozhodovat s požehnáním světových sportovních lídrů nenávistná politika, můžeme rovnou povolit i doping. Když jedno, proč ne druhé.

... obr. 2

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 20.1.2019 10:15 | karma článku: 15.45 | přečteno: 193x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za víkendem 16-17/2/2019 aneb Ano a ne

Co přinesla neděle sedmnáctého? V české politice dvě „nezměny“. Duo Babiš-Faltýnek zůstává v čele hnutí ANO. Jak říká jeden můj kolega: Proč nejsem překvapen.

17.2.2019 v 18:58 | Karma článku: 10.27 | Přečteno: 214 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I v hidžábu je krásná. Bez něj ale mnohem krásnější

Vzpomínáte na loňskou hidžábovou revoltu v Íránu? Během protivládních nepokojů našlo několik mladých žen odvahu: sundaly na veřejnosti muslimský šátek a neohroženě s ním mávaly ve vzduchu.

17.2.2019 v 8:40 | Karma článku: 29.04 | Přečteno: 885 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj konference ve Varšavě: Dobré znamení

Miloš Zeman by od Netanjahua rád slyšel, že ČR je nejlepším přítelem Izraele na celém světě. Když se ale ve Varšavě koná prestižní konference o Blízkém východě, na níž je Netanjahu přítomen, vyšle Praha pouze náměstka MZV.

16.2.2019 v 14:00 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 727 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jazykové poučení z jedné diplomatické rozepře

Kontroverze, kterou vyvolal ve Varšavě izraelský premiér Netanjahu kvůli obvinění Poláků z kolaborace s nacisty, si poměrně obšírně všimla i česká média. Byla to ovšem trochu bouře ve sklenici vody. A poučení?

15.2.2019 v 20:56 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 1804 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Jiří Kvěš

Konec jedné éry?

Český Fed Cupový tým po dlouhé době prohrál už v prvním kole a čeká jej baráž proti Kanadě. Znamená to snad konec zlaté éry?

18.2.2019 v 6:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Tomáš Flaška

Tak nevím, co dělají ti Rusové ve sportu špatně?

Když se to provalilo s tím dopingem, je na to potřeba jít jinak. Prezident Putin národu konečně ukázal jak na to.

17.2.2019 v 5:21 | Karma článku: 33.67 | Přečteno: 1799 | Diskuse

Jiří Strádal

Kde jsou ti chlapi?

Sáblíková, Ledecká, Samková, Kvitová, Plíšková... Na své sportovkyně můžeme být hrdí. Ale kde jsou ti sportovci?

14.2.2019 v 12:08 | Karma článku: 11.58 | Přečteno: 443 | Diskuse

František Presl

Pravidlo o posuzování hry rukou potřebuje okamžitou změnu

Rozmohl se nám tu takový nešvar. Takto začíná třídní schůzku učitelka ve filmu Pelíšky v podání Evy Holubové. Parafrází této slavné věty můžeme pojmenovat nynější fotbalovou bolest - posuzování hry rukou ve fotbale.

10.2.2019 v 14:36 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 539 | Diskuse

Josef Nožička

Ještě štěstí, že Martina Sáblíková „není soudná“

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková, kterou ještě před dvěma měsíci mnozí odepisovali a radili jí, ať už s vrcholovým sportem skončí, se včera stala v německém Inzellu mistryní světa. Po osmnácté v kariéře.

8.2.2019 v 9:42 | Karma článku: 44.14 | Přečteno: 5633 | Diskuse
Počet článků 2519 Celková karma 22.10 Průměrná čtenost 1000

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz