Zázraky se dějí: Nevinný pastor Andrew Brunson je volný!

12. 10. 2018 18:37:59
Čekal jsem na ten verdikt s napětím a nadějí. Nedokázal jsem se smířit s tím, že by se nevinný člověk mohl vrátit do vězení na dlouhá léta. Jenom proto, že se jistý režim chová pošetile a paranoidně.

Tím nevinným člověkem je americký pastor Andrew Brunson, režimem Erdoganovo Turecko. O případu jsem psal na svém blogu 17. srpna 2018.

Připomeňme si to podstatné.

Jedním z těch, na koho tvrdě dopadla odveta tureckého režimu za nevydařený puč proti Erdoganovi z července 2016, je i americký duchovní Andrew C. Brunson. Padesátiletý rodák ze Severní Karolíny je pastorem Evangelikální presbyterní církve (EPC) – nikoli církve evangelické, jak píší některá česká média. Přes dvacet let žije ovšem v turecké Smyrně, kde vede malý křesťanský sbor (Resurrection Church – Církev vzkříšení).

Ano, bratr Andrew je aktivním křesťanským duchovním, což zahrnuje i evangelizační činnost. V současném Turecku, a podle všeho také mezi syrskými Kurdy, dělal to, co dvě tisíciletí před ním, dávno před vznikem islámu, křesťanští apoštolové – kázal evangelium. (Bez toho bychom sotva byli křesťanskou zemí.)

Něco takového je ovšem v Turecku v éře po puči, tedy v režimu ovládaném hysterickým a paranoidním prezidentem, důvodem k reakci, kterou sotva mohou pochopit lidé obdaření zdravým rozumem. Bratr Andrew byl v říjnu 2016 zatčen a obviněn z kdečeho – stejně jako tisíce a tisíce Turků v rámci děsivých čistek, jež po pokusu o puč následovaly. Z členství v hnutí Fethullaha Gülena, jehož Erdogan ve své fantasmagorii považuje za strůjce puče, ze spojení s kurdskými teroristy, špionáže (jako agent CIA), pokusu zničit ústavní pořádek a svrhnout turecký parlament a z proselytismu (aktivního získávání lidí pro novou víru).

Jsou to všechno nepodložená, absurdní obvinění. Pokud jde o evangelizační činnost, hovoříme o aktivitě v civilizovaném světě naprosto normální a nikoli trestné. V tom se liší svobodný svět od světa muslimského. Turecko se dlouhá léta snažilo být členem západního společenství (usilovalo o vstup do EU), ovšem to současné už jen tím, jak zachází s bratrem Andrewem dokazuje, že do něj nepatří ani náhodou. Nelze mít obojí: těšit se prestiži svobodné země a současně svobodu hrubým způsobem pošlapávat.

Nespravedlivě stíhaný bratr Andrew dobře věděl, že se o něj jeho vlast zajímá, a to na nejvyšší exekutivní úrovni – ano, řeč je o prezidentu Trumpovi. Ale nejen to. Jeho církevní denominace (EPC) organizovala masivní modlitební úsilí, existuje petice na jeho podporu, křesťané na celém světě usilovali o jeho osvobození. Na webu EPC má samostatný odkaz.

Prostě – nebyl v tom sám.

Bratr Andrew, který čekal na vyřešení svého pseudopřípadu od letošního července v domácím vězení (předtím byl bezmála dva roky ve vazební věznici), napsal v žaláři nádhernou píseň “ You Are Worthy of My All”, která je zpívána v jednotlivých sborech EPC (a bezpochyby i v jiných církvích). Tím vším je vyjádřena křesťanská solidarita s tímto vzácným člověkem ve službách Ježíše Krista.

Sám jsem měl bratra Andrewa na seznamu těch, za koho se pravidelně modlím. Doufal jsem v zázrak, podobný jako před časem v případě bratra Petra Jaška, českého křesťanského aktivisty, který byl v únoru 2017 propuštěn z vězení v Súdánu.

A zázrak se stal. V pátek (12/10) odpoledne přišla zpráva, že bratra Andrew byl sice odsouzen na tři roky a půldruhého měsíce ztráty svobody, ale důležité je ono B: čas ve vazbě do trestu byl započítán a vzhledem k dobrému chování byl propuštěn a může se vrátit domů. Rozumí se do Států.

Je to sice verdikt ve stylu, aby Američana osvobodili a Turecko neztratilo tvář, ale v daném okamžiku je podstatné, že je volný.

Křesťané mají jasno. Bůh vyslyšel jejich modlitby. Sluší se poděkovat, tak jako mnozí z nás děkovali, když se domů vrátil bratr Jašek.

Dvanáctý říjen 2018 – šťastný den.

Ke zmíněné písni „You Are Wothy of My All“. Seznámil jsem se s ní a k její závěrečné části „2nd Refrain“ jsem napsal tři verše. Melodii a akordy předkládám zde (české sloky níže):

(Zdroj: Web Evangelikální presbyterní církve.)

/1

Komu, Pane, sláva náleží?

Tobě, jehož jméno zní Ježíš!

Kdo ti dá víc, než Ty kdys dal nám?

Naději hledím vstříc,

prosbu mám, nezavírej víry chrám.

2/

Ty jsi, Pane, králem národů,

jasem temnot, stínem v žáru dnů.

Jsi oázou, zdrojem tichých vod.

Tys odkryl k nebi kód,

k andělům, tam kde skví se spásy dům.

3/

Ve svatyni chléb a víno mám,

za Tvou oběť, lásku díky vzdám.

Do očí Tvých, až se podívám,

kéž duši jako sníh čistou mám,

ať zazní hlas: „Já tě znám.“

... radostné oznámení o osvobození bratra Andrewa na webu Evangelikální presbyterní církve.

... oznámení o osvobození bratra Andrewa na Twitteru US prezidenta Trumpa (12/10/2018)

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 12.10.2018 18:37 | karma článku: 17.82 | přečteno: 439x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

K svatováclavskému kázání Petra Piťhy

Kázání probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském (nikoli Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze) Petra Piťhy z 28. září na téma Istanbulské úmluvy mělo jeden pozitivní efekt.

15.10.2018 v 11:45 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1469 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak to Arabové vlastně myslí? (Doplněno)

V souvislosti s kontroverzí kolem Američanky arabského původu Lary Al Qasemové, která po příletu do Izraele nebyla vpuštěna do země, znovu vyvstala otázka, jak to Arabové myslí s Jeruzalémem.

14.10.2018 v 13:55 | Karma článku: 39.10 | Přečteno: 1805 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k případu Andrewa Brunsona

Americký web The Christian Post přinesl unikátní svědectví o pátečním (12/10) soudu s Andrewem Brunsonem, během něhož byl tento v Turecku souzený nevinný americký pastor sice uznán vinným, ale propuštěn.

13.10.2018 v 22:00 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 350 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Szturc

Totální rozpad osobnosti prezidenta republiky v přímém přenosu...

Dnešní rozhovor s prezidentem republiky v přímém přenosu byl opět výživný. Moderátor pořadu Dvacet minut radiožurnálu Jan Pokorný se marně pokoušel mírnit hlavu státu. Takže "ku*da" z minulého vystoupení nahradil výraz "zm*d".

15.10.2018 v 18:46 | Karma článku: 32.62 | Přečteno: 1411 | Diskuse

Jan Ziegler

Zabití Palestinky jsou plná média, o vraždách Izraelců se mlčí

Bezdůvodné násilí vůči druhému člověku je neomluvitelné. Ano, je hnusné, že nějací násilníci házeli kameny po palestinském autu, ve kterém v sobotu zabili matku osmi dětí. Věřím však, že izraelská policie zatkne pachatele.

15.10.2018 v 18:14 | Karma článku: 31.72 | Přečteno: 914 | Diskuse

Karel Trčálek

Sto let zlodějské republiky, kde všichni kradou

A jak by taky nekradli! My, Češi, jsme prostě národ zlodějů. Proč by se jinak zaváděla EET, kdyby všichni nekradli, aha?

15.10.2018 v 17:37 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 469 | Diskuse

Aleš Vavřinec

O strachu mužů z žen a jak z něj ven

Můj nejdelší a největší článek a rovnou o jednom velkém tabu. O jednom velkém strachu, které ničí nejen muže, ženy a jejich děti, ale i celou společnost. A taky co s tím můžeme a musíme udělat. Přeji inspirativní čtení.

15.10.2018 v 15:15 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 877 | Diskuse

Petr Binder

Zázrak a prokletí jménem televize

O víkendu jsem onemocněl nebezpečnou virózou a musel jsem to vyležet v posteli. Kašlíček a rýmička. Měl jsem možnost konzumovat televizní vysílání ve větší míře. Stal se zázrak.

15.10.2018 v 14:16 | Karma článku: 25.86 | Přečteno: 780 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 24.44 Průměrná čtenost 988

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz