Proč nebyla vpuštěna do země

9. 10. 2018 13:37:56
Kdo někdy byl na Ben Gurionově letišti u Tel Avivu, bezpochyby potvrdí, jak přísná je izraelská vstupní procedura. Ostražitým úředníkům jen tak něco neunikne. Nejnovější důkaz: Lara Al Qassemová.

Tato dvaadvacetiletá mladá žena přicestovala z Floridy. V rukou třímala studentské vízum, které jí vydal izraelský konzulát v Miami. Úvodní hrubá chyba, ale pojďme dál. Cíl její cesty: magisterské studium na jeruzalémské Hebrejském univerzitě.

V úterý 2. října, hned po příletu, byla ovšem zadržena. Na území Státu Izrael vpuštěna nebyla a byl jí nařízen návrat tam, odkud přišla. Odmítla, odvolala se – putovala tedy do detence na letišti.

Důvod nevpuštění? Imigrační úřad (Population Immigration and Border Authority) jej definoval dvěma slovy: „boycott activity“. Lara byla v minulosti činná – jako funkcionářka, ne jen pouhá aktivistka – v oblasti propagace bojkotu Izraele.

Podle izraelských médií je Lara členkou univerzitní skupiny National Students for Justice in Palestine, která podporuje bojkot Izraele; v letech 2016-2017 působila dokonce jako předsedkyně skupiny.

Zde si nemůžeme nepovšimnout paradoxu. Na jedné straně podpora bojkotu, na druhé straně jí není proti mysli v Izraeli studovat. (K tomu ještě zajímavost níže.)

Lara se ovšem odvolala, jak uvedeno, a její případ tudíž řeší soud; vše se děje v souladu s loni přijatým zákonem, který takto definuje Židovský tiskový a informační servis:

  • Kneset v pondělí 6. března (2017) přijal zákon, umožňující izraelskému ministru vnitra nevydávat vstupní víza do země a povolení k pobytu příslušníkům a příznivcům hnutí BDS (Bojkot, stažení investic, sankce) a osobám, které se veřejně podporují bojkot Izraele anebo izraelských osad. Návrh předložený stranou Likud podpořila většina pravicových a centristických stran. Zákon se týká nejen příznivců samotného hnutí BDS, ale i zástupců spřízněných organizací, obchodních společností, skupin a iniciativ, jež podporují jakýmkoli způsobem bojkot Izraele. Týká se výzev k bojkotu osad na Západním břehu Jordánu a zboží vyprodukovaného osadníky. Obhájci zákona vycházejí z jednoduchého a dobře srozumitelného principu, který formuloval při předkládání návrhu poslanec David Amsalem (Likud): „Když mne někdo ponižuje, nepustím si ho domů. Když nás někdo napadá, reagujeme.“

Víc snad vysvětlovat netřeba. Na Laru bylo možné tento zákon vztáhnou – a proto úřady konaly a do země ji nepustily. Za sebe dodám: když bojkot, tak oboustranný.

Kauza ještě není u konce, ministr Erdan dal na vědomí, že Lara má šanci v Izraeli studovat, pakliže osobně prohlásí, že bojkot Izraele je nelegitimní a že lituje svých dosavadních aktivit v této záležitosti – v tom případě jsou úřady ochotné zákaz vstupu přehodnotit. „Zatím jsme ale viděli jenom sofistiku,“ dodal ministr Erdan podle úterního (9/10) portálu Times of Israel.

A použil srozumitelnou argumentaci. Bylo by nerozumné, aby do země byla vpuštěna osoba, která bude fotografovat vojáky a pak je v zahraničí falešně a překrouceně prezentovat, což se ovšem týká i jiných věcí. „Je načase,“ dodal, „aby Izrael jako každá jiná normální země řekl těm, kdo se ho snaží v zahraničí poškodit, že za své akce musí zaplatit.“

Lara se sice snaží obhajovat zdánlivě logickým argumentem, že ona bojkot Izraele nepodporuje, neboť by prý neměla zájem v zemi studovat, ale k tomu ministr Erdan na svém Twitteru (obr. 1) připomněl případ Omara Barghoutiho, spoluzakladatele protiizraelského hnutí BDS a zakládajícího člena kampaně „Palestinian Campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel“.

Tento člověk, který je mimochodem proti dvoustátnímu řešení Izrael – Palestina, narozen v Kataru arabským rodičům palestinského původu, se v 90. letech přiženil do Izraele, kde získal právo trvalého pobytu. Ačkoli si z propagace bojkotu Izraele udělal „politickou živnost“, sám vystudoval Telavivskou univerzitu – a když je na tento rozpor tázán, reaguje slovy, že je to jeho soukromá věc.

K tomu ministr přidává zase svoji logiku: Tak nám tu nevykládejte, že ten, kdo v Izraele studuje, nemůže současně podporovat bojkot našeho státu.

Jak absurdní, jak příznačné.

FOTOODKAZ: Lara Al Qassemová – obrázek ZDE

... obr. 1/

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 9.10.2018 13:37 | karma článku: 37.58 | přečteno: 1435x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

K svatováclavskému kázání Petra Piťhy

Kázání probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském (nikoli Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze) Petra Piťhy z 28. září na téma Istanbulské úmluvy mělo jeden pozitivní efekt.

15.10.2018 v 11:45 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1469 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak to Arabové vlastně myslí? (Doplněno)

V souvislosti s kontroverzí kolem Američanky arabského původu Lary Al Qasemové, která po příletu do Izraele nebyla vpuštěna do země, znovu vyvstala otázka, jak to Arabové myslí s Jeruzalémem.

14.10.2018 v 13:55 | Karma článku: 39.10 | Přečteno: 1805 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k případu Andrewa Brunsona

Americký web The Christian Post přinesl unikátní svědectví o pátečním (12/10) soudu s Andrewem Brunsonem, během něhož byl tento v Turecku souzený nevinný americký pastor sice uznán vinným, ale propuštěn.

13.10.2018 v 22:00 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 350 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zázraky se dějí: Nevinný pastor Andrew Brunson je volný!

Čekal jsem na ten verdikt s napětím a nadějí. Nedokázal jsem se smířit s tím, že by se nevinný člověk mohl vrátit do vězení na dlouhá léta. Jenom proto, že se jistý režim chová pošetile a paranoidně.

12.10.2018 v 18:37 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 439 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Szturc

Totální rozpad osobnosti prezidenta republiky v přímém přenosu...

Dnešní rozhovor s prezidentem republiky v přímém přenosu byl opět výživný. Moderátor pořadu Dvacet minut radiožurnálu Jan Pokorný se marně pokoušel mírnit hlavu státu. Takže "ku*da" z minulého vystoupení nahradil výraz "zm*d".

15.10.2018 v 18:46 | Karma článku: 32.62 | Přečteno: 1411 | Diskuse

Jan Ziegler

Zabití Palestinky jsou plná média, o vraždách Izraelců se mlčí

Bezdůvodné násilí vůči druhému člověku je neomluvitelné. Ano, je hnusné, že nějací násilníci házeli kameny po palestinském autu, ve kterém v sobotu zabili matku osmi dětí. Věřím však, že izraelská policie zatkne pachatele.

15.10.2018 v 18:14 | Karma článku: 31.72 | Přečteno: 914 | Diskuse

Karel Trčálek

Sto let zlodějské republiky, kde všichni kradou

A jak by taky nekradli! My, Češi, jsme prostě národ zlodějů. Proč by se jinak zaváděla EET, kdyby všichni nekradli, aha?

15.10.2018 v 17:37 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 469 | Diskuse

Aleš Vavřinec

O strachu mužů z žen a jak z něj ven

Můj nejdelší a největší článek a rovnou o jednom velkém tabu. O jednom velkém strachu, které ničí nejen muže, ženy a jejich děti, ale i celou společnost. A taky co s tím můžeme a musíme udělat. Přeji inspirativní čtení.

15.10.2018 v 15:15 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 877 | Diskuse

Petr Binder

Zázrak a prokletí jménem televize

O víkendu jsem onemocněl nebezpečnou virózou a musel jsem to vyležet v posteli. Kašlíček a rýmička. Měl jsem možnost konzumovat televizní vysílání ve větší míře. Stal se zázrak.

15.10.2018 v 14:16 | Karma článku: 25.86 | Přečteno: 780 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 24.44 Průměrná čtenost 988

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz