Budoucnost s půvabnou primátorkou? V Karlových Varech nikoli poprvé

8. 10. 2018 18:47:01
;Nejsem volič ANO, ani jeho fanoušek. Jsem však demokrat. Proto musím respektovat výsledek voleb. V Karlových Varech Babišovo hnutí s výraznou převahou zvítězilo. V 35členném zastupitelstvu má 12 křesel

Druzí na pásce, Karlovaráci, jich mají osm. Z toho je zřejmé, že obě uskupení by vytvořila sice relativně pohodlnou, ale ne až tak stabilní většinu (20 z potřebných osmnácti).

Než budu pokračovat, připomenu počty mandátů dalších stran:

  • Karlovarská občanská koalice (formace dosavadního primátora Kulhánka) ... 5

  • Piráti ... 5

  • ODS ... 3

  • KSČM ... 2

Nabízelo se tedy – a to byly moje počáteční povolební úvahy – přibrat do koalice někoho dalšího. Netušil jsem sice, jestli Karlovaráci řeknou své ano spojenectví s ANO, ale předpokládal jsem to; do voleb šli přece s tím, aby nebyli v opozici, řečeno zjednodušeně. Navíc, lídrem ANO v Karlových Varech – a zde musím říci, že se Babišovi povedl skvělý „marketingový“ tah – je mladá a respektovaná generální ředitelka prestižního Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer Ferklová. V politice se dosud neangažovala a případné stíny, které na ANO padají v nejrůznějších souvislostech, její pověst příliš neovlivní.

Zde musím říci, že je na tom nesrovnatelně lépe než hejtmanka Jana M. Vildumetzová, která má za sebou kandidaturu do jednoho místního zastupitelstva za Stranu zelených, poté členství v ODS a posléze přestup do ANO. To jen na okraj.

Andrea P. Ferklová je tudíž politicky nepopsaný list – a bude záležet především na ní, jaký bude jeho obsah. Věřme, že ji nestihne stejný úděl jako v Praze Adrianu Krnáčovou. Ta měla také od počátku podporu Andreje Babiše, aby na konci její primátorské kariéry zazněla z úst šéfa hnutí slova, že za pražský propadák může především ona. (AB to řekl trochu jinými slovy, ale v podstatě chtěl říci právě toto. Její neúspěch je ovšem do jisté míry i jeho politickým nezdarem.)

Je možné namítnout, že Andrea P. Ferklová ještě primátorkou není, ale troufnu si tvrdit, že dozajista bude. Tak to má v demokracii fungovat: lídr vítězné strany (v poměrném systému s potřebným koaličním potenciálem) by měl být automaticky primátorem (ve velké politice premiérem), případně by měl mít právo prvního pokusu.

Vůči ANO můžeme mít, a mnozí také máme, bezpočet výhrad (politická divize Agrofertu) – v demokracii nejsmysluplnějším projevem výhrady je čin: danou formaci nevolit -, nicméně jeho existence a (nejen) karlovarský triumf je realita, kterou nelze ignorovat.

Ptám se jako volič pravice: má smysl ANO bojkotovat, podobně jako komunisty? Karlovarská ODS usoudila, že nikoli. Proto jsme si mohli na Facebooku zřejmě budoucí primátory A. P. Ferklové přečíst v pondělí (8/10) tento post:

Pokud tento záměr vyjde, bude mít nová koalice většinu 23 křesel, což se jeví jako optimální (čím méně subjektů v koalici, tím menší šance na rozpad). Jisté turbulence by mohly nastat, pokud by pražskému centru občanských demokratů byla spolupráce s babišovci ve Varech proti srsti. Věřme, že jsou to liché obavy.

Pokud se podaří dohodnou tuto koalici tří v brzké době a radnice začne s novou primátorkou – profesionální manažerkou záhy normálně pracovat (a nezabývat se sama sebou), bude to vítězství pro všechny. Slibů bylo totiž řečeno víc než dost – a nyní je třeba spustit proces vedoucí k tomu, aby se z billboardů dostaly do reálného života.

Problémů a věcí k řešení má naše lázeňská metropole víc než dost, byť řada projektů byla v nedávné minulosti uskutečněna a město bylo zvelebeno. Osobně budu považovat za měřítko úspěšnosti nového vedení, podaří-li se zrekonstruovat chodníky na okraji města a obnovit bazén v horní části hotelového komplexu Thermal. Naproti tomu se domnívám, že populistický nápad na dopravu MHD zdarma (tuto myšlenku vášnivě obhajovala A. P. Ferklová v předvolební kampani a hlásí se k ní i nyní) může být tiše opuštěn – pravicově orientovaný člověk vidí v něčem takovém v principu čertovo kopítko. Bavme se o přiměřenosti ceny, o diverzifikaci a snížení cen jízdného pro sociálně slabší, ale – moc prosím – nikomu nedávejme nic zadarmo. Ani koblihy, ani cenu za služby.

PS: V úvodu jsem psal o půvabné primátorce. Nikoli první v Karlových Varech. V listopadu to bude deset let, co odešla z tohoto postu Veronika Vlková (obr. 1). Andrea P. Ferklová je na obrázku 2.

... obr. 1/ Veronika Vlková (ODS), karlovarská primátorka 2006-2008. Zdroj: iDNES/Foto Lukáš Kuběna, MF DNES.

... obr. 2/Andrea Pfeiffer Ferklová, dosavadní generální ředitelka Grandhotelu Pupp, jako lídr ANO vítězka komunálních voleb v Karlových Varech. Zdroj: iDNES/Foto Václav Šlauf, MAFRA.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 8.10.2018 18:47 | karma článku: 13.92 | přečteno: 694x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

K vraždě u pramene

Byl to ďábelský, hnusný, odporný, zákeřný a zbabělý čin. Arabští teroristé útočící na Židy v jejich odvěké zemi opět ukázali svoji pravou tvář. Podle svých soukmenovců v Pásmu Gazy to byli hrdinové.

23.8.2019 v 21:21 | Karma článku: 28.76 | Přečteno: 468 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bez osobních útoků by to nešlo, páni prezidenti?

Dovolte mi, abych bez jakékoli souvislosti s Milošem Zemanem citoval Jana Weicha: „Kde blb, tam nebezpečno.“ Jak by se toto konstatování líbilo příznivcům současného prezidenta?

22.8.2019 v 18:53 | Karma článku: 25.46 | Přečteno: 733 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Je rozhodnuto: Sněmovna se rozšíří. O dvojnásobek

Nikoli poslanců, ale podlahové plochy. Na více než 100 tisíc metrů čtverečních. Minulý týden tento záměr schválila příslušná komise na radnici hlavního města.

20.8.2019 v 12:00 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 286 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Je to tak nepochopitelné?

V únoru 2018 byl na křižovatce u vjezdu do města Ariel v samařské oblasti Země izraelské ubodán Arabem devětadvacetiletý Itamar Ben Gal. Zanechal po sobě ženu a čtyři děti.

20.8.2019 v 10:17 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 417 | Diskuse

Další články z rubriky Karlovy Vary

Hanka Deutschmannova

Plenér Loket 2019

Informace pro blogery i čtenáře ke konání tradiční lerní tvůrčí dílny v malebném městečku Loket a okolí.

31.7.2019 v 20:49 | Karma článku: 5.69 | Přečteno: 169 | Diskuse

Jiří Hynek

Jak snadno proměnit víno ve vodu (na filmovém festivalu v Karlových Varech)

Kulturní fronta téměř čtyřiceti herců a režisérů se vzbouřila proti tomu, aby jejich pobyt na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary financovali zbrojaři.

2.7.2019 v 6:55 | Karma článku: 45.33 | Přečteno: 3402 | Diskuse

Josef Železný

„Sudetská autostráda“ pod Krušnými horami - nejdéle stavěná dálnice?

Po Mnichovské dohodě 30. září 1938 byly Německu postoupeny pohraniční území republiky. Ihned po jejich odtržení od Československa začínali sudetští politici uvažovat o stavbě dálnice tzv. sudetské autostrády pod Krušnými horami...

26.6.2019 v 7:39 | Karma článku: 19.56 | Přečteno: 1038 | Diskuse

Martina Uhrová

Číslo 5 žije aneb můj 1. rok po DBS

..dýchám, chodím, mluvím, tedy JSEM A ŽIJI. A když píši žiji, tak to myslím doslova. Nikdy už to nebude tak, jako když jsem byla zdravá, ale metoda DBS, mě vrátila zpět do života

9.3.2019 v 14:32 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 412 | Diskuse
Počet článků 2710 Celková karma 20.56 Průměrná čtenost 986

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz