Budoucnost s půvabnou primátorkou? V Karlových Varech nikoli poprvé

8. 10. 2018 18:47:01
;Nejsem volič ANO, ani jeho fanoušek. Jsem však demokrat. Proto musím respektovat výsledek voleb. V Karlových Varech Babišovo hnutí s výraznou převahou zvítězilo. V 35členném zastupitelstvu má 12 křesel

Druzí na pásce, Karlovaráci, jich mají osm. Z toho je zřejmé, že obě uskupení by vytvořila sice relativně pohodlnou, ale ne až tak stabilní většinu (20 z potřebných osmnácti).

Než budu pokračovat, připomenu počty mandátů dalších stran:

  • Karlovarská občanská koalice (formace dosavadního primátora Kulhánka) ... 5

  • Piráti ... 5

  • ODS ... 3

  • KSČM ... 2

Nabízelo se tedy – a to byly moje počáteční povolební úvahy – přibrat do koalice někoho dalšího. Netušil jsem sice, jestli Karlovaráci řeknou své ano spojenectví s ANO, ale předpokládal jsem to; do voleb šli přece s tím, aby nebyli v opozici, řečeno zjednodušeně. Navíc, lídrem ANO v Karlových Varech – a zde musím říci, že se Babišovi povedl skvělý „marketingový“ tah – je mladá a respektovaná generální ředitelka prestižního Grandhotelu Pupp Andrea Pfeffer Ferklová. V politice se dosud neangažovala a případné stíny, které na ANO padají v nejrůznějších souvislostech, její pověst příliš neovlivní.

Zde musím říci, že je na tom nesrovnatelně lépe než hejtmanka Jana M. Vildumetzová, která má za sebou kandidaturu do jednoho místního zastupitelstva za Stranu zelených, poté členství v ODS a posléze přestup do ANO. To jen na okraj.

Andrea P. Ferklová je tudíž politicky nepopsaný list – a bude záležet především na ní, jaký bude jeho obsah. Věřme, že ji nestihne stejný úděl jako v Praze Adrianu Krnáčovou. Ta měla také od počátku podporu Andreje Babiše, aby na konci její primátorské kariéry zazněla z úst šéfa hnutí slova, že za pražský propadák může především ona. (AB to řekl trochu jinými slovy, ale v podstatě chtěl říci právě toto. Její neúspěch je ovšem do jisté míry i jeho politickým nezdarem.)

Je možné namítnout, že Andrea P. Ferklová ještě primátorkou není, ale troufnu si tvrdit, že dozajista bude. Tak to má v demokracii fungovat: lídr vítězné strany (v poměrném systému s potřebným koaličním potenciálem) by měl být automaticky primátorem (ve velké politice premiérem), případně by měl mít právo prvního pokusu.

Vůči ANO můžeme mít, a mnozí také máme, bezpočet výhrad (politická divize Agrofertu) – v demokracii nejsmysluplnějším projevem výhrady je čin: danou formaci nevolit -, nicméně jeho existence a (nejen) karlovarský triumf je realita, kterou nelze ignorovat.

Ptám se jako volič pravice: má smysl ANO bojkotovat, podobně jako komunisty? Karlovarská ODS usoudila, že nikoli. Proto jsme si mohli na Facebooku zřejmě budoucí primátory A. P. Ferklové přečíst v pondělí (8/10) tento post:

Pokud tento záměr vyjde, bude mít nová koalice většinu 23 křesel, což se jeví jako optimální (čím méně subjektů v koalici, tím menší šance na rozpad). Jisté turbulence by mohly nastat, pokud by pražskému centru občanských demokratů byla spolupráce s babišovci ve Varech proti srsti. Věřme, že jsou to liché obavy.

Pokud se podaří dohodnou tuto koalici tří v brzké době a radnice začne s novou primátorkou – profesionální manažerkou záhy normálně pracovat (a nezabývat se sama sebou), bude to vítězství pro všechny. Slibů bylo totiž řečeno víc než dost – a nyní je třeba spustit proces vedoucí k tomu, aby se z billboardů dostaly do reálného života.

Problémů a věcí k řešení má naše lázeňská metropole víc než dost, byť řada projektů byla v nedávné minulosti uskutečněna a město bylo zvelebeno. Osobně budu považovat za měřítko úspěšnosti nového vedení, podaří-li se zrekonstruovat chodníky na okraji města a obnovit bazén v horní části hotelového komplexu Thermal. Naproti tomu se domnívám, že populistický nápad na dopravu MHD zdarma (tuto myšlenku vášnivě obhajovala A. P. Ferklová v předvolební kampani a hlásí se k ní i nyní) může být tiše opuštěn – pravicově orientovaný člověk vidí v něčem takovém v principu čertovo kopítko. Bavme se o přiměřenosti ceny, o diverzifikaci a snížení cen jízdného pro sociálně slabší, ale – moc prosím – nikomu nedávejme nic zadarmo. Ani koblihy, ani cenu za služby.

PS: V úvodu jsem psal o půvabné primátorce. Nikoli první v Karlových Varech. V listopadu to bude deset let, co odešla z tohoto postu Veronika Vlková (obr. 1). Andrea P. Ferklová je na obrázku 2.

... obr. 1/ Veronika Vlková (ODS), karlovarská primátorka 2006-2008. Zdroj: iDNES/Foto Lukáš Kuběna, MF DNES.

... obr. 2/Andrea Pfeiffer Ferklová, dosavadní generální ředitelka Grandhotelu Pupp, jako lídr ANO vítězka komunálních voleb v Karlových Varech. Zdroj: iDNES/Foto Václav Šlauf, MAFRA.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 8.10.2018 18:47 | karma článku: 13.33 | přečteno: 643x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

K svatováclavskému kázání Petra Piťhy

Kázání probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském (nikoli Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze) Petra Piťhy z 28. září na téma Istanbulské úmluvy mělo jeden pozitivní efekt.

15.10.2018 v 11:45 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1469 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak to Arabové vlastně myslí? (Doplněno)

V souvislosti s kontroverzí kolem Američanky arabského původu Lary Al Qasemové, která po příletu do Izraele nebyla vpuštěna do země, znovu vyvstala otázka, jak to Arabové myslí s Jeruzalémem.

14.10.2018 v 13:55 | Karma článku: 39.10 | Přečteno: 1805 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k případu Andrewa Brunsona

Americký web The Christian Post přinesl unikátní svědectví o pátečním (12/10) soudu s Andrewem Brunsonem, během něhož byl tento v Turecku souzený nevinný americký pastor sice uznán vinným, ale propuštěn.

13.10.2018 v 22:00 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 350 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zázraky se dějí: Nevinný pastor Andrew Brunson je volný!

Čekal jsem na ten verdikt s napětím a nadějí. Nedokázal jsem se smířit s tím, že by se nevinný člověk mohl vrátit do vězení na dlouhá léta. Jenom proto, že se jistý režim chová pošetile a paranoidně.

12.10.2018 v 18:37 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 439 | Diskuse

Další články z rubriky Karlovy Vary

Lubomír Stejskal

Co je dovoleno Jovovi ...

Na začátku tohoto týdne jsme se dozvěděli, že karlovarští radní odvolali ze všech funkcí v orgánech města Romana Krčka. Stejně tak byl zbaven členství ve dvou komisích na magistrátu.

29.8.2018 v 10:15 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 600 | Diskuse

Vlasta Fišrová

O muži s dýmkou, Máří Magdaleně, květinách a svatbě

Do lázní si jezdíme odpočinout, popíjet prameny, nechávat se hýčkat. V tom lepším případě, jindy jsme ti nádeníci, kteří tu pracují pro lázeňské hosty. Jeden letní den jsem spojila oboje, jak to příjemné, tak i pracovní.

11.8.2018 v 19:10 | Karma článku: 7.15 | Přečteno: 157 | Diskuse

Šárka Diessl

Jsem sama a divná rozhodně nejsem

Neobhajuji se. Nemám před kým. Vysvětluji. Těm, kteří stále nechápou. Mám toho dost, co mě dělá šťastnou. A trochu jiná jsem byla vždycky.

11.6.2018 v 10:03 | Karma článku: 32.04 | Přečteno: 2767 | Diskuse

Karel Sýkora

The Bohicas - Where You At

The Bohicas are an English indie rock band from Essex, England, consisting of vocalist and guitarist Dominic McGuinness, drummer Brendan Heaney, guitarist Dominic John, and bassist Adrian Acolatse.

15.2.2018 v 19:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 |
Počet článků 2350 Celková karma 24.44 Průměrná čtenost 988

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz