Slovo k makedonskému referendu

1. 10. 2018 8:00:41
Makedonské referendum, které se v podstatě týkalo změny názvu státu a konalo se v neděli 30. září 2018, jsem sledoval s velkou pozorností. Z více důvodů. Jeden z nich: celou záležitost považuji za řecké „velbloudářství“.

Rozuměj: tak nazývám ty, kdo dělají z komára velblouda. Jsem v šoku z toho, že svět tancuje podle toho, jak hysteričtí Řekové pískají. Nejde přitom o první řecký exces – připomeňme jejich podíl na kyperské krizi z roku 1974, jakož i falšování statistik kvůli vstupu do eurozóny a následnou tamní dluhovou krizi. Prostě potížisté.

Ve vztahu k názvu Makedonie stačil dle mého názoru slib této republiky, zapsaný v její ústavě (což se stalo – viz obr. 1), že nemá žádné územní nároky vůči sousedům, což by spolu s (Řeky vynucenou) změnou makedonské vlajky byla dostatečná záruka, že je Makedonská republika nepřepadne a nepřipojí území historické Makedonie ke svému státu, z čehož měli zejména Řekové panickou hrůzu, byť nesmyslnou a nepodloženou. Nebylo nutné tlačit na pilu a nutit zemi ke změně názvu na Severní Makedonie.

... obr. 1/Na šipkou text čl. 1 Dodatku I Kapitoly X současné makedonské ústavy v anglické verzi. (Zdroj: Web makedonského parlamentu)

Sám pro sebe nazývám takové jednání vůči sousedovi (Řeků vůči Makedoncům) jako politickou šikanu, čemuž mezinárodní společenství ochotně asistuje.

Byl bych s tím srozuměn, kdyby v jiné části světa bylo měřeno stejným metrem. Na mysli mám, jak jinak, tzv. stát Palestina, jehož název stejné mezinárodní společenství ochotně akceptuje, byť jde v principu o stejný problém jako v případě Makedonie.

V české Wikipedii, kterou cituji jako bloger snad vůbec poprvé (raději hledám jiné zdroje), je v záležitosti sporu o název Makedonie tato skvělá formulace

  • Podstata sporu spočívá v tom, zda-li jeden stát může používat název pro podstatně širší geografické území (v tomto případě se jedná o území celé historické Makedonie včetně Egejské a Pirinské Makedonie), pokud se jeho území nachází pouze na jeho menší části (pouze tzv. Vardarské Makedonie), která byla po První balkánské válce součástí nejprve Srbska a později Jugoslávie.

Přesně to se týká oné „Palestiny“. I kdyby platilo, že arabská Palestina jako samostatný stát se bude nacházet na území Západního břehu, východního Jeruzaléma a Pásma Gazy, jde o méně než třicet procent teritoria historické Palestiny (ve verzi britského mandátu, tj. bez Transjordánska).

Tedy: stejná situace jako ve sporu Řecko – Makedonie. Rozdíl: zatímco název Makedonie se už řadu dlouhých let řeší, název Palestina pro stát Arabů ve Svaté zemi nikoli. Dvojí metr? Bezesporu! Otázka zní proč.

Vraťme se ale do FYROMU. Kam že? Inu, to je odporný název Makedonie podle řeckých představ (zkratka pro The Former Yugoslav Republic of Macedonia). Takže znovu: vraťme se do Makedonie.

Referendum, aby bylo platné, muselo přilákat víc než 50 procent registrovaných voličů. Těch je (zaokrouhledně) 1,8 milionu. Podaří se to?

Hlasování jsem sledoval na makedonských serverech, většinou na webu listu Nová Makedonie. Tam se po 18. hodině SELČ (v Makedonii je stejný čas jako v ČR) objevil tento titulek:

(obr. 2)

Do 17:00 SELČ přišlo hlasovat 28,83 procent voličů.

Vzhledem k tomu, že referendum končilo v 19:00 večer, bylo více méně jasné, že skončí fiaskem.

V 19:10 následovala aktualizace:

(obr. 3)

Do 18:30 přišlo k urnám 34,59 procent. (Později upřesněno na 34,09 procent.)

Do padesáti procent je hodně daleko, že by to zachránili ti, kdo přišli v poslední půl hodině? Nepravděpodobné.

A tak jsem čekal dál. Do 21:23 hod, kdy makedonská agentura MIA oznámila, že po sečtení necelé poloviny hlasů bylo 90.81 procent pro a 6,18 procent proti. Je to famózní výsledek, ovšem neplatného referenda. Účasti přes 50 procent se dosáhnout nepodařilo.

Svým způsobem se Makedoncům nedivím. Mají svoji hrdost a nechtějí být loutkou v rukách svého jižního souseda. Stoupenci bojkotu referenda vyšli do ulic a začali slavit. Výsledek hlasování ve stylu „ani nahá, ani oblečená“ bude zřejmě bolehlavem pro tamní vládnoucí politiky, i když referendum nebylo pro vládu závazné. Dilema: jsou Makedonci jako společnost pro, nebo proti novému názvu Severní Makedonie?

(Uzávěrka tohoto článku byla 30. září 2018 ve 22:10 SELČ.)

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 1.10.2018 8:00 | karma článku: 15.77 | přečteno: 459x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

K svatováclavskému kázání Petra Piťhy

Kázání probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském (nikoli Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze) Petra Piťhy z 28. září na téma Istanbulské úmluvy mělo jeden pozitivní efekt.

15.10.2018 v 11:45 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1469 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak to Arabové vlastně myslí? (Doplněno)

V souvislosti s kontroverzí kolem Američanky arabského původu Lary Al Qasemové, která po příletu do Izraele nebyla vpuštěna do země, znovu vyvstala otázka, jak to Arabové myslí s Jeruzalémem.

14.10.2018 v 13:55 | Karma článku: 39.10 | Přečteno: 1805 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k případu Andrewa Brunsona

Americký web The Christian Post přinesl unikátní svědectví o pátečním (12/10) soudu s Andrewem Brunsonem, během něhož byl tento v Turecku souzený nevinný americký pastor sice uznán vinným, ale propuštěn.

13.10.2018 v 22:00 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 350 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zázraky se dějí: Nevinný pastor Andrew Brunson je volný!

Čekal jsem na ten verdikt s napětím a nadějí. Nedokázal jsem se smířit s tím, že by se nevinný člověk mohl vrátit do vězení na dlouhá léta. Jenom proto, že se jistý režim chová pošetile a paranoidně.

12.10.2018 v 18:37 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 439 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vilém Ravek

Zeman asi chce oslavit 100. výročí vzniku Československa studenou občanskou válkou.

Zeman vyzval ke zrušení Senátu. S ohledem na výsledek voleb to evidentně znamená výzvu k studené občanské válce.

15.10.2018 v 19:47 | Karma článku: 19.98 | Přečteno: 407 | Diskuse

Jan Dvořák

Proč by měl premiér předstírat, že volil?

Premiér se stal terčem kritiky, protože ve druhém kole nešel volit, čímž prý dal velmi špatný příklad veřejnosti, která se pak ve ztečené míře obtěžovala k urnám jít.

15.10.2018 v 19:29 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 253 | Diskuse

Karel Trčálek

Otevřený dopis panu Liboru Čermákovi

Kolik je na světě polopravd? Jedna, dvě, tisíc, milión? Nebo snad můžeme mít polopravdu všichni, kteří jsme při smyslech? Pan Čermák si ovšem myslí, že má polopravdu jen on. Trochu smutné...

15.10.2018 v 18:52 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 639 | Diskuse

Libor Čermák

Otevřený dopis panu Junckerovi

Vážený pane předsedo EK Junckere, považuji za velice skandální, jakým způsobem narušujete politickou stabilitu středoevropských zemí, a to včetně ČR a rozeštváváte lidi v nich. Jakým způsobem? To hned popíšu.

15.10.2018 v 17:13 | Karma článku: 37.64 | Přečteno: 1187 |

Aleš Merta

Pán předseda ODS se mýlí, pravdu má Andrej Babiš

Je nezpochybnitelným faktem, že ODS významně postavila svou předvolební kampaň na vymezení se k Hnutí ANO, přičemž argumentovala tím, že ANO je levicové hnutí, což dokládala vznikem vládní koalice ANO a ČSSD podpořenou komunisty.

15.10.2018 v 13:09 | Karma článku: 32.17 | Přečteno: 1890 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 24.44 Průměrná čtenost 988

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz