Dívka u prezidenta

30. 09. 2018 19:24:29
Devatenáctiletá Hanan Dabbahová se může pochlubit dvojím prvenstvím. Je první arabskou muslimkou, která působí jako dobrovolnice v izraelské civilní službě a první Arabkou sloužící v sídle prezidenta.

Její příběh přinesl 29/9 server Ynetnews.com („The first Arab national service volunteer at the President's Residence“).

Jak je všeobecně známo, vojenská služba je v Izraeli povinná pro židovské muže a ženy, a také pro mužské příslušníky některých menšin (Drúzové, Čerkesové); pro občany arabské národnosti nikoli. Ti mohou sloužit v dobrovolné civilní službě (National Service), případně dobrovolně také v armádě.

Jednou z těchto dobrovolnic je zmíněná Hanan. Pochází z galilejského (severoizraelského) arabského městečka Deir al Asad a jako dobrovolnice se jí dostalo mimořádné cti. Byla vybrána ke službě do sídla izraelské hlavy státu (Bejt Hanasi – Dům prezidenta) v Jeruzalémě, kde působí v oddělení Content and Strategy Department.

Její příběh je svým způsobem výjimečný, protože arabské dobrovolnice se rekrutují z řad dívek a žen křesťanského vyznání – ona je podle Ynetnews, jak již naznačeno, první arabskou muslimkou v National Service a první Arabkou sloužící u prezidenta (tím je nyní Reuven Rivlin).

Proč se pro tuto službu rozhodla? Protože rodiče ji vedli k tomu, aby na izraelské společnosti viděla tu pozitivní stránku.

Začátky ovšem neměla snadné. V jejím galilejském bydlišti se setkala s nepochopením, kritikou a posměchem. „Budeš tam dělat akorát tak uklízečku,“ dozvěděla se od svých soukmenovců. Byla to lež.

Stejně tak ani její židovské spolubydlící v dočasném jeruzalémském domově nebyly zprvu nadšeny.

Jedna z nich se jí na uvítanou zeptala: „Ty jsi jako že Arabka?“ Když jí to potvrdila, Židovka pronesla: „Jak budu dnes spát, když vím, že tu je Arabka?“ „To byla první slova, která jsem po příchodu slyšela,“ povzdechla si Hanan.

Pak se ale všechny dobrovolnice dobře sžily. Vytvořily příjemný domov plný vzájemného respektu. Jak to vypadá v praxi? Hanan vysvětluje: „V pátek, který je pro muslimy posvátným dnem, přináším do apartmánu Korán – a holky to respektují. Sabat držíme společně. A o ramadánu, když jsme spolu, půst přeruším.“

Pozoruhodný, možná příkladný kompromis pro soužití lidí odlišných vyznání.

Jedna z jejích spolubydlící, Eden, k rozhodnutí Hanan říká: "Udělala velice odvážnou volbu, ale obtížnou. Jde tu o vnitřní konflikt - společnost, v níž vyrůstala versus společnost, ve které žije nyní. Někdy se tyto dva světy navzájem střetávají. Doufám, že další arabské dobrovolnice se budou angažovat v National Service, aby se izraelská společnost víc otevřela.“

V Domě prezidenta si přítomnost Hanan pochvalují. „Je výřečná, má velice jasná stanoviska. Je průkopnicí. Její přítomnost osvětluje všechna tmavá místa,“ uvádí nadřízená arabské dobrovolnice a poradkyně prezidenta Roni Alonová.

A budoucnost?

Hanan je adeptkou neoficiálního studijního programu pro místní samosprávu. Říká, že chce podporovat větší zastoupení žen v arabské samosprávě. Považuje za důležité rozšířit všeobecné povědomí u žen a zvýšit úroveň jejich vzdělání. Je prý mnoho Arabek, které uzavírají sňatek hned po střední škole. Pokud je to jejich rozhodnutí, pak je to v pořádku, ale většinou tomu tak není, domnívá se Hanan, která si přeje, aby hlas hájící zájmy žen byl více slyšet.

Kdyby všichni Arabové a Arabky uvažovali jako Hanan Dabbahová, žádný izraelsko-arabský konflikt by neexistoval. To je ovšem iluze – a ještě dlouho bude.

FOTOODKAZY

Obrázek 1 – Hanan se současným prezidentem Reuvenem Rivlinem. (Zdroj: Ynetnews)

Obrázek 2 – vpředu Hanan Dabbahová v Bejt Hanasi. Za ní portréty předchozích prezidentů, zleva: Šimon Peres, Ezer Weizman, Chaim Herzog. (Zdroj: Ynetnews)

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 30.9.2018 19:24 | karma článku: 18.02 | přečteno: 427x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

K svatováclavskému kázání Petra Piťhy

Kázání probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském (nikoli Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze) Petra Piťhy z 28. září na téma Istanbulské úmluvy mělo jeden pozitivní efekt.

15.10.2018 v 11:45 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1469 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak to Arabové vlastně myslí? (Doplněno)

V souvislosti s kontroverzí kolem Američanky arabského původu Lary Al Qasemové, která po příletu do Izraele nebyla vpuštěna do země, znovu vyvstala otázka, jak to Arabové myslí s Jeruzalémem.

14.10.2018 v 13:55 | Karma článku: 39.10 | Přečteno: 1805 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k případu Andrewa Brunsona

Americký web The Christian Post přinesl unikátní svědectví o pátečním (12/10) soudu s Andrewem Brunsonem, během něhož byl tento v Turecku souzený nevinný americký pastor sice uznán vinným, ale propuštěn.

13.10.2018 v 22:00 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 350 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zázraky se dějí: Nevinný pastor Andrew Brunson je volný!

Čekal jsem na ten verdikt s napětím a nadějí. Nedokázal jsem se smířit s tím, že by se nevinný člověk mohl vrátit do vězení na dlouhá léta. Jenom proto, že se jistý režim chová pošetile a paranoidně.

12.10.2018 v 18:37 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 439 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Szturc

Totální rozpad osobnosti prezidenta republiky v přímém přenosu...

Dnešní rozhovor s prezidentem republiky v přímém přenosu byl opět výživný. Moderátor pořadu Dvacet minut radiožurnálu Jan Pokorný se marně pokoušel mírnit hlavu státu. Takže "ku*da" z minulého vystoupení nahradil výraz "zm*d".

15.10.2018 v 18:46 | Karma článku: 32.62 | Přečteno: 1411 | Diskuse

Jan Ziegler

Zabití Palestinky jsou plná média, o vraždách Izraelců se mlčí

Bezdůvodné násilí vůči druhému člověku je neomluvitelné. Ano, je hnusné, že nějací násilníci házeli kameny po palestinském autu, ve kterém v sobotu zabili matku osmi dětí. Věřím však, že izraelská policie zatkne pachatele.

15.10.2018 v 18:14 | Karma článku: 31.72 | Přečteno: 914 | Diskuse

Karel Trčálek

Sto let zlodějské republiky, kde všichni kradou

A jak by taky nekradli! My, Češi, jsme prostě národ zlodějů. Proč by se jinak zaváděla EET, kdyby všichni nekradli, aha?

15.10.2018 v 17:37 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 469 | Diskuse

Aleš Vavřinec

O strachu mužů z žen a jak z něj ven

Můj nejdelší a největší článek a rovnou o jednom velkém tabu. O jednom velkém strachu, které ničí nejen muže, ženy a jejich děti, ale i celou společnost. A taky co s tím můžeme a musíme udělat. Přeji inspirativní čtení.

15.10.2018 v 15:15 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 877 | Diskuse

Petr Binder

Zázrak a prokletí jménem televize

O víkendu jsem onemocněl nebezpečnou virózou a musel jsem to vyležet v posteli. Kašlíček a rýmička. Měl jsem možnost konzumovat televizní vysílání ve větší míře. Stal se zázrak.

15.10.2018 v 14:16 | Karma článku: 25.86 | Přečteno: 780 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 24.44 Průměrná čtenost 988

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz