A v OSN zazněl smích …

29. 09. 2018 14:40:26
To když se americký prezident zase jednou „chvástal“: „Během méně než dvou let toho má administrativa dokončila víc než téměř všechny bývalé administrativy v historii této země,“ prohlásil a sál ožil.

V originále: In less than two years, my administration has accomplished more than almost any administration in the history of our country.

Citovaná slova pronesená při všeobecné rozpravě během nynějšího zasedání Valného shromáždění OSN jsou samozřejmě hodně přitažená za vlasy, hodně nadsazená. Za Cartera byl uzavřen mír Egypt-Izrael, což byla přelomová záležitost světového významu. Za Clintona pak mír Izrael-Jordánsko. Nemluvě o Reaganovi a podílu jeho administrativy na zhroucení Říše zla. Trumpovi se zatím fungující mír mezi Izraelci a palestinskými Araby dojednat nepodařilo.

Pokud ovšem odfoukneme prach „trumpovského balastu“ a podíváme se na počiny nynější US administrativy realisticky, nemůžeme být nespokojeni. Přesun ambasády v Izraeli tam, kam patří - do Jeruzaléma a změna politiky vůči Íránu. Jednoznačné klady. Ostatně i setkání se severokorejským Kimem bylo svým způsobem unikátní.

Vraťme se ale k OSN. V pátečním (28/9) úvodník serveru Jpost.com čteme, že celý svět se sice Trumpovi smál, ale taková legrace (spíše ve smyslu špatného vtipu - LS) není ani tak jeho poplácání se po vlastních zádech, jako spíše počínání samotných Spojených národů. Počínání mnohdy absurdní.

Nebyly slyšet posměšky, když šéf Palestinskoarabské autonomie Abbás pravil: „Nikdy se neuchýlíme k násilí a terorismu.“ Přitom všichni máme v paměti dozvuky vraždy, kterou na izraelském občanovi Arim Fuldovi spáchal arabský terorista-teenager, zjevně inspirován politikou protiizraelského podněcování, jak ji praktikuje Abbásova administrativa a její propaganda.

K smíchu je ale také řada jiných věcí. Tento týden Rada OSN pro lidská práva proklamovala svůj nesouhlas s trestem smrti. Přitom ve stejné Radě působí čtyři země s nejvyšším počtem poprav: Irák, Saúdská Arábie, kontinentální Čína a Pákistán.

Srandy kopec.

Úvodník si dále všímá toho, jak saúdský a íránský režim zacházi se ženami - a další absurdity: konferenci OSN zabývající se chemickým a jaderným odzbrojením předsedala Sýrie, přičemž syrské vládní síly provedly desítky chemických útoků.

Vskutku humorné.

Byla to OSN, kdo přijal hanebnou rezoluci hlásající do nebe volající lež, že sionismus je formou rasismu (později zrušenou), kde v roce 1974 mohl před Valným shromážděním vystoupit arciterorista Jásir Arafat – člověk dobře zapadající do galerie tyranů, kteří se těší ve Spojených národech právu rovného hlasovacího práva.

Zmíněno bylo také UNESCO, které popírá historické vazby židovského lidu na Jeruzalém a přijalo desítky protiizraelských rezolucí, aniž by se odpovídajícím způsobem zabývalo Sýrií a Irákem, kde byly v posledních letech masivně ničeny starověké historické památky.

Legrace k popukání.

Přesto – na tapetě je stále jen a pouze Izrael. Ať v Radě pro lidská práva či ve zmíněném UNESCO i na jiných fórech Spojených národů; světové společenství mu věnuje nesrovnatelně větší „pozornost“ než skutečným porušovatelům lidských práv.

V kontrastu s výše zmíněnými absurditami obsahoval podle jeruzalémského serveru Trumpův projev v OSN řadu chvályhodných – a smrtelně vážných – poznámek. Teheránský režim nazval zkorumpovanou diktaturou kvůli jeho podpoře terorismu všude ve světě, stejně tak Sýrii režimem genocidním. Jeho opětné uložení sankcí na Írán mohlo sice některé přítomné představitele naštvat, ale je správné odepřít tomuto režimu prostředky, které potřebuje k provádění své krvavé agendy a izolovat ho, dokud jeho agrese pokračuje. Spojené státy odešly z Rady OSN pro lidská práva, protože zaštiťovala ty, kdo je do nebe volajícím způsobem porušovali, zatímco na USA a jejich přátele trvale útočila.

Účastníci zasedání VS OSN mohli posměšně reagovat na Trumpa, ale bude to on, kdo se bude smát naposledy, uzavírá svůj editorial Jpost.com.

Tato analýza připomněla v plné nahotě bezzubost, místy až impotenci světové organizace na jedné a skandální používaní dvojího metru na straně druhé. Pokrytectví je tím, co je pro Spojené národy typické. Jeden příklad za všechny: v OSN a přidružených orgánech se řeší každý jednotlivý zabitý palestinsky Arab, který přijde o život během vyprovokovaných střetů s izraelskou armádou, ale desítky, ba stovky tisíc mrtvých v Sýrii nechávají ctihodné Spojené národy (v porovnání s těmi mrtvými Palestinci) v klidu.

Mnozí z těch, kdo se na začátku proslovu Donalda Trumpa na jeho účet tak rádi zasmáli, mají sami tolik másla na hlavě, že by se měli stydět. Reprezentují režimy, jejichž barbarské a násilné chování vůči vlastním lidem je v 21. století něčím tak úděsným, že Trumpova občasná sebechvála je proti tomu tím nejvonnějším kadidlem. A tady už legrace končí.

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 29.9.2018 14:40 | karma článku: 31.09 | přečteno: 1182x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

K svatováclavskému kázání Petra Piťhy

Kázání probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském (nikoli Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze) Petra Piťhy z 28. září na téma Istanbulské úmluvy mělo jeden pozitivní efekt.

15.10.2018 v 11:45 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1469 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak to Arabové vlastně myslí? (Doplněno)

V souvislosti s kontroverzí kolem Američanky arabského původu Lary Al Qasemové, která po příletu do Izraele nebyla vpuštěna do země, znovu vyvstala otázka, jak to Arabové myslí s Jeruzalémem.

14.10.2018 v 13:55 | Karma článku: 39.10 | Přečteno: 1805 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k případu Andrewa Brunsona

Americký web The Christian Post přinesl unikátní svědectví o pátečním (12/10) soudu s Andrewem Brunsonem, během něhož byl tento v Turecku souzený nevinný americký pastor sice uznán vinným, ale propuštěn.

13.10.2018 v 22:00 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 350 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zázraky se dějí: Nevinný pastor Andrew Brunson je volný!

Čekal jsem na ten verdikt s napětím a nadějí. Nedokázal jsem se smířit s tím, že by se nevinný člověk mohl vrátit do vězení na dlouhá léta. Jenom proto, že se jistý režim chová pošetile a paranoidně.

12.10.2018 v 18:37 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 439 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vilém Ravek

Zeman asi chce oslavit 100. výročí vzniku Československa studenou občanskou válkou.

Zeman vyzval ke zrušení Senátu. S ohledem na výsledek voleb to evidentně znamená výzvu k studené občanské válce.

15.10.2018 v 19:47 | Karma článku: 19.98 | Přečteno: 407 | Diskuse

Jan Dvořák

Proč by měl premiér předstírat, že volil?

Premiér se stal terčem kritiky, protože ve druhém kole nešel volit, čímž prý dal velmi špatný příklad veřejnosti, která se pak ve ztečené míře obtěžovala k urnám jít.

15.10.2018 v 19:29 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 253 | Diskuse

Karel Trčálek

Otevřený dopis panu Liboru Čermákovi

Kolik je na světě polopravd? Jedna, dvě, tisíc, milión? Nebo snad můžeme mít polopravdu všichni, kteří jsme při smyslech? Pan Čermák si ovšem myslí, že má polopravdu jen on. Trochu smutné...

15.10.2018 v 18:52 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 639 | Diskuse

Libor Čermák

Otevřený dopis panu Junckerovi

Vážený pane předsedo EK Junckere, považuji za velice skandální, jakým způsobem narušujete politickou stabilitu středoevropských zemí, a to včetně ČR a rozeštváváte lidi v nich. Jakým způsobem? To hned popíšu.

15.10.2018 v 17:13 | Karma článku: 37.64 | Přečteno: 1187 |

Aleš Merta

Pán předseda ODS se mýlí, pravdu má Andrej Babiš

Je nezpochybnitelným faktem, že ODS významně postavila svou předvolební kampaň na vymezení se k Hnutí ANO, přičemž argumentovala tím, že ANO je levicové hnutí, což dokládala vznikem vládní koalice ANO a ČSSD podpořenou komunisty.

15.10.2018 v 13:09 | Karma článku: 32.17 | Přečteno: 1890 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 24.44 Průměrná čtenost 988

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz