Týden po útoku žraloka

10. 08. 2018 8:53:51
Dny plynou, ale ten hrůzný příběh zůstává v paměti. Smrtelný útok žraloka v Marse Alam. Po svědectví manželky postiženého si člověk ještě víc uvědomí, čím vším všichni prošli.

Nechci hledat silná slova. Bylo to ještě horší, než dokážeme vyjádřit. Blesk z čistého nebe. Jste s rodinou sami na molu, jdete se vykoupat za hranu korálu, čekáte, až plavčík přinese dítěti vestu – a mezitím se to stane.

Sotva kdo si to dokáže představit. Bezmoc, beznaděj, zoufalství. V mžiku se zavře voda: za milovanou osobou, za celým dosavadním životem.

Stále myslím na paní Andreu – teď, když známe její jméno - a na její dvě dcery. Jsem v duchu s nimi. Také proto, že Egypt navštěvuji rok co rok je mi ten příběh bližší než kdybych jezdil do hor. Kolikrát jsem se vydal, sám nebo s naším vnukem, na vnější hranu korálu, do otevřené vody. Jako tisíce jiných milovníků Rudého moře ze všech možných států Evropy. I odjinud.

Závisí samozřejmě na typu pobřeží. Někde jsou mezi pláží a hranou korálu obří laguny – také plné života. Ty jsou bezpečnější. Naděje, že při přílivu se nad korálovou bariérou dostane do laguny žralok – zabiják je mizivá. Jsou ovšem korálové bariéry, které vedou souběžně s břehem a místo laguny je otevřené moře.Může tam proniknout žralok? Ano, výjimečně, ale může – příklad z roku 2015, o němž píšu v dalším odstavci, je toho důkazem.

V minulosti naposledy zabíjel žralok v Marse Alam 21. března 2015. Zdroj Shark Attack Data neuvádí kde přesně, jen že se jednalo o muže, věk padesát dva. Při plavání ho napadl žralok mako. Web Cairo Post tehdy upřesnil, že to bylo na pláži Coraya Beach (u komplexu Steigenberger, dříve Iberotel, a řetězce hotelů Jaz, několik kilometrů od letiště) a že obětí byl Němec. Od místa tragédie české rodiny se nachází necelých 50 km severněji. Na Coraya Beach žádná laguna není, jen se tam zařezává záliv z otevřeného moře. Podobně jako například na jihu záliv Jabal Al Rosas (u hotelu Aurora Oriental Bay) - obr. níže.

A v otevřeném moři se může stát cokoliv. Sice velice zřídka, leč nejde o „nulovou variantu“. S tím bychom měli všichni počítat, byť si nikdo nic takového příliš nepřipouštíme. Stejně jako si nepřipouštíme, že letadlo, kterým do Egypta cestujeme, se může zřítit.

Nalijme si ale čistého vína. Plavání a šnorchlování v Rudém moři je svým způsobem na vlastní nebezpečí. Ne že by tam nefungovali plavčíci, někteří dokonce na člunech v moři – mají blíž k lidem v nesnázích vzdálených víc od břehu. Neexistují žádná „školení“ či úvodní poučení (teď nemluvím o potápění, tam jsou samozřejmě patřičné kurzy), výjimkou může být, že vás delegát při úvodní schůzce seznámí s tím či oním nebezpečím. Předpokládá se zdravý rozum a pud sebezáchovy. Což znamená nekrmit a nedráždit ryby nebo rejnoky, nesahat na perutýny či ropušnice, dávat si pozor, kam na dně šlapu, používat boty do vody. A tak dále. A také: než k Rudému moři odletím, načerpám na internetu alespoň minimum znalostí o nebezpečných tvorech.

Když ovšem připlave druh žraloka, který je s to zaútočit na člověka, může to dopadnout tak, jako 3. srpna u mola poblíž hotelu Calimera Habiba. Tyto tragédie nelze nikdy stoprocentně vyloučit. Podobě nelze vyloučit, že česká turistka může spadnout v Rakousku do vodopádu a utopit se.

Omezit (i tak minimální) riziko můžeme tím, že si budeme vybírat hotely nabízející lagunu. Rozdíl je patrný na fotografiích níže.

... záliv Jabal Al Rosas u hotelu Aurora Oriental Bay. Žádná laguna, záliv je spojen s otevřeným mořem. Bílé tečky naznačují okraj korálové bariéry. (Foto: Autor článku)

... bezpečnější koupání nabízí pláže s lagunami. Bílá šipka - mělčí laguna, fialová - hlubší laguna, červená - hrana korálové bariéry, černá - otevřené moře. Zkušenost: po přeplavání horizontální části korálu až za bariéru bylo možné spatřit v hloubce žraloky, v laguně nikoli. Záměrně neuvádím lokalitu, abych nešířil paniku. (Foto: Autor článku)

A ještě dvojí dovětek. /1/ Občas někdo z nás zauvažuje, že by se do Egypta vydal v sestavě "D + d" (1 dospělý + dítě/děti). Mnozí to i realizují. Vždycky si ale říkám, co když se mi něco vážného stane (a vůbec nemyslím na žraloka) - a dítě tam zůstane v té nejtraumatičtější chvíli samo? Téměř čtyři tisíce kilometrů od domova! /2/ V diskusích na českých serverech byl mnohými dehonestován starosta Marsy Alam Alef Wagdy, označen div ne za lháře. Nakonec se ale ukázalo, že paní Andrea jako očitý svědek popsala situaci na molu právě tak, jak o ní hovořil starosta. A ani ta věc s dobytkářskou lodí není jednoznačná; zatím jde jen o spekulaci, jejíž pravdivost potvrzena není. Doufejme, že bude.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 10.8.2018 8:53 | karma článku: 27.17 | přečteno: 1406x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Nakupování jako vlastizrada?

Začátkem ledna otevřel Rami Levy, jeden z největších izraelských byznysmenů v oblasti výstavby maloobchodních řetězců, nové nákupní centrum na severu Jeruzaléma, ve čtvrti Atarot.

20.1.2019 v 12:50 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 345 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Premiér: Z Dálného východu do Oxfordu (+ příloha)

Oxford Union (OU) je elitní diskusní klub při stejnojmenné prestižní anglické univerzitě. V minulosti zde vystoupily rozmanité osobnosti blahé i neblahé paměti.

20.1.2019 v 10:15 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 158 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sexuálnímu skandálu v izraelské justici

Je to jeden z té skupiny případů, o nichž platí: za vším hledej ženu. Mnohé ženy nemusí mít moc, ale mají jinou zbraň: erotickou přitažlivost. A ta pak mění osudy a dějiny, nad nimiž vládnou a jimž dominují muži.

19.1.2019 v 17:20 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 460 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ad Huawei: Několik poznámek

Nebudu chodit kolem horké kaše. Obavám vyjádřeným institucí k tomu určenou (NÚKIB), jež se týkají společnosti Huawei, dobře rozumím. Kdo jiný by měl varovat, než tento úřad.

18.1.2019 v 16:54 | Karma článku: 26.41 | Přečteno: 881 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Komentování sjezdového lyžování, aneb horor v ČT pokračuje.

Zlatá medaile Ester Ledecké na ZOH v super G byl jeden z největších sportovních zážitků. V protikladu bylo snad jen komentování Lucie Pešánové. Na zlaté jízdě nenechala nitku suchou. K dalšímu přenosu sjezdového lyžování

20.1.2019 v 13:34 | Karma článku: 36.46 | Přečteno: 2151 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nakupování jako vlastizrada?

Začátkem ledna otevřel Rami Levy, jeden z největších izraelských byznysmenů v oblasti výstavby maloobchodních řetězců, nové nákupní centrum na severu Jeruzaléma, ve čtvrti Atarot.

20.1.2019 v 12:50 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 345 | Diskuse

Jan Ziegler

Srovnávat Palachův týden a protesty žlutých vest je hodně hloupé

Přehlídka mimořádné komunistické policejní brutality se odehrála tenkrát před třiceti lety v Praze na Václavském náměstí v rámci Palachova týdne. Lidé si připomínali památku studenta Jana Palacha.

20.1.2019 v 12:18 | Karma článku: 15.77 | Přečteno: 349 | Diskuse

Radek Šostý

Kabát hanby těch, kteří řeční o Palachovi.

„Nic nechybí na kabátu hanby, který důstojně nese většina řečníků. Prázdnota, zkroucení jejich slov, ze kterých jsou vyšlapány smysl i pravda ...

20.1.2019 v 11:39 | Karma článku: 27.49 | Přečteno: 810 | Diskuse

Terezie Čerbáková

Přerostlý bůček

Až mě sundaj, pořád poběžím. Ale to už budu stařena. Každá minuta je tady dlouhá jak rok. Čumím do stejnýho místa. Večer budu všechny ty reklamy recitovat. Přiznávám, na slalom mezi sněhovými vločkami jsem rozmazlená.

19.1.2019 v 23:59 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 344 | Diskuse
Počet článků 2488 Celková karma 23.52 Průměrná čtenost 1003

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz