Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Týden po útoku žraloka

10. 08. 2018 8:53:51
Dny plynou, ale ten hrůzný příběh zůstává v paměti. Smrtelný útok žraloka v Marse Alam. Po svědectví manželky postiženého si člověk ještě víc uvědomí, čím vším všichni prošli.

Nechci hledat silná slova. Bylo to ještě horší, než dokážeme vyjádřit. Blesk z čistého nebe. Jste s rodinou sami na molu, jdete se vykoupat za hranu korálu, čekáte, až plavčík přinese dítěti vestu – a mezitím se to stane.

Sotva kdo si to dokáže představit. Bezmoc, beznaděj, zoufalství. V mžiku se zavře voda: za milovanou osobou, za celým dosavadním životem.

Stále myslím na paní Andreu – teď, když známe její jméno - a na její dvě dcery. Jsem v duchu s nimi. Také proto, že Egypt navštěvuji rok co rok je mi ten příběh bližší než kdybych jezdil do hor. Kolikrát jsem se vydal, sám nebo s naším vnukem, na vnější hranu korálu, do otevřené vody. Jako tisíce jiných milovníků Rudého moře ze všech možných států Evropy. I odjinud.

Závisí samozřejmě na typu pobřeží. Někde jsou mezi pláží a hranou korálu obří laguny – také plné života. Ty jsou bezpečnější. Naděje, že při přílivu se nad korálovou bariérou dostane do laguny žralok – zabiják je mizivá. Jsou ovšem korálové bariéry, které vedou souběžně s břehem a místo laguny je otevřené moře.Může tam proniknout žralok? Ano, výjimečně, ale může – příklad z roku 2015, o němž píšu v dalším odstavci, je toho důkazem.

V minulosti naposledy zabíjel žralok v Marse Alam 21. března 2015. Zdroj Shark Attack Data neuvádí kde přesně, jen že se jednalo o muže, věk padesát dva. Při plavání ho napadl žralok mako. Web Cairo Post tehdy upřesnil, že to bylo na pláži Coraya Beach (u komplexu Steigenberger, dříve Iberotel, a řetězce hotelů Jaz, několik kilometrů od letiště) a že obětí byl Němec. Od místa tragédie české rodiny se nachází necelých 50 km severněji. Na Coraya Beach žádná laguna není, jen se tam zařezává záliv z otevřeného moře. Podobně jako například na jihu záliv Jabal Al Rosas (u hotelu Aurora Oriental Bay) - obr. níže.

A v otevřeném moři se může stát cokoliv. Sice velice zřídka, leč nejde o „nulovou variantu“. S tím bychom měli všichni počítat, byť si nikdo nic takového příliš nepřipouštíme. Stejně jako si nepřipouštíme, že letadlo, kterým do Egypta cestujeme, se může zřítit.

Nalijme si ale čistého vína. Plavání a šnorchlování v Rudém moři je svým způsobem na vlastní nebezpečí. Ne že by tam nefungovali plavčíci, někteří dokonce na člunech v moři – mají blíž k lidem v nesnázích vzdálených víc od břehu. Neexistují žádná „školení“ či úvodní poučení (teď nemluvím o potápění, tam jsou samozřejmě patřičné kurzy), výjimkou může být, že vás delegát při úvodní schůzce seznámí s tím či oním nebezpečím. Předpokládá se zdravý rozum a pud sebezáchovy. Což znamená nekrmit a nedráždit ryby nebo rejnoky, nesahat na perutýny či ropušnice, dávat si pozor, kam na dně šlapu, používat boty do vody. A tak dále. A také: než k Rudému moři odletím, načerpám na internetu alespoň minimum znalostí o nebezpečných tvorech.

Když ovšem připlave druh žraloka, který je s to zaútočit na člověka, může to dopadnout tak, jako 3. srpna u mola poblíž hotelu Calimera Habiba. Tyto tragédie nelze nikdy stoprocentně vyloučit. Podobě nelze vyloučit, že česká turistka může spadnout v Rakousku do vodopádu a utopit se.

Omezit (i tak minimální) riziko můžeme tím, že si budeme vybírat hotely nabízející lagunu. Rozdíl je patrný na fotografiích níže.

... záliv Jabal Al Rosas u hotelu Aurora Oriental Bay. Žádná laguna, záliv je spojen s otevřeným mořem. Bílé tečky naznačují okraj korálové bariéry. (Foto: Autor článku)

... bezpečnější koupání nabízí pláže s lagunami. Bílá šipka - mělčí laguna, fialová - hlubší laguna, červená - hrana korálové bariéry, černá - otevřené moře. Zkušenost: po přeplavání horizontální části korálu až za bariéru bylo možné spatřit v hloubce žraloky, v laguně nikoli. Záměrně neuvádím lokalitu, abych nešířil paniku. (Foto: Autor článku)

A ještě dvojí dovětek. /1/ Občas někdo z nás zauvažuje, že by se do Egypta vydal v sestavě "D + d" (1 dospělý + dítě/děti). Mnozí to i realizují. Vždycky si ale říkám, co když se mi něco vážného stane (a vůbec nemyslím na žraloka) - a dítě tam zůstane v té nejtraumatičtější chvíli samo? Téměř čtyři tisíce kilometrů od domova! /2/ V diskusích na českých serverech byl mnohými dehonestován starosta Marsy Alam Alef Wagdy, označen div ne za lháře. Nakonec se ale ukázalo, že paní Andrea jako očitý svědek popsala situaci na molu právě tak, jak o ní hovořil starosta. A ani ta věc s dobytkářskou lodí není jednoznačná; zatím jde jen o spekulaci, jejíž pravdivost potvrzena není. Doufejme, že bude.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 10.8.2018 8:53 | karma článku: 26.93 | přečteno: 1350x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Slovo k „tiché vzpomínce“

Prezident Zeman si připomene okupaci Československa 1968 čímsi jako tichou vzpomínkou. Podobně jako předtím 17. listopad. Mnozí namítají: od hlavy státu bychom snad mohli očekávat víc.

17.8.2018 v 9:35 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 615 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu Andrewa Brunsona

Jedním z těch, na koho tvrdě dopadla odveta tureckého režimu za nevydařený puč proti Erdoganovi z července 2016, je i americký duchovní Andrew C. Brunson.

17.8.2018 v 8:32 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 331 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Němci za válku nemůžou, Hitler byl Rakušan

Tak by se dal parafrázovat titulek na iDNES ze 14/8 „Rusové za invazi v roce 1968 nemůžou, Brežněv byl Ukrajinec, řekl Filip“ - v článku pojednávajícím o vyjádřeních šéfa českých komunistů v rozhovoru pro britský Guardian.

15.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 39.03 | Přečteno: 3072 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za berlínskou tragédií

Jaký máte pocit, když uděláte chybu? Asi zbytečná otázka. Jak kdo. Pokud nepatříme do nadutého klanu Neomylných, chyby mrzí. Hodně mrzí.

14.8.2018 v 8:05 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 858 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Pitím piva proti smogu, nápad hodný Nobelovy ceny!

Mrknul jsem do kalendáře, zda není Apríl. Od toho jsme ale hodně vzdáleni. Pražský magistrát dal chytré hlavy dohromady, spojil se s pivovarem Lobkowicz, který vlastní známá čínská skupina CEFC a vzniklo pivo Pražský chodec.

18.8.2018 v 8:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Josef Nožička

Příběh muslimky, odmítající při pohovoru podat ruku – jde opravdu o malichernost?

Švédský soud se tento týden zastal muslimky, která při pracovním pohovoru odmítla přítomnému muži podat ruku, a přiznal jí odškodné ve výši 40 tisíc švédských korun.

17.8.2018 v 18:10 | Karma článku: 39.78 | Přečteno: 1409 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Židovské vtipy III

Nauč se smát, aniž bys plakal, říká jedno přísloví. Židovský humor odráží složitost historie vyvoleného národa. Přináším svým milým čtenářům další porcí oblíbených vtipů.

17.8.2018 v 17:50 | Karma článku: 31.16 | Přečteno: 951 | Diskuse

Petr Polák

Protiimigrační politik a není rasista? Skandál!

Včerejší článek Novinek převzatý z ČTK a hojně citovaný i na ostatních webech mě nadzvedl ze židle natolik, že jsem musel sepsat tenhle článek.

17.8.2018 v 15:15 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 1674 | Diskuse

Luboš Chott

U Skalníků se zastavil čas…

Do kempu U Skalníků dislokovaného do malebné jihočeské krajiny nedaleko Stráže nad Nežárkou, jsem se vrátil bratru po čtyřiceti letech – inu, dobří holubi či pachatelé se vracejí na místo činu...

17.8.2018 v 15:05 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 353 |
Počet článků 2285 Celková karma 21.37 Průměrná čtenost 978

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz