Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítejte v České republice 2.0!

12. 07. 2018 10:30:19
Nestává se často, aby byla česká politika zajímavější než světová kopaná. Večer 11/7 tomu tak bylo. Nechtěl jsem přijít o živé představení ze Sněmovny, ale ani o live přenos ze stadionu Lužniki v Moskvě (Chorvatsko vs Anglie).

Těžká věc. Dva kanály současně smysluplně sledovat nelze, musel jsem tedy přepínat. Asi jsem přišel o několik zajímavých sportovních momentů, ale to, co předvedl premiér Andrej Babiš opravdu stálo za vidění.

Chorvaté nakonec do finále postoupili – a to mě potěšilo. Fandil jsem jim (přímo v Chorvatsku) v srpnu 1995, když zahájili operaci Oluja, během níž osvobodili své území, které protiprávně drželi separatističtí Srbové (samozvaná Republika Srbská Krajina), a fandil jsem jim i v duelu s Anglií.

Zatímco Dalićův tým mi udělal radost, český premiér mě šokoval. Ba vyděsil. Ve vypjatém večerním slovním souboji s Kalouskem předvedl hysterický výstup hodný nebezpečného cholerika. Kdybych mu až do té doby snad důvěřoval (jakože absolutně ne), pak touto scénou by si definitivně podřízl větev této důvěryhodnosti.

Takto se chová první muž exekutivy, který má čistý štít a žádné máslo na hlavě? I kdyby byl zahnán do kouta? Jistě ne, pakliže by Kalousek a spol. neměli pravdu. Teď šlo v podstatě o jeho osobní záležitosti. Jak se ale zachová, když se dostane do stresové situace, kde nepůjde o něj samotného, o jeho prestiž a renomé, ale bude pod tlakem řešit ohrožení státu. Jakoukoli skutečnou a náhlou krizi: ekonomickou, vojenskou, bezpečnostní (terorismus) či jinou.

Jak je Andrej Babiš charakterově vybaven, když psychicky absolutně nezvládl kritiku svých demokratických oponentů? Takto má vypadat vedení státu? Jako firmy, kde musí zaměstnanci, zde poslanci, držet hubu a bezvýhradně souhlasit? Ne, tisíckrát ne! Babiš je i z tohoto důvodu potenciální hrozbou pro tento stát. Neřízenou střelou, časovanou bombou.

Kdyby poslanci ČSSD nebyly loutky (jako poslanci ANO do jednoho a do jedné), tedy s čestnou výjimkou Milana Chovance (ať už si o něm jinak myslíme cokoli), museli by se po tom šíleném představení, které Babiš předvedl, při hlasování o důvěře vládě zdržet (když už ne být „proti návrhu“).

Premiér by měl být osobnostně vysoko nad řadovými poslanci, jejichž excesy nás občas přivádějí v úžas. Měla by to být skutečná Osobnost, která osvědčí své kvality, státnickou moudrost a rozvahu – nejen ve Sněmovně, ale kdekoli jinde. Pokud má ovšem ve svém profilu tolik problémů (trestní stíhání, nevyjasněnost kolem spolupráce s politickou policií zločinného režimu, usvědčení ze lživých výroků), je logicky svým způsobem snadno vydíratelný. Už proto by Andrej Babiš neměl stát v čele vlády.

Nedávno jsem v jednom svém textu napsal, že jsem dosud považoval Jaroslava Faltýnka za moudrého a rozvážného politika ANO. (Taky jsem to v diskusích pěkně schytal.) Ovšem do okamžiku, než mu v Otázkách Václava Moravce (1/7) ujely nervy a obořil se na šéfa poslanecké frakce Pirátů Jakuba Michálka. Ukázal svou druhou (skutečnou?) tvář. Jako ve středu večer v dolní sněmovně Andrej Babiš. Ten ovšem svoji pravou ruku Faltýnka mnohonásobně trumfl.

Teď napíšu něco, co se nebude líbit oddaným údům katolické církve. Apoštol Pavel, klíčová osobnost křesťanské církve v dobách jejího zrodu a formování (v I. století našeho letopočtu), v dopise spolupracovníkovi Timoteovi píše, jaký má být křesťanský biskup:

  • ...jedné manželky muž (tedy žádný celibát) – s dovětkem: ať dobře vede svou rodinu a udržuje své děti v poddanosti se vší počestností; vždyť neumí-li někdo vést svůj vlastní dům, jak se postará o Boží církev? (I. Tim. 3:2-5)

Jakou to má souvislost s Andrejem Babišem? Jednu obecnou. Nedokáže-li církevní představitel „ukočírovat“ svou vlastní rodinu, jak dokáže „ukočírovat“ svěřenou část církve? Nedokáže-li politik ve funkci šéfa kabinetu zvládat své emoce při debatě v demokratickém parlamentu („nechá prchlivost cloumat svým majestátem“), a to do takové míry, že veřejně lže a účelově dezinterpretuje fakta), co od něj můžeme čekat v situacích neskonale závažnějších?

Andrej Babiš se ve středu 11/7 večer nadobro zdiskreditoval. Ztratil glanc a poslední zbytek mé důvěry.

Konkrétně:

  • Andrej Babiš: Kalousek je pro vládu s ČSSD tolerovanou komunisty, pane!

Premiér připomněl epizodu ze srpna 2006, kdy Kalousek jaké šéf lidovců jednal s Paroubkem o zformování menšinové vlády ČSSD + KDU s podporou komunistů. TO JE PRAVDA. Viděno zpětně, byla to Kalouskova chyba. Současně je ale nutné dodat dvojí příslovečné „B“:

  • /B1/ Kalousek se tímto problematickým krokem snažil zabránit vzniku nové opoziční smlouvy ODS+ČSSD;

  • /B2/ Kalousek 24. srpna 2006 souhlasil s jednáním o zmíněném vládním projektu tolerovaným komunisty; byl přitom podpořen předsednictvem strany. V jeho partaji i mimo ni se ovšem zvedl tak silný odpor, že už 25. srpna, tedy den poté, z funce předsedy KDU-ČSL odstoupil. Celostátní výbor strany se totiž problematický projekt nepodpořil.

A Andrej Babiš dále na Kalouskovu adresu – výběr ze sněmovního stenozáznamu:

  • Já nevím, kolik má promile vožrala Kalousek dneska. Možná stejný promile jak oni venku. ... Jo, je zase vožralej jak obyčejně. Zloděj zlodějský. Nebudeš mě urážet. Nebudeš mluvit o mojich dětech. ... Tenhle zloděj zlodějský (otáčí se na pana Kalouska a ukazuje na něj) mi nebude nic vyčítat. ...A jeho, on, který rozkrádal Ministerstvo obrany a zabil lidi ces padáky, tak když paní ministryně bývalá Šlechtová mluví o tých pavučinách, tak ta jeho firma eště tam stále dělá ty kšefty. Koho zastupuji? Ten švédský prototyp radaru? Nebo tu Augustu? Tak nechť přizná pan Kalousek, kde má ty firmy, kde má ty miliardy. On mi nebude tu navykládat o STB! Já jsem třikrát vyhrál soud! Tak chodtě to říct tým demonstrantům.

Politická kultura vzor 2018. V podání předsedy vlády České republiky.

A ještě jedna biblická parafráze:

  • A byl večer a bylo jitro, den dvoustý šedesátý čtvrtý. Po volbách 2017. Probudili jsme se do druhé České republiky. S demokratickou vládou závislou na podpoře komunistické strany. Za přispění části demokratů hydra opět zvedá hlavu. Jako v časech mezi květnem 1945 a únorem 1948.

Závěrem volná citace známého výroku amerického filosofa George Santayany:

  • Kdo se nepoučí z vlastní historie, je nucen si ji znovu zopakovat.

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 12.7.2018 10:30 | karma článku: 36.69 | přečteno: 2557x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě k diskusi o sestřeleném iljušinu aneb Kdo se dopustil manipulace

Podle některých jsem neobjektivní proizraelský fanatik, podle jiných ještě někdo horší. V případu sestřeleného ruského IL-20 (článek „Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?“; 20/9) jsem byl osočen, že se snažím o manipulaci.

22.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?

Izrael jak slíbil, tak učinil. Ve čtvrtek poslal do Moskvy vysokou armádní delegaci vedenou velitelem vojenského letectva genmjr. Amikamem Norkinem a šéfem divize zahraničních vztahů armády brig. Gen. Erezem Meiselem.

20.9.2018 v 17:40 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 703 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Hrůzné pokračování hrůzného příběhu

Lidsky nejhorší na tom bylo, že ráno jel do nedalekého obchodního centra nakoupit – a večer měl pohřeb. Jenom proto, že si sedmnáctiletý Arab usmyslel, že toho Izraelce zavraždí. Ariho Fuldu, otce čtyř dětí.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 1247 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sestřelení ruského letadla syrskou PVO

Ve válce padají bomby i letadla a umírají lidé. Řečeno s trochou sarkasmu – občas i vojáci. Když nedávno padli naši v Afghánistánu, byli považování za hrdiny. Právem. Stejné právo mají nyní Rusové.

19.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 1129 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Sova

Proč je v ČR tak draze? Vysvětlení je jednoduché….

V článku bych rád přinesl prosté, ale zcela jasné vysvětlení, proč je v České republice tak draze a, což s tím přímo souvisí, proč jsou i jiné služby a například potraviny tak nekvalitní.

21.9.2018 v 22:42 | Karma článku: 26.88 | Přečteno: 1172 | Diskuse

Karel Trčálek

Jemenské hladovějící děti mají štěstí, nejsou to uprchlíci, vezme si je Česko

Padesát syrských sirotků? Nebuďme přízemní troškaři a nabídněme nový domov půl miliónu hladovějících jemenských dětí. Bát se ničeho nemusíme, nejsou to uprchlíci

21.9.2018 v 19:19 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 453 | Diskuse

Pavel Starý

Arogance moci Finanční správy

Od chvíle, co ministerstvo financí řídí hnutí ANO, začaly se ve velkém měřítku používat zajišťovací příkazy, zřejmě pod vlivem hesla: "všetci kradnú". Přitom v soudních sporech zatím Finanční správa prohrála 35 z 89 případů.

21.9.2018 v 18:15 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 795 | Diskuse

Dušan Póč

Chceš volit? Přijď do modlitebny. Záměr? Vychytralost? Hlavně neúcta

Vlnu nevole vyvolalo umístění jedné z volebních místností ve Vsetíně do prostor Sboru Církve bratrské. Nevím, zda jde o legální postup. Ale co vím, jde, s ohledem na (ne)popularitu lidovců na radnici, o nešťastné rozhodnutí.

21.9.2018 v 17:29 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 306 | Diskuse

Jan Dvořák

Premiér hodil europoslankyni Šojdrové těžkou rukavici

Odpoledne má dojít – a možná, že už došlo, záleží kdy tenhle text budete číst – k setkání europoslankyně Šojdrové s premiérem Babišem. Chce mu sdělit autentické a konečné znění své výzvy k přijetí syrských sirotků.

21.9.2018 v 14:05 | Karma článku: 34.02 | Přečteno: 1578 | Diskuse
Počet článků 2323 Celková karma 22.82 Průměrná čtenost 977

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz