Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pardon: Čtvrt milionu volů? (Doplněno)

11. 07. 2018 9:30:14
Portál Lidových novin připomněl 11. června 2018 tragédii (obr. 1), která se stala před dvěma lety nad Středozemním mořem. Zřítilo se do něj egyptské dopravní letadlo Airbus A320. Zahynulo 66 lidí.

Stroj letěl na lince MS804 z Paříže do Káhiry. Lidovky se ovšem dopustily nepřesnosti: ta tragédie se nestala v červnu, nýbrž 19. května (po půlnoci SELČ). Živě si na to pamatuji, protože o týden později jsem letěl do Egypta také – a v oblasti, kde k události došlo, jsem držel tichou noční vzpomínku. (Koridory z Paříže i Prahy se „setkávají“ nad mořem severozápadně od Alexandrie – a zatímco jejich let měl končit v Káhiře, náš nad oblastí Káhiry prolétával.)

Zmíněný článek se soustředí na rozdíl mezi dosavadními výsledky francouzského a egyptského šetření. Francouzi se přiklánějí k verzi, že v kokpitu byl řešen kouř, zatímco Egypťané k výbuchu, potažmo tedy k teroristickému útoku. Tato možnost se v té době nejevila nikterak nereálně, jak by se mohlo na první pohled zdát, protože mnozí jsme měli v paměti událost z 31. října předchozího roku – pád ruského stroje na Sinaji po vzletu z Šarm aš Šajchu na cestě do Petrohradu. Tenkrát zahynulo 224 pasažérů a členů posádky. Není tedy divu, že i tento barbarský způsob likvidace egyptského airbusu v květnu 2016 se nabízel jako relevantní vysvětlení (samozřejmě podložen patřičnými důkazy).

Otázka zatím zůstává otevřená – a s ní svým způsobem souvisí další téma: Jezdit do Egypta či nikoliv? Ptám se takto proto, že jsem na internetu pod jedním svým článkem o poměrech v Egyptě nalezl tento názor čtenáře:

  • Jsou země, do kterých radši nejezdit. Severní Korea, Egypt, Írán, Irák, Pákistán a pár dalších. Kdo tam jede je vůl.

Není to ojedinělý názor. Osobně s ním hrubě nesouhlasím, tedy pokud jde o zařazení Egypta do této skupiny – o ostatních jmenovaných státech nechť píší povolanější, kteří je navštívili.

Podle dostupných statistických údajů stoupl loni zájem Čechů o Egypt. Údajně o 111 procent oproti roku 2015 – zemi navštívilo v minulém roce 245 tisíc Čechů. Sám jsem velkým propagátorem dovolené v Egyptě a s potěšením jsem zaznamenal, že lidé, kteří tam i na můj popud vycestovali, byli nadmíru spokojeni. Důvodů je několik, mezi nimi jistota opravdu letního počasí bez deště, relativní blízkost exotické destinace (pokud jde o korálové moře, nemluvě o památkách) a především: velice dobrý poměr mezi cenou a nabízenými službami.

Tvrdit, že kdo se rozhodne trávit dovolenou v Egyptě je vůl považují za urážku všech 245 tisíc našinců, kteří tam pobývali loni, a zatím neznámého počtu těch, kdo se tam vypravili či vypraví letos (včetně členů naší rodiny, kteří v prvním pololetí 2018 navštívili Egypt zatím dvakrát).

V tomto vulgárním cejchování těch, kdo do Egypta jezdí, spatřuji malost a provinční omezenost autorů podobných výroků. Kdybych chtěl – jakože nechci - oplatit stejnou mincí (hloupou mincí), mohl bych napsat, že podle mě je vůl zase ten, kdo zamíří v létě na jih Čech, ve 13 stupních „klepe kosu“ a u x-tého budvaru sleduje, jak za oknem kapky deště bombardují vodní plochu lipenské přehrady.

Byť samozřejmě platí: Proti gustu ... . Však víte.

... obr. 1/Inkriminovaný článek o tragédii letu MS804 na serveru Lidovky.cz. (Screenshot pořízený autorem článku.)

... obr. 2/Autor blogu na ruzyňském letišti před cestou na jih Egypta, středa večer 25. května 2016. Týden po tragédii na letu MS804, který se mi - v duchu piety - hodně promítal v hlavě. Vysoko nad Středozemním mořem, v oblasti, kde k tomu došlo, jsem si říkal: všechno prožívali stejně jako teď my, těšili se na přistání a pobyt v zemi faraonů - až do osudného okamžiku, kdy se rutinní cesta změnila v peklo nad zemí s tím nejděsivějším koncem. ČEST JEJICH PAMÁTCE! (Zdroj: Archiv autora článku.)

... obr. 3/Letiště v Šarm aš Šajchu má dvě paralelní dráhy: 04-Levá/22-Pravá (na tu právě náš boeing najíždí) a 04-Pravá/22-Levá. Z jedné z nich startoval i ruský airbus 31. října 2015 ke svému poslednímu letu. Také jeho oběti si zaslouží naši tichou vzpomínku. (Foto: Autor článku.)

OPRAVA NA SERVERU LIDOVKY.CZ 11. 7. 2018 DOPOLEDNE

Autor: Lubomír Stejskal | středa 11.7.2018 9:30 | karma článku: 13.92 | přečteno: 1275x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

K summitu Trump - Putin

Helsinské setkání prezidentů USA a RF má také svoji izraelskou dimenzi. Týká se Sýrie. Současné boje vládních vojsk a protirežimních sil v těsné blízkosti Izraele sledují jeho politické a vojenské špičky s mimořádnou pozorností.

16.7.2018 v 20:20 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 355 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Slovo k poděkování Aleše Preslera pánům Babišovi a Bangovi

Kolega Presler zveřejnil v neděli 15/7 své „Poděkování Andrejovi Babišovi (a Patriku Bangovi) za svobodu projevu na těchto stránkách“. Kouzlem nechtěného tím připustil, že všechno mohlo být jinak.

15.7.2018 v 15:17 | Karma článku: 23.04 | Přečteno: 923 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Několik poznámek k interview premiéra v MF DNES

Vytknuto před závorku: zásadně nesouhlasím a odsuzuji jakékoliv projevy násilí vůči jakémukoliv politikovi. Tudíž odsuzuji i to, co se v noci ze středy na čtvrtek (11-12/7) dělo před Sněmovnou.

14.7.2018 v 15:37 | Karma článku: 29.36 | Přečteno: 1262 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zvířatům to nedělají, lidem ano

Až mě zase budou přesvědčovat účastníci internetových diskusí, že íránský režim (který považuji za zvrácený, totalitní a barbarský) není tak hrozný a že se tam snad dá normálně žít, připomenu jim příběh pana MR.

13.7.2018 v 12:12 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 1429 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Kutačová

Aviou Amerikou 2017 - La Junta náš druhý domov?

Stále stojíme v La Juntě, hromádky šroubků kluci pomalu, ale jistě mění zase na motor a my čekáme, jak to všechno dopadne. Zažádáme si tu o číslo popisné, anebo se zase posuneme na cestě po Jižní Americe někam dál?

17.7.2018 v 15:00 | Karma článku: 8.83 | Přečteno: 146 | Diskuse

Markéta Vašatová

Jak správně zabezpečit byt či dům před odjezdem na dovolenou?

Prázdniny už jsou v plném proudu a téměř každý míří za rekreací někam pryč. Krom poloprázdných měst a hořících termínů v kancelářích to ovšem znamená i největší žně pro zloděje.

17.7.2018 v 11:59 | Karma článku: 5.64 | Přečteno: 232 | Diskuse

Petr Nec

Roadtrip - Trevír, Cáchy, Kolín nad Rýnem

Jedna stará zrcadlovka, jeden starý mobil s navigací, jedna hodně stará Škodovka. Bezmála 60 kilometrů nachozených + skoro 1500 kilometrů najetých. Čtěte, prosím, s nadhledem a rezervou! :-)

17.7.2018 v 7:57 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 140 | Diskuse

Pavel Liprt

Benátky pojedenácté

Každý den strávený ve městě má co nabídnout ze svých zásob kouzel. Benátkám to prostě sluší a ještě dlouho budou uloženy v mém srdci i duši.

17.7.2018 v 7:08 | Karma článku: 5.05 | Přečteno: 100 | Diskuse

Markéta Jaglarzová

5 cestovatelských hříchů natěšených cestovatelů

Vyrážíte na dovču a trpíte strachem už u balení, dopředu se bojíte neznámého prostředí, a když se máte na pláži místního v angličtině zeptat, kolik stojí lehátko, zcela napřipraveni zamrznete, i když jste to doma 100x trénovali?

16.7.2018 v 18:11 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 494 | Diskuse
Počet článků 2249 Celková karma 22.49 Průměrná čtenost 976

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz