Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínání na Šestidenní

5. 06. 2018 8:00:20
Bylo mi tehdy deset. Na kalendáři pondělí 5. června 1967. Otec vstoupil do kuchyně a pravil: „Mezi Izraelem a Egyptem vypukla válka.“ Napadlo mě: Vždyť jsou to bratři. Jak jsem k tomu (nesmyslu) tehdy došel?

Těžko po pěti dekádách života soudit, ale zřejmě jsem právě studoval (doma, soukromě) tu část starověké izraelské historie, která se týká příběhu zvaného Josef v Egyptě. Jeho obsah se tak dal definovat (jako bratrský vztah – viděno očima desetiletého kluka): Izraelec Josef byl povýšen faraonem na prvního státního úředníka. Faraon Josefovi: „Stolicí toliko královskou vyšší nad tebe budu (kniha Genesis 41:40).“ Do Egypta se posléze přestěhovala početná rodina Josefova otce Jákoba – Izraele a mezi oběma stranami panovalo „bratrské přátelství“.

Proto mě tehdy otcovo sdělení ohromilo a překvapilo. Válka mezi bratry? Netrvalo ovšem dlouho a pochopil jsem svůj omyl, k němuž došlo krátce před mými jedenáctými narozeninami (to znovu zdůrazňuji – než zase ti, kdo mé postoje nenávidí, začnou nabíjet).

Patnáct let trvala izraelská vojenská správa Sinajského poloostrova. Vzpomínám si, jak mi tehdy přátelé naší rodiny žijící ve Spolkové republice (kteří věděli o mém kladném vztahu k Izraeli) darovali kolekci izraelských pohlednic, z nichž jedna byla obzvlášť zajímavá – a dnes má historickou cenu. Je z města Qantara na východním břehu Suezského kanálu. Na stožáru vidíme izraelskou vlajku. Působí až závratně magicky.

Ještě o něco déle, přes dvě desetiletí, trvala nenávist československého komunistického režimu vůči Izraeli. Nenávist vyvolaná Šestidenní válkou 1967. (Odečíst můžeme měsíce pražského jara.) Pro někoho, kdo se narodil, aby miloval Izrael, těžká doba. Doslova temno. Kdo si myslí, že přeháním, ať si prostuduje tehdejší Rudé právo či propagační tituly jako třeba týdeník Nová doba, případně jakoukoli jinou režimní politickou literaturu týkající se Izraele. Bylo to hnusné, odporné.

Leč všeho do času. Po pseudonormalizaci přišla normalizace skutečná. Nastalá svoboda mi umožnila vycestovat do Egypta a stanout na břehu Tiranské úžiny, jejíž zablokování Násirem v květnu 1967 bylo aktem agrese a jednou z roznětek Šestidenní války. Stál jsem tehdy v úžasu na útesu nad úžinou a říkal si: Tak tady to všechno začalo.

Jenomže – všechno špatné je k něčemu dobré. Izraelský územní zisk po fenomenálním vítězství, celý Sinajský poloostrov obsazený ve třech dnech (5. - 7. června 1967), byl jediným způsobem, jak dosáhnout míru. Zde princip výměny území za mír bylo možné aplikovat. Egypt musel poznat hořkost kruté porážky, aby pak v jeho čele stanul muž odvahy – muž míru, Anwar Sadat. Izraelci trpělivě čekali a když Sadat v roce 1977 přijel do Jeruzaléma, byla brána k realizaci nabídky vyslovené již 14. května 1948 v izraelské Deklaraci nezávislosti („nabízíme všem sousedním státům a jejich lidu ruku k míru a dobrému sousedství“) otevřena.

Cesta k míru byla dlouhá, trnitá a krvavá – a úspěšná.

... dávno tomu. 22. června 1967 - poslední den, kdy mi bylo deset. Izraelští vojáci na východním břehu Suezského kanálu. (Zdroj: Wikimedia Commons/GPO Israel)

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 5.6.2018 8:00 | karma článku: 22.54 | přečteno: 503x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Kdy je ramadán nás zajímat nemusí, ale …

Vyjádřit to lze i jinak. Může nás zajímat, kdy je ramadán, ale nemusí to nic znamenat. Snad jen ... Ale o tom v další části textu.

13.6.2018 v 12:00 | Karma článku: 22.89 | Přečteno: 944 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj nového názvu Republiky Makedonie

V úterý večer (12/6) jsme se dozvěděli, že Řecko a (stát) Makedonie se dohodly na novém názvu toho druhého uvedeného. Proč to bylo nutné? Ona Makedonie svůj název nemá? Samozřejmě že má, ale Řekové jsou proti.

13.6.2018 v 9:01 | Karma článku: 22.20 | Přečteno: 623 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ani Jarolím, ani Vrba

Tato dvě jména figurovala ve spekulacích zaměřených na otázku, kdo bude novým trenérem nejúspěšnějších egyptského fotbalového klubu Al Ahly Káhira, letošního mistra tamní Premier League.

12.6.2018 v 20:00 | Karma článku: 7.10 | Přečteno: 493 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K setkání Trump - Kim trochu jinak

Za pozornost stojí, že to, co se nepodařilo (namátkou) Obamovi, oběma Bushům či Clintonovi, povedlo se Trumpovi: dostat severokorejského vůdce k jednacímu stolu. Je to dobře?

12.6.2018 v 11:50 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 708 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Paktují se Lidovci se Sudeťáky? Jak se vztahují k vyjádření Angely Merkelové?

Není třeba sledovat všechna vyjádření, každopádně klíčoví lidé to mají takto...je to důležité nejen v rámci otázky Sudetských Němců, ale i v rámci migrace, postmoderny apod.

20.6.2018 v 22:38 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 276 |

Veronika Drdáková

Český folklór: více peněz učitelům - za co vlastně?

Středoškolským pedagogům neúměrně zvedáme platy. Ne příliš pomalu a po malých částkách, ale příliš rychle a zbytečně moc. Chtějí víc peněz, tak je dostávají. Za co si je ale zaslouží?

20.6.2018 v 22:35 | Karma článku: 19.40 | Přečteno: 407 | Diskuse

Hana Šťastná

Bez vyšustěné přízně dovolená k nepřežití

Zpočátku jízdy mi způsobily nevolnost. Vzala jsem si jich do auta na cestu do zahraničních hor a k moři štos. Nečerstvých novin z mého kraje. Takové mám nejradši.

20.6.2018 v 21:46 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 243 | Diskuse

Vladimír Havránek

Také bych radši s rodinou jezdil po Německu a večer griloval, než žil v "českém kravíně".

Sedmnáctičlenná křesťanská rodina z Iráku si může oddychnout. Nemusí žít tak, jako miliony našinců. Veškerá aktivita Evangelické jednoty bratrské přišla vniveč. Město Jihlava nabídlo uprchlíkům opravené byty s novými kuchyňskými

20.6.2018 v 20:45 | Karma článku: 32.10 | Přečteno: 1002 | Diskuse

Richard Siemko

Přirozené národní zájmy

Co jsou naše národní zájmy? Především bezpečnost lidí a jejich blahobyt. Tyto hodnoty lze chápat správně, když je zajištěna bezpečnost a ekonomická prosperita státu.

20.6.2018 v 19:19 | Karma článku: 17.60 | Přečteno: 267 | Diskuse
Počet článků 2218 Celková karma 24.19 Průměrná čtenost 973

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.