Nová lávka na karlovarském Horním nádraží v 21 obrazech

26. 05. 2018 19:45:17
Karlovy Vary zažily během posledního květnového víkendu unikátní podívanou. Do města zavítal obří autojeřáb a doprovodná technika. S historickým úkolem: zvednout a usadit na místo určení lávku pro pěší na Horním nádraží.

Ta později nahradí stávající dosluhující lávku vedoucí nad kolejištěm a spojující město se severním sídlištěm Růžových Vrch.

V březnu byla lávka po dílech přivezena z Vítkovic a začala se montovat – na pomocné konstrukci vedle kolejiště. V sobotu 26/5 nastal den D. Přesněji večer V a noc N: přemístění lávky.

Tato část textu (do Aktualizace - viz níže) vznikla ještě předtím, než k dlouho očekávané unikátní akci došlo: v sobotu po sedmé večer, přičemž začátek operace, zvednutí a usazení lávky, byl naplánován na 21:30 hod. Ve stejnou dobu začala platit výluka na trati Karlovy Vary, Horní nádraží – K. Vary, Dvory a zpět, tedy ve směru na Cheb. Trasa z Horního nádraží na Chomutov byla vyloučena už dříve a z jiného důvodu. V polovině dubna se za obcí Dalovice pod jednou kolejí sesul svah, což znamená několikaměsíční opravy a zavedení náhradní autobusové dopravy.

V následující fotokolekci se mohou zájemci seznámit s děním kolem lávky v pátek a v sobotu (25-26/5) před tím, než bylo zahájeno její přemístění.

FOTO 25. 5. 2018

... zde jsme o den posunuti. Výložník obřího autojeřábu dominující severnímu panoramatu města dával v sobotu tušit, že na Horním nádraží se připravuje něco mimořádného. (Foto zde i níže: Autor článku)

... ještě předtím (v pátek) přijel na místo autojeřáb renomované firmy, který lávku zvedne a usadí.

... některé snímky slovní doprovod nepotřebují. Stačí se dívat a tiše žasnout.

... pohled na stabilizační výsuvné opěry.

... pohled na celou scenérii ze staré lávky. Pomocný jeřáb, což je sám o sobě úctyhodný kolos, v akci při sestavování hlavního jeřábu. V popředí budoucí výtah.

... výložník hlavního obřího jeřábu sestavovaný po částech. Jinak ani nelze.

... detailní pohled na montáž výložníku hlavního jeřábu.

FOTO 26. 5. 2018 (do 18:30 hod.)

... hlavní jeřáb je zkompletován, na dvojháku je zavěšena konstrukce lávky.

... detailní pohled na protizávaží. Jeho hmotnost: 2 x 72 tun.

... detail zavěšení lávky na hlavním jeřábu.

... vše je připraveno. Do zahájení akce zbývají necelé čtyři hodiny.

AKTUALIZACE

DLOUHÁ NOC/26. 5. 2018

Dlouhá byla především pro pracovníky firem majících v náplni práce zvednutí, přemístění a usazení lávky. Pro diváky, kterých se na severní straně Horního nádraží sešly odhadem dvě stovky, vše začalo být zajímavé ve 22:11, kdy jeřáb doslova po milimetrech zahájil zvedání lávky. Vše se dělo za tmy – prostor nebyl dostatečně osvětlen z hlediska fotografujících a snímky tomu odpovídají.

Podstatné ale je, že profesionálům, kteří na lávce pracovali (jinak je nazvat nelze – komu čest, tomu čest), vyšlo počasí. Nepršelo, nebyl extrémní vítr ani bouřky a podobná slota. Ba naopak. Klidno za svitu Luny, příjemná teplota, žádné klimatické komplikace.

Červený kolos byl vyzvednut a pozvolna, velmi pomalu, natáčen do požadovaného směru. Ve 22 hodin řídící akce vydal do vysílačky pokyn „Jdeme dolů“ a o jedenáct minut později byl slyšet potlesk na otevřené scéně. Lávka dosedla na své místo. Tato část operace trvala 60+1 minutu. Skvělá práce!

... za svitu Luny. Je půl desáté večer a světelné podmínky jsou ještě přijatelné.

... tma tmoucí. Kolos se dal do pohybu. Asistence lidské síly je nezbytná (v dolní části obrázku).

... lávka se šnečím tempem sune nad kolejiště.

... obří břemeno je opatrně spouštěno, aby v příštích minutách dosedlo na určené místo. Na severní straně na betonový fundament, na jižní se musí spojit s již nainstalovaným dvojitým schodiště. Vše vyšlo perfektně. Na milimetry přesně. Bravo!

... média si to nemohla nechat ujít.

DOBRÉ RÁNO, LÁVKO/27. 5. 2018

Karlovaráci se probudili do dalšího vydařeného dne. Modrá obloha, vlahý vzduch, v půl šesté příjemných dvanáct stupňů. Pojďme se podívat na finále „Mise Lávka“: za dobrého světla na její umístění tam, kde bude sloužit další desítky let. Jistě, nebude sloužit ode dneška. Její zprovoznění je otázkou týdnů, ne-li měsíců. Už nyní je ale jedno jisté. Stará lávka může počínaje dnešním dnem začít „stříhat metr“.

... od rozednění poslední májové neděle 2018 se všem, kdo jdou kolem, naskýtá nový pohled.

... čelní záběr

... nová lávka při pohledu ze staré

... porovnání staré a nové.

... symbolika nové éry na karlovarském Horním nádraží. Novou lávku právě podjiždí ranní vlak z Chebu.

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 26.5.2018 19:45 | karma článku: 19.39 | přečteno: 719x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

15 milionů rozdáno – a boj zuří dál

V noci z neděle na pondělí (11-12/11) eskalovalo napětí mezi Araby v Pásmu Gazy a Izraelem. Netřeba si dělat iluze: občasné gesto dobré vůle ze strany Izraele neznamená zeslabení intenzity války proti terorismu.

12.11.2018 v 12:32 | Karma článku: 21.36 | Přečteno: 479 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj jubilea Polské republiky

Kdo, když ne ty? A kdy, když ne teď? Tento slogan mě nakonec přiměl k tomu, abych usedl ke klávesnici a napsal několik odstavců k stému výročí obnovení polské nezávislosti. Ta byla vyhlášena 11. 11. 1918.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 451 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Primární chybu jste udělali vy, pane Ovčáčku. Ne média

Portál Seznam Zprávy přinesl v sobotu 10/11 příspěvek Václava Dolejšího s vševypovídajícím titulkem: Hrad popisuje svou verzi, jak to bylo se smrtí lékaře v Číně. „Čekali jsme, neodletěli jsme“.

11.11.2018 v 11:15 | Karma článku: 40.15 | Přečteno: 4355 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kanál Dunaj-Odra-Labe: Jedno srovnání

Propojení zmíněných tří řek se dostalo na pořad dne. Prezidentem propagovaný kanál je prý ekonomicky výhodný. Tvrdí to na základě nejnovější studie ministr dopravy Dan Ťok.

11.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 28.00 | Přečteno: 1281 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Pavel Kynčil

Žumberk - středověká opevněná vesnice

Žumberk - v Jižních Čechách je opravdu krásné místo. Má svoji radnici,kostel, tvrz a faru. Co si vlastně přát více.

12.11.2018 v 9:51 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 227 | Diskuse

Otakar Vagner

Nejmilejší Martine, aneb husička a víno na Jiřáku

Svatý Martin z Tours (latinsky Martinus), (316 či 317 v Savarii– 8. listopadu 397 v Candes; 11. listopadu pohřben v Tours) římský voják, poustevník a biskup v Tours. Křesťanská legenda praví, jak se rozdělil s žebrákem o plášť.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.82 | Přečteno: 125 | Diskuse

Marcus Wang

Erotika Bratislava

10.11.2018 se v Bratislavě konal druhý ročník Erofest, výstava erotiky. Kvůli různým "radikálním" odpůrcům se musel konat ve staré průmylové hale na Petržalce, což akci dodalo výjimečnou atmosféru. Posuďte sami.

11.11.2018 v 17:50 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 1680 | Diskuse

Veronika Foglová

Oslavy 100 let od ukončení 1. světové války na Studeném

V sousední obci Studené dnes probíhaly, tak jako na mnoha jiných místech u nás i ve světě, oslavy 100 let od ukončení Velké války, nazvané později 1. světová.

11.11.2018 v 17:47 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 197 | Diskuse

Pavel Vrba

Na chvíli přenesen do minulosti

hledající dávno ztracené lidské stopy. Do sebe zapadající ozubená kolečka pomyslného stroje času spravedlivě ukrajují odměřený čas. Všem a všemu. Ale jak může člověk onen plynoucí čas zachytit. Třeba zrovna tam, kde to má rád.

11.11.2018 v 16:15 | Karma článku: 12.95 | Přečteno: 273 | Diskuse
Počet článků 2385 Celková karma 25.66 Průměrná čtenost 1004

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz