Jak se vědomostně připravujete na dovolenou?

22. 05. 2018 9:15:26
Dveře do exotických destinací se pozvolna otevírají dokořán, turistická sezona začíná. Teplé moře a teplý vzduch s azurovou oblohou hlásí Egypt. Je čas se přichystat. I co se znalostí týká.

Jsou lidé, kteří se na dovolenou vydají, aniž by se předtím příliš věnoval studiu reálií dané země. Nechávají všemu volný průběh - a spoustu věcí neví. Jejich znalostí by se přitom mohli blýsknout a získat respekt hostitelů. Sami sobě pak mohou být v řadě ohledů užiteční, neboť štěstí přeje připraveným.

Ukažme si to na konkrétním příkladu Egypta. Jedeme-li k Rudému moři, je dobré vědět, že ta vodní plocha před námi na pláži je Rudé moře. A ne třeba moře Egejské (jak jsem kdysi také zažil). Ovšem nejen to. Za samozřejmé považuji, že známe jména nejvyšších představitelů země, v tomto případě prezidenta Abdel Fataha el-Sisiho a premiéra Sherifa Ismaila. K tomu jeden bonus: od ledna 2018 je ministryní turistiky v egyptském kabinetu Rania al-Mashatová (obr. níže).

ČAS

Další užitečný postřeh. V době platnosti letního času v ČR je náš čas a čas platný v Egyptě (kde letní čas nemají) identický. Hodinky po příletu přetáčet netřeba (a to ani v případě, že by pilot v letadle hlásil, že v místě přistání bude o hodinu více – aby se za několik minut za tuto mystifikaci omluvil. I to jsem při svých cestách za rudomořskými korály zažil.).

FOTBAL

Jestli si chcete před egyptskými mladíky šplhnout, ohromte je svými znalostmi o tamní kopané. Egypťané jsou totiž jejími vášnivými fandy – a jsou hrdí na to, že se kvalifikovali na letošní mistrovství světa v Rusku (anglicky 2018 FIFA World Cup). Hrát budou ve skupině A a tady je jejich program:

  • 15. června ... Egypt – Uruguay ... 14 hod egyptského času

  • 19. června ... Rusko – Egypt ... 20 hod.

  • 25. června ... Saúdská Arábie – Egypt ... 16 hod.

Můžeme si být jisti, že v uvedených časech bude fotbal běžet ve všech televizích všude kolem.

Egypťané jsou také pyšní na své hráče v anglické Premier League. Na prvním místě je to fenomenální Mohamed Salah působící v Liverpoolu. Ověnčený trofejemi včetně zlaté kopačky za 32 vstřelených gólů v ročníku 2017/2018. Druhým je Mohamed Elneny, spoluhráč Petra Čecha v Arsenalu.

Co by si tamní fanoušci přáli? Kromě postupu ze skupiny na šampionátu v Rusku také výhru ve finále evropské Ligy mistrů. Duel Real Madrid vs Liverpool FC se hraje v sobotu 26. května večer a kdo tou dobou v Egyptě bude, může se připravit na „velké televizní sledování“. Místní budou moc držet palce Liverrpoolu. S jasným záměrem: aby se držitelem trofeje stal klub, v jehož sestavě hraje Mohamed Salah.

Mimochodem: egyptská Premier League 2017/2018 skončila 20. května a mistrem se stal káhirský klub Al Ahly. Stejně jako loni a předloni. Celkem 40krát v historii tamní nejvyšší soutěže. Suverénní šampion. Druhý ve statistice je jeho věčný káhirský rival Zamalek; titul získal pouze dvanáctkrát. Zeptejte se hotelových číšníků nebo recepčních, kterému fotbalovému klubu fandí.

KORÁLOVÉ RYBY

A co je také užitečné vědět: které korálové ryby jsou nebezpečné. Je to paradox. Bezpočet turistů jezdí do Egypta šnorchovat (potápění je vyšší level), kolem nich se to hemží jedovatými tvory, ale žádné „bezpečnostní školení“, jak jsme na něj zvyklí z Evropy přehnaně svázané byrokratickými předpisy, se před vstupem do vody nekoná. Přitom jedovatých – více či méně – tvorů je víc, než se má všeobecně za to. Že do této skupiny patří perutýni, ropušnice nebo trnuchy je všeobecně známo, stejně tak, že někteří bodloci vás mohou svými trny nebezpečně zranit. Pozor je ale třeba si dát i na mírumilovně vyhlížejícíhio králíčkovce, mořský jazyk nebo některé pruhatce. Také ostenec zelenkavý může být nepříjemně agresivní. To jsem vybral jen namátkou.

Psal jsem o paradoxu. Ano, ačkoli nikdo nepodepisuje žádný alibistický formulář (jak si v moři bezpečně počínat), počet případů zranění způsobených jedovatými nebo agresivními tvory je na množství šnorchlujících turistů v Rudém moři absolutně zanedbatelný. Útoky žraloků se statisticky počítají na jednotky za dekádu, méně než málo je také situací, kdy je turista zasažen jedovatou rybou. Předpokládá to ovšem jedno: chovat se slušně, s respektem a vědomím toho, kdo je v moři doma a kdo pouhým hostem. Přiznám se: mám v archivu tisíce záběrů rudomořských ryb, které jsem v Egyptě za uplynulá léta pořídil. Nikdy jsem ale neviděl nafouknutého čtverzubce maskovaného, protože jsem ho nedráždil – ve snaze získat unikátní obrázek. Z úcty k obyvatelům prostředí, v němž lze zažít pocity, které řadím k nejbáječnějším v životě.

... Rania al Mashatová. Na zasedání Evropské banky pro obnovu a rozvoj . Odbornice na měnovou politiku a mezinárodní ekonomiku působila v MMF i Egyptské centrální bance. Od ledna 2018 šéfka resortu cestovního ruchu v egyptské vládě. (Zdroj: YouTube/EBRD-screenshot videa)

... bezpečně vyhlížející králičkovec hvězdnatý. Je však vybaven ostrými a jedovatými hřbetními a řitními ploutvemi. Nedráždit, nesahat. (Foto: Autor článku)

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 22.5.2018 9:15 | karma článku: 10.66 | přečteno: 329x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

15 milionů rozdáno – a boj zuří dál

V noci z neděle na pondělí (11-12/11) eskalovalo napětí mezi Araby v Pásmu Gazy a Izraelem. Netřeba si dělat iluze: občasné gesto dobré vůle ze strany Izraele neznamená zeslabení intenzity války proti terorismu.

12.11.2018 v 12:32 | Karma článku: 21.36 | Přečteno: 482 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj jubilea Polské republiky

Kdo, když ne ty? A kdy, když ne teď? Tento slogan mě nakonec přiměl k tomu, abych usedl ke klávesnici a napsal několik odstavců k stému výročí obnovení polské nezávislosti. Ta byla vyhlášena 11. 11. 1918.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 451 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Primární chybu jste udělali vy, pane Ovčáčku. Ne média

Portál Seznam Zprávy přinesl v sobotu 10/11 příspěvek Václava Dolejšího s vševypovídajícím titulkem: Hrad popisuje svou verzi, jak to bylo se smrtí lékaře v Číně. „Čekali jsme, neodletěli jsme“.

11.11.2018 v 11:15 | Karma článku: 40.15 | Přečteno: 4355 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kanál Dunaj-Odra-Labe: Jedno srovnání

Propojení zmíněných tří řek se dostalo na pořad dne. Prezidentem propagovaný kanál je prý ekonomicky výhodný. Tvrdí to na základě nejnovější studie ministr dopravy Dan Ťok.

11.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 28.00 | Přečteno: 1281 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Michal Hruška

Albánská cesta (8) Poslední den v Albánii a cesta do Itálie

Plán na dnešní den je jasný - nějak přečkat celý den na rozžhavené pláži, a večer odjezd trajektem do Itálie. Rozhodně to ale nebyl den nudný, jak se ostatně brzo ukázalo.

12.11.2018 v 19:25 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 187 | Diskuse

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky XXI

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

12.11.2018 v 18:55 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 227 | Diskuse

Michal Tříska

Zahrady pod Pražským hradem

Na místě původních hradeb hradu vznikly palácové zahrady, které v současné době tvoří ucelený komplex. Podívejte se se mnou, jak tyto zahrady vypadají v podzimních dnech.

10.11.2018 v 18:05 | Karma článku: 18.28 | Přečteno: 455 | Diskuse

Marie Kubešová

Zámek Kunštát a Blaničtí rytíři

Městečko a zámek Kunštát nese jméno svého zakladatele Kuny, syna Gerharda ze Zbraslavi, který je prvním doloženým majitelem jednoho z nejstarších dochovaných hradů na Moravě.

10.11.2018 v 17:09 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 190 | Diskuse

Hana Šťastná

Každé třetí auto v Česku má v sobě kus Ázerbajdžánu

Do příručního zavazadla s propagačními materiály zemědělských a potravinářských firem jsem si přibalila šátek na vlasy. Jako před každou cestou do islámské země.

9.11.2018 v 8:54 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 654 | Diskuse
Počet článků 2385 Celková karma 25.67 Průměrná čtenost 1004

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz