Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokojné protesty v Gaze? Terminologický podvod, říká vysoký představitel Hamasu

17. 05. 2018 12:55:48
Občas je užitečné slyšet, co druhá strana říká vlastnímu publiku. Traduje se, že komunisté mluví poněkud jinak na svých schůzích a jinak v parlamentu či v médiích. Totéž prý platilo o Jásiru Arafatovi.

Jinak doma, jinak s Američany, Izraelci a představiteli EU.

Chceme-li získat představu o tom, co si komunisté a Arabové opravdu myslí, musíme naslouchat jejich slovům pronášeným „uvnitř“. Někdy ovšem stačí monitorovat arabské vysílání stanic působících na Blízkém východě. Třeba televizi Al Jazeera. Touto činností se zabývá institut MEMRI.

Al Jazeera se 13. května 2018 spojila s Mahmúdem Al Zaharem, což je vysoký představitel teroristické organizace Hamas, její spoluzakladatel a v letech 2006/2007 ministr zahraničí Palestinskoarabské autonomie (vláda Hamasu po volbách, v nichž teroristé zvítězili).

Al Zahar patří k největším nepřátelům Izraele v regionu a rovněž tak není fandou konkurenčního Fatahu a jeho šéfa Mahmúda Abbáse.

V průběhu rozhovoru položil moderátor otázku:

  • Pan Mahmúd Abbás řekl, že během všech těch let Hamas uplatňuje stejný pokojný (nenásilný) odpor (proti Izraeli – LS), který prosazuje Fatah od první dne a po mnoho let. Proč se tedy Fatah a Hamas nemohou dohodnout na společné platformě?

Host se pustil do výkladu, který nenechává nikoho na pochybách, jak se věci skutečně mají. Hned v úvodu řekl, že toto je zřejmý terminologický klam. Když disponujete zbraněmi, jimiž jste schopni vzdorovat okupaci ve válce 2006, 2008, 2012 a 2014, když tyto zbraně mají lidé, kteří dokáží čelit nejsilnější armádě v regionu ... a jsou s to zabíjet a unášet její vojáky – je to skutečně nenásilný odpor? Toto není nenásilný odpor. A že slábne? Naopak! Roste a rozmáhá se. To je jasné. Takže když hovoříme o nenásilném odporu, klameme veřejnost, pravil Al Zahar.

Pak použil formulaci, která by měla být včleněna do učebnic demagogie: Je to nenásilný odpor podpořený vojenskou silou a bezpečnostními agenturami (tajnými službami) a těšící se obrovské lidové podpoře. Pokud jde o nenásilný odpor Fatahu, ten prý sestává z manifestací, demonstrací, protestů, žádostí a proseb, aby se zlepšily podmínky vyjednávání nebo aby bylo umožněno vést rozhovory s izraelským nepřítelem. Tento klam palestinskou veřejnost neošálí, uzavřel Al Zahar.

Vlastně – neřekl nic nového. Pouze arabsky mluvícím divákům sítě Al Jazeera potvrdil známou pravdu. Jde o ozbrojený boj proti Izraeli, který z izraelské strany vyžaduje tvrdou reakci odpovídající tomu, že je zde vedena válka teroristů proti civilizovanému státu.

Připočítáme-li k tomu fakt, že Hamas – a znovu to bylo zopakováno v minulých dnech (viz níže) - NIKDY neuzná Izrael, neb Palestina je dle jeho politiků jen jedna, a to od „moře k řece“ (od středomořského břehu k Jordánu), pak je snad zřejmé, o co se tu hraje a jakým způsobem a jakými prostředky ta „hra“ musí být vedena.

Podporovat Hamas je jako podporovat nacisty v Lidicích. Že přeháním? Zkuste si představit, co by se dělo, kdyby se Izraelci řídili pošetilými radami levicových zaslepenců v Evropě a umožnili tisícím Gazanů vstoupit na své území a nechat je tam „působit“. Sotva by zůstalo jen u jedněch „Lidic“.

V pátek 11. května se konalo v Pásmu Gazy shromáždění v rámci „Pochodu návratu“ (Return March). Vystoupil na něm šéf politického byra Hamasu a někdejší premiér vlády této teroristické organizace Ismail Haníja. Dvě klíčové věty z jeho vystoupení uvádím níže v obrazové části. Zde jiné dvě věty, které by také neměly zapadnout:

  • My se vrátíme (do Izraele - LS), ať se to lidem líbí nebo ne. A komu se to nelíbí, může jít pít vodu z moře u Gazy.

Je to málo srozumitelné?

OBRAZOVÁ ČÁST

... Mahmúd Al Zahhar v televizi Al Jazeera 13. května 2018: Řeči o tom, že odpor Hamasu je pokojný jsou jasný terminologický podvod. (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

... Ismail Haníja (mluvící do mikrofonu) na shromáždění Gazanů 11. května 2018: "Palestina je od (Středozemního) moře k řece (Jordánu)." Není to snad někomu jasné? (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

... a ještě jednou z téže akce. Opět Haníja: "A my nikdy, nikdy, nikdy neuznáme Izrael." Je třeba něco dodávat? (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 17.5.2018 12:55 | karma článku: 41.90 | přečteno: 3658x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

K summitu Trump - Putin

Helsinské setkání prezidentů USA a RF má také svoji izraelskou dimenzi. Týká se Sýrie. Současné boje vládních vojsk a protirežimních sil v těsné blízkosti Izraele sledují jeho politické a vojenské špičky s mimořádnou pozorností.

16.7.2018 v 20:20 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 355 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Slovo k poděkování Aleše Preslera pánům Babišovi a Bangovi

Kolega Presler zveřejnil v neděli 15/7 své „Poděkování Andrejovi Babišovi (a Patriku Bangovi) za svobodu projevu na těchto stránkách“. Kouzlem nechtěného tím připustil, že všechno mohlo být jinak.

15.7.2018 v 15:17 | Karma článku: 23.04 | Přečteno: 923 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Několik poznámek k interview premiéra v MF DNES

Vytknuto před závorku: zásadně nesouhlasím a odsuzuji jakékoliv projevy násilí vůči jakémukoliv politikovi. Tudíž odsuzuji i to, co se v noci ze středy na čtvrtek (11-12/7) dělo před Sněmovnou.

14.7.2018 v 15:37 | Karma článku: 29.36 | Přečteno: 1262 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zvířatům to nedělají, lidem ano

Až mě zase budou přesvědčovat účastníci internetových diskusí, že íránský režim (který považuji za zvrácený, totalitní a barbarský) není tak hrozný a že se tam snad dá normálně žít, připomenu jim příběh pana MR.

13.7.2018 v 12:12 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 1429 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michael Pálka

A tak jsem zavřel televizi...

Ne po prvé a ne naposledy. Tentokrát, když jsem se díval na komentář ve 20. 00 hod. analyzující schůzku Trumpa s Putinem.

17.7.2018 v 21:00 | Karma článku: 31.47 | Přečteno: 992 | Diskuse

Jan Dvořák

Hamáček by měl na Babiše přitlačit

Po další rezignaci ministra Babišovy vlády kvůli pětačtyřiceti opsaným stranám diplomky se poměr mezi stranickými opisovači sice vyrovnal na 1:1, ale je víc než pravděpodobné, že o poslední skórování ještě nešlo.

17.7.2018 v 20:05 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 264 | Diskuse

Tomáš Kysela

Územní plán v rukou politiků=katastrofa

Již po čtvrté vám přináším svůj pohled na „volební program“. Ačkoliv nejsem na žádné kandidátce, jsem přesvědčen, že toto by měla být priorita budoucí vlády v Liberci.

17.7.2018 v 20:00 | Karma článku: 6.74 | Přečteno: 154 | Diskuse

Karol Wild

Už zkoumali její diplomku?

Aféry s opsanými diplomkami nemají konce. Proto se vnucuje otázka, zda by se ještě před jmenováním nové ministryně neměla přezkoumat její diplomka. Aby nedošlo k dalšímu maléru.

17.7.2018 v 18:57 | Karma článku: 19.73 | Přečteno: 655 | Diskuse

Eva Sykova

Vést férovou diskusi s názorovým oponentem dokáže jen málokdo.

Házet láhve dokáže každý hlupák. Děsí mě úroveň současné komunikace o politice a nízká úroveň respektu k názoru druhých. Čím dál více se zužuje na vulgaritu, agresivitu a “nálepkování”.

17.7.2018 v 16:23 | Karma článku: 30.83 | Přečteno: 673 | Diskuse
Počet článků 2249 Celková karma 22.49 Průměrná čtenost 976

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz