Pokojné protesty v Gaze? Terminologický podvod, říká vysoký představitel Hamasu

17. 05. 2018 12:55:48
Občas je užitečné slyšet, co druhá strana říká vlastnímu publiku. Traduje se, že komunisté mluví poněkud jinak na svých schůzích a jinak v parlamentu či v médiích. Totéž prý platilo o Jásiru Arafatovi.

Jinak doma, jinak s Američany, Izraelci a představiteli EU.

Chceme-li získat představu o tom, co si komunisté a Arabové opravdu myslí, musíme naslouchat jejich slovům pronášeným „uvnitř“. Někdy ovšem stačí monitorovat arabské vysílání stanic působících na Blízkém východě. Třeba televizi Al Jazeera. Touto činností se zabývá institut MEMRI.

Al Jazeera se 13. května 2018 spojila s Mahmúdem Al Zaharem, což je vysoký představitel teroristické organizace Hamas, její spoluzakladatel a v letech 2006/2007 ministr zahraničí Palestinskoarabské autonomie (vláda Hamasu po volbách, v nichž teroristé zvítězili).

Al Zahar patří k největším nepřátelům Izraele v regionu a rovněž tak není fandou konkurenčního Fatahu a jeho šéfa Mahmúda Abbáse.

V průběhu rozhovoru položil moderátor otázku:

  • Pan Mahmúd Abbás řekl, že během všech těch let Hamas uplatňuje stejný pokojný (nenásilný) odpor (proti Izraeli – LS), který prosazuje Fatah od první dne a po mnoho let. Proč se tedy Fatah a Hamas nemohou dohodnout na společné platformě?

Host se pustil do výkladu, který nenechává nikoho na pochybách, jak se věci skutečně mají. Hned v úvodu řekl, že toto je zřejmý terminologický klam. Když disponujete zbraněmi, jimiž jste schopni vzdorovat okupaci ve válce 2006, 2008, 2012 a 2014, když tyto zbraně mají lidé, kteří dokáží čelit nejsilnější armádě v regionu ... a jsou s to zabíjet a unášet její vojáky – je to skutečně nenásilný odpor? Toto není nenásilný odpor. A že slábne? Naopak! Roste a rozmáhá se. To je jasné. Takže když hovoříme o nenásilném odporu, klameme veřejnost, pravil Al Zahar.

Pak použil formulaci, která by měla být včleněna do učebnic demagogie: Je to nenásilný odpor podpořený vojenskou silou a bezpečnostními agenturami (tajnými službami) a těšící se obrovské lidové podpoře. Pokud jde o nenásilný odpor Fatahu, ten prý sestává z manifestací, demonstrací, protestů, žádostí a proseb, aby se zlepšily podmínky vyjednávání nebo aby bylo umožněno vést rozhovory s izraelským nepřítelem. Tento klam palestinskou veřejnost neošálí, uzavřel Al Zahar.

Vlastně – neřekl nic nového. Pouze arabsky mluvícím divákům sítě Al Jazeera potvrdil známou pravdu. Jde o ozbrojený boj proti Izraeli, který z izraelské strany vyžaduje tvrdou reakci odpovídající tomu, že je zde vedena válka teroristů proti civilizovanému státu.

Připočítáme-li k tomu fakt, že Hamas – a znovu to bylo zopakováno v minulých dnech (viz níže) - NIKDY neuzná Izrael, neb Palestina je dle jeho politiků jen jedna, a to od „moře k řece“ (od středomořského břehu k Jordánu), pak je snad zřejmé, o co se tu hraje a jakým způsobem a jakými prostředky ta „hra“ musí být vedena.

Podporovat Hamas je jako podporovat nacisty v Lidicích. Že přeháním? Zkuste si představit, co by se dělo, kdyby se Izraelci řídili pošetilými radami levicových zaslepenců v Evropě a umožnili tisícím Gazanů vstoupit na své území a nechat je tam „působit“. Sotva by zůstalo jen u jedněch „Lidic“.

V pátek 11. května se konalo v Pásmu Gazy shromáždění v rámci „Pochodu návratu“ (Return March). Vystoupil na něm šéf politického byra Hamasu a někdejší premiér vlády této teroristické organizace Ismail Haníja. Dvě klíčové věty z jeho vystoupení uvádím níže v obrazové části. Zde jiné dvě věty, které by také neměly zapadnout:

  • My se vrátíme (do Izraele - LS), ať se to lidem líbí nebo ne. A komu se to nelíbí, může jít pít vodu z moře u Gazy.

Je to málo srozumitelné?

OBRAZOVÁ ČÁST

... Mahmúd Al Zahhar v televizi Al Jazeera 13. května 2018: Řeči o tom, že odpor Hamasu je pokojný jsou jasný terminologický podvod. (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

... Ismail Haníja (mluvící do mikrofonu) na shromáždění Gazanů 11. května 2018: "Palestina je od (Středozemního) moře k řece (Jordánu)." Není to snad někomu jasné? (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

... a ještě jednou z téže akce. Opět Haníja: "A my nikdy, nikdy, nikdy neuznáme Izrael." Je třeba něco dodávat? (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 17.5.2018 12:55 | karma článku: 41.90 | přečteno: 3673x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ústava začíná být prezidentovi těsná

Nechci se chlubit, ale při politických úvahách mi to již na mysl nejednou přišlo. Abdel Fattah Sisi je úspěšným prezidentem Egypta, má velké rozvojové plány, strategii do roku 2030. Co se ale bude dít, až mu skončí mandát?

14.12.2018 v 11:05 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 302 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Protiizraelský teror viděný optikou teroru ve Štrasburku

Lidé ve Štrasburku zažili to, co lidé v Izraeli. Zákeřný teror – i s tím snad dobrým koncem. Rozdíl je pouze v tom, že štrasburskému vraždění dávají naše "velká" média podstatně větší prostor než arabskému vraždění v Izraeli.

14.12.2018 v 9:15 | Karma článku: 28.08 | Přečteno: 408 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Proč lidé nevěří politikům

Jako celoživotní pozorovatel politického dění nepatřím k těm, kdo politiky a priori odsuzují. Jednoduše proto, že naše společnost dospěla do takového stádia vývoje, že bez nich už to nejde.

13.12.2018 v 16:03 | Karma článku: 33.45 | Přečteno: 1919 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ta věc je černobílá aneb Boj s terorem vs podpora teroru (Doplněno)

Napětí houstne. V Jeruzalémě byl dnes (13/12) za úsvitu proveden útok nožem na policejní důstojníky. Muže a ženu. Policista byl zraněn lehce, jeho kolegyně středně těžce. Pachatel – arabský terorista – byl zlikvidován.

13.12.2018 v 9:08 | Karma článku: 25.50 | Přečteno: 435 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Paní Merkelová, pane Putine, kolik Židů ještě musí zemřít

Brutální násilí palestinských teroristů si vybralo svoji daň v podobě předčasného porodu novorozence těžce zraněné matky, kterou na autobusové zástavce postřelil islamistický zločinec.

14.12.2018 v 17:43 | Karma článku: 28.09 | Přečteno: 768 | Diskuse

Robert Bartoš

Premiérův Ježíšek

Když se všichni proti jednomu spiknou, tak to s ním vypadá špatně. Proti premiérovi se na Vánoce spikli všichni, včetně jindy tak dobrotivé bytosti jako Ježíšek.

14.12.2018 v 16:00 | Karma článku: 20.75 | Přečteno: 558 | Diskuse

Jan Urbanec

Střety (politických) zájmů

Ač nemá zdaleka tak zábavnou vedlejší významovou linku jako Zemanova "viróza 2013", slovem či souslovím, které by mohlo kandidovat na český pojem roku 2018, je „střet zájmů“.

14.12.2018 v 15:01 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 151 |

Karel Januška

Pomluva a trestní stíhání

Ústava a Listina základních občanských práv a svobod jsou základní právní předpisy. Právní stát řídí tři na sobě nezávislé moci. Je to moc výkonná (u nás vláda, prezident), moc zákonodárná (Parlament) a moc soudní.

14.12.2018 v 14:48 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 283 | Diskuse

Jan Dvořák

Rozdvojený premiér

Premiér je v nezáviděníhodném postavení. Už nejenom česká opozice, ale i europoslanci nevěří jeho upřímným slovům, že se od svých bývalých firem už dávno odstřihl – auuu.

14.12.2018 v 12:07 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 399 | Diskuse
Počet článků 2437 Celková karma 26.90 Průměrná čtenost 1008

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz