Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokojné protesty v Gaze? Terminologický podvod, říká vysoký představitel Hamasu

17. 05. 2018 12:55:48
Občas je užitečné slyšet, co druhá strana říká vlastnímu publiku. Traduje se, že komunisté mluví poněkud jinak na svých schůzích a jinak v parlamentu či v médiích. Totéž prý platilo o Jásiru Arafatovi.

Jinak doma, jinak s Američany, Izraelci a představiteli EU.

Chceme-li získat představu o tom, co si komunisté a Arabové opravdu myslí, musíme naslouchat jejich slovům pronášeným „uvnitř“. Někdy ovšem stačí monitorovat arabské vysílání stanic působících na Blízkém východě. Třeba televizi Al Jazeera. Touto činností se zabývá institut MEMRI.

Al Jazeera se 13. května 2018 spojila s Mahmúdem Al Zaharem, což je vysoký představitel teroristické organizace Hamas, její spoluzakladatel a v letech 2006/2007 ministr zahraničí Palestinskoarabské autonomie (vláda Hamasu po volbách, v nichž teroristé zvítězili).

Al Zahar patří k největším nepřátelům Izraele v regionu a rovněž tak není fandou konkurenčního Fatahu a jeho šéfa Mahmúda Abbáse.

V průběhu rozhovoru položil moderátor otázku:

  • Pan Mahmúd Abbás řekl, že během všech těch let Hamas uplatňuje stejný pokojný (nenásilný) odpor (proti Izraeli – LS), který prosazuje Fatah od první dne a po mnoho let. Proč se tedy Fatah a Hamas nemohou dohodnout na společné platformě?

Host se pustil do výkladu, který nenechává nikoho na pochybách, jak se věci skutečně mají. Hned v úvodu řekl, že toto je zřejmý terminologický klam. Když disponujete zbraněmi, jimiž jste schopni vzdorovat okupaci ve válce 2006, 2008, 2012 a 2014, když tyto zbraně mají lidé, kteří dokáží čelit nejsilnější armádě v regionu ... a jsou s to zabíjet a unášet její vojáky – je to skutečně nenásilný odpor? Toto není nenásilný odpor. A že slábne? Naopak! Roste a rozmáhá se. To je jasné. Takže když hovoříme o nenásilném odporu, klameme veřejnost, pravil Al Zahar.

Pak použil formulaci, která by měla být včleněna do učebnic demagogie: Je to nenásilný odpor podpořený vojenskou silou a bezpečnostními agenturami (tajnými službami) a těšící se obrovské lidové podpoře. Pokud jde o nenásilný odpor Fatahu, ten prý sestává z manifestací, demonstrací, protestů, žádostí a proseb, aby se zlepšily podmínky vyjednávání nebo aby bylo umožněno vést rozhovory s izraelským nepřítelem. Tento klam palestinskou veřejnost neošálí, uzavřel Al Zahar.

Vlastně – neřekl nic nového. Pouze arabsky mluvícím divákům sítě Al Jazeera potvrdil známou pravdu. Jde o ozbrojený boj proti Izraeli, který z izraelské strany vyžaduje tvrdou reakci odpovídající tomu, že je zde vedena válka teroristů proti civilizovanému státu.

Připočítáme-li k tomu fakt, že Hamas – a znovu to bylo zopakováno v minulých dnech (viz níže) - NIKDY neuzná Izrael, neb Palestina je dle jeho politiků jen jedna, a to od „moře k řece“ (od středomořského břehu k Jordánu), pak je snad zřejmé, o co se tu hraje a jakým způsobem a jakými prostředky ta „hra“ musí být vedena.

Podporovat Hamas je jako podporovat nacisty v Lidicích. Že přeháním? Zkuste si představit, co by se dělo, kdyby se Izraelci řídili pošetilými radami levicových zaslepenců v Evropě a umožnili tisícím Gazanů vstoupit na své území a nechat je tam „působit“. Sotva by zůstalo jen u jedněch „Lidic“.

V pátek 11. května se konalo v Pásmu Gazy shromáždění v rámci „Pochodu návratu“ (Return March). Vystoupil na něm šéf politického byra Hamasu a někdejší premiér vlády této teroristické organizace Ismail Haníja. Dvě klíčové věty z jeho vystoupení uvádím níže v obrazové části. Zde jiné dvě věty, které by také neměly zapadnout:

  • My se vrátíme (do Izraele - LS), ať se to lidem líbí nebo ne. A komu se to nelíbí, může jít pít vodu z moře u Gazy.

Je to málo srozumitelné?

OBRAZOVÁ ČÁST

... Mahmúd Al Zahhar v televizi Al Jazeera 13. května 2018: Řeči o tom, že odpor Hamasu je pokojný jsou jasný terminologický podvod. (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

... Ismail Haníja (mluvící do mikrofonu) na shromáždění Gazanů 11. května 2018: "Palestina je od (Středozemního) moře k řece (Jordánu)." Není to snad někomu jasné? (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

... a ještě jednou z téže akce. Opět Haníja: "A my nikdy, nikdy, nikdy neuznáme Izrael." Je třeba něco dodávat? (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 17.5.2018 12:55 | karma článku: 41.90 | přečteno: 3664x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě k diskusi o sestřeleném iljušinu aneb Kdo se dopustil manipulace

Podle některých jsem neobjektivní proizraelský fanatik, podle jiných ještě někdo horší. V případu sestřeleného ruského IL-20 (článek „Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?“; 20/9) jsem byl osočen, že se snažím o manipulaci.

22.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?

Izrael jak slíbil, tak učinil. Ve čtvrtek poslal do Moskvy vysokou armádní delegaci vedenou velitelem vojenského letectva genmjr. Amikamem Norkinem a šéfem divize zahraničních vztahů armády brig. Gen. Erezem Meiselem.

20.9.2018 v 17:40 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 702 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Hrůzné pokračování hrůzného příběhu

Lidsky nejhorší na tom bylo, že ráno jel do nedalekého obchodního centra nakoupit – a večer měl pohřeb. Jenom proto, že si sedmnáctiletý Arab usmyslel, že toho Izraelce zavraždí. Ariho Fuldu, otce čtyř dětí.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 1246 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sestřelení ruského letadla syrskou PVO

Ve válce padají bomby i letadla a umírají lidé. Řečeno s trochou sarkasmu – občas i vojáci. Když nedávno padli naši v Afghánistánu, byli považování za hrdiny. Právem. Stejné právo mají nyní Rusové.

19.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 1129 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Sova

Proč je v ČR tak draze? Vysvětlení je jednoduché….

V článku bych rád přinesl prosté, ale zcela jasné vysvětlení, proč je v České republice tak draze a, což s tím přímo souvisí, proč jsou i jiné služby a například potraviny tak nekvalitní.

21.9.2018 v 22:42 | Karma článku: 26.76 | Přečteno: 1172 | Diskuse

Karel Trčálek

Jemenské hladovějící děti mají štěstí, nejsou to uprchlíci, vezme si je Česko

Padesát syrských sirotků? Nebuďme přízemní troškaři a nabídněme nový domov půl miliónu hladovějících jemenských dětí. Bát se ničeho nemusíme, nejsou to uprchlíci

21.9.2018 v 19:19 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 453 | Diskuse

Pavel Starý

Arogance moci Finanční správy

Od chvíle, co ministerstvo financí řídí hnutí ANO, začaly se ve velkém měřítku používat zajišťovací příkazy, zřejmě pod vlivem hesla: "všetci kradnú". Přitom v soudních sporech zatím Finanční správa prohrála 35 z 89 případů.

21.9.2018 v 18:15 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 795 | Diskuse

Dušan Póč

Chceš volit? Přijď do modlitebny. Záměr? Vychytralost? Hlavně neúcta

Vlnu nevole vyvolalo umístění jedné z volebních místností ve Vsetíně do prostor Sboru Církve bratrské. Nevím, zda jde o legální postup. Ale co vím, jde, s ohledem na (ne)popularitu lidovců na radnici, o nešťastné rozhodnutí.

21.9.2018 v 17:29 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 306 | Diskuse

Jan Dvořák

Premiér hodil europoslankyni Šojdrové těžkou rukavici

Odpoledne má dojít – a možná, že už došlo, záleží kdy tenhle text budete číst – k setkání europoslankyně Šojdrové s premiérem Babišem. Chce mu sdělit autentické a konečné znění své výzvy k přijetí syrských sirotků.

21.9.2018 v 14:05 | Karma článku: 34.02 | Přečteno: 1578 | Diskuse
Počet článků 2323 Celková karma 22.82 Průměrná čtenost 977

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz