Pokojné protesty v Gaze? Terminologický podvod, říká vysoký představitel Hamasu

17. 05. 2018 12:55:48
Občas je užitečné slyšet, co druhá strana říká vlastnímu publiku. Traduje se, že komunisté mluví poněkud jinak na svých schůzích a jinak v parlamentu či v médiích. Totéž prý platilo o Jásiru Arafatovi.

Jinak doma, jinak s Američany, Izraelci a představiteli EU.

Chceme-li získat představu o tom, co si komunisté a Arabové opravdu myslí, musíme naslouchat jejich slovům pronášeným „uvnitř“. Někdy ovšem stačí monitorovat arabské vysílání stanic působících na Blízkém východě. Třeba televizi Al Jazeera. Touto činností se zabývá institut MEMRI.

Al Jazeera se 13. května 2018 spojila s Mahmúdem Al Zaharem, což je vysoký představitel teroristické organizace Hamas, její spoluzakladatel a v letech 2006/2007 ministr zahraničí Palestinskoarabské autonomie (vláda Hamasu po volbách, v nichž teroristé zvítězili).

Al Zahar patří k největším nepřátelům Izraele v regionu a rovněž tak není fandou konkurenčního Fatahu a jeho šéfa Mahmúda Abbáse.

V průběhu rozhovoru položil moderátor otázku:

  • Pan Mahmúd Abbás řekl, že během všech těch let Hamas uplatňuje stejný pokojný (nenásilný) odpor (proti Izraeli – LS), který prosazuje Fatah od první dne a po mnoho let. Proč se tedy Fatah a Hamas nemohou dohodnout na společné platformě?

Host se pustil do výkladu, který nenechává nikoho na pochybách, jak se věci skutečně mají. Hned v úvodu řekl, že toto je zřejmý terminologický klam. Když disponujete zbraněmi, jimiž jste schopni vzdorovat okupaci ve válce 2006, 2008, 2012 a 2014, když tyto zbraně mají lidé, kteří dokáží čelit nejsilnější armádě v regionu ... a jsou s to zabíjet a unášet její vojáky – je to skutečně nenásilný odpor? Toto není nenásilný odpor. A že slábne? Naopak! Roste a rozmáhá se. To je jasné. Takže když hovoříme o nenásilném odporu, klameme veřejnost, pravil Al Zahar.

Pak použil formulaci, která by měla být včleněna do učebnic demagogie: Je to nenásilný odpor podpořený vojenskou silou a bezpečnostními agenturami (tajnými službami) a těšící se obrovské lidové podpoře. Pokud jde o nenásilný odpor Fatahu, ten prý sestává z manifestací, demonstrací, protestů, žádostí a proseb, aby se zlepšily podmínky vyjednávání nebo aby bylo umožněno vést rozhovory s izraelským nepřítelem. Tento klam palestinskou veřejnost neošálí, uzavřel Al Zahar.

Vlastně – neřekl nic nového. Pouze arabsky mluvícím divákům sítě Al Jazeera potvrdil známou pravdu. Jde o ozbrojený boj proti Izraeli, který z izraelské strany vyžaduje tvrdou reakci odpovídající tomu, že je zde vedena válka teroristů proti civilizovanému státu.

Připočítáme-li k tomu fakt, že Hamas – a znovu to bylo zopakováno v minulých dnech (viz níže) - NIKDY neuzná Izrael, neb Palestina je dle jeho politiků jen jedna, a to od „moře k řece“ (od středomořského břehu k Jordánu), pak je snad zřejmé, o co se tu hraje a jakým způsobem a jakými prostředky ta „hra“ musí být vedena.

Podporovat Hamas je jako podporovat nacisty v Lidicích. Že přeháním? Zkuste si představit, co by se dělo, kdyby se Izraelci řídili pošetilými radami levicových zaslepenců v Evropě a umožnili tisícím Gazanů vstoupit na své území a nechat je tam „působit“. Sotva by zůstalo jen u jedněch „Lidic“.

V pátek 11. května se konalo v Pásmu Gazy shromáždění v rámci „Pochodu návratu“ (Return March). Vystoupil na něm šéf politického byra Hamasu a někdejší premiér vlády této teroristické organizace Ismail Haníja. Dvě klíčové věty z jeho vystoupení uvádím níže v obrazové části. Zde jiné dvě věty, které by také neměly zapadnout:

  • My se vrátíme (do Izraele - LS), ať se to lidem líbí nebo ne. A komu se to nelíbí, může jít pít vodu z moře u Gazy.

Je to málo srozumitelné?

OBRAZOVÁ ČÁST

... Mahmúd Al Zahhar v televizi Al Jazeera 13. května 2018: Řeči o tom, že odpor Hamasu je pokojný jsou jasný terminologický podvod. (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

... Ismail Haníja (mluvící do mikrofonu) na shromáždění Gazanů 11. května 2018: "Palestina je od (Středozemního) moře k řece (Jordánu)." Není to snad někomu jasné? (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

... a ještě jednou z téže akce. Opět Haníja: "A my nikdy, nikdy, nikdy neuznáme Izrael." Je třeba něco dodávat? (Zdroj: MEMRI TV - screenshot videa)

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 17.5.2018 12:55 | karma článku: 41.93 | přečteno: 3674x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

"Toto není demokracie. Moc převzala justiční junta."

V neděli 17/3 bylo s definitivní platností rozhodnuto, kdo se bude moci zúčastnit izraelských parlamentních voleb – a kdo bude naopak z volebního klání vyloučen.

18.3.2019 v 8:15 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 595 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Slovensko: Slovo k prvnímu kolu prezidentských voleb

Napíšu to přímo: ačkoli nesouhlasím se vším, co má v programu Zuzana Čaputová, jsem jejím sympatizantem. Čím mě oslovila?

17.3.2019 v 9:00 | Karma článku: 17.39 | Přečteno: 448 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když jsou věci za hranou aneb Odehová opět na scéně

V Berlíně – do kulturního centra Dersim Kulturgemeinde – bylo na pátek 15. března svoláno další protiizraelské shromáždění, které mělo být okořeněno vystoupením dvou žen „z Palestiny“. Hrozil skandál.

16.3.2019 v 13:30 | Karma článku: 27.43 | Přečteno: 504 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Etiopie: Úděsné zprávy z místa havárie

Na místo dopadu havarovaného etiopského boeingu se nedlouho po tragédii vydali i členové izraelské dobrovolnické organizace ZAKA, která má v náplni práce identifikaci těl obětí. Z pověření premiéra Izraele.

16.3.2019 v 8:00 | Karma článku: 33.47 | Přečteno: 4432 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Není dlužník jako dlužník

Některý je dlužnější, chtělo by se dodat. Ano, přesně takto naše společenské povědomí rozděluje dlužné lidi do tří rozdílných kategorií. A možná si to občané, mohutně masírováni různými politiky a neziskovkami, ani neuvědomují.

18.3.2019 v 14:46 | Karma článku: 15.27 | Přečteno: 337 | Diskuse

Jiří Strádal

Žárovky, rum, igelitky a ta naše Evropa

Dnes je to 10 let, co EU vydala nařízení o stažení žárovek z trhu. Jindy si to nějak odnesly pomazánkové máslo, marmeláda, rum, igelitky aj. Nelíbí se nám to a na EU nadáváme. Máme pravdu? V čem ano a v čem ne?

18.3.2019 v 12:07 | Karma článku: 9.11 | Přečteno: 599 | Diskuse

Jan Polanecký

ODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovosti

Každý rozumně uvažující člověk vidí, že ODS už dávno přestala být pravicovou stranou. A to samozřejmě nejen kvůli současnému vyhazovu Václava Klause mladšího.

18.3.2019 v 12:00 | Karma článku: 32.51 | Přečteno: 774 | Diskuse

Jan Dvořák

Odsovětizování kultury na pořadu dne

Bezpečnostní informační služba pojímá odsovětizování a odruštění v celé šíři institucí. Vedle upozornění, že výuka ve školách je stále prosovětská, poukazuje kontrarozvědka rovněž na značnou zamořenost v oblasti kultury a umění.

18.3.2019 v 8:40 | Karma článku: 22.55 | Přečteno: 409 | Diskuse

Lubomír Stejskal

"Toto není demokracie. Moc převzala justiční junta."

V neděli 17/3 bylo s definitivní platností rozhodnuto, kdo se bude moci zúčastnit izraelských parlamentních voleb – a kdo bude naopak z volebního klání vyloučen.

18.3.2019 v 8:15 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 595 | Diskuse
Počet článků 2560 Celková karma 20.34 Průměrná čtenost 1002

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz