Několik poznámek k blogu Kateřiny Velíškové o ambasádě ČR v Izraeli

30. 04. 2018 7:55:05
Kateřina Velíšková patří do tábora odpůrců přemístění českého zastupitelského úřadu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. V článku z 29/4 nazvaném „Proč nepřesouvat ambasádu do Jeruzaléma“ vysvětluje proč.

Zastávám postoj přesně opačný, nicméně jsem rád, že ona ten svůj na internetu prezentovala. Nemám ambici ani schopnost ji přesvědčit, aby změnila názor (opačně to platí právě tak). Pouze se chci vyjádřit k několika větám, které se v jejím textu objevily.

VĚTA I

  • KV: Město je nesmírně důležité politicky i nábožensky, a tak s ním plán OSN na rozdělení Palestiny z roku 1947 počítal jako s odděleným subjektem pod mezinárodní správou, který nebude patřit ani izraelskému ani palestinskému státu.

Ano, plán OSN skutečně počítal s tím, že Jeruzalém (a jeho okolí včetně Betlema) nebude součástí ani jednoho z obou „nástupnických" států, ovšem pozor – nejednalo se v době, kdy byl plán schválen (listopad 1947), o stát izraelský a palestinský, nýbrž Palestina pod mandátní správou měla být rozdělena na stát židovský (který při svém vyhlášení 14. 5. 1948 přijal název Izrael) a na stát arabský (nikoli palestinský). To by byl z hlediska politické geografie stejný nonsens, jako kdyby se Československo rozdělilo v roce 1993 na Slovensko a Československo.

To, že svět dnes hovoří o „arabské části Palestiny“ (ve smyslu onoho plánu OSN 1947) je jednou z mnoha geografických nesprávností tohoto podivného světa a úspěchem palestinskoarabské propagandy.

V této pasáži ještě k Jeruzalému. Nestal by se součástí ani jednoho z obou států, kdyby arabská reprezentace Palestiny (a celý tehdejší arabský svět s ní) akceptovala onen plán OSN 1947. To se však nestalo, Arabové (v Palestině i mimo ni) odmítli přijmout existenci židovského palestinského státu, ten krátce po jeho vzniku vojensky napadli – a od toho okamžiku bylo zřejmé, že o vzniklých hranicích rozhodne výsledek války 1948/1949. Což se také stalo, jak Kateřina sama připouští v další větě, k níž se chci vyjádřit.

VĚTA II

  • KV: Po válce v roce 1948 mezi Izraelem a armádami pěti arabských států připadl západní Jeruzalém Izraeli a východní Jeruzalém včetně Starého města Jordánsku.

Nejprve drobné upřesnění. Východní Jerzalém včetně Starého města nepřipadl Jordánsku, nýbrž Zajordánsku, které se teprve poté, co obsadilo zmíněnou východní část Jeruzaléma a teritorium, jemuž se dnes říká Západní břeh (dříve Předjordánsko, jinak též Judea a Samaří), přejmenovalo na Jordánsko. Mohli bychom se ptát, jakým právem získal stát - ležící v roce 1948 mimo území britského mandátu Palestina - část palestinské metropole Jeruzaléma (a část britské mandátní Palestiny)? Odpověď je zřejmá: získal tato území válkou. Svět tuto skutečnost akceptoval a nový blízkovýchodní stát Jordánsko byl v roce 1955 přijat do OSN. Nebýt jeho nesmyslného zapojení do šestidenní války 1967, byl by dodnes součástí jeho teritoria východní Jeruzalém a Západní břeh.

VĚTA III

  • KV: Po válce v roce 1967 Izrael zabral i východní část Jeruzaléma spolu se zbytkem Západního břehu Jordánu a Gazou.

Co znamená formulace „zabral i" (východní část ...)? Že západní část ve válce také „zabral“? A co by se stalo, kdyby ji „nezabral“? (Kdyby se mu vojensky nedařilo.) Inu, zabralo by ji Zajordánsko (poté Jordánsko). To by bylo v pořádku? Hned vysvětlím, proč se takto ptám.

VĚTA IV

  • KV: Přestože Izrael prohlásil, že východní část města (na rozdíl od ostatního území získaného ve válce) anektoval, obyvatelé východního Jeruzaléma získali pouze trvalý pobyt a nikoli občanství a tato anexe východního Jeruzaléma je viděna jakožto ilegální z pozice mezinárodního práva.

Porovnejme: když Zajordánsko připojilo ke svému území východní Jeruzalém (a dopustilo se barbarské devastace tamního židovského dědictví), svět tuto skutečnost de facto akceptoval (byť různé země měly z různých důvodů různé „výhrady“). Když Izrael připojil ke svému území východní Jeruzalém a zákonem garantoval ochranu všech svatých míst, přičemž náboženskou správu Chrámové hory svěřil muslimské nadaci Waqf, svět nepřestal vést hysterickou kampaň s donekonečna opakovanou mantrou, že Izrael porušil mezinárodní právo. A Zajordánsko připojením východního Jeruzaléma ne? Proč to v případě Zajordánska nevadilo a v případě Izraele totéž vadí?

OTÁZKA NA ZÁVĚR

  • LS: České ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách sdělilo (naposledy 25. dubna 2018), že uznává Jeruzalém v hranicích z roku 1967 jako hlavní město Izraele. Tedy tzv. západní Jeruzalém. Pak se tedy ptám, co brání přemístění našeho velvyslanectví do tohoto západního Jeruzaléma už nyní? Vždyť ten by „zůstal“ hlavním městem Izraele, i kdyby byl ustaven „stát Palestina“ s hlavním městem východním Jeruzalémem. To přece není „nic proti ničemu“, tak proč takový odpor? To postrádá logiku. (Dalo by se pochopit, že kdyby Izrael trval na tom, že ambasáda ČR musí být ve východním Jeruzalémě, Praha by v souladu se svojí politikou právem namítala: To nemůžeme, východní Jeruzalém je v naší koncepci „rezervován“ pro „Palestinu“. Ale takto?)

PS: Kateřina také píše, že případný přesun (ambasády do Jeruzaléma – LS) by mohl znamenat ochlazení vztahů s některými z arabských států, které jednostranný přesun bez širšího řešení dalších problémů kategoricky odmítají. Odmítají proč? Počítají snad s tím, že po nastolení míru mezi Izraelem a palestinskými Araby západní Jeruzalém už nebude izraelským hlavním městem?

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 30.4.2018 7:55 | karma článku: 31.87 | přečteno: 829x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

K svatováclavskému kázání Petra Piťhy

Kázání probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě pražském (nikoli Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze) Petra Piťhy z 28. září na téma Istanbulské úmluvy mělo jeden pozitivní efekt.

15.10.2018 v 11:45 | Karma článku: 34.32 | Přečteno: 1469 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak to Arabové vlastně myslí? (Doplněno)

V souvislosti s kontroverzí kolem Američanky arabského původu Lary Al Qasemové, která po příletu do Izraele nebyla vpuštěna do země, znovu vyvstala otázka, jak to Arabové myslí s Jeruzalémem.

14.10.2018 v 13:55 | Karma článku: 39.10 | Přečteno: 1805 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ještě k případu Andrewa Brunsona

Americký web The Christian Post přinesl unikátní svědectví o pátečním (12/10) soudu s Andrewem Brunsonem, během něhož byl tento v Turecku souzený nevinný americký pastor sice uznán vinným, ale propuštěn.

13.10.2018 v 22:00 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 350 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zázraky se dějí: Nevinný pastor Andrew Brunson je volný!

Čekal jsem na ten verdikt s napětím a nadějí. Nedokázal jsem se smířit s tím, že by se nevinný člověk mohl vrátit do vězení na dlouhá léta. Jenom proto, že se jistý režim chová pošetile a paranoidně.

12.10.2018 v 18:37 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 439 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Karel Trčálek

Skandální lež propalestinské České televize o Pásmu Gaza už nese své jedovaté plody!

Jestli za skandální lež ze Zpráviček na ČT, kdy byl Izrael obviněn z okupace Pásma Gazy, nebude někdo co nejpřísněji potrestán, tak opravdu přestanu platit koncesionářské poplatky, protože něco takového nemá prostě obdoby!

11.10.2018 v 18:51 | Karma článku: 29.03 | Přečteno: 1437 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Skandální lež České televize

Server iDNES přinesl 10/10 zprávu o tom, že šéf ČT odmítl vysvětlit reportáž o Palestincích z dětského pořadu Zprávičky. Kontroverzní reportáž odvysílaná na Déčku pojednávala o Izraelem okupovaném území Palestiny.

11.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 48.17 | Přečteno: 19077 | Diskuse

Libor Čermák

Takovéto reportáže by se ČT měly tvrdě zakázat!

Jak si představuji seriózní reportáž o dětech, které v pubertě propadly nějaké náboženské sektě? Především jako varování a rady pro rodiče doplněné radami odborníka na sekty. Jenže jeden pořad ČT z nich dělá naopak hrdiny.

8.10.2018 v 18:13 | Karma článku: 41.18 | Přečteno: 2416 |

Jan Bartoň

Ochránci ČT si mohou oddychnout - Štěpánek stáhl svou kandidaturu do RRTV

Petr Štěpánek se podle posledních zpráv stáhl z kandidatury na člena RRTV. S jeho podporou váhali i poslanci z hnutí ANO. Zato štěstím zářit může například Jan Farský, který Štěpánka obvinil z toho, že chce zlikvidovat ČT.

3.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 33.34 | Přečteno: 964 | Diskuse

Josef Nožička

Už i Jaromír Jágr má špatný „kádrový profil“

Na Pražském hradě se minulý týden konala oslava 100. výročí českého sportu. Pozvání na ni přijala řada bývalých českých i československých sportovců, mezi nimi i hokejista Jaromír Jágr.

2.10.2018 v 11:20 | Karma článku: 47.81 | Přečteno: 13560 | Diskuse
Počet článků 2350 Celková karma 24.44 Průměrná čtenost 988

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz