Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nějaký čas jsem se v tom ztrácel, pane premiére

15. 04. 2018 18:45:29
Andrej Babiš vystoupil v neděli (15/4) před půl pátou odpoledne v Lánech před novináři, když předtím jednal na tamním zámku s prezidentem republiky. Jeho vystoupení mělo část vnitropolitickou a zahraničněpolitickou.

Tu první přenechám povolanějším a zastavím se u odpovědi na otázku týkající se jeho postoje k Sýrii a sobotní (14/4) spojenecké operaci.

Jemně řečeno, byl jsem šokován, byť ne úplně překvapen. Opět se potvrdilo, že co AB tvrdil včera, nemusí nutně platit dnes. A že v záležitostech týkajících se zahraničních věcí, které zjevně překračují rámec toho, s čím do politiky šel („ ... abych bojoval proti korupci a nehospodárnosti státu a abych se snažil změnit poměry v ČR ve prospěch našich lidí ... "). Jeho citované úsilí je sice chvályhodné, ale pokud má někdo ambici být šéfem vlády, musí být jeho politický „akční rádius“ o poznání větší.

Z premiérova vystoupení před bránou do zámecké zahrady jsem nabyl dojmu, že je značný rozdíl mezi tím, co jsem právě slyšel a tím, co napsal na svém Twitteru v sobotu (obr. 1). Obávám se, že není dost dobře možné jeden den tvrdit, že „zásah byl nevyhnutelný“ a druhý den o stejné akci veřejně říci, že „ten útok samozřejmě nic neřeší“.

... obr. 1/Tweet Andreje Babiše ze dne 14. dubna 2018

Je-li něco hodnoceno jako nevyhnutelné, pak tomu rozumím tak, že je to nevyhnutelné proto, že to něco řeší, nikoli naopak.

To je první problém.

Druhý se týká hned úvodní odpovědi na otázku, která nebyla dobře slyšet (to je klasický nešvar českých tiskových konferencí přenášených živě). Premiér řekl:

  • Náš problém je asi v tom, že naši dva ministři jako soutěžili v prohlášeních a dělali různé konference ...

Tady si opět nerozumíme. Nejsem fanouškem hnutí ANO, ale pokud si něčím v mých očích vylepšilo reputaci, tak jednak výše uvedeným Babišovým tweetem a především jasným postojem ke spojenecké akci, kterou prezentoval ministr zahraničí Stropnický a ministryně obrany Šlechtová. V neděli (15/4) jsme se dokonce k mému potěšení dozvěděli, že Američané naší republice za její postoj poděkovali – aby zanedlouho poté premiér pravil, že „útok nic neřeší“. Jsem z této disharmonie dosti roztrpčen a obávám se, že slovní „výstřely“ premiéra nelze brát tak úplně vážně, protože nevíme, jakou mají „expirační dobu“.

Pozoruhodná je i následující Babišova úvaha, při jejímž poslechu jsem doslova nevěřil svým uším:

  • Já si myslím, že Evropa udělala velkou chybu, když po nástupu prezidenta Trumpa, a to byl ten problém hlavně ilegální migrace ze Sýrie, místo toho, abychom byli aktivní a snažili se dostat za jeden stůl prezidenta Trumpa a prezidenta Putina, Erdogana, pana premiéra Netanjahu, Írán a další vlastně státy, které jsou v tom regionu zúčastněné, tak jsme byli pasivní a de facto jsme přenechali ten region ... (zde premiér nedopověděl komu -LS).

Nápad je to geniální, má je jednu podstatnou vadu na kráse. Andrej Babiš by měl prozradit, jakým zázrakem by dostal ke stolu, u něhož by zasedl předseda izraelské vlády Netanjahu, kohokoliv z íránských politiků. Osobně si ani při nejbujnější fantazii nedovedu představit, jak by to dokázal.

O čem to svědčí? Že alespoň v některých otázkách zahraniční politiky má premiér Babiš, řečeno diplomaticky, nerealisticky optimistický úsudek.

Za sebe říkám, že nedělní (15/4) lánské vystoupení mě utvrdilo v názoru, že Andrej Babiš je politik nevyzpytatelný a flexibilní víc, než je únosné. U člověka, který sveřepě trvá na tom, že chce být předsedou vlády, je to vlastnost skoro až nebezpečná.

Být americkým politikem, který právě poděkoval ministru zahraničí České republiky za vyjádřenou podporu v záležitosti odvetné operace v Sýrii, nebyl bych si jist, jestli si z nás šéf onoho ministra nedělá legraci.

AKTUALIZACE

Po vyslechnutí pasáže o Sýrii v rozhovoru prezidenta Zemana na stanici Frekvence 1 (15. dubna po 18. hodině SELČ) se potvrdila názorová flexibilita Andreje Babiše. Prezident ve vysílání vyjevil, že ke spojenecké operaci (podle něj „kovbojskému projektu“) zaujímá negativní postoj a Babišovo sobotní vyjádření nazval krátkozrakou reakcí a dokonce prozradil, že Babiš se v sobotu vyjádřil tak, jak je uvedeno výše pouze proto, aby se solidarizoval se svými dvěma ministry (Stropnický, Šlechtová). Tím se mnohé vysvětluje – a každý z nás nechť si sám pro sebe vyřeší otázku, nakolik je Andrej Babiš důvěryhodný.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 15.4.2018 18:45 | karma článku: 26.82 | přečteno: 780x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě k diskusi o sestřeleném iljušinu aneb Kdo se dopustil manipulace

Podle některých jsem neobjektivní proizraelský fanatik, podle jiných ještě někdo horší. V případu sestřeleného ruského IL-20 (článek „Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?“; 20/9) jsem byl osočen, že se snažím o manipulaci.

22.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?

Izrael jak slíbil, tak učinil. Ve čtvrtek poslal do Moskvy vysokou armádní delegaci vedenou velitelem vojenského letectva genmjr. Amikamem Norkinem a šéfem divize zahraničních vztahů armády brig. Gen. Erezem Meiselem.

20.9.2018 v 17:40 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 703 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Hrůzné pokračování hrůzného příběhu

Lidsky nejhorší na tom bylo, že ráno jel do nedalekého obchodního centra nakoupit – a večer měl pohřeb. Jenom proto, že si sedmnáctiletý Arab usmyslel, že toho Izraelce zavraždí. Ariho Fuldu, otce čtyř dětí.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 1247 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sestřelení ruského letadla syrskou PVO

Ve válce padají bomby i letadla a umírají lidé. Řečeno s trochou sarkasmu – občas i vojáci. Když nedávno padli naši v Afghánistánu, byli považování za hrdiny. Právem. Stejné právo mají nyní Rusové.

19.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 1129 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Sova

Proč je v ČR tak draze? Vysvětlení je jednoduché….

V článku bych rád přinesl prosté, ale zcela jasné vysvětlení, proč je v České republice tak draze a, což s tím přímo souvisí, proč jsou i jiné služby a například potraviny tak nekvalitní.

21.9.2018 v 22:42 | Karma článku: 26.88 | Přečteno: 1172 | Diskuse

Karel Trčálek

Jemenské hladovějící děti mají štěstí, nejsou to uprchlíci, vezme si je Česko

Padesát syrských sirotků? Nebuďme přízemní troškaři a nabídněme nový domov půl miliónu hladovějících jemenských dětí. Bát se ničeho nemusíme, nejsou to uprchlíci

21.9.2018 v 19:19 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 453 | Diskuse

Pavel Starý

Arogance moci Finanční správy

Od chvíle, co ministerstvo financí řídí hnutí ANO, začaly se ve velkém měřítku používat zajišťovací příkazy, zřejmě pod vlivem hesla: "všetci kradnú". Přitom v soudních sporech zatím Finanční správa prohrála 35 z 89 případů.

21.9.2018 v 18:15 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 795 | Diskuse

Dušan Póč

Chceš volit? Přijď do modlitebny. Záměr? Vychytralost? Hlavně neúcta

Vlnu nevole vyvolalo umístění jedné z volebních místností ve Vsetíně do prostor Sboru Církve bratrské. Nevím, zda jde o legální postup. Ale co vím, jde, s ohledem na (ne)popularitu lidovců na radnici, o nešťastné rozhodnutí.

21.9.2018 v 17:29 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 306 | Diskuse

Jan Dvořák

Premiér hodil europoslankyni Šojdrové těžkou rukavici

Odpoledne má dojít – a možná, že už došlo, záleží kdy tenhle text budete číst – k setkání europoslankyně Šojdrové s premiérem Babišem. Chce mu sdělit autentické a konečné znění své výzvy k přijetí syrských sirotků.

21.9.2018 v 14:05 | Karma článku: 34.02 | Přečteno: 1578 | Diskuse
Počet článků 2323 Celková karma 22.82 Průměrná čtenost 977

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz