Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspirováno Twitterem Jiřího Ovčáčka

15. 04. 2018 8:00:47
Přiznám se, že Twitter mluvčího českého prezidenta navštěvuji velice často. Je mnohdy jediným (zprostředkovaným) spojením mezi občanem z podhradí a vladařem na Hradě.

V souvislosti s vojenskou operací spojenců v Sýrii (na mysli mám samozřejmě tu poslední ze 14/4) jsme se dozvěděli, co o akci soudí okolí prezidenta právě z tohoto twitterového účtu. Ačkoli šlo o událost světového významu, český prezident sám bezprostředně nezareagoval, ale pan Ovčáček nás odkázal na nedělní (15/4) rozhovor Miloše Zemana na FM stanici Frekvence 1 (začátek v 18:00). Také podivuhodný přístup, o kterém si můžeme myslet ledacos.

Při pročítání Ovčáčkova mikroblogu jsem narazil na sdělení dvou politiků ČSSD - Jana Hamáčka a Lubomíra Zaorálka, kteří se takto vyjádřili ke spojenecké operaci:

Ad Hamáček: Čekat na mandát Rady bezpečnosti za současného rozložení politických sil, kdy jeden stát disponující vetem je v syrském konfliktu přímo zaangažován, je iluzorní. Rusko bude z principu vetovat každý pokus o vojenskou odpověď Západu. To je znamená, že ať by si počínal damašský diktátor jakkoli, západní společenství by mělo kvůli ruskému vetu „navěky“ svázané ruce. Něco takového je absolutně nepřijatelné a krajně nebezpečné. Je to podobné, jako kdyby – čistě teoreticky – měli zástupci hitlerovského Německa v době konání norimberského procesu (1945/1946) při vyhlašování rozsudků právo veta. To by pak nacionálně socialistické zrůdy nebyly odsouzeny nikdy. Je to příklad záměrně přitažený za vlasy, ale současná situace v Radě bezpečnosti je podobně absurdní. Rusko je v pozici „podjatého“ člena RB, což znamená jediné: v takovýchto případech, aby mohlo být spravedlnosti učiněno zadost, musí se některé akce konat mimo rámec RB. V souladu s vyšším principem mravním, neboť by bylo krajně nemravné, kdyby se syrský režim mohl dopouštět jakýchkoli zločinů – a mezinárodní společenství by bylo kvůli ruskému vetu impotentní. Něco takového představuje zásadní systémovou chybu ve fungování RB, kterou je ovšem možné snadno napravit: RB bezpečnosti z důvodu „nebezpečí z prodlení“ obejít.

Ad Zaorálek: Zajímalo by mě, jak by na stejnou spojeneckou akci Lubomír Zaorálek zareagoval, kdyby byl ještě ministrem zahraničí. Také by psal o „divadelní demonstraci síly“, o akci „bez valného smyslu“? Nevím, cosi mi ale napovídá, že nikoli – a že Zaorálek je pěkný pokrytec. Zajímá mě toho ale víc. Jaká by byla reakce jeho a jemu podobných, kdyby sobotní akce v Sýrii byla a) méně razantní a za b) podstatně razantnější (tak, že by „koza celá nezůstala“). V jaké variantě by podle Zaorálka vojenská odpověď Západu na syrské chemické peklo byla „tak akorát“? Sto střel je „divadlo“ - tak tedy pět set, tisíc, deset tisíc? Co by Zaorálek a spol. psali pak? Pokud jde o „chudáky obyčejné Syřany“ - tak ti se chudáky nestali 14. dubna 2018, ale o několik let dříve. Už v roce 2011, kdy během syrské části Arabského jara Asadův režim tvrdě potlačil občanské nepokoje. Inciativa Syrskárevoluce.cz mapující dění v Sýrii toto uvedla na svém webu:

  • President Asad se nebrání použití jakýchkoliv metod, které ho udrží u moci. Oběti revoluce se sčítají v tisících a každým dnem umírají další civilisté. Ve snaze zakrýt své zločiny režim omezuje činnost zahraničních médií na svém území. Mezinárodní komunita je v názoru na řešení situace v Sýrii nejednotná, Čína a Rusko odmítají vojenskou intervenci a mírový plán zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států se nedaří naplňovat. Česká republika jako jedna z mála západních států nevyhostila v reakci na masakry dětí v Húle vládními jednotkami syrskou velvyslankyni v Praze a Velvyslanectví České republiky v Damašku doposud funguje.

Ke zmíněnému masakru v Húle (květen 2012) citát z portálu iDNES datovaný 30. května 2012:

  • "Vojáci vrazili dovnitř a moje máma na ně začala křičet, protože odtáhli mého bratra a mé strýce. Namířili jí na hlavu a pětkrát vystřelili," vzpomíná malý chlapec na nahrávce, která byla údajně natočena už v pátek 25. dubna. --- "Mého bratra střelili tady a tady," vysvětluje hoch a ukazuje si na hrudník a záda. Jemu samotnému se podařilo přežít díky tomu, že předstíral mrtvého. "Byl jsem schovaný. Jeden z nich mě odkryl a vystřelil, trefil se ale jen vedle," říká chlapec a ukazuje oděrky na ruce. --- Tvrdí, že v ozbrojencích, kteří před domem jeho rodiny vyskákali z tanku, poznal příslušníky polovojenských milic Šabíha. Obávaní přívrženci režimu Bašára Asada mají při potlačování povstalců na starosti špinavou práci. Většina z nich patří k sektě alávitů, šíitské větvi islámu, ke které se hlásí i Asadův klan.

Údaje o civilních obětech syrské občanské války se různí, ale je jich více než sto tisíc. Sto tisíc „obyčejných Syřanů“. Ti se stali chudáky před sedmi lety, ne-li dříve. Nikoli uplynulou sobotu (pane exministře zahraničí).

Takže ještě jednou. Problém Sýrie nevznikl 14. dubna 2018 nad ránem, ale podstatně dříve. A nezpůsobilo jej trio Trump-Mayová-Macron, ale někdo úplně jiný. Autokraté s příjmením Asad.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 15.4.2018 8:00 | karma článku: 31.71 | přečteno: 1637x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě k diskusi o sestřeleném iljušinu aneb Kdo se dopustil manipulace

Podle některých jsem neobjektivní proizraelský fanatik, podle jiných ještě někdo horší. V případu sestřeleného ruského IL-20 (článek „Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?“; 20/9) jsem byl osočen, že se snažím o manipulaci.

22.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?

Izrael jak slíbil, tak učinil. Ve čtvrtek poslal do Moskvy vysokou armádní delegaci vedenou velitelem vojenského letectva genmjr. Amikamem Norkinem a šéfem divize zahraničních vztahů armády brig. Gen. Erezem Meiselem.

20.9.2018 v 17:40 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 703 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Hrůzné pokračování hrůzného příběhu

Lidsky nejhorší na tom bylo, že ráno jel do nedalekého obchodního centra nakoupit – a večer měl pohřeb. Jenom proto, že si sedmnáctiletý Arab usmyslel, že toho Izraelce zavraždí. Ariho Fuldu, otce čtyř dětí.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 1247 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sestřelení ruského letadla syrskou PVO

Ve válce padají bomby i letadla a umírají lidé. Řečeno s trochou sarkasmu – občas i vojáci. Když nedávno padli naši v Afghánistánu, byli považování za hrdiny. Právem. Stejné právo mají nyní Rusové.

19.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 1129 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Sova

Proč je v ČR tak draze? Vysvětlení je jednoduché….

V článku bych rád přinesl prosté, ale zcela jasné vysvětlení, proč je v České republice tak draze a, což s tím přímo souvisí, proč jsou i jiné služby a například potraviny tak nekvalitní.

21.9.2018 v 22:42 | Karma článku: 26.63 | Přečteno: 1172 | Diskuse

Karel Trčálek

Jemenské hladovějící děti mají štěstí, nejsou to uprchlíci, vezme si je Česko

Padesát syrských sirotků? Nebuďme přízemní troškaři a nabídněme nový domov půl miliónu hladovějících jemenských dětí. Bát se ničeho nemusíme, nejsou to uprchlíci

21.9.2018 v 19:19 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 453 | Diskuse

Pavel Starý

Arogance moci Finanční správy

Od chvíle, co ministerstvo financí řídí hnutí ANO, začaly se ve velkém měřítku používat zajišťovací příkazy, zřejmě pod vlivem hesla: "všetci kradnú". Přitom v soudních sporech zatím Finanční správa prohrála 35 z 89 případů.

21.9.2018 v 18:15 | Karma článku: 24.30 | Přečteno: 795 | Diskuse

Dušan Póč

Chceš volit? Přijď do modlitebny. Záměr? Vychytralost? Hlavně neúcta

Vlnu nevole vyvolalo umístění jedné z volebních místností ve Vsetíně do prostor Sboru Církve bratrské. Nevím, zda jde o legální postup. Ale co vím, jde, s ohledem na (ne)popularitu lidovců na radnici, o nešťastné rozhodnutí.

21.9.2018 v 17:29 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 306 | Diskuse

Jan Dvořák

Premiér hodil europoslankyni Šojdrové těžkou rukavici

Odpoledne má dojít – a možná, že už došlo, záleží kdy tenhle text budete číst – k setkání europoslankyně Šojdrové s premiérem Babišem. Chce mu sdělit autentické a konečné znění své výzvy k přijetí syrských sirotků.

21.9.2018 v 14:05 | Karma článku: 34.02 | Přečteno: 1578 | Diskuse
Počet článků 2323 Celková karma 22.82 Průměrná čtenost 977

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz