Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspirováno Twitterem Jiřího Ovčáčka

15. 04. 2018 8:00:47
Přiznám se, že Twitter mluvčího českého prezidenta navštěvuji velice často. Je mnohdy jediným (zprostředkovaným) spojením mezi občanem z podhradí a vladařem na Hradě.

V souvislosti s vojenskou operací spojenců v Sýrii (na mysli mám samozřejmě tu poslední ze 14/4) jsme se dozvěděli, co o akci soudí okolí prezidenta právě z tohoto twitterového účtu. Ačkoli šlo o událost světového významu, český prezident sám bezprostředně nezareagoval, ale pan Ovčáček nás odkázal na nedělní (15/4) rozhovor Miloše Zemana na FM stanici Frekvence 1 (začátek v 18:00). Také podivuhodný přístup, o kterém si můžeme myslet ledacos.

Při pročítání Ovčáčkova mikroblogu jsem narazil na sdělení dvou politiků ČSSD - Jana Hamáčka a Lubomíra Zaorálka, kteří se takto vyjádřili ke spojenecké operaci:

Ad Hamáček: Čekat na mandát Rady bezpečnosti za současného rozložení politických sil, kdy jeden stát disponující vetem je v syrském konfliktu přímo zaangažován, je iluzorní. Rusko bude z principu vetovat každý pokus o vojenskou odpověď Západu. To je znamená, že ať by si počínal damašský diktátor jakkoli, západní společenství by mělo kvůli ruskému vetu „navěky“ svázané ruce. Něco takového je absolutně nepřijatelné a krajně nebezpečné. Je to podobné, jako kdyby – čistě teoreticky – měli zástupci hitlerovského Německa v době konání norimberského procesu (1945/1946) při vyhlašování rozsudků právo veta. To by pak nacionálně socialistické zrůdy nebyly odsouzeny nikdy. Je to příklad záměrně přitažený za vlasy, ale současná situace v Radě bezpečnosti je podobně absurdní. Rusko je v pozici „podjatého“ člena RB, což znamená jediné: v takovýchto případech, aby mohlo být spravedlnosti učiněno zadost, musí se některé akce konat mimo rámec RB. V souladu s vyšším principem mravním, neboť by bylo krajně nemravné, kdyby se syrský režim mohl dopouštět jakýchkoli zločinů – a mezinárodní společenství by bylo kvůli ruskému vetu impotentní. Něco takového představuje zásadní systémovou chybu ve fungování RB, kterou je ovšem možné snadno napravit: RB bezpečnosti z důvodu „nebezpečí z prodlení“ obejít.

Ad Zaorálek: Zajímalo by mě, jak by na stejnou spojeneckou akci Lubomír Zaorálek zareagoval, kdyby byl ještě ministrem zahraničí. Také by psal o „divadelní demonstraci síly“, o akci „bez valného smyslu“? Nevím, cosi mi ale napovídá, že nikoli – a že Zaorálek je pěkný pokrytec. Zajímá mě toho ale víc. Jaká by byla reakce jeho a jemu podobných, kdyby sobotní akce v Sýrii byla a) méně razantní a za b) podstatně razantnější (tak, že by „koza celá nezůstala“). V jaké variantě by podle Zaorálka vojenská odpověď Západu na syrské chemické peklo byla „tak akorát“? Sto střel je „divadlo“ - tak tedy pět set, tisíc, deset tisíc? Co by Zaorálek a spol. psali pak? Pokud jde o „chudáky obyčejné Syřany“ - tak ti se chudáky nestali 14. dubna 2018, ale o několik let dříve. Už v roce 2011, kdy během syrské části Arabského jara Asadův režim tvrdě potlačil občanské nepokoje. Inciativa Syrskárevoluce.cz mapující dění v Sýrii toto uvedla na svém webu:

  • President Asad se nebrání použití jakýchkoliv metod, které ho udrží u moci. Oběti revoluce se sčítají v tisících a každým dnem umírají další civilisté. Ve snaze zakrýt své zločiny režim omezuje činnost zahraničních médií na svém území. Mezinárodní komunita je v názoru na řešení situace v Sýrii nejednotná, Čína a Rusko odmítají vojenskou intervenci a mírový plán zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států se nedaří naplňovat. Česká republika jako jedna z mála západních států nevyhostila v reakci na masakry dětí v Húle vládními jednotkami syrskou velvyslankyni v Praze a Velvyslanectví České republiky v Damašku doposud funguje.

Ke zmíněnému masakru v Húle (květen 2012) citát z portálu iDNES datovaný 30. května 2012:

  • "Vojáci vrazili dovnitř a moje máma na ně začala křičet, protože odtáhli mého bratra a mé strýce. Namířili jí na hlavu a pětkrát vystřelili," vzpomíná malý chlapec na nahrávce, která byla údajně natočena už v pátek 25. dubna. --- "Mého bratra střelili tady a tady," vysvětluje hoch a ukazuje si na hrudník a záda. Jemu samotnému se podařilo přežít díky tomu, že předstíral mrtvého. "Byl jsem schovaný. Jeden z nich mě odkryl a vystřelil, trefil se ale jen vedle," říká chlapec a ukazuje oděrky na ruce. --- Tvrdí, že v ozbrojencích, kteří před domem jeho rodiny vyskákali z tanku, poznal příslušníky polovojenských milic Šabíha. Obávaní přívrženci režimu Bašára Asada mají při potlačování povstalců na starosti špinavou práci. Většina z nich patří k sektě alávitů, šíitské větvi islámu, ke které se hlásí i Asadův klan.

Údaje o civilních obětech syrské občanské války se různí, ale je jich více než sto tisíc. Sto tisíc „obyčejných Syřanů“. Ti se stali chudáky před sedmi lety, ne-li dříve. Nikoli uplynulou sobotu (pane exministře zahraničí).

Takže ještě jednou. Problém Sýrie nevznikl 14. dubna 2018 nad ránem, ale podstatně dříve. A nezpůsobilo jej trio Trump-Mayová-Macron, ale někdo úplně jiný. Autokraté s příjmením Asad.

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 15.4.2018 8:00 | karma článku: 31.42 | přečteno: 1610x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

70

Devatenáctého dubna 2018 je podle židovského kalendáře čtvrtým dnem měsíce ijaru. Roku 5778. Toho dne se v Izraeli slaví 70. výročí vyhlášení nezávislosti. Proč toho dne, když Izrael byl vyhlášen 5. ijaru?

19.4.2018 v 8:00 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 108 |

Lubomír Stejskal

Luterství bez Luthera, marxismus bez Marxe?

Filip Vajdík usoudil, že Bůh neexistuje. A tak ho z biblického příběhu, který mu posloužil jako základ pro kolosální nesmysl, že „náboženský terorismus má základy v židovství“ jednoduše „vygumoval“.

18.4.2018 v 9:35 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 398 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nějak tomu nerozumím, pane Jiří Ovčáčku

Nevím kolik tiskových mluvčích hlav států se zabývá podobnou aktivitou jako Jiří Ovčáček. Není vyloučeno, že jde o aktivitu svého druhu unikátní.

16.4.2018 v 9:15 | Karma článku: 25.68 | Přečteno: 887 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nějaký čas jsem se v tom ztrácel, pane premiére

Andrej Babiš vystoupil v neděli (15/4) před půl pátou odpoledne v Lánech před novináři, když předtím jednal na tamním zámku s prezidentem republiky. Jeho vystoupení mělo část vnitropolitickou a zahraničněpolitickou.

15.4.2018 v 18:45 | Karma článku: 26.69 | Přečteno: 754 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vladislav Svoboda

Bude Okamura nadále podporovat Babiše?

Tomio Okamura si dal jako hlavní volební trumf referendum a odvolání politiků. Kdykoliv se ho, jakýkoli novinář, na cokoliv zeptá, jako kafemlejnek dokola odpovídá: náš volební program, který dostal od voličů půl milionu hlasů.

19.4.2018 v 11:07 | Karma článku: 7.93 | Přečteno: 162 | Diskuse

Matěj Kouba

"Ruský nepřítel" a my

Nejspíš se tu dočkám nálepky rusofila, či dokonce ruského agenta, ale mě to nedá. Vadí mi co sleduji už málem třicet let. Jak se tu systematicky buduje obraz ruského nepřítele. A moc to nesouvisí s Putinem, ten to už jen dovršil.

19.4.2018 v 10:42 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 394 |

Petr Štrompf

Politik je dobytek. Topolánek vzdělává mladou generaci

Nedávný výrok Andreje Babiše na adresu Občanských demokratů, že jsou ve skutečnosti daňoví podvodníci, vztahoval lídr ODS Petr Fiala i na své voliče. Všichni nepodváděli a nepodvádí, paušalizace je přímo trestuhodná, bránil se.

19.4.2018 v 10:12 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 382 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Napoleonova trnitá cesta ke smrti

5.5.1821 po vleklé záhadné nemoci zemřel nejznámější britský zajatec – Korsičan Napoleon I. Bonaparte (51). Napoleon se do chudé rodiny advokáta původem z Itálie narodil již jako francouzský občan na Korsice, ze 13 sourozenců

19.4.2018 v 9:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 211 | Diskuse

Martin Pánek

Zbavme se celní unie a společné obchodní politiky

Evropský celní sazebník čítá 13 tisíc položek a rozkládá se na téměř tisíci stranách. Je to jedna z nejhorších věcí na Evropské unii a bohužel se o ní vůbec nemluví.

19.4.2018 v 8:01 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 382 | Diskuse
Počet článků 2163 Celková karma 21.09 Průměrná čtenost 961

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.