Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak už dnes: 11. dubna

11. 04. 2018 11:20:37
Když 6. listopadu 2015 přinesla prakticky média světa zprávu, že Putin zastavil všechny lety z Ruska do Egypta (obr. 1), nikdo netušil jak dlouho to bude trvat. Asi málokdo by vsadil, že déle než dva roky.

Přesněji: dva roky, pět měsíců a pět dní k tomu. Tak dlouho trvalo, než byly ruské úřady spokojeny s bezpečnostními opatřeními na káhirském letišti. Neboť právě tam se po uvedené době ruské stroje na pravidelné lince dnes (11/4) vrátí.

Důvodem stop stavu byla tragédie na Sinaji, k níž došlo posledního října 2015. Z letiště v Šarm aš Šajchu odletěl toho dne Airbus A321 s ruskými turisty mířícími do Petrohradu. Na obrázku 2 je zobrazena dráha letu dle webu Flightradar24.com. Stroj odstatoval z Šarmu a zamířil nad pobřežím Akabského zálivu směrem k Nuweibě, kde nabral kurz severozápad a pokračoval nad centrální oblast Sinajského poloostrova. Po 22 minutách se z výšky přibližně 10, 218 km zřítil. Dnes je známo, že v důsledku bomby, kterou do letadla umístila místní odnož Islámského státu. O život přišlo všech 224 lidí na palubě.

Rusové (a jistěže nejen oni) byli po tomto teroristickém činu, ačkoli Moskva zprvu nevěřila, že jde o akt teroru, postaveni před úkol číslo 1: dostat z Egypta bezpečně bezmála 80 tisíc turistů, kteří v té době v zemi pobývali. Nastalo velké „stěhování národa“. Návštěvníci se vraceli bez zavazadel, ta jim posléze přivezly nákladní spoje.

Pak nastalo nastalo dlouhé čekání, horečné vyjednávání a hledání řešení, které by vyloučilo opakování něčeho podobného – a stop stav na lety z Ruska do Egypta vyhlášený 6/11/2015 stále platil. Egypťané sčítali škody, které sinajský teror jejich cestovnímu ruchu způsobil. Kdo jsme i po této děsivé události do Egypta jezdili dobře víme, že Rusů rapidně ubylo. Nezmizeli samozřejmě zcela. Ti, kdo po Egyptu i nadále toužili, museli využít cestu s přestupem přes třetí země.

Zlom nastal až v prosinci 2017 po návštěvě Putina v Egyptě: v médiích se objevilo vyjádření ruského prezidenta, že „brzy“ dojde k obnovení letů Moskva – Káhira. Spekulovalo se o únoru, nakonec je z toho duben. Konkrétně středa 11. dubna 2018. Svého druhu klíčový milník v historii dopravního letectví mezi Ruskem a Egyptem.

O den dříve informoval egyptský deník Ahramonline (obr. 3), že do Káhiry přiletěla delegace ruského ministerstva dopravy. S jediným cílem: naposledy zkontrolovat funkčnost a efektivitu všech bezpečnostních opatření na Terminálu 2 Káhirského mezinárodního letiště, který bude přijímat a odbavovat ruské cestující. Delegace doprovázená činovníky ruské ambasády v Káhiře se seznámila se všemi bezpečnostními procedurami v příletové i odletové části terminálu – v odletové části od okamžiku, kdy cestující vstoupí do budovy letiště až po samotný vzlet.

Předpokládejme, že vše bylo po tak dlouhé době příprav dovedeno k naprosté dokonalosti a ke spokojenosti ruské strany a že ve čtvrtek (12/4) po půlnoci dosedne na plochu káhirského letiště první stroj na lince SU400, který z moskevského aeroportu Šeremetěvo odstartuje ve 22:50 místního času. Vracet zpět do Moskvy se bude tento stroj jako spoj SU401 podle letového řádu ve čtvrtek (12/4) v 1:25 hod. káhirského času.

A ještě dva údaje, které ozřejmí, proč jsou Rusové pro egyptskou turistiku tak důležití. Podle informace serveru Egypt Today ze dne 14/1/2018 navštívilo zemi v minulém roce 8,3 milionu turistů. A web UP Network loni 12/12 napsal, že před zákazem letů z Ruska do Egypta pobývaly v zemi na Nilu ročně na tři miliony návštěvníků z Ruské federace. Absence podstatné části z tohoto počtu má přirozeně své závažné ekonomické dopady. Proto Egypťané čekají na ruské klienty jako tonoucí na záchranný kruh.

... obr. 1/Část článku s titulkem z webu iDNES ze dne 6. listopadu 2015. Začíná platit zákaz letů z RF do Egypta.

... obr. 2/Průběh tragického letu z Šarmu do Petrohradu dne 31. října 2015. (Podklad: Flightradar24.com)

... obr. 3/Ahramonline informuje 10. dubna 2018 o poslední ruské kontrole káhirského letiště před obnovením letů z Moskvy a zpět.

... obr.4/Údaj na odletové stránce webu letiště Šeremeťěvo týkající se prvního spoje do Káhiry po téměř dvouapůlleté přestávce.

... obr. 5/Podrobnosti k prvnímu letu do Káhiry od listopadu 2015 na webu letiště Šeremetěvo.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 11.4.2018 11:20 | karma článku: 12.10 | přečteno: 392x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě k diskusi o sestřeleném iljušinu aneb Kdo se dopustil manipulace

Podle některých jsem neobjektivní proizraelský fanatik, podle jiných ještě někdo horší. V případu sestřeleného ruského IL-20 (článek „Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?“; 20/9) jsem byl osočen, že se snažím o manipulaci.

22.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?

Izrael jak slíbil, tak učinil. Ve čtvrtek poslal do Moskvy vysokou armádní delegaci vedenou velitelem vojenského letectva genmjr. Amikamem Norkinem a šéfem divize zahraničních vztahů armády brig. Gen. Erezem Meiselem.

20.9.2018 v 17:40 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 703 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Hrůzné pokračování hrůzného příběhu

Lidsky nejhorší na tom bylo, že ráno jel do nedalekého obchodního centra nakoupit – a večer měl pohřeb. Jenom proto, že si sedmnáctiletý Arab usmyslel, že toho Izraelce zavraždí. Ariho Fuldu, otce čtyř dětí.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 1247 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sestřelení ruského letadla syrskou PVO

Ve válce padají bomby i letadla a umírají lidé. Řečeno s trochou sarkasmu – občas i vojáci. Když nedávno padli naši v Afghánistánu, byli považování za hrdiny. Právem. Stejné právo mají nyní Rusové.

19.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 1129 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Tůmová

Mlžně do toho!

Kombinace délky trasy a převýšení neslibuje zrovna procházku, ale... Jen o pár kilometrů míň naši zvládli se třemi vcelku malými dětmi. To bude pohoda. Oprava: Naši měli tehdy slušnou odvahu.

20.9.2018 v 18:25 | Karma článku: 12.80 | Přečteno: 238 | Diskuse

Petr Bajnar

Výlet na ostrov Krk

Jsem milovníkem moře a tak jsem se i letos alespoň na pár dní vydal do Chorvatska. Nám nejbližší Jaderské moře je považováno za jedno z nejkrásnějších moří na světě a zcela právem.

20.9.2018 v 16:28 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 395 | Diskuse

Vojtěch Wertich

Aviou Amerikou 2017 - Ekvádor volá!

Spolu s Jackem a Avokádem se vrátíte k povodněmi strženému mostu a vyčkáte zda a kdy bude opraven. Dalším cílem je hranice do Ekvádoru, který snad povodněmi nebyl zasažen.

20.9.2018 v 14:00 | Karma článku: 9.99 | Přečteno: 167 | Diskuse

Petr Janák

Jsme zpět - jedeme na Ukrajinu!

Jak je již tomu tradicí během léta, vydali jsme se na dovolenou s chlapama. Tentokráte do míst bývalého Československa – na Zakarpatskou Ukrajinu.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 18.72 | Přečteno: 471 | Diskuse

Stanislava Boudová

Hasiče volat nebudu! Potápěči to jistí!

Tjo, nejsem přece blbá blondýna! Znám svoje limity i limity miláčka Rineke. Takovému riziku nás nevystavím ani náhodou! A tak bohatá nejsem, abych platila potápěče v kapitalistické cizině!

19.9.2018 v 16:55 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 1177 | Diskuse
Počet článků 2323 Celková karma 22.82 Průměrná čtenost 977

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz