Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak trochu jako Alenka v říši divů

10. 04. 2018 17:19:45
Vysoká škola Imperial College London uspořádala letos 2. ročník poznávacího zájezdu do Izraele. Pětidenní akce se zúčastnilo 55 studentů z 25 zemí. Včetně jednoho ze Saúdské Arábie. Jeho postřehy zveřejnil 10/4 server Jpost.com.

Studenti navštívili několik hi-tech společností, ale stejně tak turisticky atraktivní místa. Náš Saúd, jehož jméno nebylo z pochopitelných důvodů zveřejněno, ale říkejme mu třeba Ahmed, se po návratu do Anglie svěřil se svými dojmy – a protože jde zjevně o normálně uvažujícího člověka, nikoli o muslimského fanatika, má jeho svědectví svoji hodnotu.

Z jeho postřehů jsem vybral ty nejpodstatnější a rozdělil je do dvou skupin.

A – KLADY

Ahmed se o cestě do Izraele svěřil pouze bratrovi, který z toho dvakrát nadšen nebyl. Dokonce ho varoval, že mu v Izraeli hrozí zatčení. Ahmed nyní přiznává: „Byla to hloupost, ale strach jsem měl.“ (Pokud někomu hrozí zatčení, pak Ahmedovi v Saúdské Arábii, nikoli v Izraeli – LS)

Izraelská realita odbourala řadu jeho předsudků. Například byl přesvědčen o tom, že Stát Izrael vylifroval všechny Araby ze země (tak stupidní je arabská propaganda) – a hle, je to jinak: Arabové vc Izraeli žijí, pracují, studují.

Podle něj průměrný obyvatel Tel Avivu nebo Jeruzaléma je milý člověk – podle jeho zažité představy jsou Izraelci krutí a nemilosrdní. (Ano, takový je jejich mediální obraz šířený arabskou propagandpou – LS)

Pozitivním šokem byla mešita nacházející se v těsné blízkosti telavivské pláže.

Ahmed byl také ohroměn vzestupem mladého národa – myšleno, na jakou úroveň se po založení svého státu dostal.

B – ZÁPORY

První negativní zkušenost se týká jeho soukmenovců. Někteří Arabové, když zjistili, že je ze Saúdské Arábie, byli vůči němu nepřátelsky naladěni. V mešitě Al Aksa na něj dokonce jeden Arab pohlížel div ne jako na zrádce. (Přesně tento druh zakořeněné protiizraelské nenávisti je jedním z klíčových důvodů, proč ve Svaté zemi nepanuje mír, Ahmed ji okusil z první ruky – LS)

Vadí mu náboženský extremismus ultraortodoxních Židů. Sám prosazuje myšlenku, že „nestačí pouze uctívat Boha a čekat, že peníze spadnou z nebe; je nutné také pracovat“. (Férově dodejme, že s ultraortodoxními mají problémy také neortodoxní židovští Izraelci – LS)

Nelíbily se mu životní podmínky beduínů na jihu země. Dodal, že v Saúdské Arábii se většina beduínů přestěhovalo do měst a tam se s nimi zachází na principu rovný s rovným. (Otázkou ovšem je, jestli izraelští beduíni po něčem takovém touží. Zde nelze nevzpomenout český Chanov. Kdyby ho navštívil dejme tomu rodilý Kanaďan, také by mohl namítnout, že v jeho zemi žijí Romové docela jinak – otázka je, zda vinu za stav Chanova nese český stát anebo sami jeho rezidenti – LS)

Ahmed také nelibě nesl časté zdůrazňování počtu Židů v porovnáním s počtem Arabů – a opakovaný důraz na to, že Arabové jsou v Izraeli minoritou. Ne příliš tomu rozuměl (a tak jen dodejme, že je tomu tak proto, že Izrael vznikl jako židovský stát a tento židovský charakter si musí z logiky věci udržet - LS).

ZÁVĚR

Ahmad říká: Je škoda, že obě země, které jsou si geograficky blízké, nemají žádné vztahy, žádný byznys, že mezi nimi neexistuje žádná interakce. V oblasti je spousta společných zájmů a jako jednu z příležitostí vnímá spolupráci mezi izraelskými a arabskými vědci.

Na otázku, zda by takovou studijní návštěvu doporučil svým přátelům, odpověděl jednoznačně kladně.

Jak patrno, cesta byla pro Ahmeda užitečná. Čím víc Ahmedů s podobným uvažováním a přístupem, tím bude mít mírové narovnání větší šanci. Ovšem to by se museli takoví Ahmedové vyskytovat i v nejvyšších patrech arabské politiky.

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 10.4.2018 17:19 | karma článku: 26.90 | přečteno: 605x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

70

Devatenáctého dubna 2018 je podle židovského kalendáře čtvrtým dnem měsíce ijaru. Roku 5778. Toho dne se v Izraeli slaví 70. výročí vyhlášení nezávislosti. Proč toho dne, když Izrael byl vyhlášen 5. ijaru?

19.4.2018 v 8:00 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 108 |

Lubomír Stejskal

Luterství bez Luthera, marxismus bez Marxe?

Filip Vajdík usoudil, že Bůh neexistuje. A tak ho z biblického příběhu, který mu posloužil jako základ pro kolosální nesmysl, že „náboženský terorismus má základy v židovství“ jednoduše „vygumoval“.

18.4.2018 v 9:35 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 398 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nějak tomu nerozumím, pane Jiří Ovčáčku

Nevím kolik tiskových mluvčích hlav států se zabývá podobnou aktivitou jako Jiří Ovčáček. Není vyloučeno, že jde o aktivitu svého druhu unikátní.

16.4.2018 v 9:15 | Karma článku: 25.68 | Přečteno: 887 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nějaký čas jsem se v tom ztrácel, pane premiére

Andrej Babiš vystoupil v neděli (15/4) před půl pátou odpoledne v Lánech před novináři, když předtím jednal na tamním zámku s prezidentem republiky. Jeho vystoupení mělo část vnitropolitickou a zahraničněpolitickou.

15.4.2018 v 18:45 | Karma článku: 26.69 | Přečteno: 754 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Stratil

Fantastický záznam

Toto je první zápis šifrované zprávy, vysílané z vesmírného korábu mimozemšťany, se snahou o komunikaci a dorozumění s člověkem.

19.4.2018 v 11:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Michal Kotyk

Dříve elita, dnes ksindl…

Skoro celý život jsem k ní patřil Tedy k té „elitě“. Myslím tím povolání novinářské, které jsem bral vždy vážně a s plnou odpovědností. Požíval jsem určitý společenský respekt, který jsem pokládal za zcela normální.

19.4.2018 v 10:44 | Karma článku: 11.08 | Přečteno: 534 | Diskuse

Karel Ryšán

Pátrejte, pátrejte

Nevzrušovat se nad ohrožením hoaxy, nekritizovat celebrity za obviňování jiných a trapné vychvalování sebe sama. Ke studiu skutečnosti stačí docela jednoduché polopravdy. Stačí pozorně číst a naslouchat.

19.4.2018 v 8:48 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 207 | Diskuse

Miroslav Šabatka

Neodbytný oligarcha strůjcem permanentní krize

Pokud ČSSD bude konzistentní a nepřipustí spolupráci s obviněným z podvodů a jeho spin doctoring (manipulace davů), mohlo by to znamenat konec nedůvěryhodné figury v čele vlády v demisi a s ním zanedlouho i zbytečné firmy ANO.

19.4.2018 v 8:21 | Karma článku: 19.99 | Přečteno: 550 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Cancoury…

Dříve byly mnohem menší, ale jak jde čas, tak prý pro naše dobro vyrostly. Nevěřím tomu, že by pily krev jenom mně samotnému. Často ve vzteku hledám sprosté slovo, které bych jim přidělil, nakonec ale vždycky skončím u „cancourů“...

19.4.2018 v 8:21 | Karma článku: 17.89 | Přečteno: 371 | Diskuse
Počet článků 2163 Celková karma 21.09 Průměrná čtenost 961

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.