Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak trochu jako Alenka v říši divů

10. 04. 2018 17:19:45
Vysoká škola Imperial College London uspořádala letos 2. ročník poznávacího zájezdu do Izraele. Pětidenní akce se zúčastnilo 55 studentů z 25 zemí. Včetně jednoho ze Saúdské Arábie. Jeho postřehy zveřejnil 10/4 server Jpost.com.

Studenti navštívili několik hi-tech společností, ale stejně tak turisticky atraktivní místa. Náš Saúd, jehož jméno nebylo z pochopitelných důvodů zveřejněno, ale říkejme mu třeba Ahmed, se po návratu do Anglie svěřil se svými dojmy – a protože jde zjevně o normálně uvažujícího člověka, nikoli o muslimského fanatika, má jeho svědectví svoji hodnotu.

Z jeho postřehů jsem vybral ty nejpodstatnější a rozdělil je do dvou skupin.

A – KLADY

Ahmed se o cestě do Izraele svěřil pouze bratrovi, který z toho dvakrát nadšen nebyl. Dokonce ho varoval, že mu v Izraeli hrozí zatčení. Ahmed nyní přiznává: „Byla to hloupost, ale strach jsem měl.“ (Pokud někomu hrozí zatčení, pak Ahmedovi v Saúdské Arábii, nikoli v Izraeli – LS)

Izraelská realita odbourala řadu jeho předsudků. Například byl přesvědčen o tom, že Stát Izrael vylifroval všechny Araby ze země (tak stupidní je arabská propaganda) – a hle, je to jinak: Arabové vc Izraeli žijí, pracují, studují.

Podle něj průměrný obyvatel Tel Avivu nebo Jeruzaléma je milý člověk – podle jeho zažité představy jsou Izraelci krutí a nemilosrdní. (Ano, takový je jejich mediální obraz šířený arabskou propagandpou – LS)

Pozitivním šokem byla mešita nacházející se v těsné blízkosti telavivské pláže.

Ahmed byl také ohroměn vzestupem mladého národa – myšleno, na jakou úroveň se po založení svého státu dostal.

B – ZÁPORY

První negativní zkušenost se týká jeho soukmenovců. Někteří Arabové, když zjistili, že je ze Saúdské Arábie, byli vůči němu nepřátelsky naladěni. V mešitě Al Aksa na něj dokonce jeden Arab pohlížel div ne jako na zrádce. (Přesně tento druh zakořeněné protiizraelské nenávisti je jedním z klíčových důvodů, proč ve Svaté zemi nepanuje mír, Ahmed ji okusil z první ruky – LS)

Vadí mu náboženský extremismus ultraortodoxních Židů. Sám prosazuje myšlenku, že „nestačí pouze uctívat Boha a čekat, že peníze spadnou z nebe; je nutné také pracovat“. (Férově dodejme, že s ultraortodoxními mají problémy také neortodoxní židovští Izraelci – LS)

Nelíbily se mu životní podmínky beduínů na jihu země. Dodal, že v Saúdské Arábii se většina beduínů přestěhovalo do měst a tam se s nimi zachází na principu rovný s rovným. (Otázkou ovšem je, jestli izraelští beduíni po něčem takovém touží. Zde nelze nevzpomenout český Chanov. Kdyby ho navštívil dejme tomu rodilý Kanaďan, také by mohl namítnout, že v jeho zemi žijí Romové docela jinak – otázka je, zda vinu za stav Chanova nese český stát anebo sami jeho rezidenti – LS)

Ahmed také nelibě nesl časté zdůrazňování počtu Židů v porovnáním s počtem Arabů – a opakovaný důraz na to, že Arabové jsou v Izraeli minoritou. Ne příliš tomu rozuměl (a tak jen dodejme, že je tomu tak proto, že Izrael vznikl jako židovský stát a tento židovský charakter si musí z logiky věci udržet - LS).

ZÁVĚR

Ahmad říká: Je škoda, že obě země, které jsou si geograficky blízké, nemají žádné vztahy, žádný byznys, že mezi nimi neexistuje žádná interakce. V oblasti je spousta společných zájmů a jako jednu z příležitostí vnímá spolupráci mezi izraelskými a arabskými vědci.

Na otázku, zda by takovou studijní návštěvu doporučil svým přátelům, odpověděl jednoznačně kladně.

Jak patrno, cesta byla pro Ahmeda užitečná. Čím víc Ahmedů s podobným uvažováním a přístupem, tím bude mít mírové narovnání větší šanci. Ovšem to by se museli takoví Ahmedové vyskytovat i v nejvyšších patrech arabské politiky.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 10.4.2018 17:19 | karma článku: 26.92 | přečteno: 636x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě k diskusi o sestřeleném iljušinu aneb Kdo se dopustil manipulace

Podle některých jsem neobjektivní proizraelský fanatik, podle jiných ještě někdo horší. V případu sestřeleného ruského IL-20 (článek „Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?“; 20/9) jsem byl osočen, že se snažím o manipulaci.

22.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?

Izrael jak slíbil, tak učinil. Ve čtvrtek poslal do Moskvy vysokou armádní delegaci vedenou velitelem vojenského letectva genmjr. Amikamem Norkinem a šéfem divize zahraničních vztahů armády brig. Gen. Erezem Meiselem.

20.9.2018 v 17:40 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 703 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Hrůzné pokračování hrůzného příběhu

Lidsky nejhorší na tom bylo, že ráno jel do nedalekého obchodního centra nakoupit – a večer měl pohřeb. Jenom proto, že si sedmnáctiletý Arab usmyslel, že toho Izraelce zavraždí. Ariho Fuldu, otce čtyř dětí.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 1247 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sestřelení ruského letadla syrskou PVO

Ve válce padají bomby i letadla a umírají lidé. Řečeno s trochou sarkasmu – občas i vojáci. Když nedávno padli naši v Afghánistánu, byli považování za hrdiny. Právem. Stejné právo mají nyní Rusové.

19.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 1129 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Jašík

O kolotoči partnerských vztahů

Asi to zná téměř každý. Z milovaného člověka se stanou ..., tak ho vyměníme a ono se to opakuje. Pro jednoho záhada, pro druhého jen potvrzení toho, že všichni opačného pohlaví jsou stejní. No, možná...

21.9.2018 v 22:58 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 224 | Diskuse

Irena Aghová

Může houpací kůň skočit přes Taxisův příkop?

Provokativní otázka, že? A přitom jde o život. Učíme se proto, abychom dospěli k pravdě, nebo je pravda obsažena v knihách, z kterých se učíme? Úvahy nad vzdělaností.

21.9.2018 v 18:53 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 207 | Diskuse

ján sliacky

Německé potraviny v potížích?

Německá kvalita na nás "bliká" téměř z každého "rohu". Někteří z nás, bydlící v pohraničí si do Německa jezdí nakupovat jejich potravinovou kvalitu. Ale... Je tam vlastne proč jezdit?

21.9.2018 v 17:53 | Karma článku: 17.20 | Přečteno: 702 |

Miroslav Nigrin

Tahle země je ještě stále naše, ale...

A mám z toho radost, přestože mně trápí někteří politici, kteří se jako jejich komunističtí předchůdci v dobách minulých nekriticky shlíželi v SSSR, oni to dělají na druhou stranu a vůbec jim nečiní problém,

21.9.2018 v 14:33 | Karma článku: 36.51 | Přečteno: 937 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Stádo hlupáků

Ilustrovaný podčárník aneb zamyšlení nad některými jevy v životě pozemšťanů a vztahy, které se jich nějakým způsobem týkají.

21.9.2018 v 13:30 | Karma článku: 10.97 | Přečteno: 465 | Diskuse
Počet článků 2323 Celková karma 22.82 Průměrná čtenost 977

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz