Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ještě ke sportovnímu skandálu v Hammametu

9. 04. 2018 10:15:26
V sobotu 7/4 jsem na svém blogu publikoval informaci o diskriminaci, které se na izraelských reprezentantech v taekwondu dopustili tuniští pořadatelé juniorského mistrovství světa, které hostí od 6/4 město Hammamet.

Záležitost má samozřejmě své pokračování. Zde jen letmo připomenu, že tuniské úřady nepustily do země čtveřici mladých izraelských taekwondistů (z toho tři juniorky) plus doprovod. S výmluvou, že Izraelci včas nedodali potřebné formality, což ovšem šéf Izraelské federace taekwonda Michel Madar označil za lež. Skutečnost je taková, že tuniský soud (!) rozhodl o tom, že Izraelci do země nesmějí, a to z POLITICKÝCH důvodů. (Více v článku „Polická diskriminace sportovců jako z učebnice nenávisti“.)

Na tento skandál nemohl řídící orgán světového taekwonda nereagovat. Nejen proto, že konání tuniských pořadatelů odporuje všem zásadám fair play a principům mezinárodních sportovních vztahů, ale ještě z jednoho „technického“ důvodu. Hammametský šampionát je jediným kvalifikačním podnikem v taekwondu pro letošní Letní olympijské hry mládeže, které se budou konat v říjnu v Buenos Aires.

Tunisané tím, že izraelské reprezentaci neumožnili na MS juniorů soutěžit se dopustili dvojí diskriminace – kromě již uvedené (neúčast v Hammametu) také neumožnili Izraeli kvalifikovat se v taekwondu na buenosaireské letní hry.

Ještě v sobotu 7/4 se na stránkách Světové federace taekwonda (World Taekwondo) objevilo vyjádření „Circumstances affecting the ability of Israel to participate at the Taekwondo Youth Olympic Games Qualifier and Junior Championships“, v němž se uvádí, že „hluboce lituje“ k čemu v Hammametu došlo a vyjadřuje přesvědčení, že „sport by měl být mostem mezi kulturami a národy, nikoli bariérou“ (v této pasáži připomíná příklad ze ZOH v Jižní Koreji, pokud jde o korejsko-korejské kontakty a také společný korejský ženský hokejový tým).

Následuje klíčová pasáž, v níž se praví, že v současné době probíhají diskuse s MOV, Tuniskou federací taekwonda a místními organizátory o vyřešení nastalé situace. To zahrnuje řešení týkající se kvalifikace izraelských sportovců na Olympijské hry mládeže v Buenos Aires v roce 2018 tak, aby nebyli znevýhodněni.

Závěrem prohlášení vyjadřuje naději, že pomocí těchto jednání bude možné napříště podobné rozpory překonat.

KOMENTÁŘ AUTORA ČLÁNKU

Nic proti tomu, co je uvedeno v prohlášení World Taekwonda, ale otevřeně je nutné říci, že „řešit“ problémy s těmi, kdo to celé zavinili je absurdní. Toto není první případ, kdyby byli Izraelci z politických důvodů diskriminováni a kdy byly porušeny elementární principy fair play. Je to stále dokola jedno a totéž. Praxe je taková, že Arabové (resp. i nearabské muslimské země) izraelské sportovce všemožně šikanují a ponižují, bafuňáři v mezinárodních řídících orgánech toho či onoho sportu pak vyjádří „hluboké politování“ (div že ne údiv a překvapení) a následně naději, že příště se to snad už nestane.

Postupovat je nutné docela jinak. Každá arabská (muslimská) země, která se uchází o pořadatelství jakéhokoli mezinárodního sportovního podniku, musí dát předem závazné garance, že vůči Izraelcům se bude chovat naprosto stejně jako k účastníkům všech ostatních zemí. To znamená žádná byrokratická šikana, žádné zákazy národních symbolů, žádné odmítnutí hrát izraelskou hymnu v případě zisku zlaté medaile a tak podobně. Pokud toto nebudou zmíněné země ochotny akceptovat, pak je nutné jim pořadatelství nekompromisně odebrat – a pro tyto případy je třeba mít připravenou záložní variantu.

V případě, že garance během konání dané sportovní události poruší, musí následovat trvdé sankce, ať už ze strany mezinárodní federace příslušného sportu, případně MOV. Jedině tak se podaří z mezinárodního sportu vykořenit rakovinu protiizraelské diskriminace a zavést normální poměry, tedy rovné podmínky pro všechny.

Pakliže ale budou peníze (zejména arabské petrodolary) „až na prvním místě“, nápravy se nedočkáme nikdy a zvrácené poměry ve sportu budou trvat dál. A dál budou činovníci světového sportu farizejsky „litovat“ a „vyzývat“ a „vyjadřovat naději“.

Současná situace, která v taekwondu do očí bijícím způsobem diskriminuje izraelské juniorské reprezentanty by nenastala, kdyby si činovníci mající tento sport na mezinárodní úrovni na starosti počínali od počátku přidělení MSJ Tunisku tak, jak si počínat měli.

Je-li doping ve sportu problémem, a snad každému je jasné, že problémem je, pak stejným problémem je diskriminace reprezentantů Státu Izrael z politických důvodů. Postupovat proti obojímu je nutné se stejnou razancí. Dočkáme se toho?

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 9.4.2018 10:15 | karma článku: 22.12 | přečteno: 361x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě k diskusi o sestřeleném iljušinu aneb Kdo se dopustil manipulace

Podle některých jsem neobjektivní proizraelský fanatik, podle jiných ještě někdo horší. V případu sestřeleného ruského IL-20 (článek „Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?“; 20/9) jsem byl osočen, že se snažím o manipulaci.

22.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?

Izrael jak slíbil, tak učinil. Ve čtvrtek poslal do Moskvy vysokou armádní delegaci vedenou velitelem vojenského letectva genmjr. Amikamem Norkinem a šéfem divize zahraničních vztahů armády brig. Gen. Erezem Meiselem.

20.9.2018 v 17:40 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 703 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Hrůzné pokračování hrůzného příběhu

Lidsky nejhorší na tom bylo, že ráno jel do nedalekého obchodního centra nakoupit – a večer měl pohřeb. Jenom proto, že si sedmnáctiletý Arab usmyslel, že toho Izraelce zavraždí. Ariho Fuldu, otce čtyř dětí.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 1247 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sestřelení ruského letadla syrskou PVO

Ve válce padají bomby i letadla a umírají lidé. Řečeno s trochou sarkasmu – občas i vojáci. Když nedávno padli naši v Afghánistánu, byli považování za hrdiny. Právem. Stejné právo mají nyní Rusové.

19.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 1129 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Horst Anton Haslbauer

Ani na hřbitově nemusí být přehnaně smutno

Malá skupinka se sešla na sokolovském hřbitově. Předcházel tomu telefonát. Kamarád a bývalý fotbalový spoluhráč Wolfgang (ne Amadeus) mi volal ze svého nynějšího bydliště v německém Aschaffenburku.

15.9.2018 v 22:50 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 311 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kouzelnice

Na mysli mám mladé, krásné a především hbité moderní gymnastky, které dokáží se svým náčiním bez nadsázky kouzlit. To člověk sedí u obrazovky, dnes spíš PC monitoru – a žasne. Ty dívky předvádějí neuvěřitelné kousky.

15.9.2018 v 9:35 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 425 | Diskuse

František Pektor

Malá velká Serena Williams

Po delší době tenis opět dostal jiný než sportovní rozměr a přesáhl i do životů normálních smrtelníků, kteří neviděli tenisovou raketu ani z vlaku. Ovšem je to ze správných důvodů?

12.9.2018 v 15:33 | Karma článku: 42.98 | Přečteno: 4046 | Diskuse

Ladislav Větvička

Od te doby, co musi hrat fotbalisti v hnusnych dresach, neuhrali nic

Včera mě to zase pleštilo do očisek. Doma televizu nemam, a tak když sem v Lidovce na vršku Leninky zahlidnul zapas Rusko - Česko 5:1, bylo mi divne, že se nehraje třeti třetina. Až pak mi kdosik řeknul, že to neni hokej.

11.9.2018 v 11:11 | Karma článku: 47.62 | Přečteno: 13197 | Diskuse

Josef Nožička

Skandální Serena - stačí obvinit rozhodčího ze sexismu a Amerika vám nadšeně tleská

Americká tenistka Serena Williamsová na 24. grandslamový titul nedosáhla. Ve finále US Open nestačila na Japonku Ósakaovou. Z kurtu přitom tentokrát odešla dvojnásobně poražená.

10.9.2018 v 11:20 | Karma článku: 48.02 | Přečteno: 12279 | Diskuse
Počet článků 2323 Celková karma 22.82 Průměrná čtenost 977

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz