Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šílenství pokračuje: Vadí už i přátelský fotbal

9. 04. 2018 8:00:45
Pokud někdo protlačuje politiku do sportu, a to způsobem mimořádně nechutným, pak především hnutí BDS – Bojkot, stažení investic, sankce. Má charakter globálního moru a sdružuje ty nejzavilejší nepřátele Izraele.

Jejich nejnovější nenávistné angažmá se týká chystaného přátelského fotbalového utkání, které by měla argentinská fotbalová reprezentace sehrát v Izraeli 9. června, tedy nedlouho před zahájením fotbalového MS v Rusku.

Nebylo by to poprvé, co by se argentinské fotbalové superhvězdy blýskly v Izraeli před začátkem světového šampionátu. Bylo tomu tak v roce 1986, krátce před MS, které hostilo Mexiko. V Izraeli Argentinci v sestavě se slavným Maradonou vyhráli 7:2. V Jeruzalémě navštívili Západní zeď – a mnozí věří tomu, že jim to přineslo požehnání. V Mexiku porazili ve finále reprezentaci Spolkové republiky a stali se mistry světa.

O čtyři roky později - to hostila světový šampionát Itálie - sehráli před jeho začátkem Argentinci s Izraelem další přátelský duel a opět byli úspěšnější. Zvítězili 2:1 a na šampionátu v Itálii se probojovali do finále, kde i s Maradonou podlehli výběru SRN 0:1.

Nejinak tomu bylo i v roce 1994, kdy před MS konaným v USA porazili v Izraeli v přátelském měření sil domácí tým 3:0. V Americe ovšem spokojeni být nemohli: vypadli v osmifinále po prohře s Rumuny 2:3.

Na tradici přátelských zápasů chce argentinská reprezentace i s fenomenálním Lionelem Messim navázat také letos zmíněným utkáním plánovaným na 9. června. Něco takového je ale trnem v oku nepřátelům Izraele, kteří v přátelském duelu spatřují něco, do čeho je zapotřebí „hodit vidle“. Tedy udělat všechno pro to, aby se zápas neuskutečnil. Hnutí BDS tedy vytvořilo kampaň (nazvanou #ArgentinaNoVayas – ve významu Argentino, nejezdi do Izraele), která dostala obludný mezinárodní rozměr (kam čert nemůže, nasadí aktivisty).

Argentinská fotbalová asociace obdržela v pátek 6/4 dopis od Argentinského výboru solidarity s Palestinou, v němž tato organzace žádá, aby se zápas v Izraeli neuskutečnil. Tedy aby argentinská reprezentace do Izraele nejela. Argumentuje přitom výlučně politicky: zrušením zápasu by byla „vyjádřena hodnotová solidarita s národy, které jsou oběťmi útlaku, apartheidu a genocidy“. Bojkotem Izraele má být dosaženo změny v jeho „politice rasismu a porušování lidských práv“.

Není to nic nového pod sluncem. O bojkot Izraele usilovali jeho nepřátelé, na prvním místě arabské země v regionu Blízkého východu, od okamžiku jeho vzniku – a zejména poté, co se židovský stát nepodařilo zlikvidovat vojensky. V naší době se k nim přidávají všichni ti, kdo v konfliktu ve Svaté zemi podporují palestinské Araby. Ať už je to hnutí BDS nebo, pokud jde o jednotlivé osobnosti, Roger Waters (exPink Floyd). Byť by bylo argumentováno jakkoliv líbivými a obvykle angažovanými slovy a motivem „konání dobra“, jedno má takovéto veřejné angažmá společné: hluboce zakořeněnou protiizraelskou nenávist.

Totéž platí i pro současnou kampaň, která se snaží politizací sportu vytvořit zdání, že stojí na té „správné“ straně. Pravý opak je však pravdou. Aktivisté těchto kampaní jsou nositeli zloby, zášti a nenávisti. Jako lidé politicky zaslepení nejsou s to nazřít, že zhusta stojí na barikádě po boku teroristů.

Věřme, že vedení argentinské fotbalové reprezentace jejich hanebnému tlaku nepodlehne a tento druh politizace sportu rázně odmítne. Obavy z opaku jsou ovšem namístě. V tomto politicky korektním (rozuměj bláznivém, na hlavu postaveném) světě byli už nositelé myšlenek BDS vícekrát úspěšní. Čas ukáže.

... Lionel Messi. Zastaví se cestou na MS v Rusku se svým týmem v Izraeli? (Zdroj: Pixabay)

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 9.4.2018 8:00 | karma článku: 23.69 | přečteno: 739x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ještě k diskusi o sestřeleném iljušinu aneb Kdo se dopustil manipulace

Podle některých jsem neobjektivní proizraelský fanatik, podle jiných ještě někdo horší. V případu sestřeleného ruského IL-20 (článek „Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?“; 20/9) jsem byl osočen, že se snažím o manipulaci.

22.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Neměli by v Moskvě poněkud lépe sladit noty?

Izrael jak slíbil, tak učinil. Ve čtvrtek poslal do Moskvy vysokou armádní delegaci vedenou velitelem vojenského letectva genmjr. Amikamem Norkinem a šéfem divize zahraničních vztahů armády brig. Gen. Erezem Meiselem.

20.9.2018 v 17:40 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 703 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Hrůzné pokračování hrůzného příběhu

Lidsky nejhorší na tom bylo, že ráno jel do nedalekého obchodního centra nakoupit – a večer měl pohřeb. Jenom proto, že si sedmnáctiletý Arab usmyslel, že toho Izraelce zavraždí. Ariho Fuldu, otce čtyř dětí.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 1247 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K sestřelení ruského letadla syrskou PVO

Ve válce padají bomby i letadla a umírají lidé. Řečeno s trochou sarkasmu – občas i vojáci. Když nedávno padli naši v Afghánistánu, byli považování za hrdiny. Právem. Stejné právo mají nyní Rusové.

19.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 31.45 | Přečteno: 1129 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Horst Anton Haslbauer

Ani na hřbitově nemusí být přehnaně smutno

Malá skupinka se sešla na sokolovském hřbitově. Předcházel tomu telefonát. Kamarád a bývalý fotbalový spoluhráč Wolfgang (ne Amadeus) mi volal ze svého nynějšího bydliště v německém Aschaffenburku.

15.9.2018 v 22:50 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 311 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kouzelnice

Na mysli mám mladé, krásné a především hbité moderní gymnastky, které dokáží se svým náčiním bez nadsázky kouzlit. To člověk sedí u obrazovky, dnes spíš PC monitoru – a žasne. Ty dívky předvádějí neuvěřitelné kousky.

15.9.2018 v 9:35 | Karma článku: 10.91 | Přečteno: 425 | Diskuse

František Pektor

Malá velká Serena Williams

Po delší době tenis opět dostal jiný než sportovní rozměr a přesáhl i do životů normálních smrtelníků, kteří neviděli tenisovou raketu ani z vlaku. Ovšem je to ze správných důvodů?

12.9.2018 v 15:33 | Karma článku: 42.98 | Přečteno: 4046 | Diskuse

Ladislav Větvička

Od te doby, co musi hrat fotbalisti v hnusnych dresach, neuhrali nic

Včera mě to zase pleštilo do očisek. Doma televizu nemam, a tak když sem v Lidovce na vršku Leninky zahlidnul zapas Rusko - Česko 5:1, bylo mi divne, že se nehraje třeti třetina. Až pak mi kdosik řeknul, že to neni hokej.

11.9.2018 v 11:11 | Karma článku: 47.62 | Přečteno: 13197 | Diskuse

Josef Nožička

Skandální Serena - stačí obvinit rozhodčího ze sexismu a Amerika vám nadšeně tleská

Americká tenistka Serena Williamsová na 24. grandslamový titul nedosáhla. Ve finále US Open nestačila na Japonku Ósakaovou. Z kurtu přitom tentokrát odešla dvojnásobně poražená.

10.9.2018 v 11:20 | Karma článku: 48.02 | Přečteno: 12279 | Diskuse
Počet článků 2323 Celková karma 22.82 Průměrná čtenost 977

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz