Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hledání Boží hory

5. 04. 2018 13:37:58
Richard Siemko zveřejnil 4. dubna na blogu článek „Boží hora Sinaj je v Saúdské Arábii“. Tedy nikoli na Sinajském poloostrově, jak se všeobecně má za to.

Ve svém příspěvku odkazuje mimo jiné na adventistický web Znamení času, v němž se píše o hypotéze amerického badatele Rona Wyatta, který je přesvědčen, že Izraelité putovali po odchodu z egyptského otroctví nikoli „jižní cestou“ (viz mapu č.1), ale „středem“ poloostrova Sinaj (mapa č. 3). Podle tohoto výkladu dostihlo faraonovo vojsko Izraelce u břehu dnešní Nuweiby – a právě zde mělo dojít k přechodu přes Rudé moře (Akabský záliv) směrem do dnešní Saúdské Arábie, kde se prý nachází biblická hora Sinaj – na mapě Saúdské Arábie označená jako Jebel El Lawz (mapa č. 2).

Pokud by to byla pravda, ztrácí „sinajská hora Sinaj“ na významu. Je tomu ale opravdu tak? Výklad Rona Wyatta není ničím jiným než jednou z teorií, kudy mohli Izraelité do Zaslíbené země putovat. A má také své oponenty.

Český egyptolog prof. Břetislav Vachala publikoval v časopise Vesmír (č. 1/2004) následující pojednání, které „cestu středem“ problematizuje:

  • Teoreticky potom existovaly pro Izraelce tři možné cesty napříč Sinají. Zmíněná severní cesta (Pelištejská nebo Horova), která byla zcela pod egyptskou vojenskou kontrolou, ovšem z bezpečnostních důvodů vůbec nepřicházela v úvahu. Cesta napříč Sinajským poloostrovem (průsmykem Mitla a oázou Nachl) nebyla zase průchodná pro větší počet lidí a zvířat, neboť se zde nachází jen málo studní. A tak logicky a reálně zbývala jen jižní cesta, vedoucí údolím Wádí Feirán až k Mojžíšově hoře ..., kde byla podle biblického líčení přijata Hospodinova nařízení. Děje se tak ovšem za předpokladu, že je Mojžíšovou horou Gebel Músá (Mount Sinai, též Hora Desatera, 2285 m n. m.) v jižní části Sinajského poloostrova a nikoli například Har Karkom v Negevské poušti. S uvedenou teorií vystoupil v roce 2001 italský archeolog Emmanuel Anati, jenž v této oblasti pracuje již 20 let.

Jak patrno, prof. Vachala nepovažuje putování napříč poloostrovem za reálné a navíc nám to celé komplikuje tím, že přidává další teorii – Boží hora nemusela být na Sinaji, ale v izraelském Negevu (mapa č. 4).

KDE TEDY?

Máme zde tři možná místa, kde by se Boží hora mohla nacházet. (A) Na Sinaji, jak je zjevné z biblického popisu, (B) v Saúdské Arábii anebo (C) v izraelském Negevu. Osobně dávám přednost variantě A. Už proto, že nevěřím tomu, že by faraon se svým vojskem pronásledoval Izraelity přes celou šířku Sinajského poloostrova a dostihl je až v Nuweibě. Naopak mi připadá pravděpodobnější, že byli dostiženi na počátku svého putování v místech dnešního Velkého hořkého jezera, případně severního konce Suezského zálivu. A po přejití moře a utonutí egyptských nepřátel začalo jejich dlouhé putování Sinajským poloostrovem. S veledůležitou zastávkou pod horou Sinaj – na Sinaji.

... mapa 1/Červená čára zobrazuje putování Izraelitů z Egypta do Kanánu - Zaslibené země. Jde o tzv. jižní cestu. (Zdroj: Web Hebrejské univerzity/Jewishhistory.huji,ac.il)

... mapa 2/Červeně je označena hora Jebel El Lawz, podle Rona Wyatta biblická hora Sinaj, kde byl Mojžíšovi dán Zákon včetně Desatera. (Podklad: Google Maps)

...mapa 3/Tato mapa zobrazuje putování podle Rona Wyatta. Žlutá šipka - Nuweiba, místo, kde Izraelité údajně přešli Rudé moře do Saúdské Arábie a pokračovali k Jebel (Džebel) El Lawz. (Zdroj: Web Brněnské tiskové misie)

...mapa 4/Zobrazuje místo, kde se nachází hora Har Karkom na území Izraele. Další místo, o němž jsou někteří přesvědčeni, že jde o horu Sinaj. (Podklad: Google Maps)

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 5.4.2018 13:37 | karma článku: 19.21 | přečteno: 532x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

70

Devatenáctého dubna 2018 je podle židovského kalendáře čtvrtým dnem měsíce ijaru. Roku 5778. Toho dne se v Izraeli slaví 70. výročí vyhlášení nezávislosti. Proč toho dne, když Izrael byl vyhlášen 5. ijaru?

19.4.2018 v 8:00 | Karma článku: 10.06 | Přečteno: 108 |

Lubomír Stejskal

Luterství bez Luthera, marxismus bez Marxe?

Filip Vajdík usoudil, že Bůh neexistuje. A tak ho z biblického příběhu, který mu posloužil jako základ pro kolosální nesmysl, že „náboženský terorismus má základy v židovství“ jednoduše „vygumoval“.

18.4.2018 v 9:35 | Karma článku: 19.58 | Přečteno: 398 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nějak tomu nerozumím, pane Jiří Ovčáčku

Nevím kolik tiskových mluvčích hlav států se zabývá podobnou aktivitou jako Jiří Ovčáček. Není vyloučeno, že jde o aktivitu svého druhu unikátní.

16.4.2018 v 9:15 | Karma článku: 25.68 | Přečteno: 887 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Nějaký čas jsem se v tom ztrácel, pane premiére

Andrej Babiš vystoupil v neděli (15/4) před půl pátou odpoledne v Lánech před novináři, když předtím jednal na tamním zámku s prezidentem republiky. Jeho vystoupení mělo část vnitropolitickou a zahraničněpolitickou.

15.4.2018 v 18:45 | Karma článku: 26.69 | Přečteno: 754 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Stratil

Fantastický záznam

Toto je první zápis šifrované zprávy, vysílané z vesmírného korábu mimozemšťany, se snahou o komunikaci a dorozumění s člověkem.

19.4.2018 v 11:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 113 | Diskuse

Michal Kotyk

Dříve elita, dnes ksindl…

Skoro celý život jsem k ní patřil Tedy k té „elitě“. Myslím tím povolání novinářské, které jsem bral vždy vážně a s plnou odpovědností. Požíval jsem určitý společenský respekt, který jsem pokládal za zcela normální.

19.4.2018 v 10:44 | Karma článku: 11.71 | Přečteno: 639 | Diskuse

Karel Ryšán

Pátrejte, pátrejte

Nevzrušovat se nad ohrožením hoaxy, nekritizovat celebrity za obviňování jiných a trapné vychvalování sebe sama. Ke studiu skutečnosti stačí docela jednoduché polopravdy. Stačí pozorně číst a naslouchat.

19.4.2018 v 8:48 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 212 | Diskuse

Miroslav Šabatka

Neodbytný oligarcha strůjcem permanentní krize

Pokud ČSSD bude konzistentní a nepřipustí spolupráci s obviněným z podvodů a jeho spin doctoring (manipulace davů), mohlo by to znamenat konec nedůvěryhodné figury v čele vlády v demisi a s ním zanedlouho i zbytečné firmy ANO.

19.4.2018 v 8:21 | Karma článku: 19.99 | Přečteno: 555 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Cancoury…

Dříve byly mnohem menší, ale jak jde čas, tak prý pro naše dobro vyrostly. Nevěřím tomu, že by pily krev jenom mně samotnému. Často ve vzteku hledám sprosté slovo, které bych jim přidělil, nakonec ale vždycky skončím u „cancourů“...

19.4.2018 v 8:21 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 378 | Diskuse
Počet článků 2163 Celková karma 21.09 Průměrná čtenost 961

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.