K letnímu času. Pokolikáté už?

27. 03. 2018 17:07:53
Ladislav Jakl – člen týmu prezidenta Václava Klause – publikoval 26/3 na blogu iDNES excelentní polemický článek týkající se letního času. Nazval ho příznačně: Vítejte v Bělorusku

Není to první text Ladislava Jakla na toto téma. Jak sám přiznává, píše kriticky o letním času více než dvě desetiletí. Jeho slova:

  • Zase si lupiči času přišli pro jednu hodinu našeho života. Nedají s tím pokoj a nedají. Tak já taky nedám. Proto tuhle filipiku píšu každý rok už víc než 20 let.

A je dobře, že tak neúnavně činí. Je to totiž to jediné (vedle podpory iniciativy For Only One Time požadující zrušení letního času), co proti umělému zásahu do přirozeného běhu věcí může dělat. Vlastně nejen on, ale každý, kdo patří k odpůrcům zavádění letního času.

Jaký má letní čas vlastně smysl? Jaké výhody?

Už před časem bylo více studiemi doloženo, že ekonomické důvody (úspora elektrické energie) jsou buď nulové, nebo marginální. A jelikož ekonomické důvody byly tím, co stálo za jeho zavedením, logické by bylo, kdyby vládní moc jedním rozhodnutím řekla letnímu času NE, když tyto důvody pominuly. (Tady se ukazuje jedna z nevýhod Evropské unie: kdybychom nebyli jejími členy, mohla vláda v Praze zrušit LČ už dávno – jedním vládním nařízením. V současné situaci je takový proces vzhledem k našemu členství v EU extrémně komplikovaný.)

Pokud ekonomické důvody de facto neexistují, zbývá důvod poslední: večer je o hodinu déle světlo. Je to samozřejmě sebeklam - světlo se v českých (i jiných) zemích řídí „vesmírnými“ pravidly a není nikterak závislé na tom, jak si seřídíme ručičky nas hodinkách.

Ti, kdo argumentují tím, že po návratu z práce chtějí ještě o hodinu déle „pracovat na dvorku, zahrádce či na louce u domu“ (citát z internetové diskuse) – rozuměj: za světla – zapomínají na jednu věc. Aby tato jejich touha byla uspokojena, musí drtivá část národa vstávat ráno o hodinu dřív.

Bezprostředně po zavedení letního času v tomto roce (2018) jsem mluvil s několika lidmi – zaměstnanci, kteří jsou povinni přijít do práce na šestou ráno, neb v 06,00 podle pravidel platných v jejich firmě začíná pracovní doba. Posunutí ručiček o hodinu dopředu znamená, že ranní směna začíná v 05,00 hodin. Z jejich úst znělo v různých obměnách totéž: „To ranní vstávání je strašný.“

A vskutku: komu stačí vstát hodinu před začátkem pracovní doby (pracuje v místě), musí si nastavit budíka na pátou podle letního času - ve skutečnosti ale vstává ve 4 hodiny. Kdo dojíždí a musí vstávat ve 4 dle letního času, tomu zvoní budík ve 3 ráno standardního času.

Podobně je to i s dětmi: ačkoli škola začíná v osm, ve skutečnosti, v době platnosti LČ, už v sedm. Školáci tedy musí o hodinu dřív stávat – zde platí totéž, o čem píšu v předchozím odstavci.

Lze se pak divit, že jsou děti víc unavené? Že mi náš vnuk při odpoledním opakování učiva usíná v křesle?

Možná námitka: musí jít o hodinu dřív spát. To je ovšem demagogie. Celoživotní zkušenost se vstáváním (je mi šedesát jedna) říká: čím dřív po půlnoci se vstává, tím méně je člověk vyspalý.

Modelová situace: Kdy myslíte, že bude člověk nejsytěji vyspalý, budeme-li se držet pravidla, že spát máme osm hodin?

  • /A ... půjde-li spát v 19,00 a vstávat bude v 03,00?

  • /B ... půjde-li spát ve 20,00 a vstávat bude v 04,00?

  • /C ... půjde-li spát v 21,00 a vstávat bude v 05,00?

  • /D ... půjde-li spát ve 22,00 a vstávat bude v 06,00?

  • /E ... půjde-li spát ve 23,00 a vstávat bude v 07,00?

Odpověď nechám na čtenářích.

Výše uvedená modelová situace je ovšem v praxi neuplatnitelná, protože lidé, kteří musí vstávat v 03,00 hod. (byť by budík ukazoval umělý údaj 04,00 SELČ), si sotva mohou dovolit ulehnout v sedm večer. Čím více se jejich doba odchodu na lůžko blíží k půlnoci, tím hůř se jim ve 3 ráno bude vstávat a tím víc budou přes den zívat, řečeno obrazně.

Výše zmínění zaměstnanci, kterým začíná v letním čase směna v 05,00 SEČ (06,00 SELČ) a kteří si posteskli, že „vstávání takto brzy je strašný“, ode mě slyšeli jedinou možnou odpověď:

  • To je přesně ten důvod, kvůli kterému jsem proti letnímu času.

Ne, nemáme večer o hodinu déle světlo. To je klam. Toho jsme docílili pouze tím, že všichni o hodinu dřív vstáváme.

Téhož efektu by vláda docílila, kdyby rozhodla, že s platností od pondělí 26. března 2018 bude první hodina na základních a středních školách začínat místo v osm v sedm hodin a podniky kdyby posunuly pracovní dobu z 06,00 na 05,00 hodin. Bylo by to totéž – a bylo by to férovější. Neohlupovali bychom sami sebe, že v šest ráno je šest ráno, ačkoli je ve skutečnosti pět.

Mělo by to ale smysl?

Tip pro všechny odpůrce toho, co jsem v tomto článku uvedl. Zkuste si dnes posunout ručičky na hodinkách ve 22,00 SELČ na půlnoc – opravdu nastane tím okamžikem reálná půlnoc? Nikoli. Tak proč věříme tomu, že je z rozhodnutí vrchnosti půlnoc ve 24,00 (LČ), když je ve skutečnosti tou dobou 23,00 hod.(SEČ)?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POZNÁMKA POD ČAROU

Ladislav Jakl má samozřejmě pravdu, když říká, že žádný „zimní čas“ neexistuje. Existuje pouze standardní středoevrospský čas (SEČ) a uměle vytvořený středoevropský letní čas (SELČ). Ten je ovšem totožný s východoevropským časem (EET – nezaměňovat s elektronickou evidencí tržeb).

Tož, vítejte v Bělorusku!

... ilustrační foto. (Zdroj: Pixabay)

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 27.3.2018 17:07 | karma článku: 27.95 | přečteno: 864x

Další články blogera

Lubomír Stejskal

Ta, která to dokázala

Tak dnes. Zlomový okamžik v dějinách Slovenska a vlastně i Československa, ČR nevyjímaje. Kdo bude první? Tak jsme se mohli ptát před léty i desetiletími. Která dáma v jedné nebo druhé zemi se stane její prezidentkou?

15.6.2019 v 16:05 | Karma článku: 17.67 | Přečteno: 477 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bez Liebermana nejspíš ne

Mnozí na pravici mají v Izraeli pifku na Liebermana, že kvůli němu nemohl Bibi sestavit povolební kabinet – a bylo nutné vyhlásit nové volby. Někteří by ho nejraději poslali ke všem čertům.Jenomže, bez něj to nepůjde.

14.6.2019 v 11:11 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 144 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Moudrá to žena

S velikou nelibostí, smutkem a obavami sleduji nevraživost na pravé polovině politického spektra. Někdy se zdá, že bojuje každý s každým, všichni proti všem.

13.6.2019 v 20:25 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 442 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Poděkování do Řecka

Děkuji Katerině. Za článek na blogu iDNES o východu slunce. Ne ledajakém – o východu slunce pozorovaném z mořského břehu. Je to vždy magický zážitek. Nový začátek dne. Báječně ho autorka popsala.

13.6.2019 v 14:43 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 352 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček serioznímu náhledu na historické události

Na událostech kolem Mariánského sloupu se dá pozorovat zcela malicherné rozdmýchávání vášní, stejně jako pokusy o falšování historie. Myslím, že bylo zbytečné v roce 1918 sloup bourat a je zbytečné ho v roce 2019 stavět znovu.

18.6.2019 v 11:23 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 172 | Diskuse

Libor Popovský

Španělsko: Raketový vzestup kriminality migrantů

Článek Soerena Kerna "Spain: Surge in Migrant Crime", který vyšel 20. května 2019, přeložený mnou a paní Helenou Kolínskou.

18.6.2019 v 9:15 | Karma článku: 32.51 | Přečteno: 881 | Diskuse

Petr Altman

Recept na dvojí kvalitu (obalů) potravin

Paní komisařka Jourová strávila podle svých vlastních slov posledních 5 let tím, co jsme my doma vyřešili bez nutnosti létat každý týden do Bruselu...

18.6.2019 v 8:39 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 451 | Diskuse

Michal Konečný

Ta dnešní mladá generace je hrozná.

Kritizovat mladou generaci je sport, kterým lidstvo žije už statisíce let. Když opictvo slezlo se stromů a posléze vzalo do ruky klacek, generační rozdíly moc nevznikaly. Syn i vnuk uměli totéž, co otec a děda.

18.6.2019 v 8:06 | Karma článku: 9.30 | Přečteno: 234 | Diskuse

Jan Ziegler

Mariánský sloup znovu ozdobí Staroměstské náměstí

A to nenávistníkům navzdory. Nechápu, proč některým lidem vadí Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. Daleko horší je pamětní deska náboženskému fanatikovi Janu Želivskému na Staroměstské radnici.

17.6.2019 v 16:59 | Karma článku: 36.47 | Přečteno: 2168 | Diskuse
Počet článků 2657 Celková karma 17.48 Průměrná čtenost 989

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy:  Izrael, Egypt,  politika i sport - a kromě toho ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu:  Co jsem napsal, napsal jsem  (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz