Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je to ten druh novinářských chyb, který prezidentovi vadí? (Doplněno)

13. 03. 2018 18:15:28
Úterý 13. března 2018. Breaking News: U nás – zadržení soudce pražského Vrchního soudu Elischera. V USA - výměna na postu státního tajemníka: Tillersona nahradil Pompeo. U sousedů na Slovensku – graduje vládní krize.

Vedle toho přinesl v osm ráno Radiožurnál další převratnou zprávu: poprvé bylo ve veřejném mediálním prostoru identifikováno místo, kde budou likvidovány kaly z tzv. lagun Ostramo. Všimněte si slovesa BUDOU, to je v kontextu toho, o čem píšu, důležité. Radiožurnál pak o celé věci referoval během dne ještě několikrát, mj. v poledním zpravodajském bloku a po třetí hodině odpoledne.

Informace se objevila také na webu iROZHLAS.cz. Tady je titulek:

... obr. 1

Byla jen otázka času, kdy o této záležitosti budou referovat – s odkazem na Radiožurnál, který s tím přišel jako první - další sdělovací prostředky. Stalo se. V 15:30 jsem zjistil, že před 21 minutami přinesl zprávu na toto téma server Deník.cz. Zprávu férově označil jako převzatou z Radiožurnálu, leč dopustil se dvou chyb (obr. 2 níže). Chyb zbytečných. Chyb, které by při pečlivější kontrole vůbec nemusely spatřit světlo světa.

První chyba je hned v nadpise. Píše se v něm, že kaly SE SPALUJÍ na Sokolovsku. Radiožurnál ovšem říká, že kaly SE SPÁLÍ, případně BUDOU SE SPALOVAT (na Sokolovsku). Z čehož plyne, že na Sokolovsku se zatím nic nespaluje. Deník.cz tedy svojí nepřesností mystifikuje.

Chyba druhá – Deník.cz v perexu uvádí, že Sokolovsko je v severních Čechách. Není tomu tak, stačí podívat se na mapu.

... obr. 2

Pikantní je to, co vidíme na obrázku 3. Dle Deníku.cz se kaly jednak spalují, jednak teprve spalovat budou. V daném kontextu, a také s ohledem na to, co bylo v Radiožurnálu k problematice kalů řečeno, nemůže platit obojí – buď se už spalují (což pravda zjevně není), anebo teprve spalovat budou (což pravda zjevně je).

... obr. 3

Musíme přiznat, že pokud takto nepřesně pracují tuzemští novináři, nedivme se, že se do nich prezident způsobem sobě vlastním naváží. To ovšem neznamená, že špatně pracují všichni novináři, ale v tom či onom konkrétním případě pouze někteří – a ty je správné kritizovat. Tak, jak jsem to nyní udělal já.

________________________________________________________________

OSOBNÍ POZNÁMKA POD ČAROU

Protože o likvidaci „zbývající“ zásoby kalů z lagun Ostramo (asi 90 tisíc tun) se v posledních dnech více hovořilo, zejména v souvislosti s tím, že dosavadní „likvidátor“ - cementárna v Čížkovicích – už v této činnosti pokačovat nehodlá (viz obr. 4), využil jsem v pondělí 12. března telefonní infolinku společnosti AVE CZ, která má likvidaci odpadu z lagun na starosti. Dozvěděl jsem se, že někdy po 20. březnu 2018 uspořádá firma tiskovou konferenci, na které se veřejnost dozví, kam budou kaly k likvidaci odváženy. Zatím to říci nechtějí s ohledem na možnou „ekologickou hysterii“, která by kolem toho vznikla. (No comment.)

Investigativci v Radiožurnálu byli ovšem rychlejší – a pravdu oznámili den poté. Společnosti AVE CZ tak nezbylo, než aby i ona odkryla karty, jak je zřejmé z obrázku 5.

Jak patrno, čeští novináři nejsou zase takoví pitomci, jak si prezident Zeman myslí.

... obr 4/K tomu, co krajská redakce iDNES.cz uvedla 13. prosince 2017 jedno vysvětlení. V době, kdy se kaly likvidovaly v Čížkovicích, putovaly v kamionových kontejnerech nejprve na skládku firmy Celio u Litvínova a teprve pak do čížkovické cementárny.

... obr. 5/13. března 2018, dříve než měla v plánu, přiznává společnost AVE CZ, kde se kaly budou napříště likvidovat. Podnětem k tomu byla skvělá práce novinářů Českého rozhlasu. (Zdroj: Screenshot webu firmy AVE CZ)

PS: Zajímalo mě, jak budou o popsaném zveřejnění, kde budou kaly z lagun likvidovány, referovat téhož dne (13/3) dvě hlavní soukromé televize v ČR, Prima a Nova (ne, Barrandov to opravdu není) ve svém večerním zpravodajství v 18:55, resp. v 19:30 hodin. Prima záležitost zařadila mezi "headlines", Nova, která se ráda chlubí tím, že to či ono ví první, téma zcela pominula. Z regionu přinesla informaci o novém videoklipu Karlovarského symfonického orchestru. Kromě toho jsme se dozvěděli, kolik kůzlat se narodilo na farmě ve Vizovicích. Jupííí. O likvidaci kalů ani slovo. Možná zítra - s křížkem po funuse ...

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 13.3.2018 18:15 | karma článku: 13.28 | přečteno: 618x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Slovo k „tiché vzpomínce“

Prezident Zeman si připomene okupaci Československa 1968 čímsi jako tichou vzpomínkou. Podobně jako předtím 17. listopad. Mnozí namítají: od hlavy státu bychom snad mohli očekávat víc.

17.8.2018 v 9:35 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 617 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu Andrewa Brunsona

Jedním z těch, na koho tvrdě dopadla odveta tureckého režimu za nevydařený puč proti Erdoganovi z července 2016, je i americký duchovní Andrew C. Brunson.

17.8.2018 v 8:32 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 332 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Němci za válku nemůžou, Hitler byl Rakušan

Tak by se dal parafrázovat titulek na iDNES ze 14/8 „Rusové za invazi v roce 1968 nemůžou, Brežněv byl Ukrajinec, řekl Filip“ - v článku pojednávajícím o vyjádřeních šéfa českých komunistů v rozhovoru pro britský Guardian.

15.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 39.03 | Přečteno: 3072 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za berlínskou tragédií

Jaký máte pocit, když uděláte chybu? Asi zbytečná otázka. Jak kdo. Pokud nepatříme do nadutého klanu Neomylných, chyby mrzí. Hodně mrzí.

14.8.2018 v 8:05 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 858 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Mirek Matyáš

Norská Odyssea II.

Jak jsme se včera domlouvali v diskuzi, nejprve opět něco pro ty, kteří nemají zapotřebí číst moje dlouhé články. Dobrý, skvělý, vynikající, dobrý, dobrý, šok, tragédie, dobrý, divný a nakonec paráda.

17.8.2018 v 11:11 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 552 | Diskuse

Marek Hurt

Greenpeace pohání ideologie, ne ekologie

Změní ekologisté v Česku pohled na „jádro“, nebo ne? Šéfovi jejich energetické kampaně už současné jaderné bloky nevadí. Je to první vlaštovka, nebo z něj bude kacíř?

17.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 420 | Diskuse

Erik Geuss

Pálení trenýrek a totální dezinformace hodná Rudého práva minulého století

Reaguji na blog zveřejněný na blogu.iDNES.cz 14. 8. 2018. Text pana Barty je – věřím, že jen dílem totální neznalosti a neorientovanosti autora v právních souvislostech – totální dezinformací, hodnou Rudého práva minulého století.

16.8.2018 v 13:49 | Karma článku: 31.01 | Přečteno: 1975 |

Mirek Matyáš

Norská Odyssea I.

O prvních dojmech z reality Norské elektromobility. Pro ty, kteří mi říkají, že píšu zbytečně dlouhé blogy, ve stručnosti popíši průběh celého prvního dne. Dobrý, dobrý, dobrý, pořád dobrý, ještě pořád dobrý a nakonec špatný.

16.8.2018 v 10:43 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 705 | Diskuse

Michal Bareš

Potok jménem Doubrava

Řeklo by se běžný potůček, kterých je všude plno a leckdy nemají ani svůj název. Tenhle ho ale má - Doubrava.

10.8.2018 v 8:02 | Karma článku: 10.04 | Přečteno: 500 | Diskuse
Počet článků 2285 Celková karma 21.37 Průměrná čtenost 978

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz