Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrh pro prezidenta

11. 03. 2018 8:15:49
Institut Václava Klause jistě není součástí pomyslné Pražské kavárny. O to víc mnohé překvapila jeho kritika letošního inauguračního projevu Miloše Zemana. Bylo to ale až tak překvapivé?

Ne tak docela. Kdo během televizního přenosu sledoval Klausovu „řeč tváře“, mohl ledacos vytušit. Málo platné, VK nemá „nemimiku“ pokerového hráče. Proto mě stanovisko Institutu „Nedůstojný inaugurační projev Miloše Zemana“ z 8/3 nikterak nešokovalo. Spíše naopak – přijde mi jako logická reakce.

Jistě nelibě znělo vyjádření Institutu uchu prezidenta a lidem z jeho nejbližšího týmu. Zatím jsem na přímou odezvu nenarazil (psáno v sobotu 10/3 po osmé večer), což neznamená, že neexistuje; pouze jsem zaznamenal vyjádření Jiřího Ovčáčka na Twitteru, že

  • přímo volený prezident je odpovědný občanům. Inaugurační projev byl proto určen vyhradně občanům! Pak nepřekvapí, že někteří politici mručí.

Tady bych si dovolil pana mluvčího upozornit, že Miloš Zeman byl sice zvolen občany, což snad nikdo nezpochybňuje, nicméně jeho inaugurační projev nemůže být v žádném případně „určen výhradně občanům“. Jistěže také jim, ale rovněž i politikům. Z prostého důvodu, na který se občas zapomíná: prezident hovořil nikoli na náměstí k zástupu svých příznivců, ale k zákonodárcům na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu České republiky. Ta byla výjimečná v tom, že se nekonala na půdě zákonodárného sboru, ale v sídle prezidenta. Nicméně bylo to zasedání parlamentu. Vyloučit tudíž politiky ze seznamu adresátů Zemanovy řeči z výše uvedeného důvodu nelze. Bylo by to porušení principů, na nichž je česká demokracie – demokracie parlamentní republiky – založena.

Jiří Ovčáček by se měl před psaních svých tweetů občas zamyslet.

Kritiku inauguračního projevu, a nejen kvůli tomu, co bylo napsáno na webu Institutu Václava Klause, můžeme interpretovat také tak, že Miloš Zeman nastartoval své druhé období doslova katastrofálně. Když mu ani inaugurační projev a slavnostní chvíle s ním související nezabránila v tom, aby nenechal pomstychtivost a ješitnost „cloumat svým majestátem“, co můžeme očekávat zítra, pozítří – v dalších měsících a letech?

Rozhodně můžeme zapomenout na všechna smířlivé sliby, které jsme slyšeli v předvolebních vyjádřeních prezidenta. Vzpomněl jsem si na slova prezidenta Beneše z léta 1948, kdy už bylo „po všem“ - po bolševickém převratu z února toho roku:

  • Dlouho jsem věřil, že alespoň Gottwald mi nelže, ale nyní vidím, že lžou všichni bez výjimky, kdo je komunista, je lhář – je to společný rys všech komunistů, a zejména ruských. Mou největší chybou bylo, že jsem doposledka odmítal věřit, že mne i Stalin chladnokrevně a cynicky obelhával, jak v r. 1935, tak i později, a že jeho ujišťování mně i Masaryka bylo úmyslným a cílevědomým podvodem.

Zhodnocení těchto slov – i ve vztahu k MZ – nechám na čtenářích.

Má ale Miloš Zeman šanci alespoň částečně se rehabilitovat v očích těch, kdo se k němu staví kriticky? Jistěže. Vím jak. V inaugurační řeči Miloš Zeman řekl, že

  • ... prezident prezidentovi nejlépe rozumí.

Nemám důvod obsah citovaného postřehu zpochybňovat. Dalo by se takovéhoto vzájemného porozumění mezi ním a prezidentem jiného státu nějak smysluplně využít? Věřím, že ano – a předkládám prezidentovi následující návrh:

Vydat se co nejdříve po ruských prezidentských volbách do Moskvy a požadat prezidenta Putina, třeba v rámci vřelé gratulace po jeho znovuzvolení (o kterém nepochybuji), o otevření té části sovětských (dnes ruských) archivů, která by mohla skrývat tajemství týkající se smrti Jana Masaryka. Pokud by se mu to podařilo a česká veřejnost by se konečně dozvěděla pravdu o sovětském angažmá v této věci (ať už by byla jakákoliv), byl by to pravděpodobně nejužitečnější počin Zemanova prezidentství.

A v očích mnohých z nás by si vylepšil reputaci.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 11.3.2018 8:15 | karma článku: 26.86 | přečteno: 849x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Jasné slovo ministra vnitra

Rezonuje mi ten výrok nového spolkového ministra vnitra Seehofera v mysli stále neodbytněji. Pravil, že islám k Německu či do Německa nepatří. V dnešní prapodivné době věta odvážná, leč pravdivá.

18.3.2018 v 18:00 | Karma článku: 29.82 | Přečteno: 539 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Aby slova byla v souladu s činy

Na otravu agenta Skripala a jeho dcery ve Spojeném království zareagovalo izraelské ministerstvo zahraničí krátkým decentním vyjádřením. Ruská odpověď byla v jednom ohledu pozoruhodná.

18.3.2018 v 8:10 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 862 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Novičok Made in the Czech Republic? Co vy na to, čeští rusofilové?

Šokující tvrzení Moskvy, že látka, která byla použita proti Skripalovi a jeho dceři, pochází s největší pravděpodobností z ČR a dalších tří nebo čtyř zemí Západu muselo zvednout ze židlí i ty, koho tato kauza příliš nezaujala.

17.3.2018 v 20:55 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 915 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Příznivější tvář

Přelomový den pro kopanou. V zemi sužované bezpočtem neduhů: terorem, frakčními nepokoji, do nedávna válkou proti Islámskému státu. Jméno té země je Irák.

17.3.2018 v 17:59 | Karma článku: 4.03 | Přečteno: 85 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Fikáček

"Géniové si vyplňují složenky sami!" pronesla do ticha

Znáte to. Jsou velmi chytří lidé, kteří jsou jaksi nepraktičtí, do života se nehodí. O takové aby se pořád někdo staral. Nikola Tesla se například zamiloval do jednoho holuba a smrt onoho holuba uspíšila i smrt Teslovu.

18.3.2018 v 18:36 | Karma článku: 27.90 | Přečteno: 976 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jasné slovo ministra vnitra

Rezonuje mi ten výrok nového spolkového ministra vnitra Seehofera v mysli stále neodbytněji. Pravil, že islám k Německu či do Německa nepatří. V dnešní prapodivné době věta odvážná, leč pravdivá.

18.3.2018 v 18:00 | Karma článku: 29.82 | Přečteno: 539 | Diskuse

Alena Kulhavá

"Jak se dělá demonstrace" anebo pár inspirací nejen pro učitele, rodiče a studenty

Nepovažuji se za "guru" společenského života, ale jako občan a učitel píši několik inspirací k zamyšlení, jak dělat věci lépe.

18.3.2018 v 14:03 | Karma článku: 24.65 | Přečteno: 1319 | Diskuse

Karel Ábelovský

Vyjdou lidé u nás do ulic, až se i zde budou střílet novináři?

Tak, jak o tom "vtipkuje" prezident Zeman, nebo to budou hájit a bagatelizovat, třeba právě zde, jak je to tu už zcela běžné a "normální", jak tvrdí ti, co obhajují právě každý jeho krok a vše jím řečené, jakkoliv sprosté a ubohé?

18.3.2018 v 11:54 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 891 | Diskuse

Karel Ryšán

Hledáme korektní vyjádření

Oblíbené téma. Buďme korektní rasově, národnostně, genderově aj. Zkusme tedy vyhledat pár typických příkladů z novin, televize. Třeba jen na genderové téma.

18.3.2018 v 8:01 | Karma článku: 27.30 | Přečteno: 836 | Diskuse
Počet článků 2123 Celková karma 21.16 Průměrná čtenost 954

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu, na slovenském portálu Delet.sk a občas na serveru Forum 24.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.