Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na okraj prezidentovy inaugurace

8. 03. 2018 13:10:01
Inaugurace hlavy státu je v každé normální zemi slavnostní záležitostí přitahující pozornost občanů a médií. Nejinak by tomu mělo být i v České republice.

Nevím jak občané, nevím jak ostatní média, ale veřejnoprávní Česká televize tomu věnuje pozornost dostatečnou, ba mimořádnou. Sedím u PC, kde zpracovávám několik textů (pro svůj blog a kanadský krajanský Nový domov), je půl hodina po poledni, televizi mám puštěnou jako kulisu a na ČT24 běží od dopoledne speciální vysílání zaměřené v širokém záběru na Zemanovu inauguraci.

Dodejme, že jde o televizi, kterou Miloš Zeman a jeho dvorní moderátor Jaroslav Soukup z TV Barrandov dvakrát nemilují, možná i nenávidí. Napadlo mě, jak se s dnešní slavnostní atmosférou vyrovná programově Soukupova televize s nejlepšími (podle něj) diskusními pořady v republice.

Inu, milý Watsone, je to prosté: Soudkyně Barbara, pak Nebezpečné vztahy live, opět Soudkyně Barbara, opět Nebezpečné vztahy live, Soudkyně Barbara potřetí, v 18:30 večerní zprávy, pak pro změnu zase Nebezpečné vztahy, ale už ne live – a konečně ve 20:15 Týden s prezidentem a Jaromírem Soukupem, je přece čtvrtek, že?

Toto jsem vyčetl z webu televize Barrandov, nikomu nic nevyčítám, jen bych připomněl, že by bylo dobré vzít tato fakta na vědomí, až zase bude z Barrandova moderátor JS dštít oheň a síru směrem na Kavčí hory.

Pojďme ale k jinému tématu, byť s inaugurací souvisejícímu. V televizi jsem zaslechl, že Miloš Zeman se přesune z Vladislavského sálu do katedrály, aby uctil památku knížete Václava. (Jako protestant si nejsem jist, je-li ctihodný kníže také svatý – o tom, podle mého soudu, nemůže rozhodovat nikdo na Zemi, ale vyšší instance. Nevím, je-li správné stavět Boha před hotovou věc lidským rozhodnutím, které může být mylné. To ale pro tuto chvíli nechme stranou).

Když jsem tuto zprávu zaslechl, zbystřil jsem. On se chce prezident poklonit symbolu servility a kolaborace?

Jak jsem na to přišel?

Inu, vážení přátelé, pouze jsem zopakoval slova vyřčená Milošem Zeman před plénem dolní komoru českého parlamentu dne 19. května léta Páně 2000. K dohledání jsou na webu českého zákonodárného sboru, abych vám ušetřil práci, tady jsou:

To, k čemu se chci vyjádřit, je pouze návrh na 28. září, tedy na svatého Václava. Chtěl bych blahopřát těm, kdo tento návrh předložili, protože - aniž by si toho byli vědomi - bude státní svátek na den mých narozenin, ale pochybuji (smích v sále, potlesk), že by toto byla vzhledem k charakteru předkladatelů jejich dominantní motivace. Proto se vás pokusím přesvědčit, že tento návrh, pokud by byl přijat, by nebyl oslavou české státnosti, ale oslavou servility a kolaborace. Jak víte, vždy jsem se vyjadřoval razantně, aby si to lidé zapamatovali, a nevidím důvod, proč bych svoji razanci opouštěl.

Svatý Václav do našich dějin vstoupil velmi rozporně. Měl některé skvělé myšlenky, např. roční export 300 volů do Němec by mohl být prováděn i v současné situaci, čímž by se výrazně zvýšila kvalifikační struktura české populace. (Smích v sále.) Ale vedle těchto myšlenek, pro které si svatého Václava vážím, je třeba si uvědomit, že na rozdíl od svého bratra Boleslava a koneckonců i na rozdíl od ostatních Přemyslovců dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem.

Myslím si, že není náhodou, kolegyně a kolegové, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí druhé republiky, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí protektorátu, jestliže v této zemi byla udělována svatováclavská orlice Emanuelem Moravcem. A pokud to náhodou nevíte, tak poslední velkofilm, který se koncem druhé světové války z příkazu německých okupantů natáčel na Barrandově - naštěstí nebyl dokončen - byl velkofilm, který se jmenoval Svatý Václav. A to ještě - podobně jako Norové měli svého Knuta Hansena - musím dodat, že bohužel, protože nebyli jenom signatáři Anticharty, hlavní roli v tomto velkofilmu přijal Karel Höger.

Jestliže tedy shrnu tento historický význam, táži se, kdo v této sněmovně má zájem slavit symbol servility a kolaborace. Myslím si, že hlasování to prokáže. Děkuji za pozornost. (Potlesk.)

Ano, mám problém. Problém s tím, nakolik je Zemanova úcta ke knížeti Václavovi, vzhledem k jeho výše citovanému vystoupení ve sněmovně v roce 2000, upřímná, opravdová. A pokud je v této věci zjevný rozpor mezi slovy a činy, jak mám stávající hlavě státu věřit, že podobný rozpor nelze vztáhnou k čemukoliv jinému?

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 8.3.2018 13:10 | karma článku: 27.77 | přečteno: 1211x


Další články blogera

Lubomír Stejskal

Slovo k „tiché vzpomínce“

Prezident Zeman si připomene okupaci Československa 1968 čímsi jako tichou vzpomínkou. Podobně jako předtím 17. listopad. Mnozí namítají: od hlavy státu bychom snad mohli očekávat víc.

17.8.2018 v 9:35 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 617 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K případu Andrewa Brunsona

Jedním z těch, na koho tvrdě dopadla odveta tureckého režimu za nevydařený puč proti Erdoganovi z července 2016, je i americký duchovní Andrew C. Brunson.

17.8.2018 v 8:32 | Karma článku: 18.43 | Přečteno: 332 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Němci za válku nemůžou, Hitler byl Rakušan

Tak by se dal parafrázovat titulek na iDNES ze 14/8 „Rusové za invazi v roce 1968 nemůžou, Brežněv byl Ukrajinec, řekl Filip“ - v článku pojednávajícím o vyjádřeních šéfa českých komunistů v rozhovoru pro britský Guardian.

15.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 39.03 | Přečteno: 3072 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za berlínskou tragédií

Jaký máte pocit, když uděláte chybu? Asi zbytečná otázka. Jak kdo. Pokud nepatříme do nadutého klanu Neomylných, chyby mrzí. Hodně mrzí.

14.8.2018 v 8:05 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 858 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Pitím piva proti smogu, nápad hodný Nobelovy ceny!

Mrknul jsem do kalendáře, zda není Apríl. Od toho jsme ale hodně vzdáleni. Pražský magistrát dal chytré hlavy dohromady, spojil se s pivovarem Lobkowicz, který vlastní známá čínská skupina CEFC a vzniklo pivo Pražský chodec.

18.8.2018 v 8:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Josef Nožička

Příběh muslimky, odmítající při pohovoru podat ruku – jde opravdu o malichernost?

Švédský soud se tento týden zastal muslimky, která při pracovním pohovoru odmítla přítomnému muži podat ruku, a přiznal jí odškodné ve výši 40 tisíc švédských korun.

17.8.2018 v 18:10 | Karma článku: 39.78 | Přečteno: 1429 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Židovské vtipy III

Nauč se smát, aniž bys plakal, říká jedno přísloví. Židovský humor odráží složitost historie vyvoleného národa. Přináším svým milým čtenářům další porcí oblíbených vtipů.

17.8.2018 v 17:50 | Karma článku: 31.16 | Přečteno: 958 | Diskuse

Petr Polák

Protiimigrační politik a není rasista? Skandál!

Včerejší článek Novinek převzatý z ČTK a hojně citovaný i na ostatních webech mě nadzvedl ze židle natolik, že jsem musel sepsat tenhle článek.

17.8.2018 v 15:15 | Karma článku: 36.52 | Přečteno: 1683 | Diskuse

Luboš Chott

U Skalníků se zastavil čas…

Do kempu U Skalníků dislokovaného do malebné jihočeské krajiny nedaleko Stráže nad Nežárkou, jsem se vrátil bratru po čtyřiceti letech – inu, dobří holubi či pachatelé se vracejí na místo činu...

17.8.2018 v 15:05 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 354 |
Počet článků 2285 Celková karma 21.37 Průměrná čtenost 978

 Find more about Weather in Hurghada, EG
Click for weather forecast

Mým premiérovým  blogem byly Pohledy a postřehy na Lidovkách. Toto jsou NOVÉ Pohledy a postřehy. neboli "My Blog 2".

* 1956, nejen internetový publicista. Nabízím často menšinové náměty, neb i ty mají  mít své místo ve veřejném prostoru.  Hlavní okruhy: Izrael, Egypt,  politika i sport - a ledacos jiného. 

Spolupracovník torontského Nového domova a ČRo Plzeň. Na serveru Eretz.cz mám na starosti sportovní sekci. Mé příspěvky vycházejí mimo jiné na Neviditelném psu a na slovenském portálu Delet.sk.

Motto blogu: Co jsem napsal, napsal jsem (Pilatus Pontius).

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře.

Tolik  úvodem  a nyní již - buďte vítáni.

A ještě jeden odkaz:

 http://www.flickr.com/mrstejskal

 

Najdete na iDNES.cz