Kauzy LS: Pomsta sličné majorky

Inspirován jistým špičkovým televizním pořadem a jeho neméně špičkovým moderátorem, zvolil jsem podobný název pro tento příspěvek – vlastně nepravidelný cyklus příspěvků.

 

Netuším sice, kolik takových textů bude publikovat (vznikat budou ad hoc, jak říkají učení lidé), ale vím, že na  rozdíl od barrandovského cyklu Kauzy JS  udělám všechno pro to, abych se vyhnul manipulacím a držel se pouze dostupných faktů.

 

Dnešní téma: Ziad Itani. Jde o libanonského herce (působil také jako žurnalista a spisovatel), který byl v listopadu 2017 ve své zemi zatčen kvůli údajné spolupráci s izraelskou tajnou službou Mossad. Toto zatčení provázelo jedno mediální faux pas. Psal jsem o něm na svém blogu na iDNES 30. listopadu minulého roku. V článku „Wonder Woman jako agentka Mossadu?“ jsem tehdy uvedl, že

 

  • v pátek 24/1/2017 přinesly blízkovýchodní zpravodajské servery zprávu o zatčení prominentního spisovatele a herce Ziada Itaniho. Kvůli údajné špionáži pro Izrael. K té ho měla naverbovat agentka Mossadu Collette Vianfiová.

 

O kauze referoval také libanonský deník Al Liwaa. Článek doplnil fotografií atraktivní mladé ženy, pod níž byl popisek:  Izraelská důstojnice Colette Vianfiová, která zverbovala Ziada Itaniho. Snímek obletěl libanonské sociální sítě – aby se vzápětí zjistilo, že na něm není žádná agentka Vianfiová, nýbrž někdo úplně jiný. Ne že by Mossad neměl půvabné důstojnice, ale  deník nabídl čtenářům  izraelskou herečku Gal Gadotovou  (známou jako super star z filmu Wonder Woman). Na záběru sedí u stolu, na něm je sklenice s nápojem a brčkem. Foto pochází ze série Fast & Furious 5.

 

Noviny Al Liwaa se musely za toto faux pas omluvit, což byla vzhledem k zakořeněné arabské nenávisti vůči Izraeli obzvlášť hořká pilulka.

 

To ovšem nikdo netušil, že příběh vyústí ve skandál kolosálních rozměrů. V těchto dnech  spatřila totiž  světlo mediálního světa skutečná bomba.

 

V pátek 2/3 libanonský ministr vnitra na svém Twitteru napsal, že Libanonci se musí omluvit  Ziadovi Itanimu, který je nevinen:

 

... tweet libanonského ministra vnitra  Machnouka uvádějící, že Ziad Itani (na snímku) je nevinen. (Zdroj: Twitter ministra)

 

Podobně psaly i libanonské servery: Itani je nevinen. Ministrovo vyjádření ovšem vyvolalo kritickou reakci známého libanonského drúzského levicového politika Walida Jumblatta, který podle televize MTV Lebanon na svém Twitteru uvedl, že Libanonci se nemají za co omlouvat, ale omluvit za tento bezpečnostní a justiční skandál by se měli představitelé moci a odstoupit. (Podle některých zpráv ale později svůj tweet stáhl. Dlužno doplnit, že prezident Aoun a premiér Hariri vyzvali, aby kauza nebyla politicky zneužívána.)

 

... vyjádření Jumblatta (foto nad textem) citované  na webu televize MTV Lebanon (pod šipkou).

 

Co se tedy stalo? Na Itaniho byla ušita bouda. Za vším stojí žena – majorka Susan Hajj Hobeicheová (obr. níže). Ta pracuje jako zpravodajská důstojnice – do loňského října jako šéfka odboru boje proti kyberkriminalitě a zločinům týkajícím se duševního vlastnictví; tento odbor působí v rámci jedné z více policejních složek v zemi -  Vnitřních bezpečnostních sil. (Internal Security Forces - ISF). U těch se na okamžik zastavme.

 

Jan Kužvart ve své diplomové práci „Národní bezpečnostní systém v Libanonu“ (Univerzita Karlova, 2012) vysvětluje, že ISF jsou

 

  • víceméně policejní silou paramilitárního charakteru. --- Kromě udržování veřejného pořádku je těžištěm jejich aktivit boj s terorismem a vyšetřovací činnost. ---  ISF organizačně spadají pod ministerstvo vnitra a zahrnují četnictvo, justiční stráž, Bejrútskou městskou policii a policejní akademii. --- ISF jsou vybaveny vlastní tajnou službou zvanou „Informační sekce“.

 

A právě tato tajná služba odhalila, že majorka Hobeicheová vytvořila za přispění najatého hackera, údajně donašeče ISF, falešné důkazy (falešné účty na sociálních sítích, vymyšlená komunikace),  které vedly k Itaniho zatčení  Důvodem měl být jejich osobní konflikt kolem jednoho příspěvku na Twitteru, který se týká chystaného povolení, podle kterého budou moci ženy v Saúdské Arábii řídit motorová vozidla.  Libanonský režisér a satirik Charbel Khalil publikoval na toto téma zesměšňující tweet, v v němž  uvádí, že saúdské ženy budou moci řídit automobily pouze v případě, že v nich bude nastražena výbušnina. Drsný fórek, ovšem šéfka úřadu boje proti kybernetické zločinnosti jej převzala, zařadila mezi své oblíbené, přičemž  Itani to následně na internetu "poslal dál"  – a půvabná majorka (mající hlídat "čistotu" sociálních sítí)  přišla o místo. Důvod pro pomstu byl na světě. Výsledkem je, že země cedrů  má další skandál jako hrom.

 

Ziad Itani  kvůli zneužití pravomoci policejní důstojnicí okusil několik týdnů života za katrem, kde ho nyní tato důstojnice nejspíš vystřídá. Vyšetřována už je.  Nemít to celé tak závažné důsledky, mohli bychom říci: chovají se jako malí Jardové (pan Soukup z Barrandova promine).

 

ODEZVA NA SÍTI

Skandál nezůstal bez ohlasu ve veřejném prostoru. Na internetové stránce Blogbaladi včera (3/3) večer položil autor Najib několik rozhořčených otázek. Ptá se, jak si mohla mjr. Hobeicheová taková tvrzení vymyslet? Jak byla kontrolována? Existují další oběti? Jak můžeme po tom všem důvěřovat systému? Co dělala General Security (libanonská zpravodajská služba), proč byla v defenzívě? Podílela se na tom? Kdo se bude zodpovídat? Co by bylo Itanimu platné, kdybychom se mu všichni (Libanonci) omluvili? Co ponížení, kterým prošel? Dá se to vůbec někdy nějak kompenzovat? Kde jsou důkazy, že Itani pracoval s Izraelem. O jeho uvěznění rozhodoval jeden jediný soudce. Proč se Itani přiznal, že „byl pověřen sledováním vysokých politických osobností a jejich spolupracovníků“? Byl snad mučen?

 

A Najib uzavírá: V jakékoli normální zemi by po takovémto skandálu následovaly velké rezignace. Nechci ani domyslet, čím vším musel tento muž projít a nenapadá mě, jak se může z této traumatizující zkušenosti vzpamatovat.

 

... majorka Susan Hajj Hobeicheová. (Zdroj: Screenshot vysílání televize MTV Lebanon)

 

... libanonský server Al Akhbar 3. března 2018 v titulku hlásí: Ziad Itani nevinen.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 4.3.2018 8:00 | karma článku: 16,38 | přečteno: 848x
  • Další články autora

Lubomír Stejskal

Slovo k migračnímu paktu

18.4.2024 v 21:36 | Karma: 0

Lubomír Stejskal

Je válka na spadnutí?

13.4.2024 v 23:55 | Karma: 0

Lubomír Stejskal

Už půl roku...

6.4.2024 v 23:12 | Karma: 0
  • Počet článků 4798
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 840x
Tip:

https://forum.eretz.cz/index.php/board,9.0.html - to nejpodstatnější z izraelského sportu na jednom místě

/* 1956.   

V letech 2012 až (duben) 2023 bloger na hlavní stránce iDNES. Předtím na BigBlogeru Lidovek. V období prosinec 2020 až únor 2023 též na Blogosféře.cz. Od 11. dubna 2023 na platformě Blogosvět.cz . Jako autor spolupracuji s internetovým deníkem Neviditelný pes. Od 18. 4. 2023 aktivní také na Seznamu Médium. (Po vyloučení z hlavní stránky iDNES  jsem aktivní pouze na tomto soukromém blogu na iDNES.) 

 eContact:  mrstejskal@gmail.com

Nejoblíbenější relax: fotografování fauny pod hladinou Rudého moře. Viz zde:  http://www.flickr.com/mrstejskal